BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 23 червня 2000 року |

Львівські вибори - демократія у неприхованій красі

ОГЛЯД

Ксенія ЗАГОРОДНЮК

Ну ось і все: добігає, чи то пак, уже добігла до кінця переддовиборча кампанія й вже післязавтра все ще свідомі свого громадянського обов’язку львів’яни подадуться на виборчі дільниці й оберуть людину, котра представлятиме у Верховній Раді Галицький в/о №115.

Враховуючи цілком природну апатію виборців, які не в захопленні від потреби відвідувати виборчі дільниці кілька разів на рік, нагадаємо: ці довибори відбудуться навіть за умови, що таких “усе ще свідомих” виявиться меншість. Згідно із законодавством для визнання результатів голосування дійсними 50-відсоткова явка електорату в нашому випадку зовсім не є обов’язковою і, якщо гіпотетично припустити, що на дільниці зі 178 тисяч виборців 115 округу прийде лише троє осіб, то народним депутатом стане той кандидат, перевагу якому віддадуть двоє. Довіритися цій меншості для кожного з нас означає заздалегідь відмовитися від морального права нарікати згодом на Верховну Раду і на львівське у ній представництво зокрема, адже ми нічого не зробили, щоби там працювала “наша людина”.

Зрештою, слід віддати належне місцевому (й не тільки) політикуму, який розстарався і видав “на гора” просто-таки дику кількість іноді контраверсійних, а іноді й подібних одне на одного, як дві краплини води, бажаючих стати народним депутатом. Тридцять сім(!) осіб подали заяви до обласної виборчої комісії і тридцять(!) з них були зареєстрованими нею кандидатами. Хтось із друзів “Поступу” слушно й не без сарказму назвав це демократією, яка розцвіла на українському ґрунті в усій її неприхованій красі...
Та менше з тим: вибір – справа неминуча, тож спробуємо проаналізувати з кого і як його (цей нинішній вибір) робитимемо. Насамперед виокремимо з понад двадцяти кандидатів, як і хто добіг, а хто й доповз до фінішньої прямої, групу лідерів. Не треба бути аналітиком за фахом, щоби віднести до потенційних переможців п’ятьох: рухівця Тараса Чорновола, директора місцевої телекомпанії “Міст” Михайла Хвойницького, екс-міністра інформації Зиновія Кулика, вельми ексцентричного праворадикала Степана Хмару та голову соціалістично налаштованої “Вперед України!” Віктора Мусіяку.

Від самого початку кампанії, якої на глибоке переконання фахівців від пі-ар за два місяці бодай хоч з натяком на повноцінну не зробиш, прогнозувалася запекла боротьба між Куликом та Чорноволом. Першому, казали, треба лиш довести свою “львівськість”. Другому – спростувати приказку “на дітях природа відпочиває” й нагадати, що “яблуко від яблуні далеко не падає”. На це, зрештою, і працювалося. З певністю будемо казати, коли матимемо результати виборів на руках, але виглядає на те, що хвалені й випробувані в боях демсоюзівські технології працювали. А що ви хочете: 26 років відсутності як фізичної, так і “ідеологічної” – це вам не абищо! Витягування у Львів київських мастил та зірок естради, що свого часу, як і сам Зиновій Володимирович були львів’янами, лиш зайвий раз підкреслили якими вони є далекими нині від життя нашого міста, наших з вами проблем і потреб. І, зосередженому на темі недосконалості чинного законодавства (при чому виключно) у сфері діяльності ЗМІ екс-міністрові навряд чи суттєво допоможе фішка з добудовуванням сихівського мосту, бо на переконання пересічного обивателя цю “мальовничу” помилку інженерної думки слід було б радше розібрати, а не з помпою добудовувати. Правда, обиватель теж різний буває.

Натомість чорноволівська команда спрацювала на галицький консерватизм. Нині чи не кожний порядний галичанин (а тим паче сихівчанин), який з особливою насолодою дотримується численних традицій, не робить різниці між татом і сином – говорю про Тараса, думаю про Вячеслава. А чому б і ні, якщо про це ж саме майже в один голос виступають, без малого, всі впливові у нашому регіоні політики? Чого вартий лише факт публічного підписання меморандуму про підтримку Тараса Чорновола Віктором Пинзеником, Геннадієм Удовенком та Славою Стецько. Погодьтеся, це не стільки штрих до передвиборчої кампанії – це радше віха в розвої українського політикуму, що констатує наявність у ній правоцентристського блоку й знаменує початок реального об’єднання національно-державницьких сил. Що не кажіть, а львів’янам на цьому залежиться і то суттєво. З другого боку, як би не скаржилися чорноволівські штабісти на застосування брудних методів конкурентами, (фальшиві листівки, написи на фасадах будинків etc.), вихлюпу справжнього компромату на Чорновола не відбулось. Ніхто фактично й не спробував розвінчати міф про батька й сина, закцентувати на дещо спекулятивній ситуації, в якій опинився “малий Чорновіл”. Додайте до того кілька ефектних “переделеговувань” голосів виборців рухівцеві іншими кандидатами й картина, всупереч прогнозам, й надалі залишається привабливою.

