BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX червня 2000 року |

Львівські хроніки з 1920 року

На цьому тижні 80 років тому

ПОДІЯ ТИЖНЯ-І 29 травня відбулося засідання Львівської міської ради, присвячене затвердженню міського бюджету на 1920 рік. Під час дискусії райця Совперр (християнсько-демократична партія) виступив із різкою критикою роботи гмінної адміністрації, котра примудрилася наробити боргів на 120 мільйонів марок без урахування відсотків. І вихід із кризи єдиний – обкласти міщан новими податками. Наступно пан Совперр порушив болюче питання, пов’язане з напливом емігрантів з Совітської України, з котрих щонайменше 30 відсотків є паскарями (спекулянтами). Він закликав лімітувати приплив чужинців, суворо обмежити мельдунок, а на тих, хто таки отримає право замешкати у Львові, накласти окремий податок. Далі батьки міста заслухали представника санітарної секції пана Володимирського, котрий завважив на загрізливий санітарний стан місцевих шкіл, торговиць та смітників, а також на жахливу санітарну ситуацію на цвинтарях, закликав припинити перекопування поховань, яке не тільки обурює почуття львів’ян, але й наражає місто на епідемії пошесних захворювань. Окрім цього, пан Володимирський розкритикував місцеву пожежну сторожу, персонал котрої є “надто щуплим”. Наступно слово взяв соціаліст Щирек, який ствердив, що всі нещастя Львова є наслідком війни з більшовиками, котру слід негайно припинити і підписати договір про мир і дружбу з Леніним і Троцьким. Зрештою, бігцем обмалювавши катастрофічне становище львівських музеїв, архівів і міської галереї, товариш Щирек у завуальованій формі обізвав усіх присутніх нікчемами і марнотратниками і заявив, що клуб соціалістів принципово відмовляєтьєя голосувати з питань міського бюджету. На цій заяві, о 9 год. 50 хв. вечора, Президент Львова Невман оголосив засідання закритим.

ПОДІЯ ТИЖНЯ-ІІ 30 травня у каварні “Земянська” відбувся перший з’їзд Спілки властителів кінематографів з цілої Малої Польщі (по-старому – Галичини). Магнати екрана прийняли рішення об’єднатися у борні проти макабричних податків, лютої цензури та шалених цін на закордонні кінофільми. З’їзд уклав апель до намістництва краю, у якому вимагав визнати кінематограф самодостатнім видом мистецтва і включити представника Спілки до складу Міністерства культури і штуки. Кінофікація ж мусить набути статусу промислової галузі, що дасть змогу отримувати бензин та інші дефіцити за державними розцінками. До того ж, малопольські власники кінематографів вимагали заміни щорічної ліцензії на прижиттєву концесію, що, зрештою, віддавна запроваджено у Королівстві Польськім.

ВІЗИТ ТИЖНЯ 1 червня Львів відвідав міністр апровізації Слівінський, якого місцеві влади приймали з великою помпою. Ще б пак – продовольче питання було найболючішим питанням воєнної доби. Відволікшись від насиченої неофіційної частини, пан міністр відвідали тану кухню для інтелігенції в пасажі Миколяша, кухню академічну і кухню Братньої Помочі техніків. Слівінський також прийняв делегацію львівських передмість, яка відкрила йому очі на велику несправедливість щодо постачання Львова провізією. Адже затверджені у Варшаві рації досі не охоплюють населення Замарстинова, Знесіння, Клепарова, Левандівки і Сигнівки, котрі адміністративно не входять до львівської гміни. То що ж має їсти нарід із передмість, де мешкають переважно робітники і урядники? Пан міністр обіцялися сприяти залагодженню проблеми, по чому відвідали львівського директора поліції Рейндлера, прийняли делегацію цукерників і гонорово відбули до Дрогобича.

ІМПРЕЗА ТИЖНЯ 1 червня у рамках зміцнення польсько-української дружби у Львові відбувся “урочистий обхід на честь Тараса Шевченка і визволення Києва”. На урочистості були присутні офіцери з Наддніпрянської України, а також представники Війська Польського. Залю прикрашали великі портрети Петлюри і Пілсудського, а також біло-червоні та синьо-жовті штандарти. Товариство прослухало лекцію полковника-східняка про життя і творчість безсмерного Кобзаря, по чому розпочався “багатий музично-вокальний програм”.

ПОЖЕРТВА ТИЖНЯ 29 травня Музичне товариство Львова провело Тиждень дітей. Під час благочинного концерту на сцену піднявся невідомий американський офіцер і передав архибіскупові Білчевському закритого конверта. У конверті виявилася банкнота у 1000 марок. Друг львівських дітей нагло покинув товариство, то ж його прізвище залишилося невідомим. Другого дня всі львівські денники надрукували подяку шляхетному американцеві за щедру пожертву і повідомили, що всі зібрані кошти підуть на рільничо-ремісничу освіту для бідної молоді, а також на запровадження у Львові опекунських закладів і клубів для дітей місцевих робітників.

