BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 30 травня 2000 року |

Події тижня: факти, тенденції, коментарі

РЕВЮ

Довиборчий бум

Основною подією минулотижневого політичного життя, без перебільшення, стало завершення реєстрації кандидатів у народні депутати в 10 виборчих округах – замість вибулих депутатів. Отже, на п’ятничній прес-конференції Михайло Рябець оприлюднив дані про реєстрацію, а також іще раз повідомив про кошторис виборів. Загальна вартість цих виборів становитиме 4,24 млн. грн., із яких 54% підуть на зарплатню членам виборчих комісій, а ще близько 1 млн. грн. – на виготовлення виборчої документації, кабін для голосування та на оплату послуг ЗМІ.

Загалом, у цих 10 округах змагатимуться 179 кандидатів. Причому найбільше їх зареєстровано у 115-у Галицькому виборчому окрузі м. Львова – 30 осіб! Саме тут і передбачається найгостріша боротьба за депутатські мандати. Адже серед претендентів такі відомі особи, як син В’ячеслава Чорновола Тарас, екс-заступник секретаря РНБО Зиновій Кулик, знаний політик і голова УКРП Степан Хмара, голова партії “Вперед, Україно!” Віктор Мусіяка й ін.
Щодо решти округів, то, зокрема, у 36-у окрузі (Павлоград, Дніпропетровська область) зареєстровано міністра економіки Сергія Тигипка, голову Незалежної профспілки гірників України Михайла Волинця, колишнього гендиректора ДХК “Павлоградвугілля” Юрія Халимендика.

У 41-у окрузі в Донецьку балотуються, зокрема, екс-міністр охорони здоров’я, науковий консультант Президента України Раїса Богатирьова; заступник міського голови Донецька Сергій Бешуля; голова Донецької міської колегії адвокатів Сергій Осика; помічник народного депутата Сергій Ільїн, якого висунула КПУ.
У 64-у окрузі в Житомирі серед кандидатів екс-голова НАК “Нафтогаз України” Ігор Бакай; комуніст, директор місцевого ПТУ, екс-голова Житомирського обкому комсомолу Микола Тимошенко; помічник народного депутата Микола Рудьковський; голова обласної організації Українського народного руху Святослав Васильчук.

У 78-у окрузі в Запоріжжі – заступник генерального директора ЗАТ “Мотор-Січ” Ярослав Сухий; колишній перший віце-прем’єр країни, нині – президент Асоціації металургів України Анатолій Голубченко; заступник голови Запорізької облдержадміністрації, член партії “Реформи і порядок”, якого висунула місцева парторганізація “РіП”, Олександр Сотников.

У 99-у окрузі (Новоукраїнка, Кіровоградська область) серед тих, хто балотується, керівник служби віце-прем’єра Микола Сивульський; екс-губернатор Кіровоградської області, представник торгово-економічної місії при Посольстві України в Росії Валерій Кальченко. Юлія Тимошенко, яка нібито мала намір висуватись у цьому окрузі, врешті відмовилася від свого наміру.

У 130-у окрузі (Баштанка, Миколаївська область) за мандат боротимуться, зокрема, викладач Миколаївського педуніверситету Юрій Великий, якого висунув “Демсоюз”; перший заступник голови Миколаївської обласної парторганізації “Батьківщина” Роман Забзалюк.

У 143-у окрузі (Роздільна, Одеська область) – заступник голови Одеської облдержадміністрації Василь Калинчук, якого висунула Аграрна партія України; президент ЗАТ “Фінансова група “Примор’я” Леонід Климов, якого висунула СДПУ(о).

У 167-у окрузі (Чортків, Тернопільська область) серед кандидатів заступник голови КУНу Сергій Жижко; голова Асоціації фермерів України Іван Томич.

У 221-у окрузі (Київ) серед кандидатів помічник-консультант народного депутата Юрій Оробець, заступник голови Київської міськдержадміністрації Іван Салій, завідувач відділу департаменту футболу АТ “ФК “Динамо-Київ” Едуард Негребецький.

