BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX червня 2000 року |

Відмовляємося від нафти?

Якщо спостерігати за розвитком автомобіля з моменту його виникнення (тобто з 1886 року) до сьогоднішнього часу, то в конструкції не змінилися тільки дві речі: колесо та поршень. Час покаже, чи буде автомобіль майбутнього прив’язаний до цих двох основ, чи все-таки винайдуть щось новіше. Щодо колеса, то в найближчих планах, крім удосконалення самої конструкції та покращання характеристик, нічого не передбачається. Спроби його замінити, по суті, до нічого путнього не привели. Звичайно, ідей не бракувало. Окрім магнітної подушки та спеціальної колії для заміни колеса, також пропонувався варіант пересування на повітряній подушці для лінійного переміщення над поверхнею шляху. Перевага такої конструкції полягає в відсутності опору кочення по дорозі. Де нема кочення, там нема й опору. Проте, хто хоч один раз пробував керувати транспортним засобом на повітряній подушці, знає й основні недоліки: щоб плавно пройти поворот, треба бути справжнім асом. Викликає також велике захоплення система гальмування таким “автомобілем”: його тільки треба розвернути на 180 градусів і включити двигуни на повну тягу. Не потрібно бути великим спеціалістом, щоб зрозуміти, що такі маневри буде тяжко виконувати не тільки жінкам. До цього ще додаються недоліки, спричинені простими законами фізики. Багато енергії затрачається тільки на те, щоб утримати автомобіль, обладнаний магнітними чи повітряними подушками, в “висячому” стані, і ця частка в деяких випадках може бути більшою, ніж та, яка затрачається безпосередньо на пересування. Хто зі всього цього зробить висновок, що наступні сто років авто буде пересуватися на чотирьох колесах, напевно, недалеко буде від істини.

Набагато важчим є питання перспективного приводу. Однозначної відповіді на це питання поки що не може дати ніхто. Основний девіз – відмовитися від нафти. Щоправда, це гасло актуальне вже 27 років, (після нафтової кризи 1973 року). Тоді, за прогнозами американських геологів, нафтові запаси нашої планети мали бути вичерпані до 1980 року. Цього не сталося, і згідно з теперішньою статистикою, у США різко зріс рівень продаж так званих легких вантажівок з восьми- та десятициліндровими двигунами. В минулому році між Аляскою та Флоридою до експлуатації було допущено понад три мільйони легких вантажівок. Тільки компанія Ford випустила більше пікапів серії F-150 на базі моделі Taurus, аніж лімузинів середнього класу. За словами екс-президента корпорації Chrysler Боба Лутца: “У хлопців із “дикого” Заходу можна забрати все, окрім рушниць та пікапів з восьмициліндровими двигунами”.

Проте хлопцям із “дикого” Заходу в майбутньому, напевно, доведеться переорієнтуватися. Про це потурбувалася адміністрація президента Клінтона та дослідницькі відділи “великої трійки” в Детройті. Chrysler, Ford та General Motors більше не довіряють „нафтовому спокою” та посилено працюють над альтернативними видами приводу. Великий крок вперед зробила фірма Chrysler, завдяки об’єднанню з фірмою Daimler-Benz. Швабів можна визнати лідерами в галузі альтернативних палив. Як основне паливо найближчого майбутнього, зараз пропонують використовувати газоподібний водень, який повільно окислюється при температурі від 20 до 100 градусів Цельсія, причому в кінці ланцюга реакції виникає електричний струм. Потім цей струм передається на електродвигуни, які й забезпечують рух автомобіля. Звичайно, це не є найгірший вид приводу, оскільки більш тихішого та з меншим рівнем вібрацій віднайти важко. Крім цього, до переваг слід віднести мінімальний рівень викидів. Єдиним кінцевим продуктом, крім кінетичної енергії, є тепла вода. Звичайно, зразу виникає питання, що з цією водою робити? Використовувати замість вихлопної труби – зливну? Тоді на всіх автомобілях треба використовувати тільки “дощові” шини, а зимою таку проблему практично неможливо вирішити. Загалом найбільш оптимальним рішенням було б використання спеціальної ємкості для збору води. Це в принципі можливо, бо вироблена вода буде чистішою, аніж теперішня дощова. Найбільш важливим є питання, звідки брати необхідну кількість водню?
Цікавим також є питання ефективності використання водню як палива у двигуні внутрішнього згорання. За словами спеціалістів фірми BMW, використовуючи водень, можна добитися кращого коефіцієнта корисної дії (ККД). Власне з ККД ситуація складається наступним чином – жоден із відомих теплових процесів не досягає позначки 100 відсотків. Завжди десь наявні втрати, адже навіть найбільш досконалі на сьогодні машини досягають щонайбільше 53 відсотків, а найкращий двигун внутрішнього згорання, 1,2-літровий турбодизель фірми Volkswagen, потужністю 61 к. с., має значення ККД – 45 відсотків. Процес із окисленням водню досягає максимальної ефективності 30 відсотків, і тільки половина цієї частини енергії перетворюється електродвигунами в енергію руху. Проте використання водню як палива для енергетичних установок не можна вважати помилковим, оскільки краще джерело електроенергії для космічних кораблів віднайти на даний момент не вдається.