ПРОДОВОЛЬЧІ ПРОБЛЕМИ ТИЖНЯ 2 червня Міський апровізаційний заклад потішив львів’ян збільшенням норми продажу картоплі – замість 15 кілограмів на родину магістратські крамниці видаватимуть аж по 20 кг на тиждень. Проте у тому ж комунікаті Заклад апровізації оголосив про зменшення хлібної норми. Віднині кожен їдець отримуватиме тільки 800 грамів хліба на день за ціною 5 марок, або 7 корон, 14 галерів за буханець. Апровізатори заспокоювали публічність, мовляв, після надходження ешелону зі Гданська хлібна порція знову зросте до 1 кілограма.

ПРИКРІСТЬ ТИЖНЯ Дорожнеча у львівських каварнях і рестораціях перевищила всі можливі межі. За склянку содової з соком цього тижня просили 6 марок 60 фенінгів, а за склянку банального квасного молока – 3 марки. І це коли що літр солодкого молока на торговиці коштував 5 марок! Новий стрибок цін аж ніяк не був пов’язаний із продовольчою кризою. Просто Рестораційній корпорації вдалося “підмазати” такого собі Смуліковського, голову Уряду у боротьбі з лихвою, і він затвердив нові цінники. Через це товариський вечір у каварні перетворився для більшості львів’ян у надто дороге задоволення. Зрештою, зажерливі ресторатори зашкодили у першу чергу собі – ресторанний бізнес у Львові зійшов на пси і багато славних льокалів позакривалося.

СКАНДАЛ ТИЖНЯ 29 травня у міському театрі відбулася прем’єра штуки Стефана Жеромського “Над снігом”. Звісно, на прем’єрі був присутній “увесь Львів”. І от під час ІІІ акту, коли на сцені з’явився “красний командір” і задемонстрував криваві методи більшовицького режиму, причім так переконливо, що глядачів мороз продирав за шкірою, у прославленому залі Великого (нині – Оперного) театру вибухла прикра авантура. З гальорки і задніх рядів почулося ґвалтовне лупання і свист, зухвалі вигуки “пфуй”. Так місцеві комуністи прореагували на правдиве зображення принад “більшовицького раю”. Більш свідома публіка зірвалася з місць і тривалими оплесками виявила свої вітання авторові п’єси. Коротше, на залі понад 10 хвилин тривав страшенний гармадер, по чому актори продовжили гру. “І це у Львові, стражниці проти більшовизму на шляху до Європи! – обурювалися місцеві газети. 1 червня скандал набув продовження. “Червоних” підтримала місцева сіоністична боївка. Жидівська молодь згромадилася під театром і намагалася зірвати виставу, аж поки втрутилася поліція, заарештувавши трьох “вірних ленінців” – Давіда Горовіца, Сімху Шерера і Мошека Авзергальда. Тим часом львівські студенти, до котрих приєдналася також шпацируюча публічність, влаштували похід протесту вулицями Легіонів (нині – проспект Свободи) і Ягеллонською (нині – Гнатюка) у керунок університету. Під університетом виник стихійний мітинг, на якому студентську молодь було закликано не піддаватися провокації і не робити жодних випадів проти жидівського населення, бо всіляке шумовиння зумисно штовхає львів’ян до “ексцесів”, аби потім виставити їх перед цілим світом як нові “погроми національної меншини”. Тим часом сіоністи зібралися у парку Костюшка, “управляючи там крики і співаючи жидівських і жаргонних пісень”.

ЗЛОЧИН ТИЖНЯ “Вік Новий” від 30 травня: “ На пляці Сольських, у раю для злодіїв і паскарів, поліціянт хтів арештувати Мозеса Мешінгера за продаж тютюну. Той заволав до громади жидів, аби його не дали. Тлум тісним перстенем оточив поліціянта, а кілька рушило на нього і навіть повалило на землю так, що не міг він скористатися зброєю. Проте, хоч заболочений і трохи скалічений, мужній поліціянт таки спровадив Мешінгера на поліцію. Ото взірець, як далеко доходить зухвальство банди з Краківської дільниці”!

ОШУКАННЯ ТИЖНЯ Львівські денники від 29 травня оприлюднили засторогу для публічності: “У Львові грасують два злодії, котрі взявши до рук дріт телеграфічний, також розмаїте причандалля, дзвонять до мешкань обивательських і жадають ключа від стриху – буцім, для направи телефону. Не передчуваючи ніц злого, наївняки дають ключа, а потім бачать в себе на стриху смутну картину: білизну вкрадено, кофри порозбивані, довкола панує розгардіяш, а про “майстрів” – ні слуху, ані запаху. Як до вашого мешкання заявляться ці “майстри”, нагло алярмуйте до найближчого комісаріату”.

