BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX червня 2000 року |

Цемент чи цукор замість пенсії

CIVIC SOCIETY

До редакції “Поступ” звернувся Григорій Ткаченко. Він розповів, що його тесть із Миколаєва Михайло Вінявський має проблеми із Пенсійним фондом. Але, ймовірно, не тільки він.

А розпочалося все з того, що за місяць січень цього року панові Вінявському затримали пенсію і він не зміг отримати свої кровно зароблені 79 гривень.
Звертання в різні інстанції лише викликали усмішку на обличчях клерків різних рангів. І ані грошей, ані жодних пояснень. Хоча згодом Михайлові Вінявському запропонували на заборговану суму видати так званий “натурпродукт”. Що пропонували? А те, що ближче до душі. Хочеш, мовляв, цукру? Ні? Тоді борошна... І це, мовляв, маєш? Є цемент, дошки, будь-що...

Михайла Івановича такі пропозиції обурили, оскільки на ті гроші він запланував придбати зовсім інший товар, якого не було в запропонованому переліку. Та ще й треба було дещо по хаті зробити. Отож, кошти знадобилися б. Михайло Вінявський звернувся до Пенсійного фонду, щоб пояснили, де його гроші і коли ж все-таки він зможе отримати оту заборгованість від держави. Але розмова знову звелася до натуроплати. І знову ж таки пан Вінявський не хоче цементу і цукру, лише тих 79 гривень. Тоді Михайла Івановича знову почали вмовляти: ну потрібні вам ті 79 гривень, ну хочете, можете комунальні послуги на них списати...

Звичайно, це легше, аніж шукати правду, і все ж...

З березня до пана Вінявського почали надходити різноманітні “відписки”, які за змістом були майже аналогічними, немов близнюки. Перша така відписка прийшла із підписом заступника начальника Львівського обласного управління пенсійного фонду України Зеновії Берік.

В листі щиро зауважено, що прохання Вінявського повернути йому заборгованість за січень цього року розглянуто. Але оскільки грошей нема, то все звелося до пояснення про правомірність оплати пенсій.

Мовляв, відповідно до ст. 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення” виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами, установами, організаціями на заходи соціального страхування.

Через незадовільний стан фінансово-господарської діяльності підприємств Миколаївського району накопичилася заборгованість по сплаті збору на обов’язкове державне пенсійне страхування. Це призвело до заборгованості у виплаті пенсій, яка в даний час в районі складає 1934 тисячі гривень.

В лютому 2000 року при місячній потребі коштів на виплату пенсій 1647 тис. грн. від підприємств та організацій району надійшло 930 тис. грн., тобто власними коштами було забезпечено фінансування лише біля 56 відсотків пенсій.

Внаслідок заходів, ужитих Пенсійним фондом разом із місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, в області вдалося значно зменшити заборгованість з виплати пенсій, що дало можливість виплачувати пенсію однією сумою (а не за двома відомостями – 60 і 40 відсотків) і розпочати в даний час виплату пенсій за місяць березень 2000 року.

Так, нібито пану Вінявському цікаво, яких заходів було вжито Пенсійним фондом для виплати пенсій і скільки підприємства та організації району заборгували грошей у Пенсійний фонд. Адже Михайлу Вінявському потрібні лише його 79 гривень. Та мало хто захотів розуміти пенсіонера, тому канцелярським штампом пояснювали й далі: “З метою прискорення темпів погашення заборгованості та відповідно до Постанови № 525 Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 року, якою виплату пенсій передбачено проводити шляхом натуральної оплати (продуктами харчування, медикаментами, іншими товарами повсякденного вжитку, а також надання послуг по розрахунках за газ, електроенергію та ін.), і Плану заходів по ліквідації заборгованості пенсій, затверджених облдержадміністрацією, розпорядження голови облдержадміністрації № 1401 від 24.12.99, виплату пенсії за січень 2000 року за згодою пенсіонера передбачено проводити шляхом натуроплати. Подальша виплата пенсій буде проводитися в міру надходження до Пенсійного фонду коштів від підприємств району”.

Все це чудово, якби не єдина фраза, за яку прискіпливий пенсіонер таки вчепився, як за соломинку: виплата натурпродуктом може здійснюватися за згодою пенсіонера. А якщо пенсіонер не погоджується, що тоді?

