BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX червня 2000 року |

Феміда із заплющеними очима

Власниця яток вимагала порушити кримінальну справу проти працівників ВДСБЕЗ Франківського райвідділу міліції, які займаються на Привокзальному ринку поборами, натомість Франківська райпрокуратура закрила на це очі і вирішила притягнути до кримінальної відповідальності її матір, брата та одного з найманих працівників.

Вікторію Кічму, колишню вчительку іноземної мови, як і більшість львів’ян, життя змусило шукати нові шляхи заробітку. І вона разом із сім’єю вирішила відкрити шість яток на Привокзальному ринку. Оформивши відповідні документи і найнявши на роботу продавців, вона розпочали свою нехитру торгівлю. Вона й гадки не мали, з якими сюрпризами зіткнеться.

А “сюрпризи” розпочалися незабаром. До реалізаторів ятки все частіше почали навідуватися працівники Відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю (ВДСБЕЗ) Франківського району. Як стверджує Вікторія, вони відкритим текстом заявили їй, що вона повинна давати їм хабарі товаром. В. Кічма від сусідів уже знала, що працівники ВДСБЕЗ “підживлюються” на ринку постійно: під виглядом контрольних закупок підходять і збирають “данину” продуктами. Правоохоронці справді майже щодня з’являлися на ринку і поверталися до райвідділу, як правило, із повними кульками. Підходили вони й до її продавців, наказували дати їм апельсини, мандарини, курячі стегна тощо, але ті відмовили. Власники сусідніх яток підказували їй: краще не конфліктувати, інакше правоохоронці тебе “з’їдять”.

Їхні прогнози справдилися. 5 квітня минулого року працівники ВДСБЕЗ підійшли до однієї з її яток і провели контрольну закупку у продавця Марії Бойко.
Заповнили протокол і сказали, шоб В. Кічма обов’язково зайшла до них у райвідділ. Навіть на протоколі написали, в який саме кабінет. Вікторія не пішла, бо й так знала, для чого викликають. Тоді правоохоронці ще кілька разів забирали М. Бойко з ятки, вимагаючи, щоб вона завела їх на склад або до В. Кічми. І наполегливо просили передати Вікторії, щоб вона порозумнішала, бо все одно не зможе спокійно працювати, якщо не платитиме.

Через декілька днів вони зустріли її і сказали, щоб вона обов’язково підійшла до їхнього начальника і занесла 50 дол. Така, мовляв, на ринку такса. “Якщо маєш невеликі прибутки, став вагу з похибкою в 200 гр., як робить більшість продавців на ринку, і торгуй, – пояснили їй. - А платити мусиш”. Вікторія знала, що справді, змирившись із міліцейським свавіллям, чимало продавців обважує людей на 150-200 гр, але сама не хотіла йти на це. Наступного дня вона завітала до начальника ВДСБЕЗ Франківського району, який назвався паном Віктором. Власниця ятки передала йому, як їй настійно “порекомендували” працівники цієї служби, в конверті 50 дол. Пан Віктор на прощання повчально сказав, що з ним і хлопцями треба жити дружно, бо інакше для неї на ринку місця не буде.

Місяць її ятку не чіпали, а потім знову почали телефонувати, вимагати, щоб реалізатори ділилися з ними товаром. Вікторія ж вирішила піти на принцип. Однак принципових не люблять. 11 вересня працівники ВДСБЕЗ знову завітали до В. Бойко і зробили контрольну закупку. Порушень не виявили і тоді пообіцяли робити контрольні закупки щодня, ігноруючи указ Президента України про недопустимість більше двох перевірок комерційних структур у рік. І слова дотримали. Іншому реалізатору Катерині Іванчук вони відверто заявили: нехай Вікторія не буде занадто мудрою.

12 вересня працівники ВДСБЕЗ зажадали побачити документи на товар в одній із її яток. Поки Вікторія ходила за ними, ятку зачинили, а її матір Я. Добак та реалізатора забрали в опорний пункт. Правоохоронці навіть не захотіли дивитися на принесені документи і заповнили протокол. Зайшов брат Вікторії Андрій і попросив ключі від ятки. Натомість правоохоронці накинулися на нього й почали бити об залізні двері. Поставили синець під оком, після чого всіх повезли в райвідділ, де протримали до вечора.

