BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 30 червня 2000 року |

Побутовий конфлікт чи кримінальна справа

CIVIC SOCIETY

Працівники міліції заперечують факт нападу і нанесення ножового поранення репортерці кримінальних подій “Радіо Люкс” Ірені Тершак. Натомість Ірена Тершак написала заяву на ім’я прокурора Залізничного району з вимогою порушити кримінальну справу за фактом нападу на неї невідомого.

Нагадаємо, що зранку 16 червня на вулиці Патона, у під’їзді, де проживає журналістка, їй було нанесено ножове поранення. Про це розповіли її колеги із “Радіо Люкс”. Вона вийшла з помешкання і очікувала на ліфт, коли з горища спустився молодик років двадцяти двох і наніс їй ножове поранення. Працівники міліції у перший день не володіли подробицями інциденту. Лише через чотири дні начальник Залізничного райвідділу міліції Іван Флис і прокурор Залізничного району Ярослав Лакомський провели прес-конференцію.

Вони повідомили про те, що жодного криміналу у випадку із журналістом не було. Так Ірена Тершак перебуває у лікарні, але лише тому, що через побутовий конфлікт отримала поранення склянкою. Саме таку версію висунули працівники міліції. Вони також стверджували, мовляв, побутовий конфлікт – її особиста приватна справа, і це не несе за собою якоїсь кримінальної відповідальності.
За словами начальника Залізничного РВВС Івана Флиса, працівники міліції отримали інформацію про напад на Ірену Тершак 16 червня зранку об 11.45 від лікаря Р.Перетятко з
8-ї клінічної лікарні, куди репортера було доставлено бригадою швидкої допомоги. Саме тоді з’явилася інформація про те, що на Ірену Тершак було скоєно напад у під’їзді її будинку. Медики поінформували, що Ірену госпіталізовано з діагнозом колото-різана рана грудної клітки.

Як зауважив Іван Флис, напад на журналіста вважається надзвичайною подією, тож перевірити інформацію виїхала слідчо-оперативна група. Іван Флис наголосив, що потерпіла відмовилась давати пояснення працівникам міліції. А на місці події правоохоронці з’ясували, що трапився сімейний конфлікт. То ж за словами Івана Флиса, приватне життя журналістки вирішили не оприлюднювати. Але бити на сполох заставили деякі публікації в газетах, а також інформації про напад і нанесення ножового поранення Тершак. Це і змусило працівників міліції скликати прес-конференцію.

Правоохоронці опитали рідних Ірени Тершак. Як заявив Іван Флис, згідно із показами у квартирі Ірени Тершак зранку виникла суперечка між сестрами – Іреною та Наталею. Флис зауважив, що за словами сестри, суперечка перетворилася у бійку, під час якої Наталя жбурнула гранену склянку в Ірену, чим зробила їй рану. Під час сварки буцімто було порвано нічну сорочку на Ірені, яку згодом вилучили працівники міліції. Під час прес-конференції стало відомо, що працівники міліції кілька разів брали пояснення в членів сім’ї, і вони суттєво відрізняються одне від одного. Батько Ірени заявив, що нічого не бачив.

А одне із пояснень старшої сестри Наталі більше нагадує біографію Ірени Тершак, в якій розповідається, яка вона конфліктна особа. 16 червня Ірена знову спровокувала конфлікт, під час якого сестра спересердя жбурнула в Ірену граненою склянкою. Склянка, мовляв, і розбилася об її бік. Щоправда, сестра не бачила, як вона поранила нею Ірену. Згодом стало відомо, що покази сестри вже змінилися, і вона стверджує, що жбурнула лише шматок уже розбитої склянки. Однак ще більше дивує третій варіант показів, коли з’ясовується, що склянка влетіла у двері, і розбившись, шматок її вп’явся в тіло Ірени.

Суперечливі покази і матері Євгенії Степанівни. Спочатку жінка заявляє, що бачила, як сестра кинула гранену склянку в Ірену, від чого в останньої пішла кров, а згодом у нових показах переконує, що сестра кинула склянку Ірені навздогін. Склянка розбилась об двері і один із осколків поранив дочку.
Згодом, матір шукала марлю, аби Ірена перев’язати рану. Під час конфлікту, як випливає з показів Євгенії Степанівни і Наталі, обидві сестри сильно побилися, завдаючи одна одній удари руками і ногами. Щоправда, чому на їхньому тілі немає слідів від “сильних ударів”, начальник райвідділу пояснити не зміг.

Працівники міліції вилучили нічну сорочку Ірени Тершак зі слідами крові та металевий кухлик. Сорочку вони віддали на судмедекспертизу. Начальник райвідділу зачитав офіційні медичні довідки з 8-ї лікарні. Хірург Р. Перетятко, який робив Ірені операцію, написав, що в неї – непроникаюча колото-різана рана грудної клітки. Завідувач відділення комбінованої і поєднаної травми Андрій Чепіль дав заключення, що в Ірени – різана рана лівої половини грудної клітки. Прокурор Ярослав Лакомський додав, що на сьогодні відомо лише те, що в квартирі Тершак стався сімейний конфлікт. “Так написано в поясненні, – підкреслив він. – Треба провести судмедекспертизу, щоб встановити ступінь тяжкості ушкоджень і чим їх було завдано”. “І головне встановити – “а бил лі мальчік? “ – пожартував прокурор. Він відверто виставив під сумнів існування невідомого молодика, який поранив Ірену Тершак, тим паче, що, на його думку, ножового поранення таки не було.

