BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13 червня 2000 року |

РЕВЮ

Юлія Тимошенко вистояла

Українська енергетика є темою №1 і для української економіки, і для вітчизняної політики. Минулого тижня Президент навіть був змушений зібрати спеціальну нараду з проблем паливно-енергетичного комплексу за участю представників Кабінету Міністрів, Верховної ради, керівників обласних державних адміністрацій і підприємств галузі. Критика, яка з вуст Леоніда Кучми прозвучала на адресу Кабінету Міністрів, була набагато жорсткішою від тої, що звучала раніше (на засіданні 19 квітня), бо навіть влітку ПЕК України працює на межі своїх можливостей. Навести елементарний порядок в галузі ніяк не вдається, а п’ять місяців діяльності уряду Віктора Ющенка втрачено на порожні з’ясовування стосунків між членами команди “реформаторів”. Щоденне постачання вугілля на теплові станції України заледве покривають їх потреби (про створення необхідних запасів мова навіть не йде). Тому, щоб утримати частоту в електромережі на рівні 49 Гц, енергетики спалюють російський газ, який з дня на день дорожчає. Таким чином, українська енергетика переходить із дешевого українського на дороге закордонне паливо. Правда, Кабінет Міністрів може гордитися, що нарешті вдалося збільшити питому вагу “живих” грошей у розрахунках між постачальниками і споживачами електроенергії. Проте і цього результату досягнуто виключно за допомогою відключення від мережі неплатників, в тому числі і установ, які фінансуються з державного бюджету.

В недалекому майбутньому віце-прем’єр Юлія Тимошенко пообіцяла вдатися до силових дій із використанням правоохоронних органів, щоб кошти, які сплачуються споживачами, не залишалися у приватних обленерго і підконтрольних їм посередницьких структурах, а доходили до виробника. Схоже, що вже розроблені схеми реформування енергоринку відкладаються на потім. Конфлікт інтересів був закладений ще під час формування Кабінету Міністрів. Проблеми паливно-енергетичного комплексу тоді доручили вирішувати двом особам, які ніколи не приховували антипатії один до одного. І як наслідок – у семи няньок немає ні газу, ні вугілля, ні мазуту. Все це було б не так сумно, якби Кабінету Міністрів вдалося підготувати узгоджений документ про реформування ПЕК. Учасники засідання у Новобіличах очікували цю подію зі змішаними почуттями страху і надії: надіялися, що Леонід Кучма похвалить одну зі сторін конфлікту і покарає іншу. Проте Президент відразу ж оголосив, що не має наміру говорити про будь-які відставки, бо в разі невиконання його указів відповідатиме весь уряд. “Шкоди наробив і пішов – так не буде”, – заявив Л.Кучма. Звертаючись до міністра Тулуба, Президент зазначив, що так як потрібних, на думку міністра, 9 мільярдів гривень на закупівлю енергоносіїв не буде, то нас чекають “чорні ночі”... На думку Президента, паливно-енергетичний блок Кабміну тільки тим і займається, що придумує нові схеми перерозподілу коштів, тоді як реальні проблеми залишаються на другому плані. “Не радив би урядовцям тішити себе ілюзіями, що взимку нам допоможе атомна енергетика, бо запасів свіжого ядерного палива також немає”, – “втішив” Л.Кучма. Отже, ніяких кадрових змін не сталося.

Чергова подібна нарада відбудеться в середині липня, коли Кабінет Міністрів звітуватиме за півроку роботи. Схоже, ця нарада буде більш напруженою. Як прогнозують експерти, вже в середині серпня українську енергетику чекають нові потрясіння. Тож, можливо, згадаємо про вибіркове відключення електроенергії ще до приходу холодів.

До речі, Віктор Ющенко не вважає, що на нараді критикували тільки уряд, – критикували всю паливно-енергетичну систему України. Прем’єр пожалівся на погану спадщину, залишену попереднім КМ і наголосив на необхідності зміни ставлення до галузі з боку споживачів її продукції. “Ми не можемо витрачати того, чого в нас нема, і не можемо споживати те, за що не платимо”, –підкреслив він.

На питання – “Хто винен в уряді?” – відповідають олігархи і кивають один на одного.

Схоже, українська політика рухається до публічності, бо ми з вами, звичайні громадяни, уявляємо собі, що відбувається під килимом.

Четверта влада ...
чи вада?

