BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1-2 ЛИПНЯ 2000 року |

Збережімо наші святині!

Л.Волошин, мистецтвознавець, Станіслав Гасс, Протоієрей, Настоятель Церкви

За 15 км від Львова, неподалік шосе Львів-Перемишляни, розташоване село Підберізці. У селі збудована церква Св. Архістратига Михаїла, яка належить до числа рідкісних, надзвичайно цінних пам’яток історії та духовної культури українського народу і є окрасою та гордістю не тільки для села Підберізці, але й усієї української культури. З нею пов’язано кілька яскравих імен видатних діячів української Церкви, культури, мистецтва і врешті – героїв визвольних змагань за українську державність. Збудована наприкінці ХІХ століття (1891-1910 рр.), у так званому “неовізантійському” стилі, Церква була освячена 1892 року запрошеним зі Львова Митрополитом Сильвестром Сембратовичем. Одним із перших її довголітніх парохів був у 1901-1924 роках о.Євген Шухевич, рідний брат відомого українського вченого-етнографа Володимира Шухевича. Батько їхній Степан Шухевич був отаманом УГА в роки Першої світової війни.

Із Святомихайлівською церквою у Підберізцях пов’язана також діяльність іншого її пароха Йосифа Осташевського, видатного церковного та культурного діяча, автора кількох наукових праць з історії Церкви та народознавства, згодом професора Богословської Академії у Львові. Підберізцівська Церква постійно мала прихильну увагу та опіку з боку Митрополита Андрей Шептицького, великого мужа української Церкви, мецената української культури. Це за його рекомендацією і при його сприянні в 1907-1910 роках Церква була оздоблена всередині коштовною поліхромією роботи Модеста Сосенка – одного із найвидатніших українських митців початку ХХ століття. Отримавши блискучу мистецьку освіту спочатку у стінах Краківської Академії Мистецтв (1896-1900 рр.), а згодом у Мюнхенській Королівській Баварській академії (1901-1902 рр.) та у Національній Школі Мистецтв у Парижі (1902-1905 рр.), Модест Сосенко 1905 року повертається на Галичину. Тут за 15 років свого трагічно-короткого життя він розмалював понад 11 Церков, створивши у своїх монументальних храмових розписах своєрідний стиль настінного декору української Церкви – стиль українського модерну. Церква Св. Михаїла – ЄДИНИЙ збережений до нині взірець храмового розпису цього видатного митця, що чудом уникнув більшовицької руйнації. Велика заслуга в його збереженні, між іншим, належить сьогоднішньому настоятелю Церкви, її довголітньому парохові о.Станіславу Гассу, котрий добре усвідомлює, що під його опікою у Церкві – неоціненна, унікальна пам’ятка українського церковного малярства. Нині ця коштовна пам’ятка вікової давності потребує нагальної реставрації та обнови. Стіни храму, навіть крізь кіптяву і патину віку, світяться високим малярським кунштом пензля М.Сосенка. Прочитуємо в них – артистично аранжовані художником – відлуння великих і давніх на нашій землі традицій церковного розпису та українського іконопису XVII-XVIII століть, багатство нашої народної орнаментики та чар коштовних прикрас стародавніх рукописних книжок на Україні. Національні художні традиції талановито переосмислені тут М.Сосенком у дусі нової європейської естетики модерну.

Створені ним розписи суцільним дорогоцінним килимом покривають стіни храму, мерехтять глибокими насиченими кольорами, чарують багатством орнаментальної фантазії і водночас прозорою ясною архітектонікою декору. В орнаментальне тло стін тактовно вписані поважні, аскетичні лики Святих. Доповнюють інтер’єр Церкви два чудові вітражі “Христос і Магдалина” і “Христос благословляє дітей”, виконані у Кракові за проектом М.Сосенка. Ці вітражі є фактично першими творами новітнього вітражного мистецтва на Україні. Не випадково вже на початку нашого століття підберізцівська Церква славиться на Галичині, як одна із взірцевих українських храмів, оздоблених у національному стилі. Сюди, в Підберізці, щоб розглянути храмові розписи М.Сосенка, любили приїжджати зі Львова духовенство і творча інтелігенція. 1913 року побував тут Митрополит А.Шептицький, показуючи Церкву своєму закордонному гостеві – ерцгерцогу баварському Максиміліану. Стіни храму знали присутніх таких видатних мужів нашого народу, як славетного Івана Франка, як Іларіона Свєнціцького, директора Національного Музею у Львові та багатьох інших. І сьогодні в очах кожної інтелігентної людини на Україні ця Церква є унікальною пам’яткою, яка вимагає старанної уваги і опіки з боку суспільства.

І як перлину в короні національної культури, ми всією громадою повинні зберегти ЄДИНУ Церкву, де Сосенківський пензель ЗБЕРІГСЯ в ОРИГІНАЛІ і відреставрувати на професійному рівні ці неперевершені зразки українського розпису. Потрібно зробити ВСЕ, щоб зберегти творчість цього видатного МАЙСТРА для нас і наших нащадків, а для цього нам потрібна фінансова допомога, якої і у вас просимо. Нехай Благословить вас Господь.

Наша адреса: Львівська обл. Пустомитівський р-н, с.Підберізці.
Наш поточний рахунок: 26001301411781 в ЛГРУ Промінвестбанку м. Львова МФО 325633

POSTUP - ПОСТУП
№111 (555),
1-2 ЛИПНЯ 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Патологічна багатопартійність відходить у небуття
·Сервіс - швидкість - якість
·Вибачення Папи за деяких католиків
·Велика битва гігантів
·Нафтово-цвинтарні негоціації
·Три "мудреці" інспектуватимуть Австрію

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Нафтово-цвинтарні негоціації
·Патологічна багатопартійність відходить у небуття
·Львів фільмуватимуть і з-під землі
·Чи пограбували квартиру голкіпера?
·Львів"яни матимуть "Нове діло"
·Сервіс - швидкість - якість
·Постраждав при виконанні

НАША СТОЛИЦЯ
·Ближчий Інтернет
·Нове - це не забуте старе
·Мовчання руйнує Львів
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЙ
·Лазаренка нарешті засудили
·Євробанк нам допоможе?
·Антиукраїнські провокації
·Голова "Луганськобленерго" затриманий у Москві
·І мирне небо над головою

ПОСТУП У СВІТ
·Легенький страйк залізничників
·Росію знову виганяють з Європи
·Де у світі найкраще жити
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Ющенко підбив підсумки
·Америка проти виробників зброї
·Конференція з електронного бізнесу
·СВІТ

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·Юзьо ОБСЕРВАТОР

АРТ-ПОСТУП
·Художник із Шевченковим словом
·Як виховують маленьких лебедят?
·Національна по суті, абстрактна за формою...
·"СОКРОВИЩЕ БЛАГИХ": XOP GLORIA НА ФЕСТИВАЛІ CONFITEOR

РЕЛІГІЙНИЙ ПОСТУП
·Збережімо наші святині!
·Твердиня Духу

СПОГАДИ У ПОСТУПІ
·Сімдесяті роки

СПОРТ-ПОСТУП
·Велика битва гігантів
·Зинедин Зидан: "Я не темтів у Брюсселі"
·Французька преса про "французький штурм"
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Джон Гальяно: Елегантність, доведена до крайності
·ГОРОСКОП