Журналісти поцікавилися чи ж буде за фактом все-таки порушено кримінальну справу, на що почули у відповідь від Івана Флиса: “Ми проведемо розслідування, і нехай І.Тершак звертається із заявою до суду”.

Ірена Тершак відстоює факт скоєння на неї нападу. Вона не відмовляється від того, що вранці у сім”ї виник конфлікт, але напад було скоєно після конфлікту. “У нас був із сестрою конфлікт, – розповіла Ірена. – Але ми не билися, про що свідчить відсутність тілесних ушкоджень. Я повернулася додому, аби перев’язати рану. Сорочку розірвала для того, щоб зробити перев’язку і зупинити кров. Працівникам міліції відмовилась давати покази тому, що вони й досі не розкрили злочин, який було вчинено проти мене два місяці тому. Я казала, що згідна давати покази слідчим прокуратури (це ж підтверджує заввідділу інформації “Радіо Люкс” Парасковія Дворянин і автор публікації, котра була під час супроводження з Іреною – З.І.). Я не знаю, чому ніхто із слідчих прокуратури протягом чотирьох днів не опитав мене, хоч начальник карного розшуку міського управління міліції А. Піцань пообіцяв передати мої побажання в прокуратуру”.

Головний редактор “Радіо Люкс” Ілля Семенов сказав, що того ж дня журналісти дали свідчення працівникам міліції, і він також є здивований, чому про це не говорилось на прес-конференції. А працівники “Радіо Люкс” розповіли, що рана в Ірени Тершак була серйозною: довжиною близько 5 см. Сильно кровоточила, Ірена кілька разів втрачала свідомість. Навіть лікарі “швидкої допомоги”, які приїхали на виклик, сварилися, чому їх відразу не поінформували про тяжкість поранення. Про ножове поранення медики заговорили відразу. Бригада швидкої допомоги написала діагноз – ножове поранення живота. У реєстраційній книзі приймального покою 8-ї лікарні під № 631 записано, що Ірена надійшла в лікарню о 10.15 і в неї – колото-різана рана передньої черевної стінки живота зліва. Навіть за словами Парасковії Дворянин, хірург 8-ї лікарні Р. Перетятко, який оперував рану, заявив, що потерпілій “слід невідкладно зробити щеплення від правцю, бо ніж міг бути брудним або іржавим”. Медики переживали, щоб “удар ножем не пошкодив внутрішніх органів”.

Нам теж Р. Перетятко сказав, що не виключає, що рану завдали ножем. А лікарі медцентру “Богдан”, куди Ірена була госпіталізована, Андрій Гречух та Сергій Антоненко пояснили, що в неї – непроникаюче ножове поранення грудної клітки зліва. Ірену спочатку поклали в реанімацію, а після інтенсивної терапії перевели в палату № 7. У день поранення нашу колегу відвідали відразу кілька знайомих. І їм лікарі сказали, що в Ірени – ножове поранення середньої тяжкості.

Як стало відомо з епікрізу-виписки № 420 на вибулу з хірургічного відділення медичного центру “Богдан”, в Ірени Тершак при поступленні анамнез захворювання був такий – отримала ножове поранення близько восьмої тридцять годин 16.06.2000. Діагноз – різана рана лівої половини грудної клітки.

Мати Євгенія Степанівна сказала, що не бачила, як Ірені була нанесена рана. “Я не говорила міліціонерам, що Ірена порізалась від склянки, – розповіла вона. – Навпаки, сказала, що її хтось вдарив біля ліфта. Працівники міліції дали мені підписати якісь папери – і я їх підписала. Бачу я погано, тому повірила на слово. А 20 червня після обіду прийшло кілька чоловіків у цивільному і попросили підписати ще один папір. Я прочитала, а там говориться, що Ірена кидала в сестру посуд, інші предмети. Я відмовилась підписувати “.

Сестра Наталія також сказала, що не писала жодного пояснення. Їй тільки давали підписувати їх. Зір у неї ще гірший ніж у матері, а тим паче вона не могла розібрати в багатьох місцях почерк. Після сварки вона була у кімнаті і побачила кров на Ірені лише через чверть години, коли та зайшла до її кімнати. Під час сварки вона не завдавала Ірені ніяких ран.

Коментар юристконсульта Львівського Центру юридичного захисту Наталії Бондар:
Враховуючи, що коментар ґрунтується виключно на матеріалах, наданих редакцією, його висновки можна вважати умовними.

Існують дві діаметрально протилежні версії розвитку подій, що відбулися 16 червня 2000 року, у будинку, де проживає І.Тершак.

