BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 12-13 СЕРПНЯ 2000 року |

Боже, бережи королеву!

БРИТАНІЯ

Адам СИНИЦЬКИЙ

Монарх – як запорука демократичного ладу в країні? Скажете парадокс? Для кого завгодно, але не для бритійців. В Англії, де реальна влада, за влучним висловом Джорджа Орвелла, належить джентльменам у котелках, а на золотому троні сидить символ величі держави, тоталітарний лідер-парвеню на зразок Гітлера чи Леніна ніколи не здобув би популярності серед громадян. Англійці добре це розуміють і, як правило, відповідають королівській родині щирою приязню. Саме тому 100-річний ювілей королеви-матері Єлизавети став справжнім національним святом: ця, незважаючи на свій вельми поважний вік, ще дуже бадьора леді, чий рік народження співпав із народженням ХХ століття, є символом добрих традицій, які не стали архаїчним вантажем, але модернізувалися разом з британським суспільством.

Англія – країна давніх громадянських свобод, найстарішого парламенту і ще більш древньої монархії. У суспільстві, де поціновані вікові традиції, монархія є одним із найпопулярніших державних інститутів. У центрі Лондона перед будівлею парламенту височіє меморіал, який нагадує про майже 2000-літній родовід цієї монархії: жінка-воїн на бойовій колісниці. Напис на цоколі гласить: “Бовдіккі, королеві іценів, яка підняла свій народ проти римських завойовників і загинула у 61 році”. Легендарна Бовдікка була ладна радше спалити тодішній Лондиніум та померти, ніж підкоритися загарбникам.
Минуло близько тисячі років, поки з окремих дрібних маєтків на Бритійських островах склалася єдина держава з відносно централізованим правлінням на чолі з королем. З тих пір ритуал коронацій не зазнав змін донині.

Натомість перші зміни королівських повноважень відбулися вже у 1265 році, коли один із наближених Генріха ІІІ (1227-1272) Сімон де Монтфорт підняв повстання проти монарха і змусив останнього скликати національну асамблею з участю представників від міст. Так в Англії було створено парламент – інститут, покликаний виступати від імені королівських підданих, захищати їхні інтереси, навіть якщо ці інтереси не співпадали з прерогативами корони. На початку ХХ століття, минувши різноманітні кризові, критичні ситуації, парламент раз і назавжди встановив правові межі британської монархії, в яких вона існує у теперішній час.

Однією з таких кризових ситуацій була громадянська війна середини ХVІІ століття. Намагання останнього представника амбітної династії Тюдорів Карла І Стюарта нав’язати англійцям абсолютистські порядки, не лише не увінчалися успіхом, але й заледве не призвели до краху монархічного ладу. Карл І Стюарт втратив популярність не лише серед лордів, але й простого люду, оскільки одружився на католичці Генріетті-Марії, сестрі Луї ХІІІ. Улітку 1642 року парламент підняв повстання проти тирана, а на весні 1646 королівські війська були остаточно розгромлені Олівером Кромвелем. 30 січня 1649 року Карлу І було стято голову за звинуваченням у державній зраді.

Епохою великих історичних реформ характеризувалося правління Вільгельма ІІІ Оранського – короля-чужинця, запрошеного на трон 1688 року кліром та найбільшими банкірами і купцями Англії.

Наприкінці 1689 року були остаточно вирішені спірні проблеми взаємостосунків між королівською владою та парламентом. У “Біллі про права” 1689 року, який став основою для правових норм у державі, монарх позбавлявся прерогатив призупиняти дію законів, збирати податки без згоди парламенту, тримати постійну армію у мирний час. Відповідно до “Акту про релігійну толерантність” була дозволена свобода публічного богослужіння. Державні фінанси впорядкувалися створенням Англійського банку.

