BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 27 ЛИПНЯ 2000 року |

Єдиний у світі музикант

ЮВІЛЕЙ

Знаменитий фільм “Птахи” Альфреда Хічкока – без загрозливих звуків і криків, від яких кров стигне в жилах, – і наполовину не став би настільки моторошним. А саундтрек до цього фільму був написаний за допомогою напівзабутого на сьогодні інструмента – траутоніума. Композитор Оскар Сала, який написав цю музику, відзначає цими днями свій 90-й день народження.

Цей чоловік є нероздільним цілим з історією траутоніума. Ця їхня спільна історія почалася ще у 1930 році. 20-річний студент композиторського відділення консерваторії Берлін-Шарлоттенбург познайомився з людиною, яка створила цей інструмент, Фрідріхом Траутвайном, і брав дуже активну участь у процесі створювання. Оскар Сала не лише допомагав Траутвайну виготовити перший прототип, а й проводив показові виступи, а також розробляв технічне вдосконалення траутоніума, який є поєднанням струнного інструмента і синтезатора.

Після досягнення перших результатів Сала провів ряд концертів, які викликали зацікавлення публіки і фахівців. Серед репертуару були й твори Штрауса. Композитор Поль Гіндеміт написав перший твір для траутоніума; крім того, інструмент почали використовувати для озвучування фільмів. Ажіотаж публіки довкола інструмента був настільки високим, що фірма Telefunken вирішила запровадити масове виробництво т. зв. “народних” траутоніумів.

Але до влади прийшли націонал-соціалісти – і цей проект припинив своє існування. Справжнє весілля Оскара Сали і траутоніума відбулося вже після смерті Фрідріха Траутвайнса, який помер у 1956 році. Сала став знаменитим як автор музики і звукового супроводу до сотень фільмів, радіо- й театральних вистав.

Але незважаючи на те, що Оскар Сала став першою величиною у музичному світі й отримав за свою творчість численні нагороди, він і далі залишається виключеним із музичного бізнесу. Так само й траутоніум не зміг наразі завоювати чіткого місця ні на концертних сценах, ні у студіях звукозапису. У цілому світі існують лише два діючі інструменти – і єдиний виконавець, здатний на них грати: Оскар Сала. Прикро й те, що Оскар Сала не має потягу до педагогіки, і, можливо, у цьому й полягає одна із причин того, що ніхто не успадкував його досвіду і знань.

Останнім часом були намагання витягнути траутоніум із трясовини забуття. У Берліні навіть було оголошено конкурс на спеціальну стипендію для композиторів “Траутоніум 2000”, але всі намагання запросити Салу в журі цього конкурсу виявилися марними. “У моєму віці вже немає сенсу братися за такі речі. А крім того, мої амбіції йдуть далі. Якщо вже робити щось подібне, то потрібно бути упевненим, що досягнення будуть більшими”, – вважає композитор.
Центр мистецтва і нових музичних технологій у Карлсруе запропонував Оскару Салі виготовити дублікат із його інструмента, але той відмовився. “Траутоніум повинен знаходитися у консерваторії, і там же ж повинні викладати мистецтво гри на ньому. Тільки я не знаю, хто б це міг робити”, – сказав Оскар Сала.
Таким чином, існує велика ймовірність того, що незабаром труаутоніум можна буде побачити тільки в музеї – наприклад, у Німецькому музеї в Мюнхені, якому Сала заповів усе своє майно. А з нагоди урочистості святкування 90-річчя композитора, яка відбувалася 18 липня у центральному залі Німецького музею в Мюнхені, говорилося чимало високих слів, і серед них такі: “Оскар Сала – піонер електронної музики”.
Н. С.

POSTUP - ПОСТУП
№125 (569),
27 ЛИПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Росіяни атакували Галичину
·Кінець авіаційної легенди

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Папа Іван Павло ІІ має намір відвідати Україну
·Львівські бухгалтери - профі
·Людські жертви коров"ячої віспи
·КІЛЬКА СЛІВ
·До влади приходять свіжі люди
·Дорожчі трамваї їздитимуть

НАША СТОЛИЦЯ
·Ігор ПИЛИПЧУК: Те, що відбувалося на Львівщині впродовж останніх місяців, просто шокує
·Хто тут провокатор?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Диверсії наразі виключаються
·Україна поставили Росію на місце
·Показовий виступ прем"єра на пенсійному рингу
·Америка не віддасть Лазаренка нікому
·Росіяни атакували Галичину

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Туркменистан реструктуризував борги
·Краще бути багатим і щасливим
·СВІТ

ПОСТУП У СВІТ
·Кінець авіаційної легенди
·Колумбія прагне миру
·Нездоланні мури Єрусалима
·Зате віце-президент фаховий
·СВІТООГЛЯД

РЕВЮ В ПОСТУПІ
·REVJU
·Жертва цензури

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Наркотик під назвою "Някрошюс"
·Єдиний у світі музикант

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·Юзьо ОБСЕРВАТОР

РЕПОРТАЖ ВІД МАЙКЛА
·Бульба, картопля, картошка

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" уже однією ногою в наступному раунді
·Андрій Шевченко коштує 125 мільйонів доларів
·Гонка футбольних озброєнь
·СПОРТ-БЛІЦ
·Секс-меншини проводять Чемпіонат світу

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Що носити цього літа?
·ГОРОСКОП