BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13 червня 2000 року |

Анатомія злочину Ментена

Ярослав ДОВГОПОЛИЙ

Перш ніж перейти до суті справи, хочу нагадати деякі пов’язані з нею факти, які були свого часу в центрі уваги світової громадськості. Справа Ментена потрапила у колишньому Радянському Союзі в жовтні 1976 року у фарватер засобів масової інформації з-під пера журналіста АПН Володимира Молчанова. Стаття Молчанова, як можна гадати відповідно з поставленою метою, привернула увагу прокуратури.

У своїй книзі “Мільйони на крові” тодішний прокурор Львівської області Б.Антоненко пише, що невдовзі після публікації статті отримав письмове розпорядження від прокуратури УРСР розпочати розслідування : “...У газеті “Комсомольская правда” опубліковано статтю В.Молчанова під заголовком “Оборотень”, у якій викладаються факти знищення сотень радянських людей у селах Підгородці, Сопіт, Урич і Довге Сколівського та Дрогобицького районів Львівської області в роки Великої Вітчизняної війни колишнім нацистом Пітером Ніколаасом Ментеном, який тепер живе в Нідерландах. Прошу провести розслідування злочинної діяльності Ментена на тимчасово окупованій території УРСР у роки Великої Вітчизняної війни.

Деякий час раніше, 6 липня 1976 року, нідерландський міністр юстиції прийняв теж рішення про розслідування злочинної діяльності Ментена на підставі серії статей у журналі “Акцент” та телевізійної передачі від 21 червня 1976 р. і дебатів у Нижній Палаті парламенту.

А ще незадовго перед тим, 22 травня 1976 року, Вім фан Хеффен – редактор з питань культури і злочинності (досить своєрідне поєднання, чи не так?) найкрупнішої нідерландської газети “Де телехрааф” опублікував статтю, присвячену продажу на аукціоні амстердамського філіалу “Сотбі” частини унікальної колекції творів мистецтва, яка належала мільйонеру Пітеру Ментену. Захоплююче есе про життя багатого колекціонера.

Буквально через декілька днів в ізраїльській газеті “Гаарец” з’явилася стаття журналіста Хавіва Канаана, у якій йшлося, що в оповіданні про життя Ментена відсутні деякі суттєві моменти. З’ясувалось, що Канаан, який тоді писався Лібер Крумгольц, емігрував і знову почув про Ментена через 10 років від свого приятеля, який розповів йому про те, що у роки окупації Ментен награбував у Львові незліченні скарби і брав участь у знищенні євреїв, серед яких були і найближчі родичі Канаана.

Негайно були підняті архіви, проте в них не вдалось виявити доказів, які б підтвердили заяву Канаана. Правда, віднайшли невелику фотографію, на якій Ментен у формі гауптшарфюрера СС. З’ясувалося також, що 9 листопада 1949 року нідерландський суд засудив його до восьмимісячного тюремного ув’язнення за звинувачуванням у справі з нацистами. Сам Ментен пояснив це тим, що у роки війни німці примусили його бути перекладачем в окупованому Львові, хоч практично він не володів ні українською, ні польською мовами.

Пітер Ніколаас Ментен народився в Роттердамі 26 травня 1899. Незабаром після Першої світової війни молодий Ментен переїждає до “вільного міста” Данціґ, як представник батькової фірми “Ментен & Старк”, звідки подався до Львова.
Влітку 1924 року Ментена у Львові арештують , оскільки данціґський суд вимагав його видачі у підозрі за розтрату. Представник данцігського філіалу данської фірми із продажу зерна у зв’язку з цим писав до нідерландського консула у Данціґу що: “...пан Ментен ошукав нас найпідступнішим чином” і вважає його “аферистом міжнародного формату” . Ментена тоді до рук правосуддя не видали. Облюбувавши прикарпатські землі, він купив у Сопоті Сколівського району 4 тисячі гектарів лісу і експортував деревину до країн Західної Європи. Жив на широку ногу, познайомився у Підгородцях з поміщиком Гершом Пістенером та його небожем Лібером Крумгольцом. Згідно з показами Пітера Ментена він займався ще торгівлею сірниками, цукром та шкірою, почав колекціонувати картини та антикваріат.

Коли Німеччина у вересні 1939 р. напала на Польщу, Ментена, як іноземця, арештували у Стрию. Через деякий час його випустили з в’язниці. З приходом радянських військ, Ментен та його дружина продовжували мешкати у Львові і наприкінці грудня 1939 разом з групою нідерландців покинули Львів. Якщо інші нідерландці повернулися на батьківщину, то Ментен поїхав до окупованого німцями Кракова.

