BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 23 травня 2000 року |

Події тижня

Факти, характеристики, тенденції

РЕВ"Ю

Томас Клестіль і Україна
Однією з центральних подій політичного життя України минулого тижня був безперечно перший візит в Україну федерального міністра Автрії Томаса Клестіля. Цей візит привернув увагу оглядачів одразу до трьох тем: це – проблема компенсації остарбайтерам, політичні та економічні кроки України на шляху до інтеграції в Європу (тим паче, що Автрія зараз головує в ОБСЄ), а також перспективи співпраці ділових кіл України та Австрії.

Треба сказати, що спочатку сам візит було заплановано ще на кінець минулої осені. Але тоді реалізуватися планам завадила складна ситуація в Авcтрії – перемога на виборах ультранаціоналістичної “Партії свободи” Гайдера. Та й Україні, яка перебувала в електоральному вирі, було не надто до візиту.
Томас Клестіль наголосив, що Авcтрія повністю підтримує європейський курс України (якщо його таким вважати – авт.). “Австрія завжди виступала за розширення Європейського Союзу і ми бачимо майбутнє України в тому, щоб Україна і ЄС поступово наближалися одне до одного”.

Представники австрійських ділових кіл висловили зацікавлення розширенням ринків збуту своєї продукції. Адже за умов порівняно невеликого внутрішньоавстрійського ринку збуту зовнішня торгівля виступає одним з найважливіших чинників розвитку цієї країни. Для прикладу – частка імпорту і експорту товарів і послуг перебільшує 40 відсотків валового національного продукту. Серед держав СНД Україна – другий партнер Австрії, а Австрія посідає третє місце серед споживачів українських товарів у ЄС. Крім того, лише торік обсяг австрійських інвестицій у виробничу та фінансову сфери України зріс на 25%. Пріоритеними для поглиблення співпраці на зустрічах ділових кіл обох держав було визнано такі галузі, як сільське господарство, деревообробна промисловість, металургія, сфера послуг, а також банківська сфера, літакобудування, суднобудування, аерокосмічна галузь.

За день до візиту в Україну президента Австрії, в Відні розпочалася конференція, де відбувалися переговори про гуманітарні виплати остарбайтерам.
Один день роботи конференції збігся в часі з одним із днів візиту федерального президента. Томас Клестіль назвав результати, яких досягнуто в Відні, дуже позитивними. Нагадаємо, що результатом конференції, зокрема, стала перспектива отримання компенсації десь 43 тисячами громадян України (розміри цієї компенсації становитимуть біля 15 тис. DM).

І нарешті ще однією темою, для якої, щоправда, візит асвтрійського гостя був лише нагодою, стала напівсенсаційна заява Леоніда Кучми внутрішньополітичного кшталту, виголошена на спільній із Клестілем прес-конференції. Президент України заявив, що, якщо парламент не виконає рішення Констуційного суду стосовно впровадження результатів референдуму і внесення змін до конституції, то він (Президент) зробить це сам (хоча останнього варіанту КС у своєму рішенні, здається, не передбачав). Але Леонід Данилович, навчений солодким досвідом своїх попередніх успішних демаршів, знає, що робить: якщо вірити лідеру Партії зелених Віталію Кононову, на спільній нараді представників більшості було прийнято рішення про підтримку президентського законопроекту щодо внесення змін до Конституції за підсумками референдуму.

Верховна Рада сформувала Ради

Ще однією хітовою подією минулого тижня стало тихе і досить оперативне формування депутатами своїх частин трьох основних Рад: Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Вищої ради Юстиції та Ради НБУ. До першої членів було обрано, членами другої стали, а до третьої увійшли. Легкість і малодискусійність, з якою були вирішені ці питання, була гідною подиву. І деякі легковірні оглядачі почали знову говорити про відновлення старої доброї солідарності й монолітності більшості, на зразок лютого нинішнього року.

