BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3 СЕРПНЯ 2000 року |

Буби чи не бути Музею боксу?

ХОБІ

Василь СКРІБА

Найбільша у Європі колекція речей, так чи інак пов’язаних із боксом, знаходиться у Львові. Кожен із нас, хоча б у дитинстві, проте щось таки колекціонував. Але тільки одиниці залишаються вірними своєму захопленню все життя. Серед них і львів’янин Ярослав Слончинський, заслужений учитель і раціоналізатор, володар 18 золотих медалей ВДНГ СРСР.

1953 рік, без перебільшення, приніс зміну в життя тоді ще юного Ярослава Слончинського, старости групи, яку азів боксу у спортивному товаристві “Іскра” навчав видатний боксер тих часів Антон Васильович Білий. Останній саме того року і подарував йому планшетку з п’ятьма власними нагородами, яким судилося стати основою для солідних розмірів колекції на боксерську тематику. Нині вона нараховує аж 30000 одиниць! Якийсь час уся колекція експонувалась у колишньому Палаці спорту, однак після зміни його власника Ярослав змушений був забрати її й розмістити у своїй квартирі, що відтак стала схожою на музей боксу.

Очі просто розбігаються. Навколо маса боксерських нагород, кубків, призів і дипломів, фотографій, сувенірів, різноманітної боксерської атрибутики, знарядь і багато-багато всього іншого. Кожна річ має власну історію, яку Ярослав достеменно знає; за кожною нагородою – наполегливі роки тренувань боксера. Навіть не віриться, що всі ці золоті, срібні та бронзові медалі чемпіонів колишнього СРСР, Європи і світу – справжні. Проте доводиться повірити, бо так воно є. Ось, наприклад, “золото” першості Європи, яке виборов Засипко, а ось – нагорода Чемпіонату світу з кік-боксингу 1995 року в Канаді, володарем якої став Сергій Лапінський.

На окрему згадку заслуговує історія ще однієї нагороди. Розповідає сам Ярослав Слончинський:

– 1984 року у Венесуелі відбувався турнір Симона Болівара, в якому збірна Радянського Союзу не зайняла високого місця. Але там був такий випадок: міністр спорту Венесуели не міг приїхати на вручення нагород через напад радикуліту, і не допомагало жодне лікування. Тоді лікар радянської збірної Ярослав Тягнибок (батько народного депутата України Олега Тягнибока) всього за один день його вилікував. Коли в аеропорту наша збірна готувалася до відльоту, міністр приїхав і біля трапа літака вручив Ярославові музичний центр і ось таку унікальну нагороду.

Є в колекції і золоті брелоки, випущені 1989 року з нагоди вшанування турецького боксу. Їх Слончинському особисто подарував міністр спорту Туреччини. Також є і раритетна книжка – єдина в усьому СНД! – “Історія боксу у світлинах” (1984), що вийшла коштом легенди боксу Мохамеда Алі (на світлині). У своїх книгозбірнях її мають лише кілька осіб – ті, хто належить до клубу шанувальників цього боксера.

Особливе зацікавлення Ярослава Слончинського – довоєнний бокс, зокрема львівський, представлений у колекції, починаючи з 1924 року. Є навіть екземпляри, про які ніде не згадується. Це стосується одного з кубків (брила вугілля з зображенням боксера), який засвідчує, що 1 лютого 1931 року в матчевій зустрічі в Ґурному Шльонську львівські боксери перемогли польський клуб Naprzod Lipiny. Як розповів п. Ярослав, польська Федерація боксу не раз зверталася до нього з проханням продати їй цю унікальну нагороду, та він відповідає тільки відмовою.

Бажаючих перекупити екземпляри з колекції не злічити, між ними є і російські колекціонери, котрі намагаються зібрати історію всього довоєнного боксу. Та ні їм, ані комусь іншому Ярослав Слончинський не збирається нічого продавати. “Розумієте, – каже він, – продати це я не можу, бо не витримаю, просто помру – без сміху, чесно кажу. Я не можу це продати, тому що присвятив цьому стільки років”. Проте і поповнення колекції за останні п’ять років відбувається надто мляво. Фінансовий стан уже не дозволяє п. Ярославові купувати щось нове, тож доводиться сподіватися виключно на подарунки.

Народний музей боксу – ось що хоче створити і подарувати Львову Ярослав Слончинський. Місце для нього він знайшов, це – його ж квартира. Залишається ще знайти спонсора, який би профінансував ремонтні роботи. А ще – позбутися судової тяганини: ось уже шість із половиною років одна особа, заручившись підтримкою певних людей із міської адміністрації, намагається довести свої права на будинок, у якому мешкає герой нашого матеріалу. Висновки Личаківського, Франківського та Шевченківського райсудів були не на її користь. Зараз цю справу розглядає обласний суд. Отож, мрія п. Ярослава про Музей боксу може і не втілитись у життя. Принаймні “певні люди” роблять усе, щоби саме так і було.

POSTUP - ПОСТУП
№129 (573),
3 СЕРПНЯ 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Ющенко продав Україну?
·Дискваліфікували українських послів
·Рекламна акція "Моссаду"

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·День знань учителі відзначать страйком?
·Нафтопродуктів стало менше, а ртуті - більше
·Свій до свого по своє
·КІЛЬКА СЛІВ
·Голодування все-таки відбудеться
·Сумнівні подарунки

НАША СТОЛИЦЯ
·Василь Гладких: Потрібно брати людину не з Львівщини
·Клубні розваги міліції
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Можливо, ми вже маємо міністра економіки
·Об"єднання православ"я: утопія чи міф?
·Подробиці солдатських забав

БАНКІВСЬКИЙ ПОСТУП
·АКБ "Львів" - сила і традиції древнього міста
·Чергова поразка Deutsche Bank
·Банк "Карпати" змінив статус
·Вкладам під відсотки скоро кінець?

ПОСТУП У СВІТ
·Чистка генералітету
·Сепаратисти обирають терор
·Папа мирить Палестину й Ізраїль
·Мішок для голови Мілошевича
·СВІТООГЛЯД

РЕВЮ В ПОСТУПІ
·REVJU
·Справа антиквара Бретта

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Письменниця шокована успіхом
·Тінь Девіса та світло Бенсона
·Фестивалі відкрилися не без проблем

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·Юзьо ОБСЕРВАТОР

КУМИРИ ПОСТУПУ
·Музичні конструкції King Crimson
·Музичні конструкції King Crimson

СПОРТ-ПОСТУП
·Суперники відомі
·Сергій Бубка таки їде на Олімпійські ігри
·Буби чи не бути Музею боксу?
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Європа - обітована земля фестивалів
·Бенсон про політ на "Конкорді"
·ГОРОСКОП