BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 5-6 СЕРПНЯ 2000 року |

Призупинено будівництво єврейського меморіалу

Самбірська справа має всі шанси набути міжнародного резонансу

іванка ПОПОВИЧ

Громадські організації та представники політичних партій Самбірщини забили на сполох, коли на території колишнього єврейського цвинтаря завдяки приватному фінансуванню колишнього самбірчанина, а нині мешканця Канади почалися відновлювальні роботи. Не ознайомившись із технічною документацією та проектом відновлювальних робіт (через їх відсутність), виконавчий комітет Самбірської міської ради та сесія міської ради Самбора дала дозвіл у 1991 році на реконструкцію та будівництво огорожі, брами та “Стіни скорботи” і на проведення ландшафтної реконструкції території колишнього єврейського кладовища без обговорення цього питання з громадськістю Самбірщини.

Лише під тиском громадських організацій і політичних партій Х сесія Самбірської міської ради своїм рішенням від 23 червня 2000 року зобов’язала асоціацію “Україна-Ізраїль” до 15 липня 2000 року надати проектно-технічну документацію згідно з вимогами чинного законодавства. Досі, незважаючи на рішення сесії, не надійшли жодні пропозиції з єврейського боку, і тому будівництво на території колишнього єврейського цвинтаря призупинено. Громадські організації та осередки політичних партій Самбора звернулися з листом до начальника Львівського обласного управління архітектури й містобудування Івана Олійника, виклавши певні вимоги: у проектно-технічній документації передбачити спорудження могил на місцях братських поховань українців; реконструйовану територію офіційно затвердити як “Меморіальний комплекс жертвам нацизму в роки Другої світової війни”; заборонити використання державної та релігійної символіки держави Ізраїль на цій території; заборонити відновлення єврейського молитовного дому; передбачити розміщення надмогильних плит-мацеїв (символічної гори Сіон і скрижалів на ній) тільки в районі “Стіни скорботи”; передбачити розміщення державної символіки України в центрі овалу та християнської символіки (хрестів) – на братських могилах українців; написи текстів – лише українською мовою.

“Це територія, де кілька століть був цвинтар, але минуло понад п’ятдесят років після останнього поховання, і, згідно з міжнародними нормативними документами, ця територія втрачає статус цвинтаря, стаючи пам’яткою культури, – вважає виконуючий обов’язки заступника голови Львівської облдержадміністрації з політико-правових питань Ярослав Климович. – Сьогодні роботи припинено, оскільки не було технічної документації, не було висновків санепідемстанції, екологічної служби, а також не дотримано рішення Самбірської міської ради, в якому було чітко вказано, що асоціація “Україна-Ізраїль” повинна надати проектно-технічну документацію, яка відповідала би нормам чинного законодавства України. Відбудеться зустріч із представниками товариства “Україна-Ізраїль”, і я думаю, що вони з розумінням поставляться до цієї проблеми, оскільки ми повинні діяти в нашому правовому полі, а досі це відбувалося на рівні самбуду. Ця проблема з огляду на велику міжнародну зацікавленість потребує політично грамотного вирішення”.

Для вивчення питання впорядкування паркової зони (колишнього єврейського кладовища в м. Самборі) та створення меморіального комплексу було створено комісію, до складу якої ввійшли Григорій Катаран (відповідальний секретар ЛОО Українського товариства охорони пам’яток історії та культури), Іван Кельман (заступник голови обласної ради, депутат обласної ради від Самбірського виборчого округу), Євген Гринів (голова товариства “Меморіал”) і ще багато представників обласної влади та громадських організацій.

Комісія переконує, що відповідно до чинних міжнародних санітарних норм кладовища, на яких упродовж 25 років не здійснюються поховання, втрачають статус цвинтарів і перетворюються на закриті кладовища. А якщо поховання не здійснюються впродовж п’ятдесяти років, то ця територія, залежно від думки громади та позиції влади, може бути перепрофільована на гуманітарно-культурологічну територію або набути статусу меморіального комплексу, де можуть бути встановлені символічні пам’ятні знаки, які би відтворювали епоху або пам’ять про осіб суспільно-політичного або культурологічного значення.

“У цьому випадку внаслідок необізнаності або ж недостатнього вивчення проблеми події почали розвиватись у дещо іншому напрямку, – вважає голова товариства “Меморіал” Євген Гринів. – Згідно з нормами ЮНЕСКО, встановлення меморіальних знаків здійснюється відповідно до вимог нормативних актів держави, на території якої вони встановлюються. Важко собі уявити ситуацію, коли до Канади чи США приїжджають українці, привозять гроші в торбі й починають вести якесь будівництво”.

Треба звернути увагу на два дуже важливі факти: вже документально підтверджено, а також є заяви очевидців, що на цій території страчували не тільки євреїв, а й українців, поляків. Є припущення, яке наразі шукає підтвердження, що робили це французи чи італійці. Другий і найважливіший момент у цій справі – той факт, що знищення єврейської культурологічної пам’ятки – цвинтаря і молитовного будиночка на території цвинтаря – це страшний акт вандалізму комуністичного режиму радянської влади. Комісія зайняла чітку позицію, що цей меморіальний комплекс має бути не лише антифашистським, як хочуть представники єврейської громади, а й антикомуністичним. Тому буде оголошено конкурс на створення меморіального проекту, а також необхідно буде врегулювати питання пропорційності фінансування в рамках законодавства України.

POSTUP - ПОСТУП
№131 (575),
5-6 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·МВФ проти Президента
·Інтерв"ю щасливої людини

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівську землю пустять з молотка
·Пристрасті навколо навчання
·ЛАЗ нарощує виробництво
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Блакитний вогник" гасне через борги за електроенергію
·Платити зарплату буде вигідно

НАША СТОЛИЦЯ
·Компроміс між Києвом та Варшавою
·Призупинено будівництво єврейського меморіалу
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Нас 49 з половиною мільйонів
·Вахабіти на пляжі
·Ющенко смакував грузинське вино

ПОСТУП У СВІТ
·Барак на межі провалу
·Судний день настане
·Козаки проти канадських "командос"
·Пуделко з мігрантами
·Грушкоподібний Тутанхамон

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·МВФ проти Президента
·Європа також судиться з Microsoft
·СВІТ

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Василь Куйбіда: Я не хочу, щоб мені вслід казали: "Він втік, коли місту було найгірше". А цього року місту буде найгірше

АРТ-ПОСТУП
·"Львівські театри - це просто жах"

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Про українську еліту
·КНИГАРНЯ

РЕПОРТАЖ ВІД МАЙКЛА
·Стрийський пар...

СПОРТ-ПОСТУП
·Італійський тріумф Іванчука
·Ванда Літинська-Сидоренко
·Хав"єра Сотомайора амністували
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Машина-Мадонна
·ГОРОСКОП