СЕНСАЦІЯ ТИЖНЯ Це повідомлення з’явилося під “шапкою”: “З Бригідок знову втекло п’ятеро в’язнів!” Чуєте – знову! Тим часом навіть у працях поважних істориків знаходимо фальшиві дані, мовляв, наші Бригідки (нині слідчий ізолятор на вул. Городоцькій) були таким собі неприступним замком Іф, з якого ніхто і ніколи не втікав. А дзуськи! Ще й як утікали – мало не щотижня. На початку 1920 року з Бригідок одночасно зробили ноги 84 в’язні, котрих перевели до в’язничого шпиталю з приводу захворювання на тиф.
ГАСТРОЛІ ТИЖНЯ Виступи “першої національної трупи ліліпутів під дирекцією Яна Завадського” тішилися у Львові великим суксесом. На початку червня газети розпачали з приводу того, що славна трупа залишає Львів і їде підкорювати провінцію. Артистичне турне розпочнеться з Самбора, Борислава і Дрогобича.

ФІЛЬМ ТИЖНЯ “Від 1 червня у наших кінах демонструватиметься цвях сезону! Велика сенсаційна комедійно-спортова фарса американська у 5 актах “під дуже актуальною назвою” “Омріяна посада”, Прегарні кадри і режисерія, досконала гра артистів, повна клясичного гумору американського. Надто, фільм буде мав добірне довповнення”.

РЕКЛАМА ТИЖНЯ “Частунок на вільнім повітрі влітку рекомендують усі лікарі і гігієністи! Чудовий відпочинок і поживну, смачну кухню пропонує своїм гостям садова ресторація в давнім готелі “Французькім” при пляці Мар’яцьких (нині – площа Міцкевича), льокаль 5. Снідання, обіди і вечері, готовані під особистим керівництвом властителя пана Якоба Манга. Щоденний концерт музики смичкової. Ціни помірні. Усе це сприяє тому, щоби та садкова ресторація стала у нинішнім сезоні милим рандеву найвишуканішої львівської публічності”.
ОГОЛОШЕННЯ ТИЖНЯ Цей маленький шедевр вміщено у матрімоніальній рубриці “Віку Новому” від 30 травня: “Вдова, при наявності цілої гардероби і білизни свого покійного чоловіка, прагне зав’язати кореспонденцію з паном молодшим від 50 років і при посаді”. Зголошуватися до адміністрації газети, “Конвалія”.

ПОГОДА ТИЖНЯ 30 травня львівські денники писали: “Ґвалтовна злива наводнила у годинах передполудневих наше місто, правдоподібно, як інтермеццо нового сезону дощів. Дощ накрапав у подальшім часі цілу ніч, а нині над рано перемінився знову на зливу. На улицях пливуть потоки води, а де-не-де потворилися формальні ставки, глибиною у кілька метрів (клясичний приклад – улиця Коперника, також обіч Електровні). То при нинішньому мізерному стані взуття мешканців і безсоромному паскарстві парасолями є для перехожого правдивою штукою перейтися через залиті струменями хідники і гостинець столітньої давності”.

POSTUP - ПОСТУП
№ 96 (540), 3-4
червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Кшаклєвського на прем"єра?
·Carlsberg u L"vovi
·Нові звинувачення Лазаренкові
·Лемківські могили на продаж

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Мер і "Запорожця" не соромиться!
·Похід Свободи на Говерлу
·Говорити рідною мовою, як балтійці
·Харківський "клан" у Львівській області
·Житло мінус ЖЕК

НАША СТОЛИЦЯ
·Житло забиратимуть?
·Партнерство заради сприяння зайнятості
·ДАІшників поменшає
·Львів"янку звинувачують у "торгівлі людьми"
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Опозиція з правами і без прав
·Нові звинувачення Лазаренкові
·"Смерть" аудіо- і відеопіратству!
·Назарбаєв - наш президент!

ПОСТУП У СВІТ
·Німці вимагають правового захисту
·Кремлівських злодіїв виловлює Швейцарія
·Прем"єр розпустив парламент
·Таки Кшаклєвського - на прем"єра?
·Таємні записи Туджмана
·Зникли працівники ООН
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Кучма заборонив красти російський газ
·Carlsberg u L"vovi
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·Хто переживе "групу смерті"

АРТ-ПОСТУП
·Білий джаз
·"Театр у кошику" виріс із памперсів

ОГЛЯД У ПОСТУПІ
·Праві в Україні: запекла боротьба за маргінес

ЛІТОПИС ПОСТУПУ
·Львівські хроніки з 1920 року

ЧОРНИЙ ПОСТУП
·ГАЗ

СВЯТИНІ В ПОСТУПІ
·Ще одна дорога привела до храму

РЕЛІГІЙНИЙ ПОСТУП
·Про шляхи зростання Церкви

НЕРУХОМІСТЬ
·Ви придбали приміщення для бізнесу що далі?

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Шістдесяті роки
·Суржик для інтелігенції

ПОСТ-SCRIPTUM
·КАЛЕНДАР
·Кримінальні байки
·ГОРОСКОП