Минулого тижня вітчизняна преса відзначила своє професійне свято. Як завжди в цей день у Києві роздавали подарунки, нагороди, грамоти. Але свято стало ще й приводом глибше проаналізувати проблеми вітчизняної преси, задуматися про свободу слова, об’єктивність і професійність ЗМІ. Дискусія про те, коли ж українським журналістам відзначати своє професійне свято розгорілася відразу ж після проголошення Незалежності України – 15 травня чи 6 червня. 15 травня 1848 року у Львові почала виходити перша українська газета “Зоря Галицька”, яка в 1853 році стала літературним журналом, а в 1857 році – перестала існувати. Проте професійне свято все ж присвятили дню вступу української спілки журналістів у Міжнародну спілку. На початок цього року в Україні тільки друкованих засобів масової інформації зареєстровано 10635, які розповсюджуються як в Україні, так і за її межами, з них електронних – близько 900. Звичайно, не всі газети виходять і не всі телерадіокомпанії ведуть своє мовлення, як хотілося б їм. Тільки кілька десятків їх можуть пишатися високими накладами, успішним менеджментом. Видавці визнають, що причини фінансової залежності української преси не тільки об’єктивні (нерозвиненість рекламного ринку, утиски місцевої влади), а й суб’єктивні – внутрішній цензор. У журналістському середовищі розмови про відсутність корпоративної солідарності, професійної етики – чи не найгостріша тема. Адже досі не створено незалежних журналістських профспілок, журналіст поставлений в умови, коли його можуть звільнити будь-коли. Більшість законів, які внормовують журналістську і видавничу діяльність, приймалися кілька років назад і зараз потребують переробки і вдосконалення. Найгостріша проблема в законодавстві – необмеженість позовів про відшкодування моральних збитків.
Від журналістів очікують об’єктивності і непідкупності, забуваючи, що мас-медіа є всього лише елементом суспільства, якому притаманні певні недуги. Журналісти сподіваються, що їх критичні статті діятимуть на владу не як подразник, а як підказка, яка допоможе уникати помилок. Сьогодні більшість українців вважають, що преса не може впливати на політику (4 тис. тих, хто брав участь в опитуванні “Інтера” відповіли саме так). Мартиненко заявив, що у відносинах “влада-преса” буде “1 до 1” (не плутати з “1+1”), що краще, ніж гра в одні ворота.

Хранителі українського ефіру

9 червня, нарешті, було оприлюднено прізвища президентської четвірки Національної Ради з питань телебачення і радіомовлення. Після того, як парламент наприкінці травня призначив свою четвірку, у вівторок, 6 травня Указ про призначення своїх представників підписав і Президент Леонід Кучма. Щоправда про конкретні прізвища громадськість змогла дізнатися тільки через три дні.

Отже, до складу президентської частини Нацради з питань телебачення і радіомовлення ввiйшли президент компанії “Таврійські ігри” Микола Баграєв, генеральний директор телерадіокомпанії ICTV Юрiй Плаксюк, заступник мiністра освіти Борис Холод та директор Агентства гуманітарних технологій Володимир Грановський. До складу парламентської частини Нацради увiйшли Микола Княжицький, який з середини березня 1999 року був членом Нацради з питань телебачення і радіомовлення, генеральний директор “Студії “Терези” Вiктор Лешик, Юрій Покальчук, який до лютого 2000 року очолював Асоціацію українських письменників, i ведучий телепрограм телекомпанії “Вуличне телебачення” Микита Потураєв.

Оскільки Нацрада – орган важливий і впливовий (вона надає і позбавляє ліцензій на мовлення у теле- і радіоефірі, і фактично протягом року Україна була без цієї важливої структури), то резонним першим напрямком аналізу оглядачів мали б бути сподівання, що Нацрада, нарешті, візьметься за впорядкування українського ефіру, зокрема, виходячи з проблеми дотримання мовних вимог. Адже Україну нині заполонили російськомовні та російські теле- та радіокомпанії. (І це в той час, коли законодавством чітко передбачено, що теле- і радіокомпанії повинні містити не менше, як 50% програм українською мовою). Однак, зважаючи на склад Нацради як з президентського, так і з парламентського боку, навряд чи можна сподіватися найближчим часом якогось суттєвого поліпшення мовної ситуації в українському ефірі.

