BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 10-11 червня 2000 року |

Будинок у кінці Академічної

Проспект Шевченка, 28 – один із найперших та найгарніших багатоповерхових будинків, що сформував образ майбутнього проспекту (від 1871 р. – площа та вулиця Академічні).

Кам’яниця побудована 1897 р. за проектом архітектора Я. Баллабана на місці давньої будівлі, що належала купцю Г. Шміду. Власником нового будинку був відомий львівський інженер Карл Ріхтман, який збагатів завдяки будівельному “буму” кінця ХІХ ст. (серед багатьох робіт інженера Ріхтмана – участь у побудові костела Св. Ельжбети).

1899 р. К. Ріхтман купив у збанкрутілого купця Е. Браєра занепалий підміський гідропатичний курорт Маріївку, що був збудований 1891 р. неподалік Чортівської Скелі дорогою до Винник (майбутнє Комсомольське озеро). Новий власник запропонував керівництво курортом терапевту, доктору Закшевському, який знімав помешкання в будинку №28 на вул. Академічній. Доктор Закшевський був досвідченим фахівцем, він уже встиг попрацювати у відомих клініках Інсбрука, Мюнхена, Відня. Отож, із впровадженням найсучасніших методів лікування, обладнана за взірцями модних європейських курортів, Маріївка невдовзі стала модними місцем відпочинку та лікування львівського товариства; неодноразово тут перебувала знаменита Габріеля Запольська, відома письменниця. Доктор Закшевський став повним власником курорту. Під час Першої світової війни будівлі Маріївки було частково знищено, а суперсучасне обладнання – пограбовано, так вона закінчила існування. Після Першої світової губиться і слід К. Ріхтмана, а до війни він був дуже відомою в місті людиною. Ім’я Карла Ріхтмана знайдемо серед учасників першого керованого польоту аеростата над Львовом, який він здійснив разом з інженером Лібанським 1910 р. Під час польоту К. Ріхтман власноручно фотографував з кошика повітряної кулі всі етапи цієї мандрівки, надзвичайно цікаво зроблені ним з висоти види Львова.

Приблизно в ці ж роки Ріхтман купує колишню віллу родини фабрикантів гіпсу Франців на розі сучасних вул. Мельника, 13 та Коновальця, 47.

А будинок № 28 на вул. Академічній продовжує своє насичене людьми та подіями життя. Серед багатьох різного роду закладів (модних магазинів, ательє, перукарень, асекураційних товариства і т. д.) відзначимо знамениту аптеку “Під Святим Духом” К.Пілевського, що була тут з 1900 р. 1912 року відкривається кінотеатр “Корсо” на 291 місце. Час від часу цей популярний кінотеатр змінював назву (очевидно, це залежало від зміни власника?). 1927 р. – це кіноцентр “Рококо”, 1929 – 1935 рр. – кінотеатр “Пан”, до 1940 р. – “Ріальто”. У повоєнні роки ім. Щорса, а з 1990 р. – ім. Т. Шевченка. Під час ІІ Світової війни більшість мешканців будинку загинули, або залишили Львів. Великі, комфортабельні квартири були заселені багатьма робинами і перетворились на “радянські комуналки” зі спільними коридорами, кухнями, ваннами, туалетами. Була знищена система вантажних ліфтів, якими через подвір’я та балкони піднімали паливо та вантажі.

На четвертому поверсі будинку був Ленінський народний суд, потім редакція газети “Ленінська молодь”, а згодом обласна комісія адвокатів.

POSTUP - ПОСТУП
№100 (544),
10-11 червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Україна знову з голосом
·Борги погашатимуть... збільшуючи
·Львів без свтіла. Далі буде без води
·Суд над Російською землею

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Нас захищатимуть, як німців
·Діти на дорогах
·Молодь про Чорновола
·Безкоштовний інсулін

НАША СТОЛИЦЯ
·Школи і хабарі
·Три тисячі - за дружину
·Львів без свтіла. Далі буде без води
·Трамваї стануть дорожчими
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Боротьба за ефірний вплив завершилася
·Борги погашатимуть... збільшуючи
·І не буде жодного лівого
·Буде герб і буде пісня.. тобто гімн
·В Україні править "чернігівський клан"?
·Україну роблять звалищем

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Газова катастрофа
·Традиційні банки під загрозою
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні в Бельгії та Голландії стартує фінальна частина Чемпіонату Європи з футболу
·Німецька преса про футбол

ТУРИСТИЧНИЙ ПОСТУП
·Сам не вдома, а на морі!
·Де відпочиває українська "бізівумен"?
·378 кілометрів справжнього свята
·Відпочивайте за путівками турагенції "Всесвіт"!

АРТ-ПОСТУП
·Шлях до любові, віри та розуміння
·Мистецтво керувати мистецтвом

ШАХІВНИЦЯ ПОСТУПУ
·Зиновій Кулик

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

РЕЛІГІЙНИЙ ПОСТУП
·Дещо про свободу совісті

НЕРУХОМІСТЬ
·Будинок у кінці Академічної

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Львівські хроніки з минулих літ
·Суржик для інтелігенції

ПОСТ-SCRIPTUM
·КАЛЕНДАР
·EURO-2000. Свято чи трагедія?
·ГОРОСКОП