Крім цієї сухої статистики, завершення реєстраційного періоду вказало і ще на деякі цікаві тенденції української політики, зокрема підводних рифів у середовищі українського уряду. Реєстрація кандидатом у народні депутати в Донецькому округу міністра економіки Сергія Тигипка стала поштовхом до з’ясування аналітиками ситуації в так званому уряді однодумців Ющенка.
Виявилося, що й “однодумців”, зокрема Тигипка та Юлію Тимошенко, можуть мучити такі суперечності, що Тигипко вирішив поміняти урядовий стілець на депутатське крісло (бо переважно, через що і проводять довибори у багатьох округах, ситуація зворотна). Такий вчинок Тигипка дехто з оглядачів схильний також трактувати як першу пробу самостійної політичної діяльності з розрахунком на посідання в перспективі прем’єрського крісла. А от відмова в останній момент Юлії Тимошенко балотуватися змусила оглядачів висловлювати міркування, що, попри тотальну обструкцію з боку Президента й олігархів, газова принцеса наразі чується під патронатом прем’єра Ющенка не зле.

МВФ: ми приїхали до вас із місією

Ще однією вартою уваги минулотижневою подією став приїзд в Україну місії Міжнародного валютного фонду. Делегація Фонду на чолі з директором другого Європейського департаменту МВФ Джоном Олдинг-Смі перебувала на українських теренах два дні. І хоча до позитивного рішення щодо продовження фінансування ще далеко, однак тішить бодай те, що в червні МВФ знову буде у нас із місією.
А поки що гості обмежилися нагадуванням про свої вимоги.
1. По-перше, представники Фонду вимагають максимально скоротити розрив між дохідною та видатковою частинами бюджету.
2. Ще один “коник” МВФівців – максимальне прискорення приватизації.
3. Наступна вимога – прискорення реформування банківської сфери. При цьому подейкують, що задля задоволення апетитів МВФ уряд нібито розглядає питання про можливе закриття таких банків, як “Україна” й Ощадбанк.
4. Звичайно ж, західні гості не могли оминути енергетичний сектор. Вони вимагають його реформування та якомога швидшої прватизації. Кажуть, що нібито ті іновації, які пропонує віце-прем’єрова Юлія Тимошенко, загалом задовольняють Міжнародний валютний фонд, через що прем’єр наразі не бачить свого уряду без неї, а вона відтак дозволяє собі мати в носі гостру критику з боку “самого”.

І хоча до червня вже недалеко, та на швидке вирішення питання про відновлення фінансування сподіватися ще завчасно. Навіть попри те, що і в уряді, і в Адміністрації Президента готові на все, щоби рішення МВФ було позитивним, – голова Адміністрації Президента Володимир Литвицький запевнив, що для виконання вимог Фонду буде прийнято “непопулярні заходи”, і тоді, за сприятливого розвитку ситуації, “для добра України” кредитування МВФ буде відновлено.

А от перший віце-прем’єр Юрій Єхануров узагалі вже майже повірив у можливість відновлення кредитування. Він оприлюднив інформацію, згідно з якою майже всі вимоги Фонду щодо України близькі до виконання. І загалом, на його думку, проблемних питань у відносинах із Фондом майже немає. Тож давайте кредити, панове!

Можна лише зацитувати слова директора другого Європейського департаменту МВФ Джона Олдинга-Смі: “Я сказав, що, можливо, це (відновлення кредитування за програмою EEF. – Ред.) станеться, та це ще не обов’язково означає, що так буде”.

У Криму знову криза

Ще однією подією, хоча географічно і регіональною, та, зважаючи на сепаратистський потенціал півострова, таки вартою уваги при розгляді загальноукраїнських тенденцій, стали події у Криму.

У середу 24 травня Верховна Рада АРК послала у відставку в повному складі уряд на чолі з Сергієм Куніциним, – за це проголосували 68 із 94 зареєстрованих депутатів. Головним аргументом такого рішення кримського парламенту стало погане соціально-економічне становище в республіці. Депутати заслухали звіт про роботу уряду і визнали її незадовільною.

Тепер, згідно з Конституцією Криму, голова Верховної Ради АРК Леонід Грач повинен буде звернутися до Президента Леоніда Кучми з поданням про звільнення Сергія Куніцина з посади прем’єра, а оскільки рішення про відставку було прийнято двома третинами голосів, голова держави буде зобов’язаний дати свою згоду.