15 вересня їм наказали з’явитися в суд. Суддя не побачила в їхніх діях складу адміністративного правопорушення і відпустила з миром. В. Кічма вирішила це так не залишати і 16 вересня подала заяву в прокуратуру Франківського району. У ній вона просила проти працівників ВДСБЕЗ порушити кримінальну справу за вимагання (написала й про 50 дол., які дала начальнику ВДСБЕЗ), за незаконне побиття брата, мами, затримання вантажника Михайла Недзвицького. До того ж, вони неправильно зробили контрольну закупку та ще й забрали ящик із кур’ячими стегнами і мішок макаронів. Товар, зрозуміло, не повернули.

Прокуратура визнала протокол контрольної закупки недійсним, а ось порушити кримінальну справу за фактом дачі хабара відмовилась. В.Кічма не заспокоїлась і написала заяву в обласну прокуратуру. Відповіді не отримала і тоді пішла в обласне управління внутрішніх справ шукати правди. В облуправлінні жінку довго перенаправляли з кабінету в кабінет, аж поки її не прийняв п. Жовтунок, що курує Франківський район. Він пообіцяв їй, що працівники ВДСБЕЗ більше не заважатимуть працювати.

В. Кічма повірила міліцейському слову. Як з’ясувалося, даремно. Побачивши, що власники ятки не заспокоюються, їх вирішили провчити. Наприкінці січня до В. Кічми зателефонував слідчий Франківської райпрокуратури Олег Литвинюк і попросив, щоб мати Я. Добак, А. Кічма і М. Недзвицький з’явилися до нього. А в кабінеті запропонував чай, канапки, цигарки, пояснив, що вони проходять, як свідки, згідний, що треба покарати працівників міліції і попросив про все розповісти. І знову вони припустилися помилки, повіривши словам слідчого. А він заповнив своїм почерком їхні покази і попросив їх підписати. Мати окулярів не мала, а син почерку не розібрав, і, довірившись слідчому, підмахнули аркуші. Їх ще викликали на зустрічі з працівниками ВДСБЕЗ. Я. Добак обурювалась, коли чула, як правоохоронці викручуються. Особливо, коли, за їхніми словами, Сподаренко заявив, що пішов на контрольну закупку, будучи у відпусці.

А в березні О. Литвинюк в останній день розслідування раптом повідомив їх, що саме проти них порушено кримінальну справу за “букетом” статей 188-1 ч. 1, 188-1 ч. 2 (опір працівникам міліції при виконанні ними обов’язків по охороні громадського порядку, а також супроводження цих дій насильством або погрозою застосування насильства), 189-1 ч. 1 (образа працівника правоохоронного органу). Одним словом, пояснили їм, що поводили вони себе щодо працівників міліції наче американські рейнджери, ось тільки не змогли пояснити, чому тілесні ушкодження й синець під оком з’явився не у когось із правоохоронців, а саме в В. Кічми.

– Такої брутально сфабрикованої кримінальної справи у своїй практиці я ще не бачив, – сказав адвокат Руслан Бельський, до якого сім’я Кічми звернулася за захистом. – Це просто розправа над людьми за те, що вони не бажали мовчати і не хотіли, як всі, платити правоохоронцям хабарі. Є акт контрольної закупки. Він скасований прокурором Франківського району як незаконний. Якщо акт визнано незаконним, то й сама перевірка була того дня незаконною. А якщо перевірка – незаконна, про яку відповідальність з боку власників ятки й найманого працівника може йти мова?! Тут можна говорити про кримінальну відповідальність працівників міліції, які діяли протизаконно. Тим більше, вони не мали права проводити контрольну закупку, оскільки згідно з пунктом № 5 постанови Кабінету Міністрів України “Про утворення державної служби боротьби з економічною злочинністю” такі перевірки працівники служби ВДСБЕЗ можуть робити за наявністю даних про порушення законодавства, які тягнуть за собою тільки кримінальну (!) відповідальність. Під час перших показів вони стверджували, що їм хтось зателефонував і сказав, що на ятці В. Кічми порушують правила торгівлі. Тому, мовляв, вони пішли на перевірку. Але це не є достатньою інформацією, яка б свідчила про порушення кримінального (!) законодавства.