Розквіт Великої Британії, її світова гегемонія припадає на роки правління королеви Вікторії, засновниці Віндзорської династії, яка і донині займає англійський трон. Вікторія не стала б королевою, якби п’ятеро синів Георга ІІІ – останнього представника Ганноверської династії не були б такими закоренілими холостяками. Майбутньою королевою випало стати доньці герцога Кента. Дізнавшись у 12 років, що їй доведеться зайняти престол, маленька Вікторія вигукнула: “Буду доброю!”

Реформи, здійснені в Англії за роки правління Вікторії, направду увійшли в історію: виборче право для широких верств населення, муніципальні ради і ради графств, які заклали основи місцевого самоврядування, безкоштовна початкова освіта, охорона праці для жінок і дітей і так далі.

Найбільші випробування для англійської монархії припали на період після закінчення Першої світової війни, коли в Європі зійшло зі сцени чимало монархій. І тільки британський престол серед провідних династій зміг скласти непростий іспит новітнього часу. Гнучкість, пристосованість до змін історії втілив у своїй персоні король Георг V, який посів трон у 1910 році. Король послідовно керувався тим принципом, що у парламентській країні монарх повинен виконувати функції надпартійного координатора. Саме такий підхід зберіг повагу до королівського двору, а королівська канцелярія залишилася не лише суто номінальною даниною славному минулому. Після смерті Георга V на престол зійшов принц Альберт, коронований як Георг VI (1895-1952). Це була скромна людина, яка аж ніяк не готувалася до монаршої долі (королем Альберт став після зречення брата Едварда, який, обираючи між англійським престолом та нареченою американкою, схилився на користь останньої). 6 лютого 1952 року королевою Великобританії стала 26-річна донька Георга VI Єлизавета ІІ.

Англійська королева – одна із найбагатших жінок світу, вона є також одним із найбільших землевласників у Великобританії. Життя королівської родини при Єлизаветі ІІ перебуває під постійною увагою преси, втручанням папарацці була позначена навіть трагічна смерть улюбленої в народі принцеси Діани. І це – необхідна плата за той факт, що сама монархія давно стала чимось на зразок декоративного інституту, який дозволяє рядовим британцям смакувати деталі побуту королівського двору, церемоніалів, які для нашого сучасника – людини іншої епохи, уявляються чимось схожим на живий сюжет з чарівної казки.

POSTUP - ПОСТУП
№135 (579),
12-13 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Скарби Президента Кучми
·Гривня почала рухатися

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Літні балачки про зимові холоди
·Надзвичайних ситуацій в області не бракує
·Забути не маємо права
·КІЛЬКА СЛІВ
·На ООН надійся, але розвивайся сам
·Довгоочікувана школа
·По львівських селах гуляє одинокий тиф

НАША СТОЛИЦЯ
·Мирон Борисевич: Щоби зрозуміти пацієнта, лікар повинен бачити його сім"ю
·Прокуратура опротестувала "аудіоекологічну" ухвалу міськради
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·АН-70 продовжує здіймати бурю
·Україна в очікуванні міжнародного прориву
·Токсикодермія невстановленої етіології

ПОСТУП У СВІТ
·745 мільйонів за згвалтування
·Вундеркінд із пробірки
·Плата за вдосконалення суспільства
·Горбачов повертається
·Смерть за фальшування
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Нагороди для обленерго
·На нас суне еротичний бізнес
·Британці - "функціонально непридатні"
·СВІТ

МОНАРХІЇ В ПОСТУПІ
·Боже, бережи королеву!
·Монархія крізь призму тисячоліть

АРТ-ПОСТУП
·Past-moderne (post-moderne?...) - "нонстоп" і "фореве"

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·За Вифлеємською зорею, але дорогою істини

РЕПОРТАЖ ВІД МАЙКЛА
·Живі тварини

СПОРТ-ПОСТУП
·Голіфілд мусить побити "Тихенького"
·На Олімпіаді в Сиднеї не буде жодного легкоатлета з Львівщини
·Василь Іванчук: "Каспаров і Крамник мене абсолютно не цікавлять"
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Чоловіча мода і папараці
·ГОРОСКОП