Вельми дієвою виявилася тактика малих кроків, застосовувана впродовж кампанії кандидатом у народні депутати Михайлом Хвойницьким. Мусимо визнати, що за відсутності в окрузі гравців більшої вагової категорії директор телекомпанії “Міст” був би кандидатом номер один. Надто вже актуальною виглядає для нас, львів’ян, гасло “Львів понад усе”, яке мов прапор підняв над головою Хвойницький й пообіцяв ні на мить не спускати його з флагштока у стінах Верховної Ради. З усіх кандидатів пан Михайло став найбільш львівським – це підкуповує, тим паче, що видимих причин сумніватися у його намірах нема.
Немає сумнівів і щодо намірів Степана Хмари, який є політиком публічним. Хоча манера висловлювань Степана Ільковича далека від конструктивізму. А це сьогодні вже подобається не всім. Слогани на кшталт “Оберемо Степана Хмару, щоб не дрімала Верховна Рада”, чи не найкраще характеризують цього діяча, звісно досягають мети й зачіпають виборця за живе, але лише того, кого прийнято називати “протестним електоратом” і частка якого в окрузі є порівняно сталою. Словом голова УКРП впродовж усієї львівської кампанії жодним кроком не вийшов за межі свого реноме, а, отже, і не підсилив і не послабив свого впливу на львівський електорат.

На певну увагу в спробі аналізу переддовиборчої кампанії у Львові без жодних застережень заслуговує голова партії “Вперед Україно!” Віктор Мусіяка. Політик всеукраїнської ваги, досвідчений нардеп (свого часу обіймав посаду заступника голови Верховної Ради) “парламентарій європейського зразка” (так охарактеризував цього кандидата лідер “Трудової України” Михайло Сирота) Мусіяка міг сміливо розраховувати на особливу увагу виборців. А натомість здивував львів’ян лише мистецтвом “високої розклейки”: його листівки берегли від конкурентів-”здирачів” і розклеювали так високо, що прочитати те, що там написано, іноді було годі. Жарти –жартами, але Мусіяці в окрузі було чи не найважче – грав він явно не на своєму полі, а політика – не футбол: правила не такі чіткі, та й переможця визначають не арбітри, а трибуни. Себто виборці, себто ми з вами.

POSTUP - ПОСТУП
№106 (550),
23 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Досить бути провінцією!
·Треба зробити вибір
·Півріччя Віктора Ющенка

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·АРХІВАРІУС
·Львівські вибори - демократія у неприхованій красі
·Львів"яни про вибори

НАША СТОЛИЦЯ
·Нацмени плакалися комісару
·Кандидатів меншає катастрофічно
·Випускникам - "гарвардські" дипломи
·Китайські розвідники у Львові
·Добре обличчя Львова
·Подаруємо діятм радість
·КІЛЬКА СЛІВ
·ЗВЕРНЕННЯ

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·В електроенергетиці буде жорстка дисципліна
·Півріччя Віктора Ющенка
·ЕКОНОМІКА

ПОСТУП У СВІТ
·Як не Піночет, то хоч Берлусконі
·Погрози Стрільців Ольстера
·Авіакатастрофа в Китаї
·Представництво СДС у Багдаді
·Відставки врятували коаліцію
·Спадковий парламентаризм
·СВІТООГЛЯД

ЕЛЕКТОРАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Пастирське звернення
·Перемога без головної нагороди
·Тарас Чорновіл: "Разом ми переможемо"
·Зиновій Кулик: "Понад усе в мене - Україна"

НАФТА У ПОСТУПІ
·Де починається нафта, там закінчуються національні інтереси?

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·Іспанія та Югославія стали останніми учасниками чвертьфіналу

АРТ-ПОСТУП
·Думки респектабельні, не зовсім, а то й просто дивні
·Сюрреалізм міфів

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·З усіх усюд
·ГОРОСКОП