BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1 СЕРПНЯ 2000 року |

Кому потрібен випускник школи?

ПТУ

Маріанна РОМАНЕНКО

Літо, яке звернуло на свій схил, буде рахувати не тільки щасливих студентів-першокурсників, але й молодих безробітних, випускників шкіл. Упродовж минулого року до обласної служби зайнятості звернулися 1032 випускники середніх шкіл. Але на них чекали тільки 133 робочі місця. Щоправда, як повідомила нас заступник начальника відділу організації зайнятості населення та соціальних гарантій Марія Пастернак, служба зайнятості зуміла знайти ще додаткові 46 місць. Проте всіх без винятку випускників шкіл, котрі прийшли сюди, було скеровано на навчання.

Працівники служби зайнятості рекомендують усім випускникам шкіл, котрі з різних причин не продовжили навчання у вищих навчальних закладах, іти до професійно-технічних. Усе одно на ті спеціальності, які зараз користуються попитом, доведеться вчитися. Це – продавці, перукарі, оператори ПК, секретарі-друкарки, швачки, кухарі, кондитери. Зараз за скеруванням центру зайнятості навчаються 452 особи.

До послуг випускників шкіл у Львові та області 55 професійно-технічних навчальних закладів і 8 філій. Як повідомив заступник начальника управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації, голова комітету професійної освіти Ярослав Камінецький, там навчаються 40 тисяч учнів. У складі цих 55 училищ 16 навчальних закладів нового типу, тобто вищі професійні училища. Вони мають право готувати спеціалістів найвищої кваліфікації та молодших спеціалістів. Окрім того, ще є чотири художні училища, які готують реставраторів, художників зі скла, різьби на дереві чи кераміки, художнього вишивання, живопису, художньо-попереджувальних робіт. За кількістю закладів нового типу, а їх є 20, Львівщина посідає перше місце в державі.

Проте за останні 10 років ліквідовано 21 училище. Такої долі зазнали малокомплектні та безперспективні заклади зі слабкою технічною базою, а також ті, що знаходилися на території підприємств, які зараз не працюють. Деякі училища об’єдналися в один коледж.

Перепрофільовувати училища, як каже пан Камінецький, не так просто, як здається. Щоби дитина чогось навчилася, мусить бути технічна база. Це ж не школа, де вистачає і парти. Потрібні робочі мінімісця. На превеликий жаль, училища вже років 10-15 не отримують нових обладнання, техніки, інструменту. Через брак коштів не ремонтується старе обладнання. Колись підприємства, як тільки отримували нові верстати, відразу надсилали їх до училищ. Аби, коли вони почнуть масово надходити, було кому працювати на них.

Оскільки нема гарантії, що випускник училища зможе відразу влаштуватися на роботу, його навчають широкопрофільних спеціальностей. Якщо раніше готували швею-мотористку, то зараз готують кравця без поділу на дитячий, жіночий і чоловічий одяг. У металообробці професія називається “верстатник широкого профілю”. Випускник ПТУ зможе працювати зі всім обладнанням, яке є у верстатному парку металообробок. У сільському господарстві є професія “фермер-орендар”, або ще їх називають “майстер сільськогосподарського виробництва”. Він повинен знати і бухгалтерію, і економіку, і рослинництво, і тваринництво, і садівництво, і городництво й усю техніку, яка може бути застосована в сільському господарстві.

Найпопулярніші зараз професії сфери обслуговування. Це – перукарі, кравці, кухарі, продавці, офіціанти, шевці, слюсарі з ремонту автомобілів, електрогазозварювальники, столяри, будівельники.

Проте зараз понад 2 тисячі дітей не зайнято ні в ПТУ, ні у школах і ніде не працюють. Це створює певний дискомфорт в області й загострює криміногенну ситуацію. З тим явищем можна би боротися, створюючи додаткові навчальні місця, проте всі ПТУ досі працюють на державне замовлення. А воно тримається на рівні 17 тисяч дітей. З них 12 тисяч – на базі 9-о класу, решта – 11-о класу. Хоча в управлінні професійної освіти кажуть, що потужності дозволяють навчати й більше дітей, але фінансування йде тільки під замовлення.

На професійне навчання реформа школи, безперечно, вплине. Та у цієї галузі є ще час до 2013 року, щоби напрацювати базу та можливості. Не може бути, щоби дитину вчили у школі 12 років, а потім іще 3 роки в училищі. Можливо, з часом зникнуть профтехучилища, а професій діти навчатимуться просто у школі.

POSTUP - ПОСТУП
№128 (572),
1 СЕРПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Форма одягу - службова
·"Карпати" переписують історію

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Чия демократія формальніша?
·Матолич ще не подав заяву про відставку
·Сумна хроніка вихідних
·КІЛЬКА СЛІВ
·Місто дуже мляво, але ремонтуватимуть

НАША СТОЛИЦЯ
·Де беруться робочі місця?
·Кому потрібен випускник школи?
·Робота з неба не впаде

ПОСТУП З КРАЮ
·Шубу забрали подалі від гріха
·Геракл із ніжним обличчям
·Солдати бавилися у війну
·Україна знову в "Зеніті" слави
·Президент благословив Інтернет

ПОСТУП У СВІТ
·Бен Ладена заганяють у кут
·Concorde - знову проблеми
·Жучки для прокурора
·Полювання на іммігрантів
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Польщі не потрібний російський газ
·Конкурс за імперію в спадок
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Іван Остафійчук: Найбільш дієвим є мистецтво етики
·Доктор Бонь - це вже стандарт!
·Творець сценічного світу

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Задумів багато - треба працювати

ЛЕГЕНДИ У ПОСТУПІ
·Легенди Львова та околиць від Юрія Винничука

ЛИСТИ ПОСТУПУ
·ЕПІСТОЛЯРНЕ
·З ЛИСТІВ ДО ЮЗЯ

СПОРТ-ПОСТУП
·"Карпати" переписують історію
·Перша перемога Барикело
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Зоряне кохання, зоряні війни
·ГОРОСКОП