BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 10-11 червня 2000 року |

Львівські хроніки з минулих літ

Цього тижня у Львові

80 РОКІВ ТОМУ

Лариса АНДРІЄВСЬКА

80 років тому
Зі справ політичних

Страйкують львівські
трамвайники і... поліцаї

В ніч з 7 на 8 червня 1920 року (а наші попередники воліли виявляти громадську активність уночі, бо вдень треба було працювати – Авт.) у великій залі ратуші відбувся бурхливий мітинг львівських трамвайників, здебільшого українців, обурених хронічними затримками платні і жалюгідними продовольчими нормами. Профспілковому лідеру Лясковському заледве вдалося вгамувати обурених пролетаріїв і переконати їх зачекати зі страйком.

Страйки трамвайників для нас уже не дивина, а от чи ви можете уявити в рядах страйкарів нашу мужню міліцію? Втім, 80 років тому Львів був за крок до страйку правоохоронців. Паралельно з мітингом трамвайників 8 червня відбулося згромадження місцевих поліціянтів за присутності представників усіх комісаратів. Поліцаї вимагали негайного підвищення продовольчих норм, а також пенсій, а саме: пенсії постерункового – щонайменше до 8000 марок, інспектора – 8500, старшого інспектора – до 8750, підкомісара – до 9500 і, зрештою, комісара – до 10 000 марок. У разі невиконання вимог, погрожували покинути місто злодіям на поталу. Настрашений уряд міста негайно погодився на всі умови, то ж поліцаї повернулися до виконання обов’язків.

Зі справ санітарних
7 червня Львівський фізикат повідомив, що в приміських селах та передмістях Львова лютує плямистий і поворотний тиф. Найбільш прикра санітарна ситуація у Брюховичах, Малехові, Поляні, Ременові, Винниках, Замарстинові, на Знесінні.
“Львівський фізикат застерігає публічність перед контактами з населенням заражених ґмін. Мешканців із тих місцевостей не належить пускати до мешкання, кухні тощо, аби заразні воші з їхнього вбрання не перескочили на поки що здорових мешканців Львова”.

Зі справ господарчих

Ніц не купуємо до осені!
Під таким гаслом місцеві денники від 9 червня закликали об’єднатися всіх львів’ян, мотивуючи його різким падінням цін у цілій Європі.
“Ніц не купуємо до осені! Смерть паскарям-спекулянтам! Хто нині купує мешти, той пошкодує за якихось три тижні, бо ті самі мешти будуть наполовину таньші, а за наступних три тижні ціна впаде на 80 відсотків. Америка викинула на ринок колосальну кількість чудового взуття. Перший транспорт прибуде до Львова вже за три тижні і складе конкуренцію місцевим взуттєвикам. За прикладом французів і австріяків не робімо закупів протягом тридцяти чи сорока днів. Най це призведе до банкрутства тих мерзотників, які нажили собі маєтки у важкі для нашого міста хвилі. Аби товари станіли на 75 відсотків, треба мати стримання і просто ніц не купувати!”

Зі справ кримінальних

Пограбовано Вільну Академію Штук Красних
У 1920 році найбільш криміногенною ділянкою Львова був район вулиць Виспянського (нині – Вишенського) і Піскової. Воно й не дивно, бо поруч Цісарський Лісок (Кайзервальд), де стільки затишних схованок! Ще й поліцаї страйкують замість дбати про безпеку мешканців. Зрештою, злодії знахабніли настільки, що грабонули в білий день Вільну Академію Штук Красних, яка розташована на розі Піскової і Виспянського. Спритники не обмежилися вмістом сейфу Академії і прихопили також фартухи малярські, штори і полотно на кільканадцять тисяч марок.

Зі справ польсько-українських

Щодня зміцнюється зворушлива дружба Пілсудського з Петлюрою. Від 11 червня налагоджено безпосереднє колійове сполучення: Житомир – Варшава через Рівно – Ковель. На лінії курсуватиме швидкий потяг.

