BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 26 травня 2000 року |

Спокусливий аромат бензину

Протягом року 22-річного педагога із Сокаля Андрія Тесака переслідують працівники міліції

CIVIC SOCIETY

Як ми вже повідомляли, Фонд розвитку Львівщини спільно з газетою “Поступ” та з участю Суспільно-гуманітарного консорціуму “Генеза” здійснюють кампанію з’ясовування фактів порушення прав громадян і проведення їхнього журналістського розслідування.

А за матеріалами найбільш резонансних випадків у газеті “Поступ”
щотижня готується тематична сторінка “Твоє право”. Минулої п’ятниці читачі мали змогу ознайомитися із деталями справи щодо побиття громадянина співробітниками ДАІ. Сьогодні, продовжуючи започатковану кампанію, пропонуємо до вашої уваги
розповідь про ще один прецедент порушення прав громадян.

Нагадаємо, що кампанія здійснюється в рамках проекту
“Моніторинг порушень прав громадян через проведення журналістських розслідувань”, який реалізовується за підтримки Програми Трансатлантичної Ініціативи США-ЄС
сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні.


Як стверджує Андрій Тесак,вони ж звинувачують його і його друзів у тому, що ті, мовляв, займаються незаконною торгівлею бензину.

А розпочалося усе ще минулого року в липні, коли Західну Україну заполонила паливно-енергетична криза. Тоді молодий педагог саме зібрався до родичів на Волинь. Дізнавшись про це, один із його знайомих, сокальський фермер Василь Бурка, попросив, аби Андрій придбав пальне для польових робіт. Тим паче, що на Волині він був доступнішим і дешевшим. Андрій погодився. Отож, перебуваючи там разом із знайомими (батьком і сином Івжиками), закупив офіційно – документально все було підтверджено – три двохсотлітрові бочки бензину.
Згодом привезли їх на автозаправку в смт. Жвирка, неподалік від ферми Василя Бурки. Але у призначений час фермер не прибув, тому Івжики поїхали за ним, а Андрій залишився на автозаправці з бочками бензину.

У той час до нього під’їхали на “Ауді-100” троє невідомих. За словами Андрія Тесака, вони почали вимагати продати їм бензин. А коли Андрій відмовив, то почали тицьками грошові купюри, аби той розвантажив бензин із причепу.

Коли педагог знову відмовив, то вже здалеку побачив, як наближається Василь Бурка з Івжиками. До речі, Василь, колишній співробітник міліції, здивувався, побачивши в “Ауді” начальника карного розшуку Сокальського райвідділу міліції В.Возняка та оперуповноважених Я.Гайового та М.Хомина. На запитання Бурки, мовляв, що сталося, правоохоронці швидко Андрія впихнули в автомобіль, до якого прикрипіли причеп з бочками пального і поїхали, за їхнім тлумаченням, до райвідділу, бо Тесак торгував бензином.

Уже тут, за словами Андрія, йому запропонували написати пояснення того, що трапилося на автозаправці. Але те, що написав Тесак, не сподобалося у відділку. Отож, його по-справжньому катували і водночас пояснювали, що, мовляв, педагог торгував бензином за завищеними цінами, почав вибивати оперуповноважений Хомин. Про це розповідає сам Андрій: “Він почав бити по голові, по руках, а потім, узявши гумовий кийок, лупасив мене куди попало. До кабінету часто заходив Возняк і постійно дивувався, що мені начебто мало... Врешті я змушений був під диктовку написати те, що від мене хотіли... В зізнанні афішувала цифра, що в бочках було 500 літрів бензину.”

У поліклініці, куди Андрій після відділку потрапив, діагностували “множинні витовчення і забій м’яких тканин голови, грудної клітки, обох плечей.” Окрім того, лікар підозрював закриту черепно-мозкову травму, тому запропонував звернутися до Червоноградської міської лікарні. Протягом місяця Андрій лежав у лікарні із закритою черепно-мозковою травмою, з якої вийшов інвалідом третьої групи.

А ще через тиждень старший слідчий Сокальської районної прокуратури виніс рішення щодо заяви Андрія Тесака – відмовити у порушенні кримінальної справи щодо побиття. Мотивувалося таке рішення так: Андрій написав про те, що Хомин його побив лише тому, що “хотів уникнути відповідальності за незаконні дії щодо продажу бензину”.

Тим часом старший слідчий відділу Сокальського РВ міліції В.Довгополов 16 серпня порушує кримінальну справу за ознаками ст. 155-6 ч.2 ККУ проти Андрія Тесака та його друзів “за незаконну торговельну діяльність, вчинену за попереднім зговором групою осіб, або з одержанням прибутку у великих розмірах.” Правда, чомусь ніхто не зауважив офіційних документів, представлених працівникам міліції про законне придбання бензину для фермера.