Крім того, у підприємців вилучили товар. У матеріалах справи є, що ті кури знищено як недоброякісні. Якщо кури, як тепер є в показах справи, були вкриті слизом і смерділи, – навіщо було робити контрольну закупку? У таких випадках просто оформлюють акт, що продукція є неякісною, але це вже прерогатива не ВДСБЕЗ, а санепідемстанції.

Їм спочатку негласно “запропонували” компромісний варіант: мовляв, ми вам скасовуємо протокол контрольної перевірки, а ви мовчите про те, що комусь давали хабарі і їх у вас хтось вимагав. Сім’я ж Кічми хотіла справедливості.
Однак заяву Вікторії про те, що вона давала хабар, який у неї нахабно вимагали, фактично не перевіряли. Ніхто не провів опізнання з боку Вікторії особи на ім’я “Віктор”, в кабінеті якої вона побувала. Ніхто не взяв до уваги покази її реалізаторів, до яких неодноразово підходили працівники ВДСБЕЗ, погрожували і вимагали хабарі. У квітні під час перевірки в одного з реалізаторів вони виявили обрахування на 10 коп. і сказали В. Кічмі з’явитися до начальника ВДСБЕЗ. Чиясь рука написала на протоколі координати, куди саме зайти. Навіщо за таке дрібне порушення власниці ятки йти до начальника ВДСБЕЗ? І чомусь ніхто не перевіряв, з якою метою і чия рука вивела номер кабінету на протоколі.

По-друге, слідчий О. Литвинюк підступно збив сім’ю Кічми з пантелику, пояснивши, що допитує їх як свідків. Кримінальна справа була порушена 3 січня 2000 р., а працівники міліції вже в січні були визнані потерпілими. Якщо є потерпілі, то є обвинувачені. Треба було викликати і сказати, що вони є обвинуваченими і виходити із цього. Ні, слідчий три місяці “ламав” комедію, виманюючи з них “потрібні” покази. Причому, він допитує працівників міліції і друкує їхні пояснення на машинці, а пояснення членів сім’ї Кічми записує рукою, щоб люди, які слабо орієнтуються у законодавстві, не могли розібрати, що він написав.

У справі є підроблені підписи і це видно. Я написав заяву прокурору міста: проведіть почеркознавчу експертизу. Експертизу не зроблено, хоч одним із основних “доказів” обвинувачення виступає сфабрикований працівниками ВДСБЕЗ протокол перевірки. На протоколі є грубо підроблений підпис продавця К. Іванчук. Слідчий проігнорував показання Іванчук, що вона цей документ не підписувала. Я також встановив, що О.Литвинюк спеціально синхронізував покази. Спочатку працівники міліції і поняті описували ситуацію по-різному, протиречили один одному, але згодом слідчий взяв в одного з міліціонерів детальне пояснення, викликав інших і дав їм його переписати. Доходить до абсурду: в показах різних людей зберігаються однакові вислови, викладення перебігу обставин, навіть є однакові помилки. І знову на це порушення ніхто не реагує.

Їх звинувачують у вчиненні опору працівникам міліції при виконанні ними обов’язків з охорони громадського порядку. Це якийсь нонсенс, адже всі знають, що працівники ВДСБЕЗ не охороняють громадський порядок! До того ж, під час проведення контрольної перевірки вони не були у формі. Та й про яку образу працівників міліції може говорити, коли їхня контрольна закупка була визнана незаконною?!

Коли я написав велику заяву прокурору міста, слідство було відновлено, і їм додали ще одну статтю: вони буцімто перешкоджали правоохоронцям виконувати службові обов’язки. Це протиречить одне одному. Або вони чинили працівникам міліції опір при виконанні ними обов’язків з охорони громадського порядку, або перешкоджали їм при виконанні інших службових обов’язків. І ці парадокси слідчий ліпить у справу, збираючись передати до суду. Я вважаю, що це звичайнісіньке переслідування людей, які хочуть працювати на ринку чесно, не “підгодовуючи” працівників міліції. І, що цікаво, я вимагаю відновити слідство за фактом хабарництва, але слідчий і не думає цього робити.
Слідчий Олег Литвинюк, коли ми до нього завітали, сказав, що спілкуватиметься з нами лише після того, як ми поговоримо з прокурором Франківського району. Але додав, що в нього в цей день прийом громадян і запропонував дочекатися, поки він прийме всіх людей, хоч сам же й призначив нам час зустрічі. Чекати закінчення прийому громадян ми не стали.

