BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 22-23 ЛИПНЯ 2000 року |

Сонце шкодить людині

Вікторія ПРИХІД

Попри те, що сонце цього літа ми бачимо не вельми часто, забути про себе воно не дає. Зокрема, днями на Сонці зафіксовані спалахи – одні з найбільш потужних і швидких за часом проявів сонячної активності. Остання має циклічний характер із періодом 11 років, і ймовірно, що саме на цей і наступний роки припаде її пік. Принаймні таке припущення висувають українські астрономи.

Як повідомив “Поступ” старший науковий співробітник Львівської обсерваторії Львівського університету ім. Івана Франка Мирослав Стоділка, минулого вівторка близько полудня львівські астрономи зареєстрували сонячний спалах потужністю 3 бали (за 3-бальною системою). Про це явище та його вплив на нашу життєдіяльність ми вирішили дізнатися дещо більше. Сонячні спалахи, як стверджують астрономи, виникають у нейтральних областях Сонця між плямами. Розмір таких областей спалаху часто сягає 1000 км. Процес розвитку невеликого спалаху триває 5-10 хв., найпотужнішого – декілька годин. За цей час в об’ємі близько 1014 кілометрів кубічних виділяється енергія близько 1025 Дж, еквівалентна вибуху одного мільйона мегатонних водневих бомб. Під час спалаху утворюється потужне випромінювання, при якому виникають заряджені частинки: електрони, протони та більш важкі ядра, що рухаються зі швидкістю 0,01-0,1 швидкості світла до нас із вами. Десь через 40 годин після спалаху, коли ударна хвиля та потужний потік заряджених частинок досягають Землі, починається магнітна буря, що впливає як на живі організми, так і на небіологічні системи.

Відтак можуть виходити з ладу супутники зв’язку, коливатися напруга, іноді, під час потужних спалахів, може спостерігатися повне поглинання радіохвиль на багатьох частотах. Але впливу на вихід з ладу електропобутових приладів сонячні спалахи не мають, запевнили “Поступ” у Львівській обсерваторії. Щодо впливу сонячної активності на здоров’я людини, то є інформація, що існує певний зв’язок між активністю сонця та серцево-судинними захворюваннями, позаяк сонячні спалахи через геомагнітні збурення впливають на зсаджування крові. А виникнення інфаркту міокарда, як відомо, пов’язане з ураженням серцевого м’яза через недостатнє кровопостачання. Останнє ж може бути наслідком тромбу кровоносної судини, викликаним спазмом судини чи зміною зсаджування крові. Заряджені частинки, випромінені сонячними спалахами, досягаючи тіла людини, можуть впливати на систему кровообігу і викликати спазми. Крім того, сонячна активність впливає на стан нервової системи, на психіку людини. Проблеми зі здоров’ям виникають десь через 40 годин після спалаху, каже Мирослав Стоділка.

Щоби перевірити цю інформацію, ми звернулись у медичні заклади Львова. Заступник головного лікаря з оперативної роботи Обласної лікарні швидкої допомоги Богдан Ельяшевський розповів, що кількість хворих, котрі звернулися до них по допомогу цими днями, не різниться від інших днів. Єдине – минулих вихідних дещо збільшилася кількість викликів, а в суботу було зареєстровано аж 7 інсультів. Окрім того, було зареєстровано 2 спроби суїциду (одну з них вчинив психічно неврівноважений чоловік). Цілком імовірно, що причина цього – сонячна активність. Серед пацієнтів Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні, як повідомив завідувач приймального відділення Едуард Сльота, особливих ексцесів не було. Надмірна збудливість чи агресивність у хворих час від часу спостерігається, та конкретної статистики в лікарні не ведеться.

Як бачимо, сонячні спалахи не спричинили вибуху захворювань чи нещасних випадків, однак серед багато львів’ян таки скаржилося на погане самопочуття.
Поза тим астрономи інформують, що в роки максимальної сонячної активності погода препаскудна, а відтак, імовірно, що не тільки влітку, а й восени матимемо кепську погоду.

POSTUP - ПОСТУП
№123 (567),
22-23 ЛИПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Милі чубляться
·Рецидив забутого скандалу

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Мрія міської ради
·Неповносправні - рівня нам
·Великий карпатський музей
·КІЛЬКА СЛІВ
·Микола Жулинський про національні позиції
·Зі Львова до Канади

НАША СТОЛИЦЯ
·Міськрада прийняла бюджет-2000
·Сонце шкодить людині
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·Генпрокуратура сльозам не вірить
·Київ проти України
·"Нульовий варіант", як і правда,- у кожного свій
·Момент кредитного одкровення відтерміновано
·Бізнес блакитних касок
·Стратегічне партнерство у всій його красі
·Чорновола нагородили Грамотою Волі

ПОСТУП У СВІТ
·Китайців продають у рабство
·Перемогли сепаратисти
·Подаруйте Африці борги
·Піночет знову перед судом
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Енергетики отримали нові правила гри
·"Знак якості" для Інтернет-магазинів
·Євроєпейські зброярі консолідуються
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Спас, рукостворений у Львові
·Есе скандального київського журналіста викликало обурення Лариси Скорик

ТВОЕ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Небезпечна медицина

ЗУСТРІЧІ У ПОСТУПІ
·Перелітні птахи Ярмарки

НЕРУХОМІСТЬ У ПОСТУПІ
·На Кастелівці, за Новис Світом (2)

СПОРТ-ПОСТУП
·Українські команди повинні грати з югославами та чехами
·Україна-Франція: фінал Чемпіонату континенту!
·Богдан Бандура: Хотілося би тісніше співпрацювати з "Карпатами"
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Пам"ятник жертвам музики
·ГОРОСКОП