Згодом з’являються два свідки – В.Кінах та А.Томашук. Вони у день затримання Тесака нібито придбали у нього пальне. Один з них – 10 літрів, інший – 20. Томашука працівники міліції побачили їдучи дорогою на автозаправку із каністрою. Однак, як згодом з’ясувалося, він купив пальне у чоловіка середнього віку із синього “Форда”. А Кінах зауважив, що пальне придбав у двох чоловіків 40-45 років і жінки. Зрештою, їхні свідчення не були взяті до уваги.

Окрім того, за попередніми даними, нібито й не було складено протоколів контрольної закупки, замірів бензину, а також вилучення грошей. Але нагадаємо, що виторгу від продажу пального під час затримання працівниками міліції у Андрія не було знайдено.

Згодом Довгополов закриває справу проти друзів Андрія, а проти самого Тесака перекваліфіковує ст. 155-6 із ч.2 у ч.1. А за цією статтею звинувачують особу, якщо вона “протягом року мала адміністративні стягнення за порушення порядку заняття підприємницькою діяльністю в сфері торгівлі”. Та завдяки тому, що молодий педагог ніколи не займався підприємницькою діяльністю, кримінальну справу таки було закрито за відсутністю складу злочину.

Згодом усі матеріали слідчий передає до Сокальського районного суду, аби Андрія Тесака притягнули до адміністративної відповідальності.

А допоки приймали відповідні рішення, Андрій двічі писав на ім”я обласного прокурора скарги, вимагаючи покарати тих працівників міліції, які причетні до наруги над ним і завдали шкоди його здоров’ю. І обласна прокуратура двічі скасовувала постанови районної прокуратури і скеровувала матеріали перевірки на новий розгляд. Саме тоді Івжики разом із своїм адвокатом приїжджали із Ковеля, аби дати свідчення, але в прокуратурі їх просто ніхто не забажав вислухати.

Ще один доволі дивний факт. Напередодні засідання суду щодо адміністративної відповідальності Андрія Тесака адвокату обвинуваченого так і не дозволили ознайомитися із матеріалами справи. Йому це довелося робити вже під час судового засідання. Ба, більше, суддя Р.Зеліско не запросив на засідання свідків зі сторони Тесака. А основними свідками у справі були троє правоохоронців, які, як з’ясувалося чомусь лише на суді, затримали Андрія Тесака з бензином, проводячи контрольну закупку.

Рішення ж суду виявилося ще дивовижнішим. Суддя скасував постанову Довгопалова, а “осіб, винних у вчиненні злочину” було вирішено притягнути до кримінальної, а не адміністративної відповідальності. Йшлося про Андрія Тесака, Василя Бурку та двох Івжиків.

Проте дивує інше: за словами прокурора Сокальської районної прокуратури Ярослава Метелича, справа проти Андрія Тесака давно закрита. А якщо Андрій хоче повернути гроші за пальне або ж сам бензин, який, до речі, так і залишився на потреби у міліцейському відділку, то йому потрібно подату відповідну заяву до суду. А коли Ярославові Мелетичу було повідомлено, що суд виніс рішення притягнути усю, так би мовити, команду Тесака до кримінальної відповідальності, не приховуючи здивування трохи помовчав, а згодом повідомив, що всі матеріали справи у міліції.

Але ще більше здивувалися представники райвідділу, куди буцімто було передано справу. Сам же Довгополов ствердно зауважив, що складу злочину у діях чотирьох осіб, які начебто незаконно продавали бензин, вони не знайшли.
Правда, нагадаємо, що не зважаючи на таку заяву, пальне ніхто ні Андрієві Тесаку, ні Василеві Бурці не повернув. А прокуратура і досі не вбачає складу злочину у вчинках працівників міліції, які позбиткувалися над здоров’ям молодого педагога.

І все ж Адрій Тесак не втрачає надії домогтися справедливості. Адже залишився інвалідом після спілкування з працівниками міліції. Та і гроші на бензин платили друзі із власної кишені, бо домовились: якщо пальне буде, то вони його закуплять на Волині, а тоді фермер поверне кошти. Між собою вони таки розібралися, хоча кожен з них зазнав втрат. Але хто відповідатиме за моральні знущання зі сторони силових структур.

Прокоментувати усю ситуацію погодився адвокат Львівського центру юридичного захисту Олександр Атаманюк.

Оскільки коментар побудовано на матеріалах наданих редакцією, тому в окремих моментах він може бути умовним.

Судячи з викладеного у статті, основне правопорушення, яке інкримінували А. Тесаку – це незаконна торгівельна діяльність, тобто здійснення угод купівлі-продажу товару з ухиленням від реєстрації в установленому порядку з метою одержання неконтрольованого державою прибутку.

Контроль за здійсненням такого роду діяльності в основному покладено на податкові органи та на державну службу по боротьбі з економічними злочинами.
Викликає подив, що контрольну закупку здійснювали працівники відділення карного розшуку, на яких покладено виконання зовсім інших функцій. Якби, наприклад, вони затримали А.Тесака, підозрюючи в реалізації викраденого пального, то їхні дії були би зрозумілі та логічні. Але зрештою, незалежно від займаної посади, працівник міліції, опинившись в ситуації, коли є підозра (але реальна, обґрунтована) про вчинення будь-ким правопорушення, не тільки має право, але й зобов’язаний відповідно відреагувати і вчинити певні дії для припинення правопорушення.