Перший заступник начальника Франківського райвідділу міліції Богдан Лемик сказав, що не все так однозначно в показаннях Кічми. Хлопці, за його словами у ВДСБЕЗ, підібралися порядні, чесні, він їм довіряє і сподівається, що прокуратура у всьому розбереться.

Адвокат Руслан Бельський зауважив, що в ситуації, яка склалася, є просто дикі порушення законодавства, і їх щонайменше кілька:

Згідно зі статею 3 Кримінального Кодексу України, кримінальній відповідальності і покаранню підлягає лише особа винна у вчиненні злочину, тобто така, що умисно або з необережності вчинила передбачене кримінальним законом суспільно небезпечне діяння. Ніхто не може бути визнаний винним у вчиненні злочину, а також підданий кримінальному покаранню інакше як за вироком суду і відповідно до закону.

Стаття 2 Кримінально-процесуального кодексу України гласить, що завдання кримінального судочинства є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть у ньому участь, а також швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування Закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний.

Окрім того, згідно зі статею 5 Кримінально-процесуального Кодексу України, ніхто не може бути притягнутий як обвинувачений інакше, ніж на підставах і в порядку встановлених законом.

Фіксується і порушення ст.21 КПКУ щодо забезпечення підозрюваного або обвинуваченого права на захист, оскільки слідчий зобов’язаний до першого допиту підозрюваного, обвинуваченого роз’яснити їм право мати захисника, а також надати можливість захищатися встановленими законом засобами від пред’явленого обвинувачення та забезпечити охорону їхніх особистих і майновий прав.

А в даному випадку їх допитували як свідків, хоча справа була порушена проти них, чим позбавили їх змоги захищатися встановленими законом засобами.
Підготувала Зоряна ІЛЕНКО

This project is supported by Transatlantic US-EU Civic Society Initiative Program
for Ukraine

POSTUP - ПОСТУП
№99 (543), 9
червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Ледь незагинув Горбачов
·Британського генерала вбило "17 листопада"
·Два Microsoft і один Гейтс
·Львів знову без світла
·Україна хоче свою частку СРСР

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Гарячої води не буде довго
·Влада хоче взятись за українізацію
·Ціни ростуть, зарплати не падають
·Міліціонера вбили його ж зброєю

НАША СТОЛИЦЯ
·Там, де мене не чекають
·Львів знову без світла
·Проблеми, мабуть, тільки починаються
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Юлія Тимошенко ще віце-прем"єр
·Контрабандисти полегшено зітхнуть
·Україна забула про ВІЛ-інфікованих
·"Громада" захищає Лазаренка
·Агафонова нарешті розглядатимуть
·"На захист Конституції, демократії, парламентаризму"

ПОСТУП У СВІТ
·Чеченки-камікадзе
·Протест обдурених вкладників
·Остання надія - на арабів
·Британського генерала вбило "17 листопада"
·Ізетбегович пішов у відставку
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Цукор уже не подорожчає
·Два Microsoft і один Гейтс
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Дітям - від дітей
·Панорама чистого жанру
·Чорно-білі світлини таємниць Японії

СПОРТ-ПОСТУП
·"Карпати": чергова втрата очок
·ДО СТАРТУ ЧЕМПІОНАТУ ЄВРОПИ ЗАЛИШИВСЯ 1 ДЕНЬ
·СПОРТ-БЛІЦ
·Тут зростають майбутні гросмейстери

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Михайло Гладій: До землі нарешті прийшов реальний власник

ТВОЕ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Феміда із заплющеними очима

ПОСТАТІ У ПОСТУПІ
·Вічний президент

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Сер Джон Еверет Міллес. МЕРІАН
·За лаштунками конкурсів
·Типово англійська пристрасть
·Міро прагнув зрозуміти очеретину

АВТО-ПОСТУП
·СП АВТО-ЗАЗ-DAEWOO у Львові
·НОВИНКИ

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Майстер і Маргарита
·Суржик для інтелігенції

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Як починалися басейни
·ГОРОСКОП