З досьє штурмбанфюрера СС Горста Бендера, судді СС при штабі райхсфюрера СС Гімлера, яке було в берлінському Центрі документів збройних сил США, відомо, що Ментен відразу після прибуття до Кракова вступив в контакт з СД – контррозвідкою СС і став “позаштатним співробітником СД”.

7 липня 1941 р., на день Івана Купали, у село Підгородці в’їхала машина, в якій сиділо декілька чоловік, одягнутих у німецьку уніформу, в одному з яких підгородчани пізнали Пітера Ментена з Сопота. Тодішнє Івана Купала перетворилось на страшний суд. Через деякий час на обійстя Герша Пістенера зігнали єврейське населення села і на очах односельчан німці їх розстріляли. Розправу над жителями села очолював сам Ментен, що підтверджено показами очевидців, жителів села. У декого в той страшний час склалася думка, що есесівці під командуванням Ментена убивають тільки чоловіків, а дітей і жінок не чіпають. У той день розстріляли тільки чоловіків з єврейських сімей.

28 серпня того ж року жінок і дітей було або розстріляно, або з головами, розтрощеними прикладами , скинуто до ями. Це підтверджено доказами. Проте, з міркувань на яких зупинюся згодом, наведу покази лише чузоземних свідків. Ось свідчення колишнього німецького поліцейського Рудольфа Соколла, які він дав 31 березня 1962 р. у Берліні: “Влітку 1941 року після жнив, у Підгородцях, південніше від Дрогобича, було розстріляно єврейське населення. Каральний загін прибув із Лемберга. Головним виконавцем екзекуції був обер-шарфюрер СС Гольцапфель. Після екзекуції каральний загін прибув у дрогобицьке казіно, де Гольцапфель хизувався, що “святкує” свій 2000 постріл. Чи його дійсно звали Гольцапфель, чи це його кличка, не знаю. Есесівець був досить високий на зріст і широким у плечах шатеном. Євреїв нібито розстріляли за те, що вони здали мало контигенту. Скільки євреїв розстріляли – не знаю”.

Понад рік слідчі органи СРСР, Польщі і Нідерландів збирали матеріали у справі нацистського військового злочинця, голландського мільйонера Пітера Ніколааса Ментена. Було допитано багато свідків, зібрані докази його причетності до кривавих злодіянь у роки Другої світової війни.

У Львівській області розслідуванням справи займалися колишній прокурор області Б.Антоненко, старший радник юстиції А.Руденко та старший радник юстиції В.Дорош, які здійснювали нагляд за перебігом слідства в органах держбезпеки.
Рішенням нідерландського суду Пітер Ніколаас Ментен був засуджений на 10 років позбавлення волі за керівництво масовим розстрілом у селі Підгородці 7 липня 1941 р. Через недостатню кількість очевидців другого розстрілу 28 серпня 1941 року., звинувачення проти Ментена висунуті не були. Епізоди масових розстрілів в інших селах Прикарпаття суд до уваги не взяв. Свою кару Ментен відсидів від “дзвінка до дзвінка” і, вийшовши на волю, через якийсь час помер у віці 88 років.

На цьому треба було б поставити крапку. Але...

Але восени 1997 року до мене звернувся професор Фріц Рюйтер, директор інституту кримінального права Амстердамського університету, з пропозицією супроводити його та асистента у поїздці по Львівській області та влаштувати йому зустріч з колишнім прокурором В.Дорошем. Мета поїздки: провести історичне дослідження у справі Пітера Ментена.

Свого часу П.Ментен виставив понад вісімдесят свідків, у тому числі і професора Рюйтера. Маючи матеріали з досьє на Ментена, він поїхав до ФРН, щоб проконсультуватися з Феліксом Ландау, колишім шефом гестапо у Дрогобичі.
Одночасно проф. Рюйтер піддав у Німеччині сумніву висновок балістичної експертизи, проведеної львівськими експертами у справі Ментена. Проте повторнаекспертиза, проведена німецькими фахівцями, підтвердила висновки львівських криміналістів.

