ЄВРО-2000

Роман ДОРОШ

Франція – Португалія – 2:1 (0:1, 1:1).
Півфінал. 28 червня. Брюссель. 50000 глядачів. Суддя – Гюнтер Бенке (Австрія).
Голи: 0:1 Нуно Гомеш, 19', 1:1 Тьєрі Анрі, 51', 2:1 Зинедин Зидан, 118', з пенальті.

Отож, ми вже знаємо ім’я першого фіналіста Чемпіонату Європи 2000 року. Ним стала команда Франції. Напередодні матчу головний тренер французів Роже Лемер заявив, що головний фаворит цього півфіналу – не чемпіони світу 1998 року, а романтична команда Португалії. Зрозуміло, що Лемер блефував, адже саме Франція наразі найсильніша команда не лише Європи, але і світу.

Отож, з перших хвилин ініціативою заволоділи французи, у складі яких вирізнявся, звичайно ж, Зидан. Але португальці не збиралися здаватися на милість чемпіонам світу. І на 19-й хвилині перша ж їхня поважна атака завершилася диво-ударом молодого Нуно Гомеша. Бартезові не залишалося нічого іншого, як лише провести м’яч поглядом, а потім дістати шкіряну кулю з воріт.
На деякий час цей гол вивів із рівноваги “трикольорових”. Але поступово, насамперед завдяки феноменальній грі Зидана, французам вдалося налагодити гру і знову захопити ініціативу. Та все ж таки в першому таймі найважливішого – забитого гола – французькі фани так і не дочекались.

Але вже 51-й хвилині завдяки зусиллям Анелька й Анрі останній зрівняв рахунок. Здавалося, що французи дотиснуть португальців. Тим паче, що в наступні 10 хвилин гра повністю перемістилася на половину поля португальців.
Але в ці важкі хвилини для піренейців непогано зіграли захист і голкіпер португальців Віктор Бая. А потім стався епізод, у якому суддя Бенке був зобов’язаний показувати жовту картку Зиданові, після того як Зинедин навмисно вдарив у груди португальця Жорже Кошту. Але суддя лише призначив штрафний. Час невпинно спливав, французи продовжували “возити” португальців, але при цьому створювали дуже мало гольових ситуацій. А на 90-й хвилині лише Бартез урятував чемпіонів світу від неминучого гола після удару Шав’єра. Так, тоді цей дуже помітний захисник із ексцентричною зачіскою міг стати героєм усієї Португалії. А вже в додатковий час він же “поховає” свою збірну...

Отож, уперше на цьому чемпіонаті переможця мусив визначити додатковий час. Обидві команди розуміли, що єдина помилка зведе нанівець зусилля всіх гравців, тому не надто ризикували. Та це не заважало французам продовжувати наступати, а португальцям – контратакувати. Непогані можливості втратили французи Блан, Анрі, а у португальців запам’ятався потужний удар Жоао Пінту.
Почалася друга додаткова 15-хвилинка, наставники обох команд уже подумували про післяматчеві пенальті. Та, як виявилося, зарано. На 118-й хвилині, тобто за 3 хвилини до закінчення додаткового часу, у штрафний майданчик португальців удерся Трезеге. Бая зашкодив йому точно пробити, але м’яч знову опинився у француза, й він завдає вже другого потужного пострілу. На дорозі м’яча, який летів у напрямку воріт португальців, опинився Абель Шав’єр. А точніше, його рука... Головний суддя матчу Бенке не встиг побачити, куди влучив м’яч, а тому побіг консультуватися зі своїм помічником, котрий наполягав на призначенні пенальті. Після цього всі португальці мало не на колінах почали вмовляти суддю не призначати пенальті. Але той був іншої думки. “Смертний вирок” виконав Зидан... Уже після цього вся португальська дружина побігла до бокового судді, намагаючись сказати йому все, що думає про нього. Дісталось і Бенке, який урешті-решт був змушений показати червону картку Нуно Гомешу.

Отож, французи – у фіналі. А головний тренер португальців Умберто Коелью відразу після матчу в розпачі подав у відставку...

І ще. Суддівський комітет УЄФА підтвердив правильність рішення австрійського судді Бенке, який призначив пенальті у ворота португальців на 118-й хвилині після гри рукою Шав’єра. Член суддівського комітету Вольтер Рот заявив: “Це була навмисна гра рукою, яку помітив боковий суддя словак Ігор Шрамка”.