Випадки, коли громадяни підписують пояснення, в яких одні і ті ж факти або обставини висвітлюються по-різному, трапляються в роботі правоохоронних органів нерідко. Законодавством України прямо не передбачено відповідальність за такі дії . І у цьому є своя логіка, оскільки пояснення осіб не можуть бути доказами, що доводять вину особи. Адже згідно з ч.2 ст 65 КПК України доказами у справі є: покази свідка, підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого, висновок експерта, речові докази, протоколи слідчих і судових дій та інші документи. Покази свідка, потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого оформляються у чітко визначеному законом порядку – ст.82, 85 КПК України (в даному випадку – протоколи допитів свідків – членів родини Тершак).

Кримінальну відповідальність свідка чи потерпілого за надання завідомо неправдивих показань передбачено ст.17 8 КПК України.

Працівники міліції, отримавши повідомлення з лікарні про факт госпіталізації особи з пораненням схожим на ножове, повинні виконати такі дії:

1) опитати потерпілу. – І. Тершак відмовилася від дачі пояснень з мотивів не спроможності працівниками міліції розкрити злочин, скоєний проти неї невідомим напередодні вказаного інциденту. Вона вимагала, щоб її опитали працівники прокуратури. – При цьому працівники міліції зобов’язані були роз’яснити п.Тершак, що по таких категоріях справ опитування осіб проводиться згідно із законодавством, органами дізнання, а кримінальна справа порушується ОВС. Відмовитись від дачі показів п.Тершак має право у випадку і з мотивів, вказаних у ст. 63 Конституції України. Так, особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів;

2) опитати осіб, які могли бачити подію чи чути про неї;

3) оглянути місце події. У даному випадку оглядати потрібно було б як площадку коло ліфта і сходову клітку, так і квартиру, в якій стався побутовий конфлікт. Вказаний огляд оформляють відповідним протоколом, який, зрозуміло, може бути доказом у справі;

4)скерувати потерпілу на медичне обстеження і отримати довідку спеціаліста про характер тілесних ушкоджень, механізм їхнього виникнення, тривалість розладу здоров’я;

На підставі зібраних матеріалів компетентні органи приймають одне з таких рішень:

1) про порушення кримінальної справи; 2) про відмову про її порушення; 3) про передання матеріалів в інший орган.
Кримінальну справу порушують лише з дотриманням вимог ст. 112 КПК України, оскільки розслідування окремих категорій злочинів можливе лише конкретними слідчими органами. В даному випадку, при наявності суперечливих свідчень сестри і матері І.Тершак, очевидно вирішальне значення у питанні необхідності порушення кримінальної справи мають результати медичного обстеження І.Тершак.

Але є один дуже важливий момент: родині пані Тершак доведеться остаточно визначитися із своїми показаннями, бути уважними при розповіді про події 15 червня 2000 року і безперечно, уважно читати пояснення, протоколи, які складають з їхніх слів працівники правоохоронних органів, підписувати їх лише при наявності повного з написаним погодженням або ж вказувати неточності, виправляти їх і знову підписувати.

На даному етапі проведення дослідчої перевірки (виходячи з наданої редакцією інформації), важко прогнозувати подальший розвиток подій, але в будь-якому випадку остаточне рішення повинно прийматися лише на підставі належним чином зібраних і перевірених даних і в терміни, передбачені законодавством.
Підготувала Зоряна Іленко

POSTUP - ПОСТУП
№110 (554),
30 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Львів готується до чергового візиту президентів
·Конституцію змінять за Президентом
·Де поділися документи канцлера?
·Вуха львів"ян трохи відпочинуть
·Акт 30 червня 1941 року

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Науковцям допоможе влада
·Побавимось у політику?
·Виявлено наркопритон в "Індії"
·Комп"ютеризація освіти
·На ринках буде порядок
·Труп у контейнері, а немовля - на вулиці

НАША СТОЛИЦЯ
·Історія і християнство
·"Белзькі дзвони"
·Львів готується до чергового візиту президентів
·Акт 30 червня 1941 року
·Змарнований рік
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Конституцію змінять за Президентом
·В Україні буде помісна церква?
·День Незалежності буде помпезним
·Російська маніловщина з чеченським підтекстом

ПОСТУП У СВІТ
·Еліан повертається
·Шпигунська вежа
·Де поділися документи канцлера?
·Регіони готові до війни
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Продаються українські НПЗ
·DAEWOO нарешті продали
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Трошки оптимізму, або Деякі рефлексії глядача з виставки "Парсуна"
·Гастролі заньківчан у Москві
·Відважна ініціатива

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Юрій Василенко: "Інтерес до української культури з кожним роком зростає"

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·50 років RORORO
·Сучасне мистецтво ховає сталінізм
·Як Нептун падав у воду
·CHEF-D"OEUVRE

ТВОЕ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Побутовий конфлікт чи кримінальна справа

СПОРТ-ПОСТУП
·"Абеле Шав"єре, відрубай собі руки!"
·Італія - у фіналі!
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Що їдять моделі?
·ГОРОСКОП