BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 27 червня 2000 року |

Львівські хроніки з минулих літ

Лариса АНДРІЄВСЬКА

У ці тижні у Львові
80 років тому

12 червня
Повністю вилучено з обігу австрійські крони
Віднині єдиною грошовою одиницею на території Малої Польщі будуть марки польські.

13 червня
Розпочав роботу благодійний комітет “Діти – на село”.
Згромадження директорів і директорок місцевих шкіл постановило запровадити літні колонії для дітей, причім для дітей із незаможних родин – безкоштовні. Члени комітету вже вибили у міністра торгівлі і промисловості 10 вагонів вугілля для опалювання колоній, а в інших міністерствах – запас солі і нафти, а також взуття для вихователів. 10 груп із 500 львівських дітваків уже відправлено до Брюхович, а Львівський Маґістрат безоплатно приділив по 5 фунтів провізії на кожного їдця. Наступно комітет вимагатиме у міністра комунікацій безоплатного колійового проїзду для дітей та їхніх педагогів до місця відпочинку.

У рамках цієї ж ініціативи львівський осередок “Сокола-Матері” влаштував для львівських скаутів човнярську мандрівку Віслою – від Кракова до Гданська.

13 червня
Погріб французів у Львові
Зараз українська армія проводить спільні польові навчання з військами НАТО, а 1920 року Львівський піхотний полк мав навчальні бої з вояками Антанти.
Якось під час навчань на Цитаделі експльодувала навчальна міна, внаслідок чого загинули двоє французів – капітан Жан Ларре і жовнір П’єр Маллоне. Нездару-каптенармуса, котрий заклав до міни бойовий запал, так і не викрили. Львів ховав французів із нечуваною на той аскетичний час пишністю. Адже обоє були ветеранами Першої світової, пройшли крізь фронти неушкодженими і тепер так прикро і безглуздо загинули у Львові. Їх відспівували у костелі Єзуїтів, звідки численний жалобний похід потягнувся на Личаківський цвинтар. Труни везли на лафетах, укритих французьким трикольором. Над могилами казали слово священики усіх конфесій, а потому довго гриміла гонорова сальва. Шеф військової французької місії у Львові Медіна, розчулений пієтетом львівської публічності, навіть пустив сльозу.

15 червня
Повстав ІІ Український театр
У склад трупи увійшли артисти колективу “Новий Львів. Український театр”, котрий дотепер мав статус аматорського, містився у якійсь комірчині на Ялівцю і виступав на виїзді перед Січовими Стрільцями і петлюрівськими вояками. Віднині ІІ Український займе приміщення при Музичному Товаристві ім. Лисенка, з якого задля цієї мети вицофали відомий кабарет “Чвірка”.

16 червня
Дирекція Львівської поліції видала розпорядження замикати вікна на ніч
І це коли на вулиці стоїть 30-градусна спека! Першочергово розпорядження стосується “льокаторів мешкань партерових”, тобто першого поверху. (Узагалі-то, у цілому світі перший поверх іменують бельетаж або партер, та ми вже звикли до совітської термінології). Та навряд чи мешканцям вищих поверхів судилося насолоджуватися нічною прохолодою. Адже спритність злодіїв не мала меж. У газетах за це ж число знаходимо повідомлення: при вулиці Вінцента Поля знову пограбували під час сну якогось пана Щотківського, видряпавшись на третій (!) (по-нашому, четвертий) поверх.

18 червня
Завершено реставрацію лівого крила і вестибюлю Львівського поштамту
Поштамт було зруйновано під час Листопадового зриву 1918 року. Містові відбудова обійшлася у 9 мільйонів нових марок. Роботи тривають під головуванням архітекторів Захарієвича і Червінського. Праве крило поштамту і нова заля із входом з вулиці Сикстуської (нині – Дорошенка) будуть завершені тільки наступного року. “Нищити не штука, – зітхає фейлетоніст “Газети Львівської”, – а от відбудовувати трудно”.