Допоки пан Вінявський намагався дізнатися, чи правомірно, чи неправомірно йому відмовляють у виплаті його пенсії і пропонують взамін натурпродукт, пенсійний фонд вирішив більш дохідливо пояснити чому все ж таки натурпродукт.
“Що стосується виплати пенсії за січень 2000 року, повідомляємо, що з метою погашення заборгованості і з урахуванням обмежених фінансових ресурсів відповідно до Постанови № 1251 Кабінету Міністрів України від 11.08.98 “Про стан і додаткові заходи щодо виплати пенсій, погашення заборгованості з обов’язкових платежів до державного та місцевих бюджетів, недоїмки до Пенсійного фонду і Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення”, якою виплату пенсій передбачено проводити за рахунок натуральної оплати, тобто продуктами харчування, медикаментами, іншими товарами народного вжитку, наданням послуг по розрахунках за газ, електроенергію тощо, а також згідно із Планом заходів по ліквідації заборгованості по пенсіях, затвердженого обласною державною адміністрацією, виплату пенсії за січень 2000 року передбачено за згодою пенсіонера проводити шляхом натуроплати.”

Разом з тим, було обіцяно, що заборгована пенсія за січень поточного року найближчим часом буде виплачена ветеранам війни, вдовам загиблих воїнів, інвалідам війни та учасникам бойових дій із числа воїнів УПА. А погасити всю заборгованість за січень 2000 року в грошовій формі на даний час, на жаль, нема можливості у зв’язку з відсутністю необхідних для цього коштів.

Ось така історія. Здавалося би, кожен сумлінний громадянин взяв би собі трохи натурпродукту і відчепився би від держави. Але один нюанс, чому, скажімо, пан Вінявський відмовляється від цього. Виявляється, вже навчений гіркою долею. Ще минулого року трапилося щось подібне, тоді було також заборговано пенсію за один місяць. Запропонували оплату якось по-іншому. Саме тоді в їхній сім’ї поламався телевізор. Отож, вирішили скористатися нагодою, відремонтувати, так би мовити, за власну пенсію, бо за особистими міркуваннями не швидко цю пенсію виплатять. А коли послуги по ремонту виконали, Вінявські жахнулися, оскільки рахунок їм був пред’явлений не просто завищений, а, якби це м’якше пояснити... Вінявські ще довго бідкалися, мовляв, краще би викликали вже знаного майстра, який відремонтував би все за прийнятну ціну. Але послугу вже було виконано і гроші з пенсії, так би мовити, “списали”.

Тож допомогли... Та нонсенс був і в ще одному. За словами Григорія Ткаченка, йому в пенсійному фонді сказали, що, виявляється, “замороження” пенсій на один місяць тепер часто практикується. І, мовляв, від цього ніхто не страждає. Тільки-от саме йому так необхідні тих 79 гривень. І минулого року також виплату за один місяць “заморозили” й нічого. А на запитання, хто має “розморозити” всі ці кошти, в пенсійному фонді відповіли, що лише за відповідної вказівки голови облдержадміністрації й інакше ніяк...

Дивний оцей факт. Адже держава має бути для своїх громадян гарантом.
Чомусь, якщо людина не заплатить за якісь послуги, скажімо за телефон, то цей телефон можуть відімкнути. Боржникам за електроенергію відрізують електрику. Навіть ніхто не уявляє собі, що можна не подати, скажімо, в державну податкову інспекцію декларацію про доходи. Держава чомусь може сказати, що настали скрутні часи й тому пенсіонерам, замість грошей, практикують видавати натурпродукти. А якщо вони відмовляються від цього, це, мовляв, їхні проблеми. Адже держава, таким чином, очевидно, хоче допомогти. Правда, з дивних причин, ніхто не бажає слухати споживачів, якщо вони кажуть, мовляв, скрутні часи, немає грошей. Це нікого не цікавить.

“Поступ” з цієї нагоди звернувся в Управління з захисту прав споживачів. Начальник управління Павло Сосновський зауважив, що такий факт – не що інше, як порушення законодавства. Адже, якщо людина відмовляється від натурпродукту, йому все ж зобов’язані виплатити пенсію у грошовому еквіваленті.

То де ж шукати правди? І наскільки правомірно без згоди пенсіонера пропонувати йому натуроплату.

Коментує юрисконсульт Львівського центру юридичного захисту Надія Синявська:
Одними з найбільш численних видів прав, проголошених і закріплених Конституцією України, є соціальні права громадянина. Право на соціальний захист є центральним і найбільш проблематичним з них. Це право, крім інших, таких, як захист з боку держави при втраті працездатності, втраті годувальника, безробітті та інші, включає в себе матеріальне забезпечення при досягненні пенсійного віку. Основний закон, а також ряд інших законів гарантують, що пенсії та інші види соціальних виплат і допомоги будуть забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, який теж установлюється законом, оскільки вони становлять основне джерело існування людей похилого віку.