Перша наша зустріч відбулася у жовтні 1997 року. Пан Рюйтер заздалегідь попередив, що мета його поїздки в жодному випадку не полягає у реабілітації Ментена, хоч би вже тому, що нідерландське кримінальне право реабілітації не передбачає. Мета – написати об’єктивне історичне дослідження про справу, оскільки за часи СРСР цього зробити не можна було. А справа Ментена стала справою його життя. Тепер , коли Україна самостійна держава, він сподівається на об’єктивність. Суть його “теорії” полягала у “змові КДБ з українськими націоналістами”. Для обґрунтувння своєї “теорії” він висунув такі аргументи:

1. 19 грудня 1977, в 60-річницю КДБ, керівництво Львівського управління КДБ рапортувало у газеті “Львовская правда”: “..в наші дні органи КДБ виявили і притягнули до відповідальності ряд шпигунів та нацистських злочинців, серед яких і Пітер Ментен...” .

2. 1992 року Володимир Молчанов дав інтерв’ю нідерланській журналістці Елен Фербеек, яке було опубліковане у часописі “ГП Де тейд” (19/6 1992). Журналістці вдалося за скромну суму американських доларів та достатню кількість пляшок міцних напоїв отримати секретні документи з московського архіву, в яких йшлося про переписку радянського посольства в Нідерландах з ЦК КПРС в Москві.

У вісімдесятих роках Гаага відігравала головну роль НАТО щодо розташування крилатих ракет в Європі. Молчанов заявив в цьому інтерв’ю, що агенти КДБ, серед яких був і він, навмисне перебільшували роль “руху за мир”. У своїх звітах до Москви вони приписували ці заслуги собі. Молчанов заявив, що він охоче прийняв пропозицію працювати в АПН, хоч знав, що ця організація є “дахом КДБ”. Саме В.Молчанов першим підняв питання Ментена в СРСР як журналіст АПН.

3. 3 документів Надзвичайної державної комісії з встановлення та розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників та їхніх спільників і заподіяних ними збитків громадянам, колгоспам, громадським організаціям, державним підприємствам та установам СРСР, випливає, що німецькі окупанти розстріляли під час окупації в Сколівському районі 3845 осіб. Районна комісія подала до обласної комісії поіменний список депортованих, який є в колишньому архіві Жовтневої революції, а облік громадян, які загинули, відсутній.
Виникає питання, чи мешканці Підгородців давали ті ж самі покази слідчій комісії Львівської обласної прокуратури 1976 р., що і представникам Надзвичайної комісії 1945/1946 років. Нідерландська юстиція отримала свого часу з десяток протоколів допиту підгородських свідків, проте допитано було значно більше. Чому їх не передали нідерландській слідчій комісії? З протоколів випливає, що деякі мешканці Підгородців були замішані в екзекуції. Чому їх не притягнули до відповідальності?

Професор Рюйтер висуває гіпотезу “змови КДБ з українськими націоналістами“. На думку професора, одним з джерел антисемітизму була католицька церква. Галичани – греко-католики і не виключено, що саме священик підгородецької парафії надихнув свою паству юдофобією. Коли німці напали на СРСР, то мешканці села звернулися до окупаційних влад з проханням розстріляти односельчан єврейського походження. Сталося це 7 липня, коли Ментен, на думку проф. Рюйтера, випадково проїжджав селом дорогою до свого колишнього маєтку в Сопоті. Так Ментен мимоволі став свідком екзекуції і селяни впізнали його. Того ж дня німці розстріляли тільки чоловіків, а оскільки жінок та дітей годувати було нічим і до того ж селянам кортіло заволодіти єврейським майном, то через деякий час вони знову звернулися до німців розстріляти і жінок і дітей. На цей раз Ментен на розстрілі присутнім не був.

Коли у сімдесятих роках розпочалося слідство у справі Ментена, то органи КДБ, які проводили допити, намовили мешканців села свідчити, що обидва розстріли мали місце під особистим командуванням Ментена. Ментен, як капіталіст, в очах комуністичної пропаганди був наочним втіленням класового ворога. Натомість КДБ пообіцяло скрити той “факт“, що селяни ходили до німців просити за розстріл євреїв, щоб мати змогу потім заволодіти їхнім майном. Така ось “ теорія “ амстердамського професора.

Справа адвоката – піддавати все сумніву. Вислухавши аргументи професора, ми разом склали графік подальшої роботи і того ж дня вирушили до Стрия, де зупинилися в готелі. Наступного дня професор виявив бажання завітати до районного відділу СБУ , щоб повідомити про свої наміри місцеву владу.
Начальник районного відділу СБУ прийняв амстердамського професора і вислухав його побажання відвідати мешканців села Підгородці, які свого часу давали свідчення представникам Львівських слідчих органів.