25 червня
Місцеві денники обурені споганюванням москальських могил
“Деякі могили великого російського цвинтаря на Личакові у страшному занедбанні. Хрести розкрадено, могили затоптано, а там, де серед поховань росте трава, обивателі випасають бидло. Апелюємо до влад, аби ту дільницю цвинтаря огородити і впорядкувати, пошановуючи пам’ять покійних”.
Отакої. Йдеться про поховання окупантів Львова з 1914-15 років. Та і нині, у двадцятому, тобто, році, поляки й українці воюють із Совдепією. Газети регулярно друкують “сцени з більшовицького пекла”, кабарети презентують злі пародії на Леніна і Троцького. Та цивілізовані люди зазвичай не воюють із мертвим ворогом. Традиція розборок з “чужими” мерцями зародилася у нас тільки після тридцять дев’ятого. І закрутилися каруселі Парку культури над старим австрійським цвинтарем. І повстав Краківський базар на середньовічному жидівському цвинтарі, де поховані знамениті львівські цадіки і рабіни, зокрема легендарна Золота Роза.

Оголошення
Із “жебрацької” рубрики:
Оскільки старцювання на вулицях Львова суворо заборонено, все більшого поширення набуває “інтеліґентний” спосіб жебрацтва на сторінках газет.
Рубрики оголошень пістрявіють складками “Для каліки з однією ногою”, “Для сестер-сиріток”, “Для вдови-емеритки”, “Для офіри операції на серці”.
14 червня “Вік Новий” оголосив чергову складку “Для столітньої старушки”:
“Столітня старушка, вбрана у старосвітський чепець та мантилью, згорблена, тремтяча, проте зі слідами давно минулої вроди і вишуканості, заявилася до нас у редакцію. Ще донедавна працювала вона на своє утримання – була гувернанткою у приватних домах. Дітей вона не має, кревні повмирали. Живе одиноко з парафіяльної помочі і формально гине з голоду. Закликаємо публічність надсилати ласкаві пожертви до Адміністрації “Віку Нового”.

Із рубрики “Послуги”:
“Випозичальня убрань фракових, анґлезових, смокінґових і жакетових (також костюмів), купівля всілякої одежі, навіть знищеної чи потятої молями. Созанський, улиця Підвальна,1; Валова,31”. “Фабрика товарів мучних “Бронислава”, (Львів, ул. Св. Мартина, 20 – нині Жовківська) приймає від населення муку до виробу макарону у кождій кількості”.
“Важливе для пань і панів! Приймаємо до перефасонування капелюхи мужескі фільцові і дамські соломкові згідно з найновішими фасонами.
Якуб Готтліб, Львів, пляц Стрілецький, 15".

Із матрімоніальної рубрики:
“Інженер, 36 літ, ожениться із заможною панною, вдовою чи розвідкою, вік і соціальний стан довільні. Зголошуватися до редакції під рубрикою “Реаліста”.
“Панна інтеліґентна, симпатична, лагідна, пізнає в цілях матрімоніальних багатого пана віком від 25 до 50 літ. Писати до адміністрації газети, “Лілея”.

Часом Гіменей жорстоко кпив із тих, хто шукав обранців через шлюбне оголошення. Одна така “лілея” якось догралася, про що повідомив “Вік Новий” від 18 червня. Наречений, котрий зголосився на оголошення, влаштував велику ґранду в домі романтичної панни, вимагаючи негайної сплати обіцяного віна. Він перетовк усі меблі, повибивав вікна і набив майбутнього тестя з тестьовою. Запального молодика заспокоїли у Бригідках.

70 років тому

12 червня
Вирок смерті для членів КПЗУ
Львівські комуняки, яких не бракло і 1930 року, до так званого “Міжнародного маршу голодних” захарастили Львів і провінцію крамольними листівками. Справою зайнялася політична поліція і взяла під контроль мешкання інженера Аківи Кагана при Городоцькій, 29. Незважаючи на юний вік, Каган мав гідне уваги минуле – 1924 року за комуністичну діяльність його було вислано з Чехословакії. 4 червня поліціянти прихопили двох гостей Кагана із пакунком антидержавних листівок – урядника Самуеля Юґенда і студента Політехніки Нафталі Роппера. Обшук у помешканні Кагана виявив підпільну друкарню і цілий склад готової “продукції”. За видруком крамоли прихоплено також студента Ізраеля Гірша.

