BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 21 червня 2000 року |

Михайло Хвойницький

Штрихи до політичного портрета

Остап ВОЛЯНСЬКИЙ

У середовищі львівських політиків постійно відбуваються певні ротації і зміни. У політичному середовищі існує постійний процес оновлення – інакше, коли в політику не приходять нові кадри, політичне життя перетворюється на нецікаве, невиразне, позбавлене яскравих фарб. Політика вабить до себе – як азартна гра, як щось таємниче і нерозгадане, в чому не можна наперед запрограмувати мету і добитися очікуваного результату. Політика – це мистецтво поєднувати психологію, риторику та вольові якості. Політика – це мистецтво проявити себе і мистецтво допомагати суспільству.

Коли говорять, що політика можна виховати чи виплекати у тепличних умовах – я не вірю. І так само скептично ставлюся до усіляких “шкіл молодого політика” чи “шкіл молодого лідера”. Ні лідера, ні політика виховати неможливо. Людина повинна стати політиком і мати від природи задатки лідера. Але перед тим, як стати політиком, людина має щось зробити у певній сфері людської діяльності, аби йти у велику політику з певним доробком, з певним вантажем. Вінстон Черчілль спершу, ніж пройти у парламент, був журналістом і навіть воював у Південній Африці. Леонід Кучма будував ракети і очолював один із найбільших у СРСР заводів. Лех Валенса працював електриком. Були політики, які приходили в політичне життя із заводів, університетських кафедр, з армійських лав...

Михайло Хвойницький вирішив стати політиком, маючи тривалу дотичність до політичної сфери. Він є журналістом. Точніше – кіножурналістом. Протягом кількох років він робив фільми, безпосередньо пов’язані з політикою. Скажімо, він висвітлював тривалу роботу лідерів України, Росії і Білорусі під час переговорів у Біловезькій Пущі в грудні 1991 року. Він створював фільми про історію і сучасність України. Зрештою, він створив регіональну телекомпанію “Міст”, яка вижила в несприятливих умовах кризи і змогла транслювати свої програми навіть за кордоном, для української діаспори.

Нині, коли чимало уваги приділяється питанням українізації інформаційного простору, Михайло Хвойницький вирішив іти у політичне життя, оскільки вважає, що знає шляхи ефективного впливу на процес.

Хвойницький є вихідцем із традиційного львівського середовища. Він поєднує консервативні і ліберальні нотки. Він є віруючим і водночас дотримується модерного стилю життя. Ніщо людське для нього не є чужим: він є веселим, життєрадісним, “душею компанії”. Але при цьому мораль для нього є на першому місці, і я особисто був свідком того, як Хвойницький проводив “виховні заходи” з молодшими товаришами. Під час виборчих кампаній, у яких йому доводилося брати участь, Хвойницькому (і це природно!) неодноразово пропонували компромат на конкурентів. Він неодмінно відмовлявся використовувати “важку артилерію”, вважаючи, що вибори повинні бути насамперед чистими і чесними. Часто це оберталося проти нього (як, скажімо, 1998 року, коли з 15 тисяч голосів, поданих за М.Хвойницького, окружна виборча комісія чомусь визнала недійсними третину). Але він залишився вірним своїм принципам.

Дід Михайла Хвойницького працював разом із Митрополитом Андреєм Шептицьким. Згодом був директором гімназії. Батько, Григорій Павлович, був адвокатом. Він помер, коли Михайлові було лише 13 років. Мати, Зиновія Михайлівна, вчителювала, нині – на пенсії. 30 травня 1956 року у Григорія Павловича і Зиновії Михайлівни Хвойницьких народився син Михайло...

Після закінчення середньої школи №80 Михайло Хвойницький почав працювати на телебаченні – помічником оператора, оператором. Згодом закінчив факультет журналістики Львівського державного університету ім.І.Франка.

1990 року, з початком демократичних перетворень і ринкових реформ в Україні, Михайло Хвойницький створює одну з перших недержавних телекомпаній – “Міст” і починає роботу із українізації телепростору. З’являються перші політичні програми, які транслюють у США, Канаді, Австралії – місцях компактного поселення української діаспори. “Міст” Михайла Хвойницького став справжнім мостом між українцями з Краю та українцями діаспори. Телекомпанія здобула популярність серед львів’ян – адже реально вона не лише могла конкурувати, а й за якістю програм значно, випереджала традиційне ЛТБ. Секрет успіху телекомпанії полягав у тому, що Хвойницький не був догматиком і не боявся випускати в ефір відверто “крамольних” (на думку офіційної влади) матеріалів.
Окрім українізації, Хвойницький провів ще й європеїзацію львівського ефіру, підігнавши телебачення під європейський стандарт. Згодом це було відзначено численними нагородами, які “Міст” і його генеральний директор отримували на різноманітних конкурсах і фестивалях телевізійного мистецтва.

Протягом 1990 - 2000 років Михайло Хвойницький зняв близько двадцяти фільмів та близько тисячі програм. Завдяки телекомпанії було створено десятки робочих місць. Люди отримали реальну можливість творчо працювати і отримувати за свою інтелектуальну працю реальні гроші. Більше того: телекомпанія “Міст” змогла вижити під ударами інфляції та інших кризових явищ, не втративши ані ефірного часу, ані глядачів, ані майстерності.

Чи не тому Михайла Хвойницького було нагороджено відзнакою Президента “Почесний журналіст України”?

