BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3 СЕРПНЯ 2000 року |

Ющенко продав Україну?

На переговорах у Києві Ющенко запропонував віддати транзитні українські газопроводи в концесію Росії

КОНЦЕСІЯ

Тарас СМАКУЛА

Українські газопроводи – у російську концесію, або ж продаж стратегічних бомбардувальників – така багатообіцяюча перспектива “світить” Україні при погашенні боргу за російський газ.

“Українська сторона на переговорах зробила все для досягнення компромісу, а тому я переконаний, що ми оптимістично закінчимо цю частину переговорів,” – підкреслив Ющенко, коментуючи візит (який відбувся у понеділок-вівторок) російських експертів до Києва.

І таки справді зробила. Звичайно, це не те саме, що пропонував ще в 1995 році, перебуваючи на посаді прем’єр-міністра, теперішній секретар РНБО Євген Марчук (йшлося про те, щоб віддати газотранспортну мережу у повну власність Росії), однак це і “не фонтан”. Маємо безліч прикладів як із вітчизняної, так і зі світової практики, коли тимчасове право власності переходило у повне. Тим більше – з росіянами: примусити їх піти звідси буде дуже важко.

Інший варіант розрахунків нібито кращий. За оцінкою російських експертів, Україна може запропонувати Росії три ракетоносці
Ту-160 і сім бомбардувальників
Ту-95МС. Крім того, пропонується обговорити можливість придбання чотирьох Ту-95МС у розібраному вигляді й близько 80 крилатих ракет повітряного базування великої дальності, а також авіаційно-технічне майно для цих літаків.

Нагадаємо, що наприкінці минулого року Росія уже забрала в України вісім Ту-160 і три Ту-95МС, а також близько 600 крилатих ракет Х-22, за що погасила газовий борг у розмірі 285 млн. доларів.

А тепер порахуйте, з чим залишиться сама Україна. Усього (ще до початку цієї тотальної передачі) на військових аеродромах України в Прилуках (Чернігівська область) було 19 бомбардувальників Ту-160 (11 віддадуть, 8 – залишиться), а в Узині (Київська область) – 21 Ту-95МС (10 віддадуть, 11 – залишиться).

Варіант розрахунків із Росією частиною власності на цьому етапі вперше озвучив усе той же Євген Марчук. Після цього дехто з політиків поспішив висловити підозри щодо зв’язків секретаря РНБО з іноземною (у даному разі – російською) розвідкою. У свою чергу, опозиційна щодо частини олігархів та інших сильних світу цього віце-прем’єр Юлія Тимошенко заявила, що не може бути й мови про марчуківський варіант розрахунків. Причому все це відбувалося під шквал критики на адресу “принцеси” з боку Гаранта – як через домовленості з Туркменистаном (які давали непогану надію на деяке унезалежнення від російських енергоносіїв), так і за ситуацію в ПЕКу загалом. Злі язики подейкували, що Леонід Кучма насварив Тимошенко не інакше як з подачі свого російського колеги.

Це тим більше цікаво, що прем’єра гнівні слова Президента не стосувалися. Можна висловити припущення, що, на відміну від кураторки ПЕКу, самого прем’єра всенародної довіри Леонід Данилович завжди вмів схилити у потрібну позу (чи то пак – позицію). А Президент, як відомо, майже не помиляється. Останній коментар Ющенка щодо досягнутих домовленостей у розрахунках за газ (коли варіант передачі частини власності подається як велике досягнення, і тепер залишається тільки молити Бога, щоби Росія погодилася “проковтнути” цей ласий шматок) – яскраве тому підтвердження. Тільки незрозуміло, чим у такому разі позиція Ющенка відрізняється від зрадницьких (за кваліфікацією деяких політиків і оглядачів) ініціатив генерала Марчука?

Поза тим, повертаючись до концесії, такі поступки дуже погано в’яжуться зі стратегічним партнерством із Польщею – і тою підтримкою, яку вона надає останнім часом Україні. Тим більше, що вчора віце-прем’єр Польщі Януш Штайнгоф запропонував на переговорах із міністром палива й енергетики України Сергієм Єрмиловим спільну участь в імпорті норвезького газу. Зрозуміло, що коли українська газотранспортна мережа буде передана в концесію Росії, про жодну спільну участь не може бути й мови.

Для довідки: газотранспортна система України включає 36 тис. км газопроводів, 79 компресорних станцій загальною потужністю
5500 МВт, 13 підземних сховищ газу. Пропускна спроможність системи на вході становить 290 млрд. куб. м газу, на виході – 170 млрд. куб. м на рік. Усі газонафтопроводи законом закріплено в державній власності, вони не підлягають приватизації. Обсяг транзиту газу в 1999 році становив 133 млрд. куб. м, у тому числі в країни Європи і Туреччину – 119 млрд. куб. м. Україна отримує від Росії у рахунок оплати за транзит газу близько 30 млрд. куб метрів газу щороку.

POSTUP - ПОСТУП
№129 (573),
3 СЕРПНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Ющенко продав Україну?
·Дискваліфікували українських послів
·Рекламна акція "Моссаду"

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·День знань учителі відзначать страйком?
·Нафтопродуктів стало менше, а ртуті - більше
·Свій до свого по своє
·КІЛЬКА СЛІВ
·Голодування все-таки відбудеться
·Сумнівні подарунки

НАША СТОЛИЦЯ
·Василь Гладких: Потрібно брати людину не з Львівщини
·Клубні розваги міліції
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Можливо, ми вже маємо міністра економіки
·Об"єднання православ"я: утопія чи міф?
·Подробиці солдатських забав

БАНКІВСЬКИЙ ПОСТУП
·АКБ "Львів" - сила і традиції древнього міста
·Чергова поразка Deutsche Bank
·Банк "Карпати" змінив статус
·Вкладам під відсотки скоро кінець?

ПОСТУП У СВІТ
·Чистка генералітету
·Сепаратисти обирають терор
·Папа мирить Палестину й Ізраїль
·Мішок для голови Мілошевича
·СВІТООГЛЯД

РЕВЮ В ПОСТУПІ
·REVJU
·Справа антиквара Бретта

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Письменниця шокована успіхом
·Тінь Девіса та світло Бенсона
·Фестивалі відкрилися не без проблем

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·Юзьо ОБСЕРВАТОР

КУМИРИ ПОСТУПУ
·Музичні конструкції King Crimson
·Музичні конструкції King Crimson

СПОРТ-ПОСТУП
·Суперники відомі
·Сергій Бубка таки їде на Олімпійські ігри
·Буби чи не бути Музею боксу?
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Європа - обітована земля фестивалів
·Бенсон про політ на "Конкорді"
·ГОРОСКОП