Зі справ спортових

9 червня у Львові створено Округову футбольну спілку, як об’єднала 9 львівських, станіславівських і перемиських клубів. Було також обрано установчий комітет Спілки і запроваджено кваліфікаційну комісію для суддів. Судді, як не пройшли кваліфікаційної комісії, віднині не мають права судити футбольні матчі.

Клуби, які увійшли до Спілки, було поділено на ІІ кляси (ліги). До першої кляси зарахували славетні львівські “Погоню” і “Чарні”, станіславівську “Реверу” і перемиську “Полонію”. ІІ-а кляса об’єднала жидівський клуб “Гасмонеа”, а також “Лехнію”, “Спарту” і молодіжні склади “Погоні” і “Чарних”.

З царини моди

Оглядачка моди Іветт з “Віку Нового” повідомила: “Під впливом високих цін у Франції панує мода на скромність. Паризькі кралі в тім сезоні зовсім не купують єдвабу. Єдвабні панчохи нині – дуже злий тон. Тому єдваб у Франції різко потаняв. Парижанки постановили цього літа взагалі не носити панчіх.
Дуже модні підшкарпетки, які ледь сягають кісточки. Те саме з рукавичками – їх зараз ніхто не носить. Французи не даються обдерти себе до кісток, то ж і ми, львів’янки, наслідуймо ту моду, бо то мода здоров’я і допровадження паскарів до банкрутства!”

70 років тому

Зі справ політичних

Новий Президент Львова
6 червня 1930 року відбулося засідання міської ради, присвячене виборам нового Президента міста Львова. Так-так, саме Президента, позаяк до 39-го року у нашому Столичному Королівському місті не було жодних мерів і, тим паче, “прєдсєдатєлєй ґорсовєта”. Не існувало тоді і обмежень щодо перебування Президента на посаді. Приміром, президентство Рутовського (1915-18 рр.) припинилося тільки з його смертю, його наступник Невман був Президентом, допоки дозволяло здоров’я, а потім сам наполіг на перевиборах, але залишився у лавах ради і ще довго працював на благо Львова.

Справді, а навіщо було що два роки влаштовувати дорогі для міста виборчі перегони, коли людина у кріслі мера відповідала своїй посаді?

Отже, раніше вибори траплялися рідко, то ж проходили масово й урочисто.
“Комплект райців був незвикло чисельним. Галереї великого залу ратуші були заповнені публічністю до остатнього місця. Великі тлуми обивателів усіх станів зайняли Ринок з боку головної ратушевої брами, до чого неостатньою мірою спричинився концерт оркестри Міських Електричних Закладів”.

Зі справ академічних

Новий ректор
Львівського університету

7 червня було також обрано і нового голову університету Яна Казимира на 1930-31 академічний роки. Професорський склад майже одноголосно проголосував за доктора Станіслава Вітковського, котрий дотепер викладав класичну філологію на Гуманітарному відділі. Колишній ректор, д-р Гіларі Шрам, обійняв посаду проректора.

Зі справ доброчинних

Магістратські конкурси
для сиріт і для дозорців

9 червня Магістрат міста Львова оголосив традиційний конкурс на два віна для
вбогих дівчат з фундації Вочковських – кожне по 450 злотих. Претендувати на віно могли тільки сироти місцевих ремісників віком від 18 до 20 літ, які народилися у Львові і можуть документально підтвердити, що відповідають усім вимогам конкурсу. Зокрема, дівчата мусили представити свідоцтво... про матеріальну скруту.

Вас замучили сморід у брамі і захаращене подвір’я? А от як боролися за чистоту у 1930 році. Щорічно магістрат приділяв 10 нагород по 100 злотих і 80 нагород по 50 злотих дозорцям львівських камениць (щось середнє між двірником і вахтером) за утримування зразкової чистоти і порядку в будинках.
Сумлінність дозорців контролювала спеціальна санітарна комісія, яка могла заявитися на “об’єкт” у довільній порі дня. Конкурс тривав до 1 серпня, а 1 вересня відбувалося урочисте нагородження кращих львівських дозорців.

