BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 27-28 травня 2000 року |

До побачення, євро?

ВАЛЮТИ

Наталія СТЕЛЬМАЩУК

Країни-члени єврозони, якщо бажатимуть, зможуть повернутися до своїх національних валют, залишившись пр цьому повноправними членами ЄС. Про це натякнув глава Євросоюзу Романо Проді в інтерв’ю британському журналу The Spectator, який відомий своїм скептичним ставленням до євро. Проді додав, що вже зараз існують такі повноправні члени ЄС поза єврозоною – Великобританія і Данія. На запитання, чи дійсно він вважає можливим вихід з зони євро існуючих членів, Проді відповів, що “якщо будуть надзвичайні обставини і це не загрожуватиме всьому ЄС, то такий вихід цілком можливий”.

Інтерв’ю з такими запитаннями і відповідями, здається, з’явилося не просто так. Ворожі настрої британського населення щодо євро зростають зараз небаченими темпами. Слабкість єдиної європейської валюти, яка втратила 20% своєї вартості щодо долара за півтора року існування, як свідчать останні опитування, викликає у британців однозначно негативну реакцію.
Знаючи про це, британський уряд намагається не надто рекламувати вигоди від приєднання до єврозони. Прем’єр-міністр Тоні Блер під впливом скептично налаштованих британських журналістів сказав лише, що він збирається приєднати Британію до “успішного євро” – чим якраз сьогодні європейська валюта не може похвалитися.

Проді заявив, що не був здивований такими заявами Блера. “Громадськість зараз дуже упереджено ставиться до цього питання. Політики повинні враховувати громадську думку. Звичайно, керівник не може сліпо виконувати побажання народу, але це не означає, що він повинен робити щось проти його волі”, – зазначив нинішній лідер Євросоюзу. Як очікується, Блер проведе національний референдум про приєднання до євро у травні 2002 року – якщо, звичайно, він буде переобраний. Інший член ЄС – Данія, яка також зневажливо дивиться на євро, проведе референдум з цього питання у вересні цього року.

Тим часом голова Євросоюзу закликає європейців вбачати у поточній слабості євро не лише мінуси, вважаючи низький курс євро щодо долара і фунта “можливістю для ЄС”. Через слабкість євро у європейських експортерів з’являються природні переваги на ринках США і Великобританії. Однак це має і зворотний бік: оскільки товари іноземних виробників будуть завозитися до ЄС за завищеними цінами, у Європі може зрости інфляція.

У Великобританії ж виникає протилежна ситуація. Понад половина британської торгівлі пов’язана з країнами єврозони, тому британські виробники через високий курс фунта проти євро опиняються на грані зниження обсягів виробництва. Чудово розуміючи проблеми британців, Романо Проді закликав їх не опиратися і визнати, що євро не таке вже й погане. “Я ніколи не був прихильником сильної валюти, – зауважив голова ЄС, – а тепер навіть не знаю, як ви зможете дати собі раду зі своїм дорогим фунтом”.

Під впливом подібних висловлювань британські компанії почали вимагати від Банку Англії знизити процентну ставку, щоб здешевити фунт стерлінгів. І англійський фунт таки впав. У четвер курс фунта опустився до найнижчої позначки за останні шість років. У порівнянні з цьогорічним піком курсу щодо долара нинішнє падіння склало 11%, а щодо євро – 9%, і нині фунт стерлінгів на лондонській фондовій біржі коштує 1,47 доларів або 1,63 євро. Тож британцям вдалося наразі вирішити свої проблеми з “задорогим” фунтом, і розмови про доцільність їх приєднання до єврозони знову доведеться відкласти.

POSTUP - ПОСТУП
№ 92 (536), субота-неділя
27-28 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Енергетична катастрофа
·"Карпати": чотири матчі без поразок
·Затримано вбивцю Щербаня
·Вітатимемо Папу у Львові

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Від Львова до Баку
·Перший етап пройдено
·Дані про реєстрацію кандидатів у народні депутати України на виборах 25 червня 2000 року по в/о "115

НАША СТОЛИЦЯ
·"Любов Господню прославляю..."
·Пів-Європи на велосипедах
·Законами по олігархах
·Що ж сталося з Білозіром
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Затримано вбивцю Щербаня
·Довибори на фінішній прямій
·НА ОДНУ ТЕМУ

ПОСТУП У СВІТ
·Ліві партії - фаворити
·Російські шантажисти
·Авіаграбіжник був не надто спритний
·Успіхи та перешкоди другої хвилі розширення
·Ультиматум тамільських тигрів
·Компенсації - до кінця року
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Енергетична катастрофа
·До побачення, євро?
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·"Театр у кошику"
·У "Ляльці" полякам раді
·Різні виміри вартості мистецтва
·Заньківчани нарешті згадали про Чехова
·Тиждень пам"яті І.Франка
·На завершення - увертюра

СПОРТ-ПОСТУП
·Віктор Сидоренко: "Найближчим часом зміню прописку"
·Визначено кандидатів до складу збірної України
·"Карпати": чотири матчі без поразок
·Війна з комп"ютером по-голландськи
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Реальний крок до свободи і демократії

ХТО БУВ WHO
·Список депутатів обласної ради 1990-1994 рр.

ОСОБИСТІСТЬ У ПОСТУПІ
·В"ячеслав Чорновіл: "Дух, що тіло рве до бою"

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Погляд з перспективи десятиліття

СПОДІВАННЯ В ПОСТУП
·Як багато ми могли б зробити
·Перша демократична сесія Лепільської сільради

ПОСТ-SCRIPTUM
·КАЛЕНДАР
·Путівник Гішпанією
·ГОРОСКОП