1998 року Михайло Хвойницький пробував свої сили на парламентських виборах. Тоді його підтримала Ліберальна партія України. Фактично з мінімальними коштами, з кількома людьми, які становили команду, Михайло Хвойницький зумів здобути четвертий результат (близько 10 тисяч голосів).

1999 року Михайло Хвойницький оформив своє членство в партії “Реформи і порядок”. “Я побачив у цих людях однодумців. Їхні погляди були мені близькими. Їхні думки – це насамперед – мої думки”, – пояснював Михайло Хвойницький свій крок. Того ж року він увійшов до правління Львівської обласної організації ПРП. Станом на початок 2000 року його рейтинг виявився одним із найвищих в обласній організації партії. Він остаточно сформувався як політик. Він відчув, що дозрів до активної політичної діяльності.
“Львів понад усе!” – таким є гасло Михайла Хвойницького. “Першим і найнеобхіднішим кроком має стати розробка комплексу заходів, спрямованих на ПЕРЕТВОРЕННЯ ЛЬВОВА НА ДРУГУ СТОЛИЦЮ УКРАЇНИ. Невдовзі я запропоную пакет проектів, які мають лягти в основу нового законодавства. Завдяки цьому оновленому законодавству ми маємо здійснити реформу в галузі інформаційної політики (що дозволить українізувати наші ЗМІ та суттєво змінити ситуацію на книжковому ринку), вирішити питання транспортних коридорів та будівництва нафтопроводу “Одеса – Броди” (що на 60% вирішить проблему безробіття у регіоні), накреслити програму міжнародної та прикордонної співпраці, нових технологій у промисловості (адже у Львові простоюють промислові об’єкти).
Вірю, що втілення цих ідей допоможе піднести наше місто і наш регіон. З нами почнуть рахуватися. І ради цього я вирішив спробувати свої сили у боротьбі за депутатський мандат”, – писав Михайло Хвойницький.

Окрім цього, він неодноразово наголошував на принципі історичної пам’яті і апелював до традицій галицької політики, найяскравішими представниками якої стали І.Франко та А.Шептицький: “ На початку століття у Галичині з’явилася вольова людина, яка поєднала талант політика і широту душі справжнього пастиря. Це був Андрей Шептицький. Він став основним стовпом традиціоналізму та консерватизму, базованого на греко-католицькій вірі. Мій дід, який співпрацював з митрополитом Андреєм, залишив для мене незабутні спогади про цю неординарну людину, яка намагалася створити максимально сприятливі умови для розвитку українства. Людину, що опікувалася молодіжними, науковими, культурницькими товариствами, щедро жертвувала на мистецькі акції, виступала у ролі мецената і благодійника, покровителя освіти та науки. Іван Франко та Андрей Шептицький стали тими людьми, які започаткували нову етику суспільних відносин у Галичині. Східна Україна не мала людей подібного рівня. На жаль, Україна Західна не мала рівноцінних цим двом велетам духу спадкоємців. І тому нашим завданням є вивчати духовну і творчу спадщину Франка та Шептицького, аби виховувати на їхніх ідеалах не лише своїх нащадків. А й своїх братів зі Східної України. Гасло “Ex Oxidente Lux” – “Світло із Заходу” – має знову стати актуальним.”

На початку 2000 року побачила світ книга М.Хвойницького “Львів понад усе!” Її вихід у світ збігся з початком нового проекту, створеного М.Хвойницьким – Радіо “Ініціатива Нова Хвиля”. Книга стала своєрідним гімном Львову, символом незнищенності специфічної львівської культури. Радіо – свідченням того, що процеси українізації в інформаційній сфері можуть мати успіх. Радіо знову показало, що українство, ніби Фенікс із попелу, повстає і розвивається – незважаючи на всі перепони і кризові явища.

Навіть завдяки цьому Михайло Хвойницький вписав своє ім’я в історію. І вірю: ще неодноразово гучно заявить про себе. Адже люди, подібні до Михайла Хвойницького (справжні патріоти, переконані українці) дуже потрібні Україні.

POSTUP - ПОСТУП
№104 (548),
21 червня 2000 року
·PDF - ст.01n
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Галицька солідарність
·Знову в Росію
·В "Епіентрі" скандалу
·Справедливість для Австрії

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Електротранс" проти "обленерго"
·Андрій Парубій - як... Мати Тереза
·"Стан української мови - незадовільний"
·Львів"яни захищатимуть Ліван

НАША СТОЛИЦЯ
·ЗВЕРНЕННЯ
·Київ - дорогий, Львів - безцінний
·Служба 411 у Львові
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·В "Епіентрі" скандалу
·Знову в Росію
·Комісар ОБСЄ вивчатиме становище російської меншини
·Тигипко не повернеться в уряд

ПОСТУП У СВІТ
·Монарх вимагає компенсації
·Папу запросили до Пхеньяна
·Тайбей пропонує Пекіну мир
·Бутефліка - африканський миротворець
·У президенти - лише Кшаклєвського
·СВІТООГЛЯД

ОСОБИСТІСТЬ У ПОСТУПІ
·Літо патріарха
·Михайло Хвойницький

АРТ-ПОСТУП
·Під батутою японця
·Скіфське срібло у Львові
·Вони не бавляться в театр, вони йому служать

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Гривні не потрібні гроші МВФ
·Кінець епохи великих спекулянтів
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·"Прикарпаття" стало третім зайвим
·Залишилося лише три вакансії
·СПОРТ-БЛІЦ

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Шарлеруа - поле битви
·ГОРОСКОП