BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13 червня 2000 року |

Українізація по-українськи

СИМВОЛІЧНЕ

Мирослава ДОВГАЛЬ

Видно недарма три тижні поспіль освячували у Львові малі Державні герби України. Не встигли їх установити на трьох фронтонах Верховної Ради, як у Києві поновилася дискусія щодо інших національних та державних атрибутів. На вчорашній прес-конференції віце-прем’єр-міністр України Микола Жулинський висловив припущення, що процес проходження через Верховну Раду законопроектів про затвердження тексту Державного і Духовного гімнів, а також великого Державного герба України, підготовленого в уряді, зволікатиметься кілька років.

Законопроекти про затвердження тексту Державного і Духовного гімнів, а також великого Державного герба України були схвалені 8 червня на засіданні урядового комітету соціально-гуманітарного розвитку. Пропонується, згідно проекту, що Великим Державним гербом України має бути зображення на синьому щиті золотистого знаку князівства Володимира Великого (малий державний герб України – Тризуб). З боків щита зображені, праворуч – козак із мушкетом (герб Війська Запорізького), зліва (від Заходу) – коронований Галицький лев. Над щитом – князівський вінець (корона?), а під щитом – переплетене з гроном червоної калини золоте колосся пшениці і синьо-жовта стрічка.

Згідно з одним із законопроектів, текстом Державного гімну України є відредаговані перший куплет і приспів історичного тексту Павла Чубинського “Ще не вмерли України i слава, i воля...”. Цим же законопроектом мали намір затвердити як Духовний гімн України твір Олександра Кониського і Миколи Лисенка “Боже великий, єдиний” (“Молитва за Україну”). Документом запропоновано заходи внутрішньодержавного значення починати урочистим виконанням Державного гімну, завершувати – Духовним гімном.

Як відомо в 1992 році було затверджено лише малий Державний герб – Тризуб та музичну редакцію Державного гімну композитора Михайла Вербицького. Чотири роки тому нова Конституція підтвердила ці провізоричні рішення. Дехто з поетів-гімнотворців намагався проштовхнути власні слова до Державного гімну.
Поза тим пан Жулинський запевнив, що уряд України в жодному разі не допустить, щоб у країні спекулювали на мовній проблемі або розігрували її, як політичну карту. Водночас він зазначив, що влада буде “з розумінням і толерантністю” ставитися до бажання представників інших національностей “ідентифікувати себе через розвиток своєї мови”.

Розпал емоцій, перш ніж уряд зреагував, тривав кілька місяців. Судіть самі: зрив “бойовиками” з УНА-УНСО російськомовного концерту в Тернополі, кволі намагання львівських націоналістів зробити те саме в нашому місті, тимчасова заборона “Нашего радио” у Львові і, нарешті, вбивство композитора Ігора Білозіра та вибиття шибок у кав’ярні “Цісарська кава”. Причому все це, слід зазначити, відбувалося на тлі декларацій про українізацію з боку самого уряду та постійними протестами офіціозу Російської Федерації з приводу цих декларацій. Хто ж, власне, винен у тому, що мовне питання перетворилося на політичну карту? І чи могло бути інакше, якщо за дев’ять років незалежності влада не зрозуміла, що розвиток і захист державної мови є складовою національної безпеки.

Натомість уряд після власних голосних заяв про підтримку державної мови, схоже, притишив дещо темп своїх реформаторських намірів: “Якщо я,– сказав віце-прем’єр Микола Жулинський, – наприклад, у Криму, розмовляю з кримським татарином, і я знаю, що він мене зрозуміє російською мовою, то я з ним буду говорити російською, тому що зважатиму на те, що він ще не знає української мови”. Чому ж не татарською? Тоді він мав би краще зрозуміти. Чи ніяк не витравиться “совєцький” міф про “язик мєжнаціонального общєнія”

POSTUP - ПОСТУП
№101 (545),
13 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·Енергетична криза. Що нового?
·Розшифровано генетичний код?
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Українізація по-українськи
·Росіянин - чеченський камікадзе

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Демаркацію кордону
·Вибухова лихоманка
·Енергетична криза. Що нового?
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·На Личакові все спокійно
·Матерія безкінечна...

НАША СТОЛИЦЯ
·Пасажиром дорожче, ніж вантажем
·Сумна хроніка вихідних
·Ігор Осташ: Чи матиме слово народний депутат Чорновіл?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Українізація по-українськи
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Міненерго позбавило струму військово-повітряні сили
·Уряд має регламент
·Ядерні порахунки

ПОСТУП У СВІТ
·Рушійна сила Європи
·Чому зволікає Пхеньян?
·Республіка спадкового президентства
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Найфтопродукти подорожчають
·ОПЕК уже не в стані контролювати ціни
·NTT позбавлять державних пут
·СВІТ

ФУТБОЛЬНИЙ ПОСТУП
·А судді хто?
·Чемпіонат Європи у європейській пресі

СПОРТ-ПОСТУП
·Збірна України їде на Чемпіонат світу!
·П"єрс і Куертен - найкращі на "Ролан Гаррос"
·Останній Кубок Стенлі ХХ століття
·СПОРТ-БЛІЦ
·Каспарова викликав на матч... Стінг
·Андрій Волокітін виконав норму гросмейстера!

ПОДІЇ ТИЖНЯ
·РЕВЮ
·РЕЙТИНГ ВПЛИВОВОСТІ

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ПОСТУП
·Темрява вулиць породжує злочинців

ОСВІТА У ПОСТУПІ
·Історія вуличного ліхтаря
·ЛІМ готує нове покоління лідерів

АРТ-ПОСТУП
·Батик-шоу від Оленки Куб"як: Для гарної тканини і модельєри зайві
·Страшна помста Мирослава Скорика - гімн із поросячим хвостиком

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Той, хто завжди в епіцентрі

ПРОДОВЖЕННЯ ПОСТУПУ
·Анатомія злочину Ментена

КНАЙПИ У ПОСТУПІ
·Львівські шинки

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·МУЗИЧНІ НОВИНИ
·ГОРОСКОП