Зі справ приголомшуючих

Скелет у каналізації

Під час ремонту каналізації на вул. Замарстинівській, 41 робітники знайшли скелет людини, який передали до Інституту судової медицини. Взагалі, історія підземних комунікацій Львова ще чекає на своїх дослідників. Під час першої світової війни місцеві кримінальники призвичаїлися використовувати каналізацію за непрямим призначенням: вони переховували тут крадене і втікали сюди від поліції, діставалися через люк у подвір’я “об’єкту”, який мали намір пограбувати і, як у нашому випадку, ховали трупи.

Зі справ вакаційних

Вакації у колійовому вагоні

У 30-х роках львівський уряд взяв за обов’язок організовувати літні вакації для місцевих робітників. Приміром, колійовий уряд надавав у тих цілях своїм працівникам... порожні колійові вагони. В якості літніх будиночків можна було використовувати тільки товарні вагони, за винятком поштових. Не можна було влаштовувати в вагоні кухонь, а місця для літніх таборів слід було вибирати так, аби вони не перешкоджали руху потягів. Платня за повністю умебльований вагон виносила 25 злотих місячно, а за вагон, облаштований лише дерев’яними лежанками – лише 8 злотих на місяць (при курсі долара – 8,89 злотих).

Зі справ кулінарних

Ось яке меню пропонував на цей тиждень “Жіночий куток” “Віку Нового”:
Неділя: зупа щавелева, котлети телячі, картофлі, шпинат, омлет з яблуками.
Понеділок: зупа горохова, салата мішана, пудинг з булки.
Вівторок: капусняк, шницлі, пюре з картофлів, салата зелена, компот.
Середа: зупа помідорова, мішанка овочева, риж зі сметаною.
Четвер: росіл, варене м’ясо, огірки, картофлі, вареники з сиром.
П’ятниця: зупа картофляна, пудинг з капусти, кнедлі з мармулядою.
Субота: борщ, печеня волова з кашою, компот.

POSTUP - ПОСТУП
№100 (544),
10-11 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Україна знову з голосом
·Борги погашатимуть... збільшуючи
·Львів без свтіла. Далі буде без води
·Суд над Російською землею

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Нас захищатимуть, як німців
·Діти на дорогах
·Молодь про Чорновола
·Безкоштовний інсулін

НАША СТОЛИЦЯ
·Школи і хабарі
·Три тисячі - за дружину
·Львів без свтіла. Далі буде без води
·Трамваї стануть дорожчими
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Боротьба за ефірний вплив завершилася
·Борги погашатимуть... збільшуючи
·І не буде жодного лівого
·Буде герб і буде пісня.. тобто гімн
·В Україні править "чернігівський клан"?
·Україну роблять звалищем

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Газова катастрофа
·Традиційні банки під загрозою
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні в Бельгії та Голландії стартує фінальна частина Чемпіонату Європи з футболу
·Німецька преса про футбол

ТУРИСТИЧНИЙ ПОСТУП
·Сам не вдома, а на морі!
·Де відпочиває українська "бізівумен"?
·378 кілометрів справжнього свята
·Відпочивайте за путівками турагенції "Всесвіт"!

АРТ-ПОСТУП
·Шлях до любові, віри та розуміння
·Мистецтво керувати мистецтвом

ШАХІВНИЦЯ ПОСТУПУ
·Зиновій Кулик

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

РЕЛІГІЙНИЙ ПОСТУП
·Дещо про свободу совісті

НЕРУХОМІСТЬ
·Будинок у кінці Академічної

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Львівські хроніки з минулих літ
·Суржик для інтелігенції

ПОСТ-SCRIPTUM
·КАЛЕНДАР
·EURO-2000. Свято чи трагедія?
·ГОРОСКОП