BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 27-28 травня 2000 року |

Погляд з перспективи десятиліття

Говорять депутати

Готуючи цей випуск газети, ми звернулись до багатьох депутатів Львівської обласної ради із запитаннями:

1. Яке, на Вашу думку, найбільше досягнення Львівської обласної ради першого демократичного скликання ?
2. Чого ми тоді не змогли зробити ?
3. Якби вдалося робити все спочатку – з чого треба було б починати ?
4. Ваше життя за останні 10 років (робота, особисте та громадське життя...)

Не всі встигли вчасно надіслати свої відповіді до редакції, а з думками найдисциплінованіших читачі “Поступу” мають нині нагоду познайомитись.

Степан ВОВКАНИЧ, завідувач відділу Інституту регіональних
досліджень НАН України,
доктор економічних наук, професор

І. Передовсім я не розглядаю досягнення Львівської облради 1-го демократичного скликання як регіональні. Ми ферментували процеси розладу найбільшої у XX сторіччі імперії зла. Ми пришвидшили духовне і національне відродження України. Нарешті, ми на порозі XXI сторіччя заклали фундамент для цивілізованого розвитку державотворення, надавши йому європейського виміру. І не наша вина, що все це , як і багато іншого, мало б виглядати нині краще.

2. Не використали піднесення і довіру народи, потенціал кожного депутата зокрема. Порядковий номер скликань облрад зростатиме, але вже ніколи вони не вибиратимуться з такою надією на краще, ніколи на їхніх сесіях не засідатиме разом стільки революційних романтиків, як це було на початку 90-х років. Уже нині важко уявити, щоб виборці слали гроші для оплати телетрансляцій пленарних засідань, як неможливо було тоді подумати, що в наступних виборах більше шансів бути вибраними матимуть грошовиті депутати.

3. Як тоді, так і тепер треба провести ретельну інвентаризацію наявних ресурсів, кваліфіковано визначити можливості і пріоритети, сформувати команду із чесних, активних і відданих українській ідеї людей та будувати справді національну державу, розвиваючи національну економіку, освіту, науку, культуру. Сьогоднішня специфіка в тім, що зосереджувати сили держави і людей через брак треба лише на одному важливому напрямку. Однак брак коштів не може завадити піднесенню нашої духовності, патріотизму і національної гідності.

4. Десять років гайнуло у важкій роботі, без матеріального збагачення, але у творчому піднесенні. Захистив докторську дисертацію, видав декілька книжок, завдяки допомозі добрих людей, був обраний дійсним членом Папської Академії соціальних наук (Ватикан). “На всі актуальні політичні події відгукуюся виступами в українських часописах. Пишаюся тим, що мої сини також розвивають українську науку, а не шукають високих заробітків закордоном.

Євген ГРИНІВ

1. Найбільше досягнення Першої сесії демократичного скликання, на мій погляд, полягає в тому, що, не зважаючи на надзвичайно велику строкатість депутатів за рівнем освіти, політичної зрілості, національного усвідомлення, нам удалось зберегти єдність, бо абсолютна більшість депутатів доволі радикальні питання підтримувала майже одностайно. Ми приймали правильні рішення (чи не зовсім), але народ нам вірив, сподівався, бо бачив у нас однодумців, хоча сперечались ми інколи шалено.

2-3. Не зуміли ми тоді спромогтись на цілісну, комплексну програму розвитку нашої області. Не визначились з головними напрямками, не підвели матеріальної й фінансової бази під розвиток фермерства й малого бізнесу, не виробили політики протекціонізму для національного елементу у промисловості, економіці. Ми прийняли старі правила гри від силових, контролюючих структур Радянського Союзу, густо розбавивши їх уже нашим демократичним хабарництвом, високомірністю, хамством, пожадливістю до збагачення, але завдяки чужій праці. Особливо це торкається середньої ланки адміністрації бюрократів. Унаслідок цих та інших обставин більше половини нових буржуїв, капіталу, бізнесу, що є в нашій області є не нашими, у кращому випадку київськими, із Східної України, а здебільшого іноземним. Очевидно, ще довго нам не позбутись цього прислів’я: “Ваші вулиці, а наші доми на ваших вулицях”.

Насамкінець, треба було не послухати тодішнього керівництва ради й все ж таки відновити історичну справедливість. Визнати, реабілітувати Греко-Католицьку Церкву, а поняття реабілітації передбачає повернення майна, повернення суб’єкта у власність. До речі, до такого розвитку подій на той час було готове майже усе православне духовенство. У такому випадку не було б отого протиборства, не було б суспільство розколоте на декілька церковних громад в одному селі.

Демократія передбачає рівні можливості для вибору віри церкви, але вона не передбачає перерозподіл майна, а, на жаль, позиція нашої ради саме започаткувала, чи дала юридичне, правове обґрунтування для майнових претензій різних церков.