Не буду зупинятися на деталях поїздки. Скажу лише: більш об’єктивного розслідування навряд міг би собі побажати будь-який юрист. По-перше, ніхто із свідків його заздалегідь приготовленого списку наперед не знав, що до нього додому завітає колишній адвокат Ментена. По-друге, усі свідки, не вагаючись, дали згоду, щоб ‘їхні покази були зняті на відеоплівку. По-третє, порядок відвування свідків проф. Рюйтер упродовж всіх днів встановлював сам.
Вдруге пан Рюйтер приїхав до Львова разом зі своїм асистентом у листопаді 1997 р. Обслуговуючий персонал Гранд готелю був, мабуть, здивований, коли після обіду у п’ятницю 28 листопада бачив, як на останньому поверсі у холі при світлі юпітерів біля відеокамери зібралося четверо чоловіків. Це колишній старший радник юстиції Львівської прокуратури пан Василь Дорош через перекладача відповідав на запитання колишнього адвоката нацистського злочинця професора Фріца Рюйтера. Зйомки на відеокамеру проводив асистент пана Рюйтера. Допит пана Дороша тривав більше п’яти годин.

Було видно, що відповіді пана Дороша розчарували професора, оскільки вони аж ніяк не підтверджували його теорію. Розчарувала пана Рюйтера і поїздка наступного дня до Трускавця, де був опитаний ще один свідок. Теодозій Іванович Прокопишин, незважаючи на свій похилий вік, зумів німецькою мовою ще через 56 років пригадати і повторити, які саме розпорядження щодо екзекуції давав Ментен есесівцям з шостої “айнзацкоманде“ 7 липня 1941 р.

Спробуємо відповісти на питання, чому відбулися розстріли в селі Підгородці 7 липня і 28 серпня 1941 р. У своїй книзі “Справа Ментена” нідерландський журналіст Ганс Кнооп описує зустріч Хавіза Канаана з Якобом Любелем 1944 р. у Тель-Авіві: .”Зі сльозами на очах він розповів Канаану, що Ментен вбив його батьків, брата і майже всю родину, яка мешкала у Лемберзі...” Любел розказав, що Ментен знищив майже всіх євреїв у Підгородцях і поїхав до сусіднього Урича, щоб і там вирішити “єврейське питанням”. Він шукав Герша Пістенера (дядька Канаана ), а коли не знайшов, то зігнав свою злість на інших євреях. До війни Пістенер і Ментен дружили. Але згодом затіяли цивільний процес, який був пов’язаний з купівлею-продажем лісу. А у липні 1941 року Ментен в уніформі зондерфюрера СС надумав вирішити цю довгорічну суперечку на свою користь.

У травні 1977 року, коли в Амстердамі продовжували слухати справу Ментена, під присягою був допитаний професор Фріц Рюйтер, який на зауваження судді про те, що той намагається довести ніби порядки в гітлерівській державі і в її каральних органах були взірцевими, що все виконувалось згідно з інструкціями, відповів: “ А ви що, служили у німців? Тоді б ви зрозуміли, яка в них була досконала дисципліна, навіть для проведення екзекуцій існували точні інструкції.” Отож, залишається, м’яко кажучи, дивуватись, коли пан професор Рюйтер хоче сьогодні довести, що селяни Підгородців “ ходили просити німців “ влаштувати в їхньому селі “ адат “, таке собі звичаєве право кривавої помсти у деяких мусульманських народів. Викликає великий сумнів, щоб “ точні інструкції для проведення екзекуцій каральних загонів “ передбачали “ розстріли на замовлення населення “.

Після німецького наступу на Польщу у вересні 1939 року, частина цивільного населення спробувала знайти порятунок у Радянському Союзі. Це були люди різних національностей: євреї, поляки, українці. Втікали цілими сім’ями. Радянсько-німецький кордон, який збільшився від 1412 до 2012 кілометрів, охороняли 5 прикордонних загонів НКВС, які входили до складу новосформованого Західного прикордонного округу. Проходив кордон і недалеко від села Підгородців Сколівського району. Прикордонники виловлювали тих нещасних утікачів, інкримінуючи їм різні злочини, в тому числі і належність до польських розвідорганів. Спочатку їх арештовували і заводили на них кримінальні справи, біля 4000 яких зберігалися принаймні до 1990 року в архівному відділі КДБ Львівської області, а згодом – у рамках операції “ Фільтр “ – розстрілювали на місці. Можливо згодом ці жертви і були включені до поіменного списку Надзвичайної державної комісії з встановлення та розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників та їхніх спільників?
Щодо Надзвичайної комісії, то вона була після війни розпущена за наказом Сталіна. А з 1947 року в СРСР були припинені всі розслідування нацистських злочинів, особливо тих, які стосувалися євреїв. 1948 року була заборонена і не вийшла у світ “ Чорна книга “ І.Еренбурга і В.Ґросмана, повна назва якої була: Про вбивства євреїв вчинених німецько-фашистськими завойовниками на тимчасово окупованих територіях СРСР та таборах Польщі під час війни 1941-1945. З того часу слово “єврей“ було замінено на “радянський громадянин“.

