Історія вуличного ліхтаря
ЕКСКУРС
Історія освітлення м. Львова налічує понад 150 років. Перші світильники у місті з’явилися 1850 року. Це були “світильні” з фітилем, занурені в масло. У них використовувались свічки з овечого жиру. Таке освітлення існувало у всіх столицях європейських держав. І тільки на початку вісімнадцятого століття було кардинально змінено цю систему через впровадження газового освітлення.
1858 року у Львові було здано в експлуатацію газовий завод, що виробляв штучний газ з твердих видів палива. У жовтні цього ж року на вулицях міста запалились перші газові ліхтарі. Їх було аж 71. До 70-х років ця кількість зросла до 104. Цей вид світильників став таким модним, що його впроваджували в ресторанах, магазинах та у квартирах львівської аристократії. 1858 року нарешті освітлили Львівську ратушу. Через підвищення податків, магістрат збільшив видатки на благоустрій міста, в тому числі і на освітлення вулиць. Тоді і були встановлені чотири металевих опопри на кутах площі Ринок.
Львів’яни ще пам’ятають той час, коли з настанням сутінок на вулиці міста виходили ліхтарники – люди досить рідкісної професії. Фітиль на довгій палиці, пляшка з гасом – і ось іде чоловік від одного газового ліхтаря до іншого, запалюючи світло.
Кількість газових ліхтарів щорічно зростала. І перед впровадженням електричного освітлення їх налічувалось понад 2 тис. шт.
Вісімдесяті роки ХІХ сторіччя в Європі характеризувались важливими науково-дослідними та конструкторськими відкриттями з практичного застосування електроенергії для освітлення та інших комунальних потреб. Це не оминуло і Львів. 1894 року тут, у Стрийському парку, відбувалась міжнародна промислова виставка. Для того, щоби привести гостей до місця виставки, магістрат прийняв рішення побудувати електричний трамвай замість кінного, що функціонував у Львові з 1879 року. Віденська фірма “Сімені-гальські” 1893 року побудувала електростанцію постійного струму на території нинішнього трамвайного парку, що на вул. Сахарова.
Уперше вуличне електричне освітлення львів’яни побачили 1900 року.
Уже 1955 року, вперше на Україні, на львівських вулицях з’явились нові прогресивні економічні люмінісцентні ліхтарі на вулицях Театральній та Січових Стрільців. Для управління електричним вуличним освітленням потрібен був пульт. 1953 року разом з львівським заводом “Контоакт”, на базі якого згодом виріс телевізійний завод, був виготовлений пульт централізованого керування зовнішнім освітленням міста. Це дало змогу автоматично регулювати режим освітлення міста.
1966 рік став роком закінчення переходу електромереж зовнішнього освітлення на 4-х провідну систему живлення.
|
|