Натомість більш промовистим виявився інший аспект сформованої Нацради: які сили і якою мірою отримали вплив на перерозподіл цієї стратегічної сфери України. Що ж становить собою четвірка, яку призначив Леонід Кучма?
Перший – Микола Баграєв. Його поява на посаді члена Нацради цілком закономiрна, оскільки вiн досить активно відзначився під час останніх виборчих акцій в Українi: організував парламентські вибори 1998 року для Партії зелених, торік дуже активно агітував за Леоніда Кучму, а цього року організував поп-зіркову агітацію за референдум. Але ще важливішим моментом щодо його призначення можуть бути чутки, за якими Микола Баграєв належить до клану Андрiя Деркача.

Другий – Юрій Плаксюк, діяльність якого пов’язують з іншою впливовою фігурою – Вiктором Пiнчуком. Інші двоє – Борис Холод та Володимир Грановський – не є достатньо “засвіченими” в політиці, що зовсім не виключає наявності певних сил і за ними. Або ж вони лише зберігають місця для інших. Незважаючи на це, без перебільшень можна говорити про досить великі успіхи у призначеннях в Нацраду Вiктора Пiнчука, якому вдалося проштовхнути свою людину і від парламенту – Микиту Потураєва. Серед решти представників Верховної Ради впливи розподілилися таким чином: Віктора Лешика вважають людиною Олександра Волкова, Юрiя Покальчука – за газетними версіями, пропонував один в лідерів фракції СДПУ(о) Олександр Зінченко, а члена колишньої Нацради Миколу Княжицького висунули фракції Народного Руху та “Реформи-конгрес”.

Оглядачi прогнозували, що в президентську частину Нацради увійдуть прес-секретар Президента Олександр Мартиненко, популярний ведучий телепередачі “Епiцентр” В’ячеслав Пiховшек, президент Націнальної телерадікомпанії Вадим Долганов. Жоден з них не потрапив до Нацради, однак, схоже, що в Олександра Мартиненка шанси таки залишилися. Як заявив сам Леонід Кучма, спочатку треба знайти замiну на посаду прес-секретаря, а у призначенні немає жодних проблем, оскільки Президент будь-коли може відкликати когось зі своїх представників.

Коментар Суспільно-гуманітарного консорціуму “Генеза”

POSTUP - ПОСТУП
№101 (545),
13 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·Енергетична криза. Що нового?
·Розшифровано генетичний код?
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Українізація по-українськи
·Росіянин - чеченський камікадзе

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Демаркацію кордону
·Вибухова лихоманка
·Енергетична криза. Що нового?
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·На Личакові все спокійно
·Матерія безкінечна...

НАША СТОЛИЦЯ
·Пасажиром дорожче, ніж вантажем
·Сумна хроніка вихідних
·Ігор Осташ: Чи матиме слово народний депутат Чорновіл?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Українізація по-українськи
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Міненерго позбавило струму військово-повітряні сили
·Уряд має регламент
·Ядерні порахунки

ПОСТУП У СВІТ
·Рушійна сила Європи
·Чому зволікає Пхеньян?
·Республіка спадкового президентства
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Найфтопродукти подорожчають
·ОПЕК уже не в стані контролювати ціни
·NTT позбавлять державних пут
·СВІТ

ФУТБОЛЬНИЙ ПОСТУП
·А судді хто?
·Чемпіонат Європи у європейській пресі

СПОРТ-ПОСТУП
·Збірна України їде на Чемпіонат світу!
·П"єрс і Куертен - найкращі на "Ролан Гаррос"
·Останній Кубок Стенлі ХХ століття
·СПОРТ-БЛІЦ
·Каспарова викликав на матч... Стінг
·Андрій Волокітін виконав норму гросмейстера!

ПОДІЇ ТИЖНЯ
·РЕВЮ
·РЕЙТИНГ ВПЛИВОВОСТІ

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ПОСТУП
·Темрява вулиць породжує злочинців

ОСВІТА У ПОСТУПІ
·Історія вуличного ліхтаря
·ЛІМ готує нове покоління лідерів

АРТ-ПОСТУП
·Батик-шоу від Оленки Куб"як: Для гарної тканини і модельєри зайві
·Страшна помста Мирослава Скорика - гімн із поросячим хвостиком

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Той, хто завжди в епіцентрі

ПРОДОВЖЕННЯ ПОСТУПУ
·Анатомія злочину Ментена

КНАЙПИ У ПОСТУПІ
·Львівські шинки

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·МУЗИЧНІ НОВИНИ
·ГОРОСКОП