BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 5-6 СЕРПНЯ 2000 року |

Судний день настане

ЧЕЧНЯ

Мирослав ПЕРУН

Завтра, у неділю 6 серпня, чеченці відзначають День незалежності Ічкерії, який ще називають “судним днем” – на честь зайняття Джохар-Кали (Грозного) у 1996 році під час першої російсько-чеченської війни. Тоді чеченські загони зненацька увійшли у свою столицю, і російські війська були змушені спочатку залишити це місто, а згодом і всю Чечню.

Російське командування очікує “голосного” святкування чеченцями дня 6 серпня і побоюється, що їхні збройні сили знову атакуватимуть чеченську столицю. За даними російського командування, близько 500 чеченських повстанців вже інфільтровано в Джохар-Калу. За тими ж даними, мешканці населених пунктів поблизу чеченської столиці зараз намагаються покинути свої домівки – це, як правило, завжди відбувалося напередодні військових акцій чеченської сторони.
Росіяни, щоб не допустити повторення подій 4-річної давності, запровадили додаткові заходи безпеки, зокрема тимчасові обмеження на пересування автотранспорту територією республіки, збільшили кількість російських військовиків на блок-постах, а перевірки паспортного режиму стали тотальними. Чеченська сторона, однак, запевняє, що польові командири провадять операції без прив’язки до якихось знаменних дат. Шаміль Басаєв заявив, що дії партизанів ніколи не залежали від календаря.

У той же час військовий комендант Чечні генерал Іван Бабічев заявив, що про закриття міст “мова не йде”, навколо найбільших населених пунктів Чечні, зокрема Джохар-Кали, Гудермеса й Аргуна, концентруються російські підрозділи. До цих міст заборонено проїзд вантажного автотранспорту, а всі легкові автомобілі ретельно перевіряються.

На цьому тижні минула ще одна дата, яка викликає бажання зробити якісь висновки, – рік з часу захоплення чеченськими загонами Хаттаба та Басаєва кількох сіл у Дагестані. 2 серпня 1999 року чеченські моджахеди почали атакували населений пункт Гігазлі Цумандінського району. У перших боях у гірському Дагестані російська армія не змогла протистояти чеченцям. Тоді чеченці вважали, що досить якогось поштовху – і весь Кавказ відійде від Росії. Ідея об’єднання Чечні і Дагестану визрівала у чеченців ще з початку 90-х років і під час першої російсько-чеченської війни 1994-1996 рр.
Ідеологом такого руху виступив Мовладі Удугов, який запровадив поняття “мусульманська нація”. Він і раніше відкрито заявляв, що “у Дагестані незабаром спалахне революція, і чеченці будуть змушені її підтримати”. Він, маючи чудові організаторські здібності, готував чеченсько-дагестанські вахабітські структури, які все активніше діяли на території Чечні і Дагестану. А вже практиками втілення його ідей стали польові командири Хаттаб та Басаєв. Проте реакція жителів Дагестану виявилася далеко не такою, як хотілось Удугову чи Басаєву. Тож Москва тоді зуміла не лише зберегти Дагестан, а й розпочати вторгнення в Ічкерію.

Проте з цієї війни найкраще скористався теперішній президент Росії, який використав її у передвиборній боротьбі за президентське крісло. Виступаючи у Пскові з нагоди відкриття пам’ятника загиблим у Чечні, президент Путін назвав теперішню військову кампанію успіхом. Він заявив, що тоді тільки рішучі дії запобігли розпаду російської держави.

Проте, за даними соціологічного опитування, опублікованого російським тижневиком “Время-Новости”, майже 41% росіян зараз висловлюються за припинення війни у Чечні (ще минулого місяця ця цифра була на 8% меншою). Водночас 79 відсотків опитаних притримуються думки, що війна не дала жодних результатів і закінчиться черговим фіаско. І лише 9% вважають, що кінець її буде успішним. Тому можна припустити, що Чечня, яка стала трампліном у політичній кар’єрі нинішнього російського президента, може невдовзі обернутися для нього крахом.

POSTUP - ПОСТУП
№131 (575),
5-6 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·МВФ проти Президента
·Інтерв"ю щасливої людини

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівську землю пустять з молотка
·Пристрасті навколо навчання
·ЛАЗ нарощує виробництво
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Блакитний вогник" гасне через борги за електроенергію
·Платити зарплату буде вигідно

НАША СТОЛИЦЯ
·Компроміс між Києвом та Варшавою
·Призупинено будівництво єврейського меморіалу
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Нас 49 з половиною мільйонів
·Вахабіти на пляжі
·Ющенко смакував грузинське вино

ПОСТУП У СВІТ
·Барак на межі провалу
·Судний день настане
·Козаки проти канадських "командос"
·Пуделко з мігрантами
·Грушкоподібний Тутанхамон

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·МВФ проти Президента
·Європа також судиться з Microsoft
·СВІТ

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Василь Куйбіда: Я не хочу, щоб мені вслід казали: "Він втік, коли місту було найгірше". А цього року місту буде найгірше

АРТ-ПОСТУП
·"Львівські театри - це просто жах"

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Про українську еліту
·КНИГАРНЯ

РЕПОРТАЖ ВІД МАЙКЛА
·Стрийський пар...

СПОРТ-ПОСТУП
·Італійський тріумф Іванчука
·Ванда Літинська-Сидоренко
·Хав"єра Сотомайора амністували
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Машина-Мадонна
·ГОРОСКОП