BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 5-6 СЕРПНЯ 2000 року |

Вахабіти на пляжі

Москва відлякує курортників інформацією про поширення у Криму вахабізму

ІНСИНУАЦІЇ

Дмитро ЯЦЕНКО

Кілька днів тому інформаційна програма “Итоги”, яка виходить на російському телеканалі НТВ, здивувала своїх глядачів неймовірними фактами про поширення на території Криму екстремістської релігійної течії вахабізму та перетворення самого півострова на центр ісламського фундаменталізму в Україні. Російські журналісти вже не вперше розказують придумані ними ж самими байки (читай – провокації) про українське життя, а Крим вже став традиційним об’єктом дезінформації у літні місяці. Чому? Відповідь проста – кожен роздмухуваний у Москві штучний скандал на цю тему мав би закінчуватися словами: “Не їдьте, росіяни, на кримські курорти”...

Тим часом сюжет з російського телебачення вже викликав зливу обурених заяв у Сімферополі з боку кримськотатарських організацій та окремих осіб. Зокрема, Ліга кримськотатарських юристів “Ініціум” звернулася до керівництва НТВ з вимогою спростувати неправдиву інформацію програми “Итоги” і публічно вибачитися за завдані репортажем збитки. Справа в тому, що під час коментарю російського журналіста про те, що ісламські організації надають кримським татарам юридичну допомогу і навіть дають гроші на придбання землі і будинків, у кадрі демонструвалось оголошення Ліги “Ініціум” про надання правової допомоги населенню. Насправді ж “Ініціум” є партнером Управління Верховного комісара ООН у розв’язанні проблем депортованих.

А от колишнього студента – громадянина Саудівської Аравії Мухасіна Моххамеда – взагалі назвали лідером кримських вахабітів, через що він не лише вимагає офіційного спростування, але й погрожує звернутися до суду з позовом проти телекомпанії НТВ. “Інформація у вищезазначеному сюжеті однозначно є наклепницькими вигадками і спрямована передусім на дестабілізацію ситуації в Криму і в Україні, на створення суспільно-політичної, етнічної і конфесіональної напруженості”, – заявив Мухасін Моххамед. Він нещодавно закінчив Кримський медичний університет і зараз зарахований на роботу в клінічну ординатуру. Крім того, Мухасін Моххамед одружений з кримською татаркою і бажає прийняти українське громадянство.

На думку генерального директора республіканського фонду “Крим-2000” Хубедіна Куртбедінова, згаданий телесюжет – це “замовлення, виконане досить непрофесійно, незграбно і без знання ситуації в Криму”, оскільки 95% мусульман автономії є кримськими татарами, які толерантно ставляться до представників інших національностей та вірувань.

Дивно, що досі офіційний Київ не висловив свого ставлення до провокації російських журналістів. Їх інформацію спростували лише кримське управління Служби безпеки України (їм все-таки видніше) та уряд АРК. Як повідомив “Поступ” прес-секретар прем’єр-міністра АРК Сергія Куніцина Сергій Винник, глава уряду висловив своє здивування консулу РФ в Сімферополі Олексію Свірідову в зв’язку з репортажами на російському телеканалі НТВ. Під час телефонної розмови глава кримського уряду підкреслив, що в телевізійних сюжетах були грубо спотворені факти, а також зроблені непідтверджені та упереджені висновки. На його думку, журналісти переслідували мету створити негативний образ Криму як міжнародного курорту, де традиційно відпочивають мільйони росіян. Сергій Куніцин зазначив, що спостерігається прямий зв’язок між зростаючим потоком туристів, у тому числі з країн СНД, які щодня прибувають на відпочинок на півострів, та негативним інформаційним пресингом стосовно Криму у засобах масової інформації Росії. Зазначимо, що таким чином Москва намагається збільшити кількість росіян, які відпочивають у Сочі.
Однак курортний підтекст – навряд чи єдиний в інформаційній пропаганді Росії. Москва досі не може змиритися з поразкою своїх дипломатичних спроб примусити офіційний Київ заборонити діяльність чеченських інформаційних центрів, які поширюють в Інтернеті та друком правдиву інформацію про війну в Чечні. Характерна особливість російської пропаганди полягає в тому, що Москва всіляко заперечує існування вахабітських центрів на своїй території, але при цьому має нахабність стверджувати про їх присутність в Дагестані чи, наприклад, в Україні.

Крім того, в інформаційній політиці офіційної Москви спостерігається зміна пріоритетів. Для іміджу російського президента Володимира Путіна, який здобув популярність на чеченській війні, тепер вигідно відволікти росіян від подій в Чечні. А хто підійде для такої почесної ролі краще, ніж Україна з її газовими боргами, чеченськими інформцентрами, а тепер – і з міфом про вахабітів?

Довідка Поступу
Вахабізм виник в середині XVIII століття в Неджді (центральна Аравія). Його основоположником був Мухаммед ібн Абд-ал-Ваххаб, від імені якого й утворено слово “вахабіти”. Вахабізм проповідує очищення ісламу, повернення до канонічних текстів Корану. Вахабітське вчення є офіційною ідеологією Саудівської Аравії. На Північний Кавказ вахабізм активно почав проникати близько десяти років тому, насамперед на територію Дагестану. Це було пов’язано зі зняттям заборони на здійснення хаджу (паломництва до мусульманських святинь), відтак паломники, передусім молодь, зіткнулися з відмінними від кавказьких принципами сповідування віри і способами здійснення обрядів. Не виключена наявність сильного іноземного впливу на процеси проникнення вахабізму в Дагестан і Чечню, про що аж надто голосно заявляє Росія. Але не тільки іноземними грошима й активністю іноземних місіонерів можна пояснити успіхи “вахабітів” в ісламізації народів Північного Кавказу. Серед чеченських лідерів також відбувається боротьба за впливи, і дуже часто ідеологічна відмінність різних ісламських напрямків розглядається як засіб врегулювання соціально-політичного життя. В уяві Москви вахабізм як чинник релігійного і культурного самовизначення перетворюється сьогодні на “екстремістський виклик” чеченського тероризму, яким дуже часто прикривають війну за російські економічні інтереси в цьому регіоні.

POSTUP - ПОСТУП
№131 (575),
5-6 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·МВФ проти Президента
·Інтерв"ю щасливої людини

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівську землю пустять з молотка
·Пристрасті навколо навчання
·ЛАЗ нарощує виробництво
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Блакитний вогник" гасне через борги за електроенергію
·Платити зарплату буде вигідно

НАША СТОЛИЦЯ
·Компроміс між Києвом та Варшавою
·Призупинено будівництво єврейського меморіалу
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Нас 49 з половиною мільйонів
·Вахабіти на пляжі
·Ющенко смакував грузинське вино

ПОСТУП У СВІТ
·Барак на межі провалу
·Судний день настане
·Козаки проти канадських "командос"
·Пуделко з мігрантами
·Грушкоподібний Тутанхамон

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·МВФ проти Президента
·Європа також судиться з Microsoft
·СВІТ

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Василь Куйбіда: Я не хочу, щоб мені вслід казали: "Він втік, коли місту було найгірше". А цього року місту буде найгірше

АРТ-ПОСТУП
·"Львівські театри - це просто жах"

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Про українську еліту
·КНИГАРНЯ

РЕПОРТАЖ ВІД МАЙКЛА
·Стрийський пар...

СПОРТ-ПОСТУП
·Італійський тріумф Іванчука
·Ванда Літинська-Сидоренко
·Хав"єра Сотомайора амністували
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Машина-Мадонна
·ГОРОСКОП