Згодом, за наказом Москви, були знищені і так звані “літерні справи” районних органів МДБ/НКДБ, які заводили на кожне село з метою відтворення довоєнного тоталітарного режиму. Знищена була і “літерна справа” Сколівського району. Обсяг деяких “літерних справ” сягав 200 томів на село. Справи ці охоплювали всю інформацію, яка стосувалась кожного мешканця даного села, включаючи також інформацію отриману через агентні джерела. Інформація ця призначена була для внутрішнього користування органів держбезпеки і зберігалась в окремому архіві.
Щодо організації ОУН, то прокурор Хабермель у своїй обвинувальній промові під номером 10947/79 зачитав в амстердамському суді “Резолюцію ОУН“ з якої випливає, що ОУН ще в квітні 1941 року виступала проти погрому євреїв. І судом це було взято до уваги.

Важко собі уявити, що навіть такому монстру як КДБ було під силу ЗМУСИТИ все населення прикарпатських сіл свідчити проти Ментена. До речі. представникам нідерландської юстиції були свого часу подані всі протоколи допитів свідків і очевидців цієї трагедії, які були у розпорядженні Львівської прокуратури. Їхній відбір здійснювали самі нідерландські юристи. До того ж вони мали змогу на місці допитати тих людей, які їм були потрібні. Крім того, українські свідки двічі давали покази перед нідерландським судом.

POSTUP - ПОСТУП
№101 (545),
13 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·Енергетична криза. Що нового?
·Розшифровано генетичний код?
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Українізація по-українськи
·Росіянин - чеченський камікадзе

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Демаркацію кордону
·Вибухова лихоманка
·Енергетична криза. Що нового?
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·На Личакові все спокійно
·Матерія безкінечна...

НАША СТОЛИЦЯ
·Пасажиром дорожче, ніж вантажем
·Сумна хроніка вихідних
·Ігор Осташ: Чи матиме слово народний депутат Чорновіл?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Українізація по-українськи
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Міненерго позбавило струму військово-повітряні сили
·Уряд має регламент
·Ядерні порахунки

ПОСТУП У СВІТ
·Рушійна сила Європи
·Чому зволікає Пхеньян?
·Республіка спадкового президентства
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Найфтопродукти подорожчають
·ОПЕК уже не в стані контролювати ціни
·NTT позбавлять державних пут
·СВІТ

ФУТБОЛЬНИЙ ПОСТУП
·А судді хто?
·Чемпіонат Європи у європейській пресі

СПОРТ-ПОСТУП
·Збірна України їде на Чемпіонат світу!
·П"єрс і Куертен - найкращі на "Ролан Гаррос"
·Останній Кубок Стенлі ХХ століття
·СПОРТ-БЛІЦ
·Каспарова викликав на матч... Стінг
·Андрій Волокітін виконав норму гросмейстера!

ПОДІЇ ТИЖНЯ
·РЕВЮ
·РЕЙТИНГ ВПЛИВОВОСТІ

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ПОСТУП
·Темрява вулиць породжує злочинців

ОСВІТА У ПОСТУПІ
·Історія вуличного ліхтаря
·ЛІМ готує нове покоління лідерів

АРТ-ПОСТУП
·Батик-шоу від Оленки Куб"як: Для гарної тканини і модельєри зайві
·Страшна помста Мирослава Скорика - гімн із поросячим хвостиком

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Той, хто завжди в епіцентрі

ПРОДОВЖЕННЯ ПОСТУПУ
·Анатомія злочину Ментена

КНАЙПИ У ПОСТУПІ
·Львівські шинки

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·МУЗИЧНІ НОВИНИ
·ГОРОСКОП

 

лучше чем у конкурентов выбор в Москве