12 червня вірні ленінці стали під Трибуналом присяглих. Наступного дня впав вирок, який, зважаючи на доволі м’яке тодішнє законодавство, спричинив у Львові велику сенсацію. Гірша, Юґенда і Роппера звинуватили у державній зраді і 8-ма голосами з 12-ти прирекли до страти через повішання. Цікаво, що головному звинуваченому Кагану вдалося викрутитися. Мовляв, він ніц не відав і думав, що хлопці готуються в його помешканні до іспитів. То ж Каган врятувався від шибениці, та мусив затямити, що у Львові з комуняками більше цяцькатися не збираються.

12 червня
Пляц Цловий у нових шатах
“Пляц Цловий (нині – площа Митна) скоро перетвориться на ще одну атракцію Львова. Там, де височіли одні сірі мури, буде розбито великий сквер у формі трикутника. Прокладено буде також нову їздню, котра дозволить пішоходам і автам рухатися поза небезпечним трамвайним вузлом на перехресті Личаківської і Чарнецького (нині – Винниченка) . По обидва боки нової їздні також буде розбито два малих сквери. Ліворуч – у формі трикутника, з фонтаною посередині, а направо – другий, у формі пиріжка”.

12 червня
“Живі шахи” на Цитаделі
Цьогорічний шаховий чемпіонат вирішено провести доволі незвикло. На стадіоні 19 піхотного полку влаштовано велетенську шахівницю, а ролі “фігур” виконають члени Військового клубу шахістів та підофіцери 14 уланського полку, вбрані у строї турецької і польської армій ХVІІ століття. Сценарій для цього видовища написав знаний літератор Вільгельм Раорт, а костюми виготовлено за рекомендаціями Музею Промислового. Під час турніру гратиме оркестра 10 піхотного полку.

12 червня
Перша хвиля сексуальної революції
“Геть пуританську мораль! – волає анонс у “Віці Новому”. Аби уникнути тисяч трагедій закоханих молодих людей, відкинемо фальшивий встид і заглянемо правді у вічі! Кождий молодий мужчина, кожда кобіта, кождий наречений і наречена мусять зувидіти нову сенсацію у кіні “Утіха” – “ГІГІЄНА СЕКСУАЛЬНА”.

Наші влади не дозволили виставляти фотографії з цього кіна, а також заборонили панам і паніям разом вступати на сеанси.
Початок сеансів для пань: 16.00, 19.00; для панів – 17.30, 20.30". Цього ж тижня у газетах з’явилися перші реклами презервативів “Олля” :
“Вам презервативи? – Ні, мені тільки “Олля!”

13 червня
Оголошено Воєводський конкурс літаючих моделів
Львівська Ліга протиповітряної і протигазової оборони (LOOP) оголоcила конкурс літаючих моделей і парашутів. Конкурс буде проведено на старому Янівському летовищі 21 і 22 червня. Змагатимуться моделі у 4 категоріях: 1) повітряні змії, 2) планери, 3) реактивні літаки, 4) парашути.
Кожній категорії буде присуджено 3 нагороди за принципом: Р = L+10t; де L – відстань, а t – час льоту. Кращі моделі поїдуть на всепольський конкурс до Варшави.

14 червня
Львів’янин на електричнім кріслі
Наш колишній земляк, 24-літній еміґрант Стефан Зьолковський, вколошкав касира у далекому Буффало, за що був приречений до “проґресивної” страти на електричному кріслі. Газети подали детальний опис останніх хвилин Зьолковського. На суді він поводився зухвало, вирок смерті зустрів зі сміхом. Безпосередньо перед стратою з апетитом повечеряв, вже всівшися на електричне крісло, спокійно викурив цигару, а тліючий недопалок кинув у вічі присутніх офіційних осіб: “Це все, шановні, що я можу лишити вам у спадок!”