Але в цій сфері часто зустрічаються неузгодженості та суперечності між правовими нормами різних нормативно-правових актів, що свідчить про сумнівну реальність гарантій у цій сфері. Так, законами України, які більшою чи меншою мірою регулюють пенсійні правовідносини, передбачається, що виплата пенсій проводиться грошами, причому вказаний платіж проводиться регулярно. На сьогодні нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України щодо реалізації і додержання пенсійних гарантій передбачена видача пенсій товарами чи виконанням послуг. Нерідко стикаємося із практикою нав’язування таких товарів і послуг пенсіонерам, хоча це допустиме тільки за бажанням пенсіонера, що передбачено Постановами № 525 та № 1251 Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 і від 11.08.1998 рр.

Виплата пенсій натурпродуктами та наданням послуг застосовується як вимушений захід держави у скрутний економічний період. Відповідальність за вчинення тиску на волевиявлення громадянина лежить на службових особах органів державної влади і місцевого самоврядування, а також, безпосередньо в даній ситуації, на працівниках Пенсійного фонду України.

Тому, пану Вінявському необхідно звернутися за захистом своїх порушених прав (як примусової натуроплати, так і прострочення виплати) в органи прокуратури за місцем його проживання або до суду.

Прокуратура здійснює загальний нагляд за додержанням законодавства, в тому числі органами державної влади. Тому на підставі Закону “Про прокуратуру” прокурор зобов’язаний відреагувати на скаргу громадянина і скерувати (в даному випадку до Пенсійного фонду) припис про усунення порушень. Крім того, громадянин має право звернутися до суду з цивільним позовом про відшкодування збитків, але в цьому випадку змушений буде платити держмито. Тож, перший варіант, враховуючи матеріальний стан пенсіонерів, більш прийнятний для них.
Підготувала Зоряна ІЛЕНКО

This project is supported by Transatlantic US-EU Civic Society Initiative Program for Ukraine

POSTUP - ПОСТУП
№ 95 (539), 2
червня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·У Львові знову подорожчав хліб
·Американці вражені українськими ревормами
·Податкова хоче знати все
·Подвійний програш України
·Європі не подобається ракетна парасолька

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Кому належить комунальне майно?
·Нагодувати голодних
·У Львові знову подорожчав хліб
·Змагання пожежників

НАША СТОЛИЦЯ
·Усі діти сміються
·Галицьке юнацтво
·Галичина випередила світ на 100 років
·Пияки святкують тверезо
·Засудили капітана міліції
·Прийшли, попрасували і пішли
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Американці вражені українськими ревормами
·Юлія Тимошенко про енергетику, Ющенка і Президента
·Податкова хоче знати все
·УПЦ як п"ята колона
·Комісії розслідувати не будуть

ПОСТУП У СВІТ
·З Азії в Європу через тортури
·Смерть президентського радника
·Триває партизанська війна
·Побили молдовського міністра
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·"Укртелеком" технічно зарубали
·Ліцензії коштують мільярди
·Кавою торгуватимуть за схемою
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Володимир Кучинський про розумного Арлекіна
·Ми все ж є створеними за Оьразом і Подобою Божою

СПОРТ-ПОСТУП
·Кубок світу у Трускавці
·Єдина Корея під олімпійським прапором
·Перший і останній свій матч на "Вемблі" ми програли
·Українці на чемпіонатах Європи
·СПОРТ-БЛІЦ

ТВОЕ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Цемент чи цукор замість пенсії

АВТО-ПОСТУП
·Падіння продажів Volkswagen
·Новий Opel Corsa
·BMW - ROLLS-ROYCE

ХРОНІКА У ПОСТУПІ
·Львівські клюби

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·АРТ-СВІТ
·Сент-Екзюпері в Пантеоні
·Джузеппе Арчимбольдо. Літо
·Паризькі театри - задурно
·Розпочався фестиваль Мольєра 2000
·Завершення рожевих мрій

ЕКО-ПОСТУП
·Екологія і держава

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Майстер і Маргарита
·Шістдесяті роки
·Суржик для інтелігенції

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Як розважитися, купуючи контрацептивні засоби
·ГОРОСКОП