BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13 червня 2000 року |

Темрява вулиць породжує злочинців

Уперше вуличне електричне освітлення львів’яни побачили 1900 року. Кожен ліхтар під’єднували за допомогою чавунних трійникових муфт. Через десять років, після побудови на Персинківці теплової електростанції змінного струму, почалося нарощування вуличного електричного освітлення. Ліхтарі освітлювали центр міста, вокзали, окремі магістральні вулиці. Уже 1938 року кількість світлоточок досягла 1908 штук. Після війни їх стало приблизно 3000 штук.
Зараз, за даними підприємства “Львівсвітло”, у нашому місті є 25 тисяч вуличних ліхтарів. І лише 30 відсотків, тобто 7 тисяч 500, – працюють. Інші 17 тисяч 500 відключені через нездале фінансування.

Цього року “Львівсвітло” очікувало з міського бюджету близько двох з половиною мільйонів гривень. Їх би мало вистачити на реалізацію “Програми реконструкції мереж зовнішнього освітлення до 2001 року”, яку затверджено рішенням виконкому Львівської міської Ради від 21.12.1998 року. Тобто на реконструкцію мережі на вулиці Городоцькій (в’їзд до Скнилівського моста та далі до поста ДАЇ); на відновлення освітлювальних мереж у мікрорайонах вулиць Шевченка, Порічкової, Ожинової; Широкої, Планерної, Сластіона; Скнилівської, Щирецької, Виговського; Авіаційної, Конюшинної, Збиральної, П’ясецького. Окрім того, планували у Личаківському районі зробити показово освітлений житловий мікрорайон, обмежений вулицями Шафарика, Пасічною, Дж.Вашингтона. Тільки на останні роботи потрібно щонайменше 120 тисяч гривень.

Крім того, як сказав директор “Львівсвітла” Володимир Феськов, планували перевести всі світильники з дугортутних ламп на дугонатрієві. Тобто зняти ті, які нещадно білим світлом заливають вночі помешкання людей. І поставити з поблажливішим жовтеньким. Але справа не стільки у кольорах, скільки у поміркованості. Адже економія становила б понад 40 відсотків, бо вигідніше замість дугортутної лампи на 400 ват поставити дугонатрієву на 250 ват. Тим паче, що кожна дитина знає, наскільки небезпечною є ртуть, отже екологічно нечистих дугортутних ламп потрібно уникати. Адже дугонатрієву розбив – шматочки скла залишилися. А дугортутну розбивати небезпечно. Особливо, коли їх назбирується багато. Тоді концентрація ртутних парів може сягати небезпечного для людини рівня. Ці лампи потрібно утилізувати особливим чином. Що тягне за собою нові витрати.

Мабуть українським патріотам цікаво буде знати, що усі “жовтенькі” лампочки у центрі міста імпортні. Хоча в Україні їх виробляє Тернопіль та Полтава. Але підприємство “Львівсвітло” віддає перевагу “Дженерал електрик” та “Філіпс”, бо одна “полтавська” лампочка коштує 20 гривень, та горить вона всього 4 тисячі годин. Тоді як за одну імпортну платять від 40 до 90 гривень і горить вона 28 тисяч годин. Тобто, на хлопський розум – якщо навіть замість однієї найдорожчої імпортної купити чотири українських, вони все одно перегорять швидше, ніж та одна. Тож краще закордонні поставити, які будуть світити, ніж постійно міняти наші.

Але усі сподівання зупинили фактично виділений місту бюджет – 162 млн гривень у противагу 240 мільйонам минулого року. І, відповідно, “Львівсвітло” отримає – 960 тисяч. Їхнє призначення – плата за електроенергію (720 тисяч) і на експлуатацію (240 тисяч).