Проте навряд чи нові пертурбації у Криму відбудуться так просто. Постійний представник Президента України у Криму Анатолій Корнейчук заявив, що не згоден із рішенням ВР АРК і повідомить про свою позицію Президента України.
Сам Сергій Куніцин також звернув увагу гаранта Конституції на ряд порушень, із якими було прийнято рішення про відставку: “Ми не просимо милостині, – сказав він. – Якщо буде рішення, що все прийнято з дотриманням норм закону, ми підемо, ми не будемо триматися за ці крісла. Якщо буде інша ситуація – значить, ми будемо виконувати свій службовий і громадянський обов’язок...” Зокрема, у зверненні кримського уряду до Президента йдеться про те, що в середу не було ніякого звіту, а лише інформація про нього. Явно на користь команді Куніцина і “грубе” неузгодження кримського Основного закону з загальнодержавним: наприклад, в останньому вказано, що звільнення голови кримського уряду можливе за узгодженням із Президентом, але про дві третини голосів навіть немає мови. Відомо ж, що Конституція України – закон прямої дії, вищий за Конституцію Криму. Відтак можна говорити, що на півострові виникла серйозна проблема, а тим часом Леонід Кучма ще ніяк не відреагував на неї.

Таким чином, спікер Леонід Грач знову опинився на вершині кримської політики. Однак він обережно заявив, що закликав депутатів не посилати у відставку уряд автономії на чолі з Сергієм Куніциним, і тепер залишається чекати лише “конституційного рішення” Президента. На думку спікера, Леонід Кучма буде незадоволений, однак переголосувати вже неможливо. Загалом же, відставку доводиться трактувати як результат зіткнення фінансових і політичних інтересів окремих людей, котрі, на думку представника Президента Анатолія Корнейчука, обов’язково з’являться, коли дійде до розподілу крісел.

Голова Меджлісу Рафат Чубаров вважає інакше: відставка закономірна, оскільки уряд був єдиною серйозною перешкодою “на шляху встановлення в Криму особистої авторитарної влади комуністичного лідера” – Леоніда Грача. Рафат Чубаров також додав, що тепер планам спікера протистоятимуть лише татари.

Перша реакція Києва зводилася до того, щоби пригасити конфлікт і вмовити депутатів скасувати їхнє рішення. Такою була і позиція Леоніда Кучми, і його представника у Криму Анатолія Корнейчука, і навіть Івана Плюща.

Та схоже, що так просто новий кримський вузол не розрубати. Отже маємо чергову кримську проблему, яка, щоправда, наразі не набула якихось сепаратистських контурів, але хто його знає, як воно буде. Бо ж у нас як буває? Починають “Во здравіє!”, – а закінчують “За упокій”.

Коментар Суспільно-гуманітарного консорціуму “Генеза”

POSTUP - ПОСТУП
№ 93 (537), вівторок
30 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Правий уряд розпався
·Діагноз українських невдач
·"Мертві душі" обрали Фухімору
·Вибач нам, Ігоре...

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Рідний округ - в добрі руки
·Міжнародне телеспілкування школярів
·Всі діти такі самі

НАША СТОЛИЦЯ
·До Польщі без віз
·Рятуймо Україну!...
·Корів пустили з молотка
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Чекаючи на Біла Клінтона
·Діагноз українських невдач
·Чергова зона... вільної торгівлі
·Заарештовані радикали досі не мали побачень
·Страйків поменшало

ПОСТУП У СВІТ
·Вейцман іде до демісії
·Візит ЄС на тлі боїв
·Правий уряд розпався
·"Мертві душі" обрали Фухімору
·Самоврядування Північної Ірландії
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Бензин без пільг
·Нафта дуже подешевшає
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·ФК "Львів": просування вгору триває
·"Динамо" - п"ятиразовий володар Кубка України
·Олександр Береш - чемпіон Європи
·СПОРТ-БЛІЦ

АРТ-ПОСТУП
·Тиждень пам"яті Івана Франка
·Ораторія "Ілля"
·Дерев"яні церкви Західної України
·Жовте, синє, червоне...

ТРАГЕДІЯ В ПОСТУПІ
·Білозір помер за свою пісню
·Пам"яті Ігоря Білозіра

ОГЛЯД У ПОСТУПІ
·Події тижня: факти, тенденції, коментарі
·РЕЙТИНГ ЗГАДУВАНОСТІ

МОВА У ПОСТУПІ
·Територіальні аспекти українського та російського мовлення в Україні
·QUO VADIS, Україно?

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Міністр економіки Республіки Польща Януш ШТЕЙНХОФФ: Україна буде членом Європейського Союзу
·Іво ПОЛУЛЯХ: "Основа добробуту - малий та середній бізнес"

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Австрійські українці між національною ідеєю та імперською лояльністю
·Австрійські українці між національною ідеєю та імперською лояльністю

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Шістдесяті роки
·За чистоту позицій українського лапківництва

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Чайник, що закипів
·ГОРОСКОП