Членами Ради Нацбанку обрано Ігоря Плужникова і Юлію Тимошенко, і звільнено з цих посад, відповідно, депутатів Станіслава Гуренка і Миколу Кравченка (КПУ). В парламетську “четвірку” до Національної ради з телебачення і радіомовлення увійшли Микола Княжицький, Віктор Лешик, Микита Потураєв та Юрій Покальчук. А представниками депутатського корпусу в Вищій раді юстиції стали заступник керівника науково-експертного управління секретаріату Верховної Ради Микола Мельник і народний депутат, лідер Української соціал-демократичної партії Василь Онопенко.

Ткаченко розколює парламент?

Але безхмарність депутатської роботи закінчилася в той момент, коли треба було оформити реакцію парламентарів на звіт слідчої комісії щодо розслідування діяльності керівництва парламенту імені Олександра Миколайовича. “На превеликий жаль, – каже голова комісії Ярослав Кендзьор, – реакція парламентської зали була не дуже доброзичливою і позитивною. Реакція лівої частини зрозуміла. Але й реакція більшості також не відзначалася прихильністю до отриманих результатів”. Самі представники більшості охарактеризували свою позицію як небажання прати брудну білизну на очах в єропейської і світової громадськості.

Як наслідок, незважаючи на те, що комісія з’ясувала: дії колишнього спікера завдали державі збитків на суму понад 50 млн. грн., – рішення про спрямування матеріалів комісії у Генпрокуратуру так і не було прийняте. Ярославові Кендзьору нічого не залишалося, як тільки ще раз констатувати одне з риторичних припущень, що, на його думку (Кендзьора – авт.), навіть якщо скласти докупи такі великі зарплати, як зарплата міністра сільського господарства (цю посаду свого часу також обіймав Ткаченко) та зарплата голови Верховної Ради, то “збудувати такі великі дачі, які є в Олександра Ткаченка і в Малій Олександрівці, і в селі Хлебча, і в селі Іванковичі, і в Кончі-Заспі все одно неможливо”.

Приватизація як політичний компроміс

Але все ж таки минулого тижня зафіксовано факт політичного компромісу в парламенті (звичайно, за винятком лівого крила). Депутати прийняли, нарешті, програму приватизації. Нові принципи роздержавлення майна полягають відтепер у тому, що приватизація проводитиметься тільки за гроші. Програма її затверджуватиметься один раз на три роки. До 2002 року надходження до бюджету мають сягнути 3 млрд. доларів. Сума цілком реальна, оскільки йдеться про велику приватизацію, тобто продаж тільки за гроші перспективних стратегічних підприємств великим інвесторам. На підтвердження цього в депутатській залі наводився, зокрема, приклад приватизації Миколаївського глиноземного заводу, від приватизації якого в бюджет до кінця травня має надійти понад 500 млн. грн.

Сам спікер Верховної Ради так прокоментував прийняття програми: “Я ніколи не казав, що приватизація – це панацея. Але приватизація – це засіб. Засіб для того, щоб збудувати ефективну ринкову економіку, наповнити бюджет і здійснювати соціальний захист. Це – також засіб отримання реального господаря власності. Хай навіть цими господарями будуть комуністи і соціалісти.”

Старі борги і нові апетити Юлії Тимошенко

І нарешті, коментуючи події минулого тижня, гріх би було не зачепити тему газової принцеси, а нині (наразі ще) віце-прем’єр-міністрової Юлії Тимошенко. Мабуть, розуміючи всю плинність буття, п.Тимошенко від самого початку свого призначення взялася за реформування (читай, перерозподіл) енергоринку. Вона хотіла максимально швидко (як, зрештою, і будь-яка жінка) зробити все по своєму. При цьому, не дуже переймаючись, що на енергоринку вже існують певні інтереси, за якими стоять певні чинники (бо ж яку жінку цікавлять деталі).