Минулий рік працівникам підприємства “Львівсвітло” запам’ятався ґрунтовною роботою. Напередодні саміту було поміняно 8 тисяч ламп і встановлено 1200 нових світильників. В основному у центральній частині міста та на магістральних вулицях, які є складовими міста – Київський, Краковецький та Стрийський напрямки. Хоча найдешевший світильник коштує 100 доларів. А позаминулого року, коли складалася програма, це було 250 гривень, то зараз – 560 . Крім того, у скверику біля церкви Св. Юра замінили кабельні мережі, все зробили по-новому. Так само як у парку біля Національного університету та на Високому Замку. А освітлення Оперного театру можна побачити в Інтернеті. Хоча 60 відсотків працівників “Львівсвітла” перебувають у неоплачуваній відпустці, гроші собі підприємство заробляє. І робить це в інших містах України. Так, для зустрічі Президентів України і Румунії зробили освітлення Чернівецького залізничного вокзалу. Працювали на освітленні вулиць Яворова та Городка. Зараз домовляються про освітлення території санаторію у Моршині, є пропозиції з Івано-Франківської області. З цих грошей “Львівсвітло” сплатить місту тільки податки. Інші гроші використають на заробітну плату, на розвиток бази та на поліпшення соціальних умов працюючих. Але не на оплату електроенергії вуличного освітлення.

Щодо недавнього відключення світла на вулицях міста “Обленерго”, працівники “Львівсвітла” мають свою думку. Адже вони не є споживачами цієї енергії, отже і не повинні платити за неї. Ви можете придбати гарну люстру і запросити майстра, щоби вам почепив. Але за енергію, яку споживатиме вона, платити будете ви, а не майстер, що вкручує лампочки та під’єднує дроти.

Райони міста скидують гроші за електроенергію на рахунок “Львівсвітла”, а підприємство – на рахунок “Обленерго”. Ніякого прибутку за це підприємство не має. Тільки клопоти. Адже райони не мають стільки грошей, та і заборгованість за електроенергію постійно росте. Відповідно “Обленерго” нараховує пеню. А райони вже пеню не беруть. І тоді “Львівсвітло” мусить погасити ту пеню своїми прибутками. Зараз згідно з новими нормативними документами реалізовувати електроенергію і отримувати за неї гроші може тільки та організація, яка має право виробництва і продажу електроенергії.
“Львівсвітло” такої ліцензії не має. Тому директор Володимир Феськов звернувся з офіційний листом у департамент комунального господарства, щоби цю оплату проводили згідно із законодавством. Тобто, щоб райони самі, без посередника, проплачували за електроенергію в “Обленерго”. Але зараз майже відсутній облік спожитої електроенергії. Для того, щоб райони знали, скільки вони споживають, у шафах мали би стояти лічильники. Але із 350 шаф вони стоять тільки у 60. Решту покрали. Для того, щоб освітлення було у цілому місті, потрібно 12 мільйонів кіловат годин електроенергії на рік. Зараз місто споживає від трьох до чотирьох мільйонів.

Карають працівників вуличного світла за темряву і даїшники. Адже якщо дорожньо-транспортна пригода трапляється вночі на неосвітленій ділянці вулиці, майстер, який обслуговує цю ділянку, повинен буде сплатити штраф у розмірі до 60 гривень. Він уже заздалегідь винен. І ніхто не хоче слухати, що таким чином економили електроенергія або невкручену лампу просто нема за що купити. Адже ще десять років тому “Львівсвітло” купувало по п’ять-десять тисяч лампочок на рік. А минулого року – тільки дев’ятсот. Щоправда, як сказав головний інженер підприємства Юрко Потурай, економічно воно буде однаково. Старі лампи горіли до першого дощу, потім їх доводилося замінювати.
Звичайно, “Львівсвітло” хотіло б замінити не тільки лампи на вулицях, але й оснащення у своїй диспетчерській на Дорошенка. Там стоїть пульт тридцятирічної давності. Хоча диспетчери вважають, що він працює краще, ніж комп’ютер. Тут тільки лампочка замиготіла і досвідчений диспетчер знає, де сталася неполадка. А комп’ютерна програма складена так, що кожні п’ять хвилин треба проганяти на екрані стан усіх вулиць. Російськомовна карта на стіні та діри у паркеті так і волають про ремонт у приміщенні диспетчерської.