15 червня
Оприлюднено результати бактеріологічних збадань телефонних слухавок
Служба Здоров’я виявила, що телефони є розплідником туберкульозу легенів, дифтерії, грипи та їм подібних заразних хвороб. Задля збадання було вилучено 60 телефонних слухавок з урядових установ, публічних місць і приватних помешкань. “Рурку” ретельно полокали у фізіологічному розчині солі і отриманий плин підшкірно впорскували морським свинкам. Результати були приголомшуючими. Чотири свинки сконали протягом першої доби внаслідок загального сепсісу. Ще одну горопашну тваринку на третій день спіткав параліч задніх лапок, та за місяць вона щасливо одужала. У цьому випадку слухавка походила з лічниці для амбулаторних хворих.

Четверо гризунів протягом першого тижня загинули від туберкульозу, а решта згасла на 47, 51, 58 і 62 дні від грипи, дифтерії та іншої зарази.

Найбруднішими виявилися слухавки, вилучені у комісаріатах поліції, готелях і рестораціях. Слухавки з ресторацій були до того ж запльовані і вимащені рештками їдження: м’яса, картоплі, моркви, салати тощо.

Львівська Служба Здоров’я закликає мешканців міста у жодному випадку не притуляти слухавки до вуст під час розмови, а також якомога частіше її мити. Понадто, видано наказ про примусову дезінфекцію усіх телефонних апаратів.

15 червня
Завершено мотоциклетний рейд “Львів-Катовіце-Львів”
Рейд стартував 12 червня від Університету Яна Казимира. 20 учасників протягом трьох днів мусили здолати нелегку 860-кілометрову трасу. До фінішу дійшло лише 16 учасників. Передував командор рейду, віце-прецес Львівського мотоциклового клубу, Володислав Красінський. Друге місце несподівано для всіх посіла єдина жінка-учасниця, Ядвига Льотечкова, котра прийшла до фінішу в чудовій формі і мала найменшу кількість штрафних балів.

22 червня
Вакаційний гардероб для елеґантки
“Нині, коли термін виїзду на вакації все ближчий, час помислити про скомплектовання туалети. Сукня для дому, плащ спортовий, костюм дорожний – оце, чого не може забракнути у гардеробі елеґантки, котра вибирається до купелів. Сукня шпацирова з болеро – це також щось обов’язкове. Сукню дансінґову пані з певністю вже має і може носити її до театру чи коли вибиреться до знайомих на вечірню гербатку. Шляфрочок, садова сукня, костюм і плащ купальний – теж щось таке, що слід покласти до валізки. Не слід однак брати багато речей – у нинішньому сезоні це є злим тоном. Костюм і три блюзки на переміну виконають для панії услуги трьох окремих суконь”.

POSTUP - ПОСТУП
№108 (552),
27 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Маємо ще десять депутатів
·Лазаренко зізнався в відмиванні 9 мільйонів
·Deutschland, Deutschland uber alles!
·Львів обрав традиції
·Доля Росії вирішується без неї

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Пільговики зупинили автобуси
·Міський голова - кавалер папського ордену
·Результати голосування
·Вакансійна злива
·Погода наробила збитків

НАША СТОЛИЦЯ
·Кулик образився на Львів
·Галицький виборчий округ в особах
·Багато галасу з нічого
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Меншини захищає комісар
·Лі Пен згадував молодість, Ялту, вино
·Комуністи "з"їжджалися" вп"яте
·Лазаренко зізнався в відмиванні 9 мільйонів
·В Україну допущено іноземні війська

ПОСТУП У СВІТ
·Третя таємниця
·Життя президента в небезпеці
·Deutschland, Deutschland uber alles!
·Дощова перемога ліберал-демократів
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·МВФ знову сказав "ні"
·Поштовий перерозподіл Європи
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Вуличні вистави театру "Воскресіння"
·Великий український проект Григорія Гладія

ПІДСУМКИ У ПОСТУПІ
·На виборах перемогла місцева влада
·Президент вважає новообраних депутатів "своїми"
·Результати можуть оскаржити

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Катерина Грушевська: талан чи доля...

ХРОНІКИ У ПОСТУПІ
·Львівські хроніки з минулих літ

СПОРТ-ПОСТУП
·Залишилося четверо найсильніших
·Чи стане Піт Сампрас усьоме найкращим на Вімблдоні?
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Том Вейтс у Варшаві
·ГОРОСКОП