BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13 червня 2000 року |

Ігор Осташ: Чи матиме слово народний депутат Чорновіл?

– Пане Ігоре, чимало політиків і політологів уже застановилося на думці, що третій каденції Верховної Ради, депутатом якої ви є, буде вкорочено віку, себто, що неминучий достроковий розпуск парламенту. Аргументують це малоймовірністю “безкровного” затвердження депутатами змін до Основного Закону України у процесі реалізації результатів референдуму. Ця ж ситуація, за висловлюваннями окремих політиків, спричинить і цілу низку урядових “катаклізмів”. Ви теж схильні до такого песимізму?

– Мій прогноз такий: більшість питань буде пропущено через парламент, а щодо двопалатності, то ми прекрасно розуміємо, що цю проблему повинні розв’язати остаточно вибори до другої палати, а це не може трапитися раніше як у 2002 році. Я вважаю, що це питання, з вирішенням якого не слід поспішати, бо ми маємо ще час, аби остаточно розв’язати проблему двопалатного парламенту у процесі роботи спільних із Адміністрацією Президента груп. Але так чи інак випадку поспіх тут не потрібний, над цим питанням ми мусимо працювати фундаментально, і це розуміють не тільки депутати. Тому я думаю, що підстав для розпуску парламенту просто не буде. Найближчим часом ми повинні переглянути дуже багато законодавчих актів. На перше місце виходить боротьба з корупцією, і ми бачимо тут певні перспективи: насамперед, слід “упрозорити” бюджет, усунути розрахунки векселями чи бартером, і це дуже важливо, бо саме на уламках бюджетного процесу зароджуються такі речі, як корупція. Інша важлива річ – прозора приватизація. Очевидно, що десь саме тут схрестились інтереси багатьох промислово-фінансових груп, і це також може стати випробуванням для більшості в парламенті. Адже ми бачимо ситуацію з приватизацією “Укртелекому”, обленерго тощо. Третя річ, на моє переконання, теж ключова, – це врегулювання всіх податкових пільг, бо вони теж джерело корупції. Минулий уряд надав торік близько 200 податкових пільг. Ідеться про те, що наші товаровиробники поставлені в нерівні умови і не можуть чесно конкурувати. Я дуже втішений, що новий уряд, уряд Віктора Ющенка, не робить таких кроків, а навпаки, намагається зробити так, аби нейтралізувати всі надані в попередні роки пільги.

– Гаразд, ваша налаштованість як народного депутата, члена парламентської більшості зрозуміла: згоди буде досягнуто, і каденція допрацює до кінця. А що, на вашу думку як фахівця з міжнародних стосунків, чекає на Україну в цьому сенсі?

– Ми дуже довго страждали від так званої багатовекторності, й це серйозно позначилося на нашій міжнародній політиці, на нашій обороноздатності. І я думаю, що ми повинні зараз чітко визначити свої пріоритети. На це чекають і наші закордонні партнери, держави, які є нашими сусідами, на це чекає весь зовнішній світ. Ми дуже часто чуємо нарікання на те, що Україна ніяк не може визначитись. І це, на жаль, правда. Сьогодні ми можемо говорити про реальний, зафіксований у програмі уряду та підтриманий депутатами Верховної Ради пріоритет – шлях до Європейського Союзу, набуття асоційованого членства у ЄС.

– Доки всі ці речі будуть залагоджувати, і на Заході схочуть чи зважаться визнати нас за своїх, найближчі сусіди України вже от-от стануть повноправними членами ЄС. Запровадження на території всіх тих країн правил Євросоюзу в чистому вигляді створить цілий шлейф “неприємностей” для України та її мешканців. І тоді, коли Польща, хоч і не без своїх інтересів, та все ж намагається ці наслідки нейтралізувати, то з боку інших держав, як-от Чехії, Словаччини чи Угорщини, цього не спостерігається...

– Про все це йшлося на переговорах у Брюсселі. Ми порушували і проблему візового режиму. Наше звернення полягало в тому, щоби питання візового режиму стояло останнім у порядку денному при вимогах до держав, які вступають зараз до ЄС. Мені здається, що ця проблема зараз знаходить розуміння та підтримку наших європейських колег. Щоправда, є зараз держави, які наполягають на жорсткому введенні кордонів, візового режиму (маю на увазі Францію), та водночас дуже багато залежить і від самих держав, які вступають до ЄС. Ми знаємо позицію Польщі, яка тут для нас зразкова, і, наскільки мені відомо, польські політики ведуть серйозні переговори про можливість навіть за умов уведення візового режиму залишити так звані прикордонні зони, тобто вільне пересування наших громадян на певну кількість кілометрів углиб сусідньої території. Поляки прекрасно розуміють, що це буде дуже серйозний удар, передусім для польського бізнесу, бо створення будь-якої кількості перепускних пунктів не дасть можливості видавати потрібну кількість віз для двосторонньої співпраці. Наслідок – дуже різке скорочення обсягів торгівлі.
На мій погляд, саме економічний аспект мусить змусити політиків переглянути їхню позицію стосовно України. Важко прогнозувати в часі, та у нас є державна програма, згідно з якою Україна до 2007 року стане асоційованим членом ЄС, а у програмі уряду, яку прийняв парламент, є і дещо амбітніша мета – вступити до ЄС асоційованим членом у 2004 році.

– Ви говорили про труднощі, пов’язані з наближенням і майбутньою інтеграцією України в європейські структури, та, мабуть, не меншими проблемами супроводжується і наш відрив од Сходу?

