Залишилося четверо найсильніших
Це Португалія, Франція, Італія та Голландія
ЄВРО-2000
Роман ДОРОШ
Отож, уже стали відомі чотири команди, які продовжать боротьбу на святі європейського футболу за звання найкращої. Як і очікувалось у півфінали вийшли збірні Португалії, Італії, Голландії та Франції. Залишилися справді найсильніші, й тепер надзвичайно важко прогнозувати, хто з чотирьох півфіналістів стане переможцем. Наразі букмекери ставлять на чемпіонів світу 1998 року команду Франції, значно зросли і шанси команди Голландії після феєричного розгрому “югів”, далі йдуть португальці й італійці... А тепер згадаймо чвертьфінали.
Португалія – Туреччина – 2:0 (Нуно Гомеш, 44', 56').
Від цього матчу багато хто чекав першої несподіванки в 1/4 фіналу. Але не судилося. Португальці знову показали клас. Хоча не відомо, як би все склалося, якби голландський арбітр Дик Йол не вилучив найкращого захисника турецької команди Алпая за навмисний удар ногою Коуту. Звичайно, вдесятьох турки не змогли нічого вдіяти, і на 44-й хвилині після передачі Фігу молода зірка португальського футболу Нуно Гомеш відкрив рахунок. А вже через хвилину турки були зобов’язані його зрівнювати, але Ариф не зміг реалізувати пенальті. Чудову реакцію продемонстрував голкіпер португальців Віктор Бая. Після цього стало остаточно зрозуміло, що туркам уже нічого не “світить”. Підтвердженням цього став другий гол Гомеша, якому і цього разу асистував Фігу. Після цього боротьба на полі взагалі припинилась. І хоча турки намагалися забити бодай один гол, та всі їхні спроби не приносили результату. Отож, романтична команда Португалії йде далі і як ніколи близька до успіху на європейському форумі.
Італія – Румунія – 2:0 (Тотті, 33', Індзагі, 43').
Тут теж перемогу здобув фаворит. Утім, у першому таймі гра була рівна. І якби не дві помилки румунського захисту, то перша півгра закінчилася би 0:0. Але двічі румуни робили штучне положення поза грою і двічі були покарані: спершу Тотті, а потім – Індзагі. А між цими двома голами румун Хаджі влучив у стійку італійських воріт, і хтозна, як би розгорталися події на полі, якби м’яч опинився у воротах Тольдо. Тепер можемо лише гадати з цього приводу... А у другому таймі як румуни не намагалися забити бодай один гол, нічого з цього не вийшло. Що більше, завчасу залишив футбольне поле ветеран румунів Хаджі: він отримав друге попередження за симуляцію у штрафному майданчику “Скуадри адзури”. Отож, італійці без особливих проблем пройшли в півфінал.
Голландія – Югославія – 6:1 (Клюйверт, 24', 38', 54', Савельїч, 54' (автогол), Овермарс, 78', 90' – Мілошевич, 90'). І хто би міг подумати, що у чвертьфіналі команда Югославії так ганебно припинить виступи на Євро-2000! Тим паче, що початок матчу був за “югами”. Та стовідсоткову можливість не використав Міятович. А показав Предрагові, як треба реалізовувати гольові моменти, голландець Патрик Клюйверт, який самотужки “поховав” югославів і відіслав їх додому. Все почалося на 24-й хвилині, коли голкіпер югославів Краль на мить забарився з виходом, і Патрик відкрив рахунок. Потім, уже через 14 хвилин. Клюйверт забив свій другий гол. Залишається тільки здогадуватися, чим у цих моментах займався захисник Михайлович, – шкода, що його після вилучення в зустрічі зі словенцями не дискваліфікували на всі матчі Євро-2000. Про це, здається, в ці хвилини жалкував і наставник сербсько-чорногорської команди Бошков... А другий тайм узагалі перетворився на знущання. “Помаренчеві” не збиралися скидати обертів, і Клюйверт іще двічі примусив Краля виконувати процедуру виймання м’яча з сітки власних воріт: спершу забивши гол самотужки, а згодом – “змусивши” до цього захисника югославів Савельїча. А Краль продовжував ходити по м’яч у свої ворота. Після ударів Овермараса він іще двічі виконав цю процедуру. І просто жалюгідним виглядав “гол престижу”, який уже на доданих хвилинах забив Мілошевич. Це був п’ятий і, на жаль, останній м’яч югославського нападника на цьому Чемпіонаті Європи.
Іспанія – Франція – 1:2 (Мендьєта, 38', з пенальті – Зидан, 33', Джоркаефф, 44'). Без сумніву, це був найцікавіший і найдраматичніший матч першості. Чемпіони світу відразу взялися “за справу”, та через кілька хвилин зрозуміли, що їм буде нелегко. Адже іспанці ні в чому не збиралися поступатися команді Франції. Що більше, вони навіть створили більше, ніж чемпіони світу, небезпечних моментів. Але рахунок усе ж відкрили французи: диво-гол забив Зидан. Утім, уже через 5 хвилин іспанці відновлюють рівновагу. Тюрам у власному штрафному майданчику збив Мунітиса, і Мендьєта не залишив шансів Бартезові. 1:1 після першого тайму? Ні, з цим не погодився Джоркаефф, який на останній хвилині півгри вивів свою команду вперед. Другий тайм пройшов за переваги іспанців. Їхній тренер Камачо навіть ризикнув випустити на поле аж 4 нападників, замінивши Мендьєту і Мунітиса. Втім, про рішення замінити Мендьєту Камачо, мабуть, буде шкодувати все своє життя. Адже на 90-й хвилині ексцентричний і непрогнозований італійський суддя Колліна призначив другий пенальті у ворота Бартеза. За відсутності Мендьєти удар Рауля виявився неточним... Після цього іспанці втратили ще один момент, аби зрівняти рахунок: нагодою не скористався Урсаїс.
Тепер у півфіналах зустрічаються Франція – Португалія (28 червня) й Італія - Голландія (29 червня). Чотири цілком рівні, але різні за стилем гри команди. І зараз важко комусь із них віддати явну перевагу. У першій парі, звичайно, більше шансів у французів. У них, по-перше, більше досвіду, а це дуже багато, адже саме досвіду забракло іспанцям у матчі з “трикольоровими”. По-друге, голкіпер французів Бартез при всій повазі до Баї значно надійніший за португальця. Та і захист французів вражає. На боці ж португальців великі амбіції та фантастична лінія півзахисту на чолі з Фігу. Отож, цей матч перетвориться на велику дуель Зидан – Фігу, а на нас чекає неповторний футбол.
У другій парі також усе дуже заплутано. Італійці грають від оборони, а голландці пропагують наступальний футбол. Тож усе буде залежати від сили італійського захисту і голландського нападу. На боці голландців власна публіка та наднадійна гра воротаря ван дер Сара. Що ж, побачимо, хто з грандів гратиме у фіналі.
|
|