BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 15-16 липня 2000 року |

Кресов"яни збираються в Перемишлі

ЗАКЕРЗОННЯ

Володимир СЕРЕДА

Ще років п’ять тому кожна згадка про Перемишль, як правило, асоціювалася з черговим антиукраїнським вибриком місцевих польських горе-патріотів. Така роль не принесла йому, крім недоброго імені польського Темнограду, нічого втішного. Тепер Перемишль позбувся “клопотів” із проведення фестивалів української культури, які після двох скандальних випробувань у ньому, знову переселились до респектабельного Сопоту. Але створюваний українсько-польський університет, на який це славне колись місто мало всі підстави претендувати, знайшов свій осідок у польському Любліні.

Перемишль живе сьогодні (щоб не наврочити лише) спокійним життям периферійного, тобто “кресового” міста. Правда, “кресова” тема з дещо іншим відтінком, протягом трьох днів, почавши від вчора, отримує в Перемишлі безпосередню прописку. Місто вдруге приймає учасників чергового (за рахунком вже п’ятого) світового з’їзду кресов’ян. Їх попередній з’їзд у Перемишлі запам’ятався серією скандальних несподіванок для його організаторів. Настільки відверто антиукраїнськими були їх цілі, що в останні дні перед відкриттям з’їзду із складу його почесних членів вийшов навіть президент Перемишля Тадеуш Савицький.

Що ж слід очікувати від кресов’ян, які зібрались у Перемишлі у ці дні? Головою організаційного комітету з’їзду є місцевий за походженням, здається з Медики, член польського сенату Вітольд Ковальский. Цікаво і навіть приємно, що двогодинна наукова сесія заслухає доповідь професора Януша Котлячика про стосунки Польщі з Україною, Білоруссю і Литвою.

Але і на цей раз у програмі з’їзду не обійшлось без відверто провокативних позицій – робота перемиської частини з’їзду згідно з програмою розпочалася вчора поїздкою всіх учасників до містечка Бірча, яка за останніх сім років стала вже “притчею во язицех” не тільки для Львова і Перемишля, а й на рівні українсько-польських міждержавних стосунків. І, щоб не сумнівався ніхто задля чого, в програмі детально розшифровано, що там відбудеться польова Служба Божа на могилах польських вояків за участю війська, почесної варти прапороносців.

А завтра, на закінчення роботи кресов’янського з’їзду, після Служби Божої у римо-католицькій катедрі його учасники підуть до колишньої греко-католицької катедри Св. Івана Хрестителя, яка тепер стала костелом отців Кармелітів і водночас міським гарнізонним військовим костелом, де відбудеться відкриття фотовиставки, присвяченої цвинтареві “орльонд львовськіх”(саме так у програмі двічі написано слово “орльонт”). Очевидно, у Перемишлі не знайшлося для неї іншого місця.

І нарешті не могли організатори з’їзду обійтися, щоб не включити у свою програму вже зовсім скандальну позицію – “складання квітів під пам’ятковою таблицею” у цьому ж храмі. Так, саме під цією сумнозвісною таблицею з орлом, у якого крила явно не симетричні, причому одне із них за своїми контурами збігається зі східними кордонами довоєнної Польщі, до яких прилягали ті самі південно-східні креси. Декілька тижнів тому ця таблиця раптом зникла зі стіни храму, але виявилося, що тільки тимчасово для “косметичної” операції.
Позавчора вона вже знову висіла на старому місці, але без перекинутого під кігтем орла тризуба, хоч з тим же ворожим антиукраїнським написом про УПА.

POSTUP - ПОСТУП
№119 (563),
15-16 липня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Піврічне урядування Ющенка
·Греко-католицьких єпархій побільшає

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Свої люди потрібні в опозиції
·У Патагонії знову неспокійно
·Справа Родича передана до суду
·КІЛЬКА СЛІВ
·Кресов"яни збираються в Перемишлі
·Прапор над Львовом набув "нецензурного" кольору

НАША СТОЛИЦЯ
·Міліціонери не можуть покладатися на власний смак
·Виграно чи програно боротьбу за українську мову у Львові?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·18 мільйонів для ООН
·Менше, ніж 270 грн., не буде
·Закон про Єврохартію забракували
·Роздавання портфелів
·Депутати пішли на канікули
·Україна буде в ЄС у 2007 році

ПОСТУП У СВІТ
·Перемога через 25 років
·Москва в облозі?
·Французи святкують День Бастилії
·Зелене світло для ІТ-експертів
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Електрику не вимикатимуть
·Фінансові кризи неминучі
·ЄС бореться з контрабандою
·СВІТ

ТЕАТРАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Спогади, які не можна зрадити
·Молоде вино в старих міхах

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·Юзьо ОБСЕРВАТОР

РЕЛІГІЙНИЙ ПОСТУП
·Приїзд Івана Павла ІІ - справа України
·Вселенські Собори: минуле і сучасність

НЕРУХОМІСТЬ У ПОСТУПІ
·На Костелівці, за Новим Світом

СПОРТ-ПОСТУП
·Кличко проти Барета
·Понад 300 чемпіонів світу, Європи і Олімпійських ігор
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Мода міняє імідж
·ГОРОСКОП