Але чинники дуже швидко дали про себе знати. Пробою на міцність позиції Юлії Тимошенко стали гострі заяви президента Кучми про неефективність заходів, що вживаються, а відтак узагалі про доцільність посади віце-прем’єра з ПЕК. Однак Ющенко тоді ціною погрози власного демаршу відстояв свою протеже.
Тоді чинники вирішили зайти з іншого боку. Минулого тижня Вищий арбітражний суд прийняв постанову про відміну рішення щодо нестягнення з ЄЕСУ 1,4 млрд. штрафів, які наклала на компанію ДПА ще два роки тому.

Отож, схоже недалекою є відставка віце-прем’єра з питань ПЕК, обставини вказують на те, а решта – лише питання часу. Чому все склалося так драматично? Не будемо заглиблюватися в деталі. Зауважимо лише, що причиною такої обструкції стосовно Юлії Тимошенко став не лише потужний натиск олігархів. За деякими даними п.Юлія встигла вже нажити собі ворогів у так званому уряді однодумців. Серед активних опонентів Тимошенко в самому Кабміні називають міністра економіки Сергія Тигипка та міністра з паливно-енергетичного комплексу Сергія Тулуба. Кажуть, що вони не поділяють її позиції. Можливо, що й так. Але серед причин такого стану речей можна назвати і чинники, пов’язані з амбіціями. Амбіції Тигипка можуть полягати в тому, що він до Юлії Тимошенко обіймав посаду віце-прем’єра з економічної реформи. А потім через те, що створювали посаду віце-прем’єра з ПЕК, його понизили до рангу міністра економіки. Аналогічними є і ймовірні амбіції Тулуба. За відсутності посади віце-прем’єра з ПЕК, над ним стояв би лиш прем’єр. А так, Тулуб виконує лише другу роль у паливно-енергетичній сфері, позаяк перша за статусом належить (наразі поки що) віце-прем’єру Юлії Тимошенко.

Коментар суспільно-гуманітарного консорціуму “Генеза”

POSTUP - ПОСТУП
№ 89 (533), вівторок
23 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Кава для багатих
·Лє Пен: "Комуністам не можна пробачати!"
·МВФ знову в Україні
·Глобальна ліквідація ядерної зброї?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Пролетарії проти червоних
·Розваги по-кандидатському
·За Білозіра і проти пісні...російської
·Потребують допомоги

НАША СТОЛИЦЯ
·Сила є. Буде й розум
·Освіта - справа не державна
·Чи поїдуть школярі в літні табори?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Тернистий шлях референдуму
·Демократичний соціалізм вже в Україні
·Як забезпечити свою старість?
·Знову слухатимуть Лазаренка
·Ющенко в НАТО
·У Трудовій партії - розкол

ПОСТУП У СВІТ
·Мудрі держави прагнуть до НАТО
·Формування уряду завершено
·Хрест на мирному процесі
·Німці теж вимагають компенсації
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·МВФ знову в Україні
·Кава тільки для багатих
·Біржі знову лихоманить
·СВІТ

ПІДСУМКИ В ПОСТУПІ
·Коли фаворитам набридає вигравати
·Бундесліга - це чемпіонат, де грають вісімнадцять команд, а перемагає завжди "Баварія"

СПОРТ-ПОСТУП
·Старший Шумахер нарешті переміг удома
·Блискуча перемога Іванчука
·"Карпати": яка гра, такий і результат
·СПОРТ-БЛІЦ

ОГЛЯД У ПОСТУПІ
·Події тижня
·Рейтинг згадуваності

АРТ-ПОСТУП
·У місті гімназіальної юності
·Свято української музики
·Слово в обороні портретного живопису

ХТО Є WHO
·Львівське обласне керівництво

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Сьогодні Львів дуже потребує нашої любові...

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Парадокси постіндустріальної економіки
·Парадокси постіндустріальної економіки

ПОСТУП ГУЛЯЄ
·Балі та забави у Львові

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Прилетіло з вітром
·ГОРОСКОП

 

пакет прозрачный