Нам нав’язали таке рішення, бо вони уже тоді думали про президентську кампанію, готували собі ґрунт на Східній Україні. Проти цієї концепції гостро виступив тоді Ігор Калинець та ще декілька депутатів, але авторитарний, більшовицький стиль керування радою дав свої результати. До речі, цей стиль успадкувало й наступне керівництво обласної ради. Як видно, ми ще довго не зможемо позбутись цього принципу керування, ми спостерігали його особливо на районному рівні чи на рівні деяких заступників голови облдержадміністрації ще донедавна. Тобто, є стиль керівництва комуністичних більшовиків, а демократичних більшовиків й націоналістичних більшовиків в’ївся їм у шкіру.

4. Вдалось офіційно бути чоловіком однієї жінки, а зазіхання були, вдалось виховати двох прекрасних дочок, вони зуміли стати абсолютно самостійними і привели мені трьох внучок і двох внуків. Вдалось усиновити двох сиріт й вивести в люди. Вдалось не допустити до розколу створену мною організацію “Меморіал” і очолювати її з 1988 року. Вдалось не відреагувати на різні напади і інсинуації проти мене й робити свою справу. Очолюваний мною Комітет народного контролю протягом 1990-1993 років постійно займав 3-є місце в Україні, а управління захисту прав споживачів, яке я очолював протягом 6-ти років, постійно займало 1-4 місце за всіма показниками.

Всеволод ІСЬКІВ

1. Перша сесія української демократичної обласної ради зібралась у такому поважному складі передусім через перемогу національної демократії на виборах. Ця перемога була у нас на Галичині здобута Рухом як головною сконсолідованою політичною силою, що змогла очолити національно-політичне піднесення українського народу. А народ вимагав завжди від нас єдності. На якийсь досить короткий час ця єдність у нас вийшла і увінчалась успіхом.

Перша сесія була грандіозною і незабутньою подією. Вона матеріалізувала політичний переворот на Львівщині конкретними рішеннями, розпорядженням, діями. Злочинна КПСС була усунута від влади повністю, розблоковано було національно-культурне життя, повне сприяння отримав процес духовного і церковного відродження нації.

Особливістю сесії був тісний і різноманітний зв’язок із громадськістю, прозорість її роботи і прийняття ухвал.

2. Якщо політичний блок “погано” вирішувався добре, то розв’язання безлічі економічних проблем пішло значно важче. Ми так і не змогли опанувати базових галузей економіки. Правда, перетворення на селі пішли дещо краще.

Не зробили ми належних і структурних перетворень у системі місцевої влади та управління.

Але найбільшою нашою помилкою стало те, що вигравши вибори, тобто політичну владу, уже через кілька місяців ми програли кадрову політику. Адже наш голова вже влітку того ж 1990 року поінформував нас, що більшість керівних посад залишилась за членами КПСС. Це не було трактовано як нормальне явище тодішнім керівництвом. А я говорив і далі кажу, вибори виграли і вже через деякий час владу програли. Сьогодні ж ще важче, але підсумую: все потрібно починати майже спочатку. Адже держава не наша, не українська вийшла, економіка в колапсі, мова – в загоні, а майновий, соціальний стан українця – жахливий.

3. Чи ж вистачить сил, щоб почати спочатку?

Ярослав РИБАК

1.Серйозна підтримка на державному рівні демократичних процесів, які розвивалися в Україні, перехід на якісно іншу основу представлення “мітингових питань”; практичні кроки пов’язані із становленням людських і національних прав та свобод громадян України.

2.Закріпити права і свободи, перевести їх у практичну площину (у політичній, економічній, культурній, соціальній та інших сферах) і досягнути їхньої незворотності.

3.Починати, щонайменше навесні 1990 року, потрібно було з того, з чого ми й починали: з утвердження основ Української національної державності. Проте уже з осені 1990 року необхідно було паралельно з політичними кроками, які робилися, перейти до напрацювань і впровадження конкретних соціально-економічних заходів, навчання і формування національної української еліти; розвитку підприємництва, широкому залучення інвестицій, швидкій приватизації, формуванні почуття і культу господаря (власника) та практичного, а не показового чи кількісного представлення здобутків демократичної влади.

4. З 1989 до 1991 року працював у Фізико-механічному інституті Академії наук України; 1991 - 92 роках – головою комітету у справах молоді Львівського міськвиконкому; 1992 - 94 роках – головою комітету у справах молоді Львівської обласної державної адміністрації; з вересня 1994 року і до сьогодні працюю адміністратором Львівської Богословської Академії. 1998 року в Державному університеті “Львівська політехніка” захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю “Підприємництво, менеджмент та маркетинг”. Автор 24 наукових публікацій.
Займаюсь викладацькою діяльністю.

Одружений з 1991 року. Дружина Наталія - філолог, викладає у навчальних закладах Львова. Виховую доньку Дзвениславу (7 років) і сина Левка (3 роки). Підтримую контакти з громадськими організаціями: з Товариством Лева і “Українською молоддю - Христові”.