У даному випадку працівники Сокальського райвідділу міліції повинні були за фактом вилучення бензину провести дослідчу перевірку і прийняти одне з 3-х рішень:
1. Порушити кримінальну справу (для проведення попереднього слідства і перевірки фактів слідчим шляхом);
2. Відмовити в порушенні кримінальної справи;
3. Скерувати матеріали для прийняття рішення в інший орган.

Основний суперечливий момент у даній ситуації – це наявність чи відсутність факту продажу А. Тесаком бензину.

Суттєве значення для кваліфікації правопорушення має і кількість бензину, який мав намір продати А. Тесак, а також його вартість, адже, згідно зі ст. 155-6 КК України, притягувати А. Тесака до кримінальної відповідальності можна було лише у випадку наміру отримати прибуток від реалізації бензину, що становить не менше семи з половиною встановлених законодавством України мінімальних розмірів заробітної платні. Що стосується притягнення до адміністративної відповідальності, то матеріали адмінсправи повинні були розглядатися судом не пізніше 2-х місяців з моменту виявлення правопорушення. У даному випадку цього строку не дотримано, а тому А. Тесак не міг бути притягнутим до адмінвідповідальності.

Вирішальне значення у з’ясуванні, чи мав місце факт продажу бензину, мають покази свідків – покупців бензину, вилучення у них бензину як речового доказу, вилучення виторгу за реалізований товар у продавця, дані протоколу перевірки, в якій повинні бути вказані також залишки бензину в бочках.

Якщо відсутні перераховані докази, або в матеріалах справи наявні суперечливі, оформлені неналежним чином дані, можна факт продажу бензину А. Тесаком вважати недоведеним, а отже немає підстав для притягнення його до відповідальності та відповідно йому зобов’язані повернути вилучений бензин.

Факт нанесення А. Тесаку тілесних ушкоджень працівниками міліції також підлягає доведенню, як і факт реалізації ним бензину. Крім його показів, потрібні інші об’єктивні докази. У подібних ситуаціях громадяни не завжди використовують можливість фіксації обставин події. Наприклад, А.Тесаку потрібно було при виході з приміщення міліції звернути увагу інших громадян на сліди побоїв, бажано не випадкових перехожих, покази яких потім можна ставити під сумнів, а громадян, які виконують певну роботу біля будинку міліції. Це може бути продавець магазину, працівник охорони підприємства і т. п.; у лікувальний заклад необхідно звертатись негайно, з фіксацією години звернення, щоб потім не було сумніву про час і місце нанесення ушкоджень.
Читачам газети слід усвідомити: чим швидше в подібній ситуації вони звернуться за допомогою до юриста, тим більші шанси встановлення істини.
Підготувала Зоряна ІЛЕНКО

This project is supported by Transatlantic US-EU Civic Society Initiative Program for Ukraine

POSTUP - ПОСТУП
№ 91 (535), п'ятниця
26 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Одеський НПЗ продали "Лукойлу
·Чехія повертає майно євреям
·До випускних - як до облоги
·Чи поїде папа в Росію?
·Кілька слів

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Депутати хочуть змін
·Студентські правибори
·Україна - потенційна супердержава

НАША СТОЛИЦЯ
·Сльози міліцейські
·Питання життя і смерті
·Щоб не карати двічі
·Архіваріус

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Сусіди обзивають нас буфером
·Уряд відправлено у відставку
·Україна без стратегічної авіації
·Бідна наша медицина
·Горобець не потрапив у кабінет

ПОСТУП У СВІТ
·Чехія повертає майно євреям
·Російська мова - державна
·Архітектура світової безпеки
·Осінь чилійського патріарха
·Світоогляд

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Кредитна лихоманка
·МВФ своїх не обділить
·США відкривають ринки
·Світ

АРТ-ПОСТУП
·Малюють діти
·Концерт для альта і "мобілок"
·"Знаки часів": архаїка плюс модерн
·Останній концерт віртуозів
·Повторне "створення світу"
·Мар'яна і Маріанна

СПОРТ-ПОСТУП
·БК "Київ" чемпіон
·Українці на чемпіонатах Європи
·Спорт-бліц

ЗУСТРІЧІ У ПОСТУПІ
·Віра Вовк: Я розширюю кордони України
·Лицар-пройдисвіт, чи просто Винничук

ТВОЄ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Спокусливий аромат бензину

ІНТЕРВ'Ю ПОСТУПУ
·Допоможіть новому поколінню ввійти у світ

АВТО-ПОСТУП
·News
·Нове покоління Audi A8
·Чого вартий дизельний двигун

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Суржик для інтелігенції

МОВА У ПОСТУПІ
·Чи будемо й далі терпіти зневагу та приниження?

ПОСТУП ГУЛЯЄ
·Міське касино та коло мистецько-літературне

POST-ФАКТУМ
·Календар
·Будинок під управлінням Windows...
·Гороскоп