Два місяці тому було розроблено і затверджено концепцію освітлення історичної частини міста Львова. Працювали над цим проектом багато поважних організацій. Як от “Містопроект”, “Укрзахідпроектреставрація”, “Сільенергопроект”, “Проект реконструкція”, головне управління архітектури та містобудування, управління охорони історичного середовища, управління капітального будівництва, управління комунального господарства, МКП “Львівсвітло” та “Львівські міські електричні мережі”. Що в ній тільки не передбачено – і заливаюче світло у комбінації з локальним освітленням окремих деталей, і малоінтенсивне заливаюче світло з активним освітленням, і санітарно-технічне освітлення. І навіть – освітлення пішоходних переходів. Не кажучи вже про освітлення насаджень відповідно до сезону, колориту крон дерев та маштабу озеленення.
Окрім того, кольорове освітлення, гірлянди вздовж головних пішоходних вулиць та звуко-світлові фонтани. Одне слово, було б не місто, а ялинка у різдвяну ніч. Одне тільки не передбачено – грошей. Ніхто навіть не складав кошторису цих робіт. Хоча спеціалісти кажуть, що загалом потрібно близько 500 тисяч гривень. Та конкретної цифри нема. Бо й грошей нема. Залишається тільки згадати, що колись була така спеціальність – ліхтарник. З настанням сутінок виходили ці люди з фітілем на довгій палиці та флаконом з гасом на вулиці і мандрували містом від одного газового ліхтаря до іншого, запалюючи світло. Хіба не вирішення проблеми?

POSTUP - ПОСТУП
№101 (545),
13 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·Енергетична криза. Що нового?
·Розшифровано генетичний код?
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Українізація по-українськи
·Росіянин - чеченський камікадзе

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Демаркацію кордону
·Вибухова лихоманка
·Енергетична криза. Що нового?
·Українсько-польські проблеми - одним махом
·На Личакові все спокійно
·Матерія безкінечна...

НАША СТОЛИЦЯ
·Пасажиром дорожче, ніж вантажем
·Сумна хроніка вихідних
·Ігор Осташ: Чи матиме слово народний депутат Чорновіл?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Українізація по-українськи
·Десятиріччя нової української націонал-демократії
·Міненерго позбавило струму військово-повітряні сили
·Уряд має регламент
·Ядерні порахунки

ПОСТУП У СВІТ
·Рушійна сила Європи
·Чому зволікає Пхеньян?
·Республіка спадкового президентства
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Найфтопродукти подорожчають
·ОПЕК уже не в стані контролювати ціни
·NTT позбавлять державних пут
·СВІТ

ФУТБОЛЬНИЙ ПОСТУП
·А судді хто?
·Чемпіонат Європи у європейській пресі

СПОРТ-ПОСТУП
·Збірна України їде на Чемпіонат світу!
·П"єрс і Куертен - найкращі на "Ролан Гаррос"
·Останній Кубок Стенлі ХХ століття
·СПОРТ-БЛІЦ
·Каспарова викликав на матч... Стінг
·Андрій Волокітін виконав норму гросмейстера!

ПОДІЇ ТИЖНЯ
·РЕВЮ
·РЕЙТИНГ ВПЛИВОВОСТІ

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ПОСТУП
·Темрява вулиць породжує злочинців

ОСВІТА У ПОСТУПІ
·Історія вуличного ліхтаря
·ЛІМ готує нове покоління лідерів

АРТ-ПОСТУП
·Батик-шоу від Оленки Куб"як: Для гарної тканини і модельєри зайві
·Страшна помста Мирослава Скорика - гімн із поросячим хвостиком

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Той, хто завжди в епіцентрі

ПРОДОВЖЕННЯ ПОСТУПУ
·Анатомія злочину Ментена

КНАЙПИ У ПОСТУПІ
·Львівські шинки

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·МУЗИЧНІ НОВИНИ
·ГОРОСКОП