Іван ВІНТОНІВ

1. Те, що наші краяни-галичани нам тоді щиро повірили і видали мандат на участь у творенні незалежної, соборної, демократичної України, але, на жаль, свою місію до кінця не виконали через шалений опір чиновників всіх рангів на місцях.

2. Утримати економічний потенціал м. Львова та області і розумно трансформувати його в ринок.

3. Прецезійний підбір національно свідомих кадрів, їхнє розташування та персональна відповідальність за довірену ділянку роботи.

4. Обіймаю посаду декана лісогосподарського факультету УкрДАТУ шість років.

Сергій БАДІК

1. Люди і засоби інформації перестали боятися говорити правду, побачили, що можна чесно вибрати дійсно народну владу, яка захищає і відстоює інтереси людей.

2. Домогтися трансляції ІІІ-ої програми Українського Радіо у Львівській області на УК-хвилях.

3. Початок був ідеальним – краще не почнеш. Мабуть тому і приємно через 10 років провести зустріч.

4. Приватний підприємець. Розвожу бухгалтерські бланки та канцтовари. Одружився. Маю двох дітей.

Репліка від автора ідеї

9 квітня 2000 року минуло рівно 10 років від часу, коли розпочала свою роботу 1-а сесія Львівської обласної ради першого демократичного скликання. У сесійному залі зібралось близько шести десятків колишніх депутатів.
Поговорили, згадали про минуле і про тих, кого уже немає з нами. Чисто по-людськи було приємно бачити цих людей, які, ніде правди діти, творили історію; їхні виступи, подекуди такі ж полум’яні, як 10 років тому, створили ауру певного подиху залу, нехай уже зовні дещо іншого, відремонтованого, але все-таки того самого, рідного, до якого входили і будуть входити різні люди, але тоді це були в переважній більшості своїй щирі, чесні, правдиві, совісні люди, як говорить моя старенька бабця, ПАТРІЙОТИ (з великим наголосом на “й”), які не прийшли за якимись привілеями та й не думали тоді про них, а прийшли за велінням серця, заради справедливості, для здобуття УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ. Багато хто з них в той час не зважав ні на час, ні на кошти, жертвував службовою кар’єрою, особистим благополуччям, а інколи й здоров’ям заради цієї ІДЕЇ, яка підносила й провадила, ба, навіть заставляла діяти в “необмеженому” просторі і часі, у найнепередбачуваніших обставинах, інколи з надлюдськими зусиллями... Спроба вшанувати цих людей, на жаль, перетворюється в “черговий політичний захід”, який проводить обласна влада і на якому нам, шановні колеги-депутати першого демократичного скликання, відводиться роль, так би мовити, “мальованих стовпів”.

З доброї волі редакції газети “Поступ” і особисто нашого колеги – депутата Ігоря Мельника, ми маємо можливість вільно висловитися, чому й присвячується це видання.

Ярослав РИБАК,
депутат Львівської обласної ради
1-го демократичного скликання

POSTUP - ПОСТУП
№ 92 (536), субота-неділя
27-28 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Енергетична катастрофа
·"Карпати": чотири матчі без поразок
·Затримано вбивцю Щербаня
·Вітатимемо Папу у Львові

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Від Львова до Баку
·Перший етап пройдено
·Дані про реєстрацію кандидатів у народні депутати України на виборах 25 червня 2000 року по в/о "115

НАША СТОЛИЦЯ
·"Любов Господню прославляю..."
·Пів-Європи на велосипедах
·Законами по олігархах
·Що ж сталося з Білозіром
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Затримано вбивцю Щербаня
·Довибори на фінішній прямій
·НА ОДНУ ТЕМУ

ПОСТУП У СВІТ
·Ліві партії - фаворити
·Російські шантажисти
·Авіаграбіжник був не надто спритний
·Успіхи та перешкоди другої хвилі розширення
·Ультиматум тамільських тигрів
·Компенсації - до кінця року
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Енергетична катастрофа
·До побачення, євро?
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·"Театр у кошику"
·У "Ляльці" полякам раді
·Різні виміри вартості мистецтва
·Заньківчани нарешті згадали про Чехова
·Тиждень пам"яті І.Франка
·На завершення - увертюра

СПОРТ-ПОСТУП
·Віктор Сидоренко: "Найближчим часом зміню прописку"
·Визначено кандидатів до складу збірної України
·"Карпати": чотири матчі без поразок
·Війна з комп"ютером по-голландськи
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Реальний крок до свободи і демократії

ХТО БУВ WHO
·Список депутатів обласної ради 1990-1994 рр.

ОСОБИСТІСТЬ У ПОСТУПІ
·В"ячеслав Чорновіл: "Дух, що тіло рве до бою"

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Погляд з перспективи десятиліття

СПОДІВАННЯ В ПОСТУП
·Як багато ми могли б зробити
·Перша демократична сесія Лепільської сільради

ПОСТ-SCRIPTUM
·КАЛЕНДАР
·Путівник Гішпанією
·ГОРОСКОП