Другим альтернативним видом палива є природний газ. Цього побічного продукту видобутку нафти є досить багато, але автомобілі, що працюють на ньому не користуються надзвичайною популярністю в Західній Європі. Хоча з точки зору викидів шкідливих речовин, цей газ як паливо є дуже рентабильним: порівняно зі звичайними бензиновими двигунами лише викиди диоксиду вуглецю знижуються на тридцять відсотків і знаходяться на рівні викидів сучасних дизелів із безпосереднім упорскуванням палива. Основною причиною непопулярності, наприклад BMW 316g, є відсутність заднього сидіння, на місці якого розташований бак для зберігання газу. В цьому автомобілі також використовують звичайний поршневий двигун, тільки злегка модифікований для можливості використання газоподібного палива. Напевно, класичні поршневі двигуни будуть нас супроводжувати ще тривалий час. Такого переконання дотримуються також і на фірмі Audi, на якій будується друге “трилітрове” авто – А2 (перше – Volkswagen Lupo 3L TDI). На фірмах Audi та BMW дотримуються думки, що конструктивні заходи не єдині, які можуть допомогти в економії пального: „нам потрібні не тільки „трилітрові” авто, але й „трилітрові” водії”.

Проте існують ситуації, які не залежать ні від водія, ні від автомобіля – це постійно зростаючі пробки на всіх дорогах. Розвиток та добудова нових шляхів є, звичайно, ефективним, але не дуже швидким процесом, тому відсутній асфальт мусить замінити електроніка. Те, що в 1994 році розпочалося як навігаційна система, вже через пару років мало б забезпечити безперешкодну їзду на автошляхах Західної Європи. Для досягнення цієї мети об’єдналися навіть непримиренні конкуренти DaimlerChrysler і BMW, і разом із Volkswagen, Opel, Bosch, Siemens та рядом інших фірм утворили дослідну групу „Motiv”. Ця група займається дослідженнями, які б дозволили забезпечувати нормальний рух постійно зростаючої кількості автомобілів на існуючих шляхах. Для цього безперервно ведуться спостереження транспортних потоків, при яких використовуються автомобілі з потоку, які обладнані телефоном та навігаційною системою.

Німецький автомобільний клуб ADAC вже зараз пропонує своїм клієнтам послуги системи TelematikServiceKit, яка полегшує орієнтування в дорожних умовах. Метою цієї системи є недопущення виникнення пробок на дорогах, а в випадку їх наявності, система скеровує водія на об’їзд. Тому зараз науковці працюють над симуляційними моделями, які б дозволили прогнозувати ситуацію на дорогах. В ідеальному випадку все зводиться до математичної формули. Наступним кроком буде динамічне відслідковування мети поїздки, яке дозволить якнайшвидше її досягти. Здається, що меж удосконалення цієї системи нема (проте за певних умов межі все-таки є: їзда без урахування побажань системи навігації). До перспектив такої системи також належить керування електронікою найбільш „святим” у автомобілі – педаллю газу. Технічно це не складає великих труднощів: треба інтегрувати в автомобіль обмежувачі швидкості, які при недотриманні рекомендацій навігаційної системи будуть зупиняти автомобіль (таке зможуть витримати тільки законослухняні німці). Попереднім кроком такого впровадження є застосування системи Distronic, яка автоматично підтримує безпечну віддаль (залежно від швидкості) до переднього авто. Така система зараз застосовується на Mercedes S-класу. Вона суттєво полегшує керування автомобілем та частково звільняє водія від відповідальності. Це, здається, остання суттєва новинка, яку готує нам майбутнє, а колесо та поршень так і залишаються пики що незмінними.

Прототип NECAR 4 на базі Mercedes А-класу. Водневий бак та установка в якій проходить окислення водню розташовані під підлогою.

POSTUP - ПОСТУП
№ 103 (547), 16
червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Чи наше місто найкраще?
·Папа обідав із найубогішими
·Увага! Брудні вибори!
·Тулуб здався
·Чи були сексоти поміж журналістами?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Сирота байдужий до виборів
·Чи наше місто найкраще?
·Львівщина - найаграрніша
·Нам би трошки спирту...
·Владу тероризують?

НАША СТОЛИЦЯ
·Діти з пасовиська
·Чорні жнива канікул
·Надзвичайна ситуація вимагає відповідних заходів
·Про захист звукового середовища Львова
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Чия голова полетить за Тулубом?
·Кучма побачить Фіделя
·Українська книга матиме пільги
·Справа проти "Хліба України"
·"Варяг" подався до Китаю

ПОСТУП У СВІТ
·Завербований православним архієпископом
·Заарештовано біржову мафію
·Геть "мирний атом"!
·Каспій ділять без Росії
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Газовий вузол
·Airbus контра Boeing
·Банківський сектор стане прозорішим

ФУТБОЛЬНИЙ ПОСТУП
·СВІТ

ТЕАТРАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Варшавська опера на львівській сцені
·Українська театральна культура на експорт

СПОРТ-ПОСТУП
·Італія йде далі
·Лучкевич і Броварський продовжили контракти з клубом на два роки
·"Революція" у вітчизняному баскетболі
·Перша чемпіонка Європи - українка!
·Дощова поразка

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Чаювання з Віктором Морозовим у "Цукерні"

ТВОЕ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Піраміда обману

ПОСТУП IN MEMORIA
·Тверді мелодії
·Пам"яті Михайла Сороки

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Генрі Мур
·Сальгадо. "Діти виходу"
·Від слів - лише неприємності?
·Відвідайте Болонью
·Лувр холодно приймає примітив

АВТО-ПОСТУП
·Відмовляємося від нафти?
·НОВИНКИ

ПОСТУП З ПРОДОВДЕННЯМ
·МАЙСТЕР І МАРГАРИТА

КНАЙПИ У ПОСТУПІ
·Львівські шинки

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Спрингстіна не любить поліція
·Майже музичні новини
·ГОРОСКОП