BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 8-9 липня 2000 року |

Сикстуська, а тепер Дорошенка

І.КОТЛОБУЛАТОВА

Вулиця Дорошенка існує з 1569 р. як Сикстівська дорога, або до Сикстівки. Назва походить від прізвища Еразма Сикста, доктора медицини, відомої постаті середньовічного Львова, його фільварок був біля костелу Св. Марії Магдалени. Вулиця називалася Сикстуською незмінно з 1688 р. Перед II Світовою війною, у 1938 р., її відрізок від Головної пошти до вул. Леона Сапіги (Ст. Бандери) отримав назву Оборони Львова.

Нижня частина теперішньої вул. Дорошенка на зламі ХVIII та ХIХ ст. взагалі не існувала, весь простір між майбутніми вулицями Коперніка та В. Гнатюка займали трясовиська та мочари, у ті часи тут полювали на диких качок. Ці ділянки почали швидко забудовувати у середині ХIХ ст. після ліквідації старих міських мурів та формування майбутніх площі Міцкевича та проспекту Свободи.
А при Сикстівській дорозі полюбляла селитися львівська аристократія. У ХVIII ст. верхня частина вулиці була власністю князя Августа Чарториського. Його палац був розташований приблизно в тому місці, де стоїть будинок Укрспоживспілки на вул. Технічній, 1. Саме в цьому палаці мешкав Тадеуш Костюшко під час перебування у Львові в листопаді 1792 р.

Від давніх володінь князя Чарториського залишився тільки так званий арсенал Сенявських, збудований 1639 р. відомим інженером-фортифікатором П.Гродзицьким. На початку ХІХ ст. споруду придбала родина Баворовських. Наприкінці століття граф Віктор Баворовський розмістив у давньому арсеналі свою унікальну бібліотеку та колекцію мистецтва, сьогодні тут є відділ мистецтв Бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України.

Майже вся парна сторона вулиці (№50 – №66) була власністю промисловця Яна Кляйна, чиє ім’я пов’язане з бурхливим розвитком Погулянки. 1848 року Ян Кляйн збудував на Погулянці броварню, влаштував став і сад для розваг, що на довгі роки зробило цю дільницю Львова улюбленим місцем відпочинку його мешканців. Після смерті Кляйна у 80-их роках землі отримали нових власників, що спричинило швидку забудову цієї частини вулиці у 1880-1890 рр. Як і раніше, мешкали тут далеко не бідні люди. Наприклад, у будинку №56 проживав промисловець Віктор Косецький, власник відомої фірми “Косецький та Спілка” на Богданівці, де виробляли знамениті далеко поза межами Львова горілки, лікери та роми.

У ХІХ ст. верхня частина Сикстуської з її палацами ще вважалася далекою від міста, родини виїжджали сюди на літній відпочинок. Частенько гостювала у Скшинських, Сапегів молоденька донька славетного драматурга Олександра Фредра, в майбутньому Софія Шептицька, мати митрополита Андрея Шептицького.
Велику ділянку землі непарної сторони вулиці разом з розлогим садом займала греко-католицька духовна семінарія, що розмістилася в колишньому костелі та монастирі домініканок після скасування ордена 1782 р.

Частину цієї ділянки в 1890 р. було зайнято будинком Головної пошти, тоді ж було споруджено і новий будинок семінарії (арх. С. Гавришкевич). З греко-католицькою духовною семінарією пов’язано чимало славних імен, зокрема, Маркіяна Шашкевича – меморіальна дошка на його честь була встановлена 1911 р. По сусідству із семінарією в 1867 р. арх. А. Кун спорудив палац для родини князя Леона Сапіги. На кілька десятиліть палац став вогнищем культурного та товариського життя львівської аристократії.

Неподалік за пр. арх. Т. Монніха у 1899-1890 р. збудовано віллу відомого львівського журналіста Людвіка Масловського (№73).
Після І Світової війни Львів переживав тяжку кризу, отож про будівництво не йшлося. У кінці 20-их – на початку 30-их років Комітет Розбудови Міста ініціював активну забудову Львова. На околицях повстали нові житлові райони, в центральній частині, зокрема на вул. Сикстуській, будинки споруджувалися здебільшого у вигляді вставок у забудову – “пломб”.

Вул. Дорошенка – особлива вулиця в центрі міста. Прямокутник її верхньої частини від Головної пошти до вул. Ст. Бандери, окреслений трамвайними та тролейбусними лініями творить затишний зелений острівець серед шумного міста. Відомим львівським архітекторам міжвоєного двадцятиріччя (№№45–61: арх. Ю. Менкер; №№ 60-71: арх. В. Мінкевич) вдалося реалізувати проекти найвищого рівня. При побудові використана частина семінарського саду та парку між палацами Сапегів та Бельських. Таким чином повстала бічна вуличка, цілком відокремлена від основної. Кожний з чіткої лінії одностилевих будинків має яскраві індивідуальні риси: цікаво виконані деталі, різноманітне вирішення балконів, мереживо їхніх балюстрад, круглі вікна-ілюмінатори, брами, огороджені квітники перед будинками, оздоблення та різноманітність використаних при цьому матеріалів. При опрацюванні проектів помешкань цих будинків передбачено, здається, все: зручне планування, висота стелі, співвідношення житлової та функціональної площі.

І досі зберігається привабливість запрограмованого архітекторами європейського рівня комфорту. У післявоєнний період квартири у цих будинках на вулиці Жовтневій займали обласні керівники високого рангу і вважались ці помешкання чи не найпрестижнішими та комфортними. Тому і тепер їхня ціна залишається досить високою.

Під час ІІ Світової війни два будинки у нижній частині вулиці були зруйновані внаслідок бомбардування. Донині ці ділянки залишились забудованими провізоричними спорудами та кіосками біля трамвайних зупинок.

POSTUP - ПОСТУП
№115 (559),
8-9 липня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Аудит нічого не дав
·Німці виграли чемпіонат
·Львівське дон-кіхотство
·Антиконституційний референдум

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Цікава приватизація
·"Двічі народна" хоче у блок
·Кому на вакації, а кому - до школи
·Вісті з військової прокуратури
·Несе Ромко воду. На десятий поверх...
·На пошану праці Григорія Кочура

НАША СТОЛИЦЯ
·Михайло Сидорович: Передусім - висока якість продукції і точний облік
·Сім разів відміряй...
·З надією - в майбутнє

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЙ
·Інтеграційні перешкоди Україні
·Комуністи знову вчинили руханку
·Новачки в парламенті
·ЕКОНОМІКА

ПОСТУП У СВІТ
·Криваві діаманти для повстанців
·Вирок - рік умовно
·Знову миротворчий Кемп-Девід
·Відшкодування для остарбайтерів
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП МАНДРУЄ
·Чорні гори, синє море...
·Болгарія... і ще раз Болгарія

АРТ-ПОСТУП
·Майстер культових ремесел
·Я дарую тобі Львів

СПОГАДИ У ПОСТУПІ
·Сімдесяті роки

НЕРУХОМІСТЬ У ПОСТУПІ
·Сикстуська, а тепер Дорошенка

СПОРТ-ПОСТУП
·Чергові нагороди української команди
·Вище від голови Волчков не стрибнув
·Львів"янин Орест Скобельський - чемпіон України
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Улюблені страви відомих моделей
·ГОРОСКОП