BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 17 СЕРПНЯ 2000 року |

Ми краще потонемо гонорово

Росія відмовляється від допомоги НАТО

ВАРЯГ

Любко ПЕТРЕНКО

Порятункові акції навколо атомного підводного човна “Курск” у Баренцовому морі, проведені командуванням російського Північного флоту не дали ніякої користі. НАТО запропонувало допомогу своїх рятівників, але Москва гонорово відмовляється, ніби не розуміючи, що ще день-два – і субмарина стане для 116 російських моряків великою залізною домовиною.

У “щасливе плавання” ескадра Північного флоту Росії гордо вирушила понад тиждень тому. Ці маневри мали стати генеральною репетицією перед реалізацією амбітних планів президента Владіміра Путіна, який прагне відновити колишню славу російського військово-морського флоту. Після навчань, вийшовши з Баренцового моря, російські моряки мали взяти курс на Середземномор’я. Адже саме там – найбільш щільне скупчення військових кораблів країн-членів НАТО.

Особливо російських військовиків, звичайно ж, дратували судна під зіркасто-смугастими прапорами, які, задерши носа, валандалися собі тією акваторією, де тільки заманеться. Сучасному атомному підводному човну К-141 “Курськ” в грандіозному плані “Як збити пиху американській воєнщині” відводилося особливе місце. Вироблена лише 1994 року, ця субмарина класу “Антей” (Oskar II – за класифікацією НАТО) була розрахована насамперед на винищення авіаносців і потужних крейсерів. Човен мав два ядерні реактори, міг розвивати швидкість до 33 вузлів (60 км/год.), був оснащений чотирма торпедними апаратами і міг нести 24 бойові ракети типу “Граніт”, які можна “навантажувати” ядерними боєголовками. Словом – роздайся, море, і смерть усім ворогам.... Але вийшло все так, як у нашій відомій пісні: “Причесався, прилизався, в білі сподні вбрався...” Далі й так, усі пам’ятають. Так само – і з російським флотом, але, крім великої ганьби, інцидент загрожує ще й життю сотні російських підводників, серед яких є й високопосадові офіцери-інспектори, які з борту “Курська” слідкували за ходом маневрів.

Досі до кінця не відомо, яка ж була причина аварії “Курська”. Спершу російське командування заявляло про якийсь міфічний американський корабель-розвідник, на який нібито й наткнувся російський підводний флагман. Але розвідник у силу своїх функцій не може бути великим. Тож виникає природне запитання: як же тоді у сутичці постраждала 18300-тонна субмарина, а “малолітражка” вийшла з такої катастрофи безболісно? Щось не в’яжеться докупи. Тому більшість експертів схиляються до іншої версії. “Курськ” здійснював навчальні запуски торпед – і щось там не спрацювало. Вибух стався у торпедному апараті, розташованому в носовій частині човна. Водою було залито всі передні відсіки. Порушилося функціонування основних пристроїв. Командир корабля дав наказ припинити роботу ядерних реакторів. Човен так швидко пішов на дно, що навіть не встиг викинути буй, який би показував, у якому місці сталась аварія. Єдина надія тепер на те, що ще працюють автономні елементи живлення і в такий спосіб підтримується система життєдіяльності судна, яке опустилося на дно на глибині 108 метрів. Хоча і в цьому питанні немає жодних підстав для оптимізму, бо чомусь не працює рація, тож рятівники можуть спілкуватися з командою лише перестукуючись. І останнім часом “населення” “Курська” відстукувало лише одне слово – SOS. Причому стукіт дедалі більше слабнув, а згодом і взагалі затихнув.

Це вже десята з відомих аварій російських субмарин, у яких всього загинуло понад 300 осіб. Останнім був інцидент з атомним човном “Комсомолец” 1989 року, де в пожежі загинули 69 членів екіпажу.

Пошукова команда Північного флоту вже двічі намагалася дістатися до нещасних у батискафах, але все марно. У своїй безталанній долі російські рятівники звинувачують погані погодні умови, сильний вітер, а також те, що судно отримало крен у 60 градусів. А повітря в “Курську” вистачить щонайбільше до п’ятниці. Про те, щоб витягнути всю субмарину на світ Божий, російське командування вже й не мріє, хоч би пощастило врятувати життя матросів...
Розуміючи проблеми своїх колег із програми “Партнерство заради миру”, допомогу одразу ж запропонували країни НАТО. Міністр оборони США Вільям Коен надіслав ноту до російського глави військового відомства Ігоря Сєргеєва, де зазначив, що ВМС США готова надати всю потрібну допомогу для врятування підводників. Сусідня Норвегія намагалася забезпечити російських рятівників плавучими платформами, які б значно спростили роботу на штормовому морі. Великобританія й Ізраїль запропонували свої міні-субмарини, які, зістикувавшись із “Курськом”, змогли б поступово виносити ув’язнених там моряків на поверхню... Але російське керівництво категорично заявило: “У нас вистачить і сил, і засобів, аби самим провести рятівні роботи”. А яких іще заяв можна було б сподіватися від Росії, якщо враховувати ідеологічно-стратегічне підґрунтя цих маневрів.

Але, поза показним гонором, російські військовики таки зустрілися в Брюсселі з керівництвом НАТО. Переговори тривають, але чи не закінчаться надто пізно? А може, вони вже й не мають сенсу...
P. S. Згідно з останніми повідомленнями, на допомогу потопельникам поспішають британські рятівники з міні-субмариною

POSTUP - ПОСТУП
№137 (581),
17 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Останнє попередження
·Євреї-ортодокси палять будинки розпусти
·Суркіс - чемпіон!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Усі, хто мав вийти, вже вийшли
·Впорядковують базари
·Потяги не сходили з рейок
·КІЛЬКА СЛІВ
·Британці полегшать життя найнужденнішим
·"Каральні експедиції" тривають

НАША СТОЛИЦЯ
·Усмішка зз гарантією на 100 років
·Фортифікаціям Золочівського замку - нове життя
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Тулуб працюватиме з Марчуком
·Тепер нас берегтиме поліція
·Ялта і море... президентів
·Останнє попередження

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Аграрні мрії прем"єра Ющенка
·"Конкорди" мусять звикати до землі
·Нафта преться вгору
·СВІТ

ПОСТУП У СВІТ
·Жарти Кім Чен Іра
·Ми краще потонемо гонорово
·СВІТООГЛЯД

ЮВІЛЕЙ У ПОСТУПІ
·Спіритичні сеанси з духом цісаря

РЕВЮ У ПОСТУПІ
·КЛУБ КОМІСАРА БОНЦЯ
·REVJU

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Втрачений рай
·Культура на крайній Півночі
·Вплив Мережі на стосунки автора і читача

РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·Особливості національного відпочинку

СПОРТ-ПОСТУП
·Суркіс - чемпіон!
·Третій українець в НБА
·Григорій Бондарук в Україні не має собі рівних
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Танок круглих животів