BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3 СЕРПНЯ 2000 року |

REVJU

Власне у ці серпневі дні 1914 року Европу було втягнено у світову війну, внаслідок якої розвалився увесь її дотогочасний лад. Завдяки обережній та консервативній політиці Найяснішого цісаря Франца Йосифа І Австрія, а з нею і Галичина, майже півстоліття жили без воєнних конфліктів. Не ідеалізуючи занадто цей період “конституційної згоди”, треба відзначити, що наші галичани зуміли частково використати його для утвердження себе як нації та позбулись москвофільських і полонофільських ілюзій.

Хоча через нашу поміркованість та надмірну віру у добродійства цісарсько-королівського правління нація виявилась недовершеною у своїй розбудові та неготовою назагал до вирішальних випробувань світової війни і визвольних змагань. Найпрестижнішими для галичан посадами були тоді священик, вчитель, урядовець та адвокат. Нація практично не мала кадрових офіцерів чи великих підприємців. Чомусь ці заняття вважалися богобоязливими галичанами недостойними. Коли утворювалась українська військова формація Січових Стрільців, то її першим командантом став директор гімназії, який принаймні мав військовий ступінь офіцера резерви.

Аналогічна ситуація витворилась у нас і наприкінці ХХ століття: бракує національно свідомих військовиків та поліціянтів, підприємців та дипломатів, міністрів та президентів. Тому й не дивно, що нація досі не довіряє своїй еліті, а владоможці не усвідомлюють потреб народу і навіть відверто над ним глумляться та зневажають.

На жаль, такий приклад негативно впливає на молодь, яка вибирає життєві пріоритети, намагаючись копіювати “нових українців” чи гірші іноземні зразки. Бо бути українцем у власній державі не лише непрестижно, але і складно. Не кажу вже про обмежений доступ до книг, преси, журналів, кіно, радіо та телебачення рідною мовою. Українська мова сприймається з резервою у міністерствах, різних адміністрація, банках, навіть у ресторанах. Бо працюють там, а головне керують люди, які думають чужою мовою, і навіть якщо часом видушують із себе кілька речень українською, то мусять кострубато перекладати свої думки.

Щоправда, минулої неділі телеканал “Інтер” навіть намагався зрозуміти, чому мешканці Львова вболівають за українську мову, і висловив задоволення, що міська рада вилучила слово “російськомовних” з ухвали, що забороняє виконання вульгарних та низькопробних пісень. Можливо, це дещо притишить антиукраїнську кампанію у столичних та російських медіях. Чи маємо з того тішитись?...
А що нам ще залишається. Президент підписав указ про вшанування пам’яті Тараса Шевченка з нагоди 160-річчя першого видання “Кобзаря”. Згідно з указом, уряд, місцеві органи виконавчої влади зобов’язані “активізувати роботу з популяризації творчої спадщини Великого Кобзаря, утвердженню в Україні його духовних заповідей як важливого чинника консолідації суспільства”.

Уряду доручено протягом 2000-2001 років розв’язати питання фінансування видання перших шести томів академічних збірників творів Тараса Шевченка у 12-ти томах і підготовки до видання першого й другого томів Шевченківської енциклопедії в 4-х томах. Нарешті за 10 років нашої незалежності дочекаємося продовження проекту видання повної спадщини Кобзаря. А Міністерству освіти та науки, місцевим органам влади зокрема доручено сприяти проведенню 25 грудня поточного року в установах освіти Шевченківських уроків, читання, організації книжкових виставок, присвячених 155-річчю написання “Заповіту”. Головне, щоб це не було перетворено у чергове “міроприємство”.

За прогнозами економістів Віденського інституту, внаслідок економічного зростання в Росії намітилися позитивні тенденції в країнах-членах СНД, зокрема в Україні і Середній Азії. За оцінками Світового банку (СБ), пише газета, в 2000 році зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) в Україні досягне 3%.

Однак, на їхню думку, економічне зростання зумовлене, головним чином не тим що діється всередині України, а подіями, що відбуваються за їх межами, причому особливо помітний вплив справила сприятлива економічна ситуація у розвинених країнах. Високий попит на товари, що експортуються з Центральної і Східної Європи, сприяв їх економічному піднесенню, вважають експерти. Поки у нас не буде нормального платоспроможного споживача, нема чого мріяти про реальне економічне зростання.

Наприклад, за перше півріччя цього року “АвтоЗАЗ-Daewoo” збільшив обсяг реалізації своїх автомобілів на 50% порівняно з аналогічним періодом минулого року (до 6 751 автомобілів), реалізувавши 3134 автомобілі “Таврія”, 500 пікапів на базі “Таврії”, 1270 – “Славута”, 1082 автомобілі “Ланос”, 595 автомобілів “Нубіра” і 170 – “Леганза”. З них понад 50 “Таврій” закупила Львівська обладміністрація для подарунку ветеранам визвольних змагань на “День героїв”. Аналогічні подарунки зробили в інших областях на День побєди. Отже, більше половини “Таврій” продали через облдержадміністрації, тому і відчувається теє півтораразове зростання. А десять літ тому у Запоріжжі складали 150 тисяч автомобілів на рік, які без черги не годен був купити.

А поза тим, нещодавно прийняли закон про зміни до закону “Про статус гірських населених пунктів в Україні”, який передбачає зменшення необхідної для надання статусу гірського висоти розміщення населеного пункту з 500 до 400 метрів. Треба й нашій міській раді з цього скористатись. Бо ж, згідно з цим законом, такі населені пункти мають деякі пільги. Тож чому б Королівському столичному місту з них не скористатись? Щоправда, “копець люблінської унії” на Високому Замку до тих чотирьох соток не дотягує. Тож варто було б його трохи досипати. А може, нам зарахують телевежу? Вона явно вища за 400 м над рівнем моря.

POSTUP - ПОСТУП
№129 (573),
3 СЕРПНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Ющенко продав Україну?
·Дискваліфікували українських послів
·Рекламна акція "Моссаду"

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·День знань учителі відзначать страйком?
·Нафтопродуктів стало менше, а ртуті - більше
·Свій до свого по своє
·КІЛЬКА СЛІВ
·Голодування все-таки відбудеться
·Сумнівні подарунки

НАША СТОЛИЦЯ
·Василь Гладких: Потрібно брати людину не з Львівщини
·Клубні розваги міліції
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Можливо, ми вже маємо міністра економіки
·Об"єднання православ"я: утопія чи міф?
·Подробиці солдатських забав

БАНКІВСЬКИЙ ПОСТУП
·АКБ "Львів" - сила і традиції древнього міста
·Чергова поразка Deutsche Bank
·Банк "Карпати" змінив статус
·Вкладам під відсотки скоро кінець?

ПОСТУП У СВІТ
·Чистка генералітету
·Сепаратисти обирають терор
·Папа мирить Палестину й Ізраїль
·Мішок для голови Мілошевича
·СВІТООГЛЯД

РЕВЮ В ПОСТУПІ
·REVJU
·Справа антиквара Бретта

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Письменниця шокована успіхом
·Тінь Девіса та світло Бенсона
·Фестивалі відкрилися не без проблем

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·Юзьо ОБСЕРВАТОР

КУМИРИ ПОСТУПУ
·Музичні конструкції King Crimson
·Музичні конструкції King Crimson

СПОРТ-ПОСТУП
·Суперники відомі
·Сергій Бубка таки їде на Олімпійські ігри
·Буби чи не бути Музею боксу?
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Європа - обітована земля фестивалів
·Бенсон про політ на "Конкорді"
·ГОРОСКОП