– Ми повинні заявити, що ми певною мірою будуємо партнерські стосунки з Росією. Скажімо, абсолютно надумане питання боргу, бо Україна як держава сьогодні не повинна мати жодних боргів перед Росією: борги за газ чи енергію – це об’єднані борги українських корпорацій, за ці борги Україна як держава відповідати не може. Натомість досі не розв’язано проблему повернення Україні значних коштів, які були свого часу зосереджені в Зовнішекономбанку. Це дуже великі суми – близько 725 мільйонів карбованців для юридичних осіб і 30 мільйонів – для фізичних. До речі, близько 10 мільйонів карбованців уже повернуто фізичним особам, себто цей процес уже розпочався. Також ми дискутуємо навколо суми 84 мільярди російських рублів (близько 150 мільярдів доларів), які на той час були зосереджені на рахунках Ощадного банку. У цих стосунках ми повинні займати зважену, та жорстку позицію відстоювання національних інтересів.

– У такому контексті ви мусили би не надто схвально ставитися до політики, яку впроваджують деякі представники нашого уряду...

– Звичайно. Я був здивований, що була така серйозна суперечка навколо боргів усередині держави. Ми повинні виходити з єдиною консолідованою позицією. А коли внутрішні конфлікти вихлюпуються назовні, й це шкодить нашим інтересам, то я думаю, що це серйозний промах українських політиків.

– Пропоную повернутися до парламентських питань, а зокрема до того, що на часі для значної частини моїх співмешканців – львів’ян. Уже незабаром Верховна Рада отримає десятьох нових депутатів, один із котрих представлятиме наш Галицький виборчий округ №115. Наразі маємо аж тридцятьох бажаючих вибороти таку честь. Тож хто з них, на ваш погляд, справді її гідний?

– Ми зробили перші кроки до об’єднання. Ми справді утворили блок трьох класичних правих партій, – маю на увазі Народний Рух України, партію “Реформи і порядок” і Конгрес українських націоналістів. Мені здається, що саме ці партії завжди мали переважну кількість виборців у нашому регіоні, й ці партії, на мій погляд, не зраджували інтереси виборців, навпаки – завжди займали державницьку позицію, завжди боролися за українство, за незалежну українську економіку, за незалежну зовнішню політику. Тому, коли партії узгоджують єдиного кандидата, і не в одному окрузі (це стосується і решти округів, де сьогодні обирають депутатів до Верховної Ради), – це дуже позитивний момент. А стосовно конкретного прізвища бажаного депутата, то я вже говорив: для нас дуже принципово, щоби в українському парламенті ми знову почули до болю знайому фразу: “Слово має депутат Чорновіл”. Я знаю Тараса Чорновола як молодого та дуже перспективного політика, котрий завжди має принципову позицію, і ми бачили цю позицію на сторінках рухівської газети “Час”. Мені здається, що Тарас – реальний політичний спадкоємець В’ячеслава Чорновола. Мені здається, що це людина гострого розуму, яка зможе працювати в команді разом із тими політиками, котрі представляють блок цих партій у парламенті. Нам потрібне серйозне збільшення наших лав, бо в перспективі ми бачимо, що для нас добрий вихід – це об’єднання фракцій НРУ та “Реформи-Конгрес”. Це стане реальною потужною силою вже в цьому парламенті.

Розмовляла Ксенія ЗАГОРОДНЮК

POSTUP - ПОСТУП
№101 (545),
13 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·Енергетична криза. Що нового?
·Розшифровано генетичний код?
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Українізація по-українськи
·Росіянин - чеченський камікадзе

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Демаркацію кордону
·Вибухова лихоманка
·Енергетична криза. Що нового?
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·На Личакові все спокійно
·Матерія безкінечна...

НАША СТОЛИЦЯ
·Пасажиром дорожче, ніж вантажем
·Сумна хроніка вихідних
·Ігор Осташ: Чи матиме слово народний депутат Чорновіл?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Українізація по-українськи
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Міненерго позбавило струму військово-повітряні сили
·Уряд має регламент
·Ядерні порахунки

ПОСТУП У СВІТ
·Рушійна сила Європи
·Чому зволікає Пхеньян?
·Республіка спадкового президентства
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Найфтопродукти подорожчають
·ОПЕК уже не в стані контролювати ціни
·NTT позбавлять державних пут
·СВІТ

ФУТБОЛЬНИЙ ПОСТУП
·А судді хто?
·Чемпіонат Європи у європейській пресі

СПОРТ-ПОСТУП
·Збірна України їде на Чемпіонат світу!
·П"єрс і Куертен - найкращі на "Ролан Гаррос"
·Останній Кубок Стенлі ХХ століття
·СПОРТ-БЛІЦ
·Каспарова викликав на матч... Стінг
·Андрій Волокітін виконав норму гросмейстера!

ПОДІЇ ТИЖНЯ
·РЕВЮ
·РЕЙТИНГ ВПЛИВОВОСТІ

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ПОСТУП
·Темрява вулиць породжує злочинців

ОСВІТА У ПОСТУПІ
·Історія вуличного ліхтаря
·ЛІМ готує нове покоління лідерів

АРТ-ПОСТУП
·Батик-шоу від Оленки Куб"як: Для гарної тканини і модельєри зайві
·Страшна помста Мирослава Скорика - гімн із поросячим хвостиком

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Той, хто завжди в епіцентрі

ПРОДОВЖЕННЯ ПОСТУПУ
·Анатомія злочину Ментена

КНАЙПИ У ПОСТУПІ
·Львівські шинки

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·МУЗИЧНІ НОВИНИ
·ГОРОСКОП