BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 23 травня 2000 року |

Свято української музики

Упевнено і тріумфально завершує свій хід музичний фестиваль "Віртуози"

КОНЦЕРТ

Яким ГОРАК

Незнані нові і вже улюблені неодноразові учасники фестивалю калейдоскопічно змінюють одні одних, дивуючи і заворожуючи своєю майстерністю. Та найбільший інтерес становить зростання, творчі здобутки тих митців, які є постійними творцями конкретного життя нашого міста, яких маємо змогу спостерігати частіше за гастролерів. А такі фестивалі, як “Віртуози” дають нагоду зіставити їх з іншими виконавцями, ще раз пересвідчитися у високому їхньому рівні і збагнути хоч частково їхній величезний творчий потенціал. Показовим з огляду на це став концерт камерної музики, що відбувся 20 травня у концертному залі ім. С. Людкевича.

Солісти цього вечора не потребують особливого представлення – настільки їхня діяльність і заслуги добре відомі львів’янам. Видатна скрипалька, лауреат міжнародних конкурсів, народна артистка України, професор Лідія Шутко, незважаючи на всі досягнення, не думає спочивати на лаврах, а на радість всім дивує новими творчими досягненнями, підносячи планку своєї майстерності щораз вище. Фортепіанний дострій спочивав у мистецьких руках лауреата всеукраїнського конкурсу ім. М. Лисенка та премії ім. Л.Ревуцького Олександра Козаренка, багатогранна діяльність якого (композитор, музикознавець, піаніст) йде в парі з подиву гідними невгамовним ентузіазмом, молодечим запалом і величезною продуктивністю у кожній з ділянок праці.

Запропонована на концерті програма “Українська скрипкова соната” вперше була зрепрезентована виконавцями на останньому фестивалі сучасної музики “Контрасти” і вже тоді здобула визнання публіки. Незважаючи на невеликий відтинок часу, що проминув між “Контрастами” і “віртуозами”, Л.Шутко та О. Козаренко встигли представити цю програму у кількох містах України (Київ, Луцьк, Харків, Івано-Франківськ), реалізуючи таким чином почесну, благородну і так потрібну тепер місію пропаганди української музики, всіляко підкреслюючи її мистецьку цінність. Виконавська присвята програми вечора доктору мистецтвознавства, ревному досліднику історії української музики Стефанії Павлишин, яка цими днями відзначає ювілей, – у цьому контексті видається не випадковою і символічною.

На подібних концертах (зрештою, це зумовлено і передбачено назвою фестивалю) мимохіть забуваєш, що підготовці такої програми передує тривала марудна і копітка праця, що існують якісь складнощі у музичному виконавстві. Усе це настільки зведено до трансцендентного рівня, що милуєшся лише музикою, невимушеність і емоційністю виконання. Останнє тим більше вражало, що всі твори витримані у нелегкій як для сприйняття, так і для виконання музичній стилістиці XX століття, а їхня послідовність вибудувана по лінії нарощення виконавського ефекту при неодмінному пануванні художньої ідеї кожного твору зокрема і програми в цілому: від інтелектуально сконцентрованої і глибоко трагічної сонати Бориса Лятошинського, через медитативність сонати Євгена Станковича до вибагливої метроритміки першої скрипкової сонати Мирослава Скорика та вражаючих ефектів “Сонати quasi una Fantasia” О.Козаренка (використання фортепіано як ударного інструмента методом стукання по боковинах клавіатури, стереофонічний ефект із залученням звучання ансамблю скрипалів, що перебувають у залі). До всього цього додавалося ще чимало виконавських тонкощів у інтерпретації кожного твору, які надавали особливої чарівності: чого вартує хоча б pianissimo у химерно-примарливих акордах другої частини сонати Б.Лятошинського, чи ансамблева витончена єдність у фіналі другої сонати М. Скорика!

Висока виконавська майстерність – це важливе, однак не основне досягнення виконавців на цьому концерті. Важливішим видається те, що Л. Шутко та О. Козаренкові вдалося перетворити його на піднесене свято української музики. Переконаний, що всі, хто дослухав концерт до кінця, у глибині душі відчули гордість за українську музику – і це, мабуть, найбільше досягнення виконавців. Цьому сприяла ще й присутність у залі почесних гостей – визначних митців та особистостей українського музичного Олімпу: композиторів Миколи Колесси та Мирослава Скорика, музикознавця Всеволода Задерацького, скрипаля Богдана Которовича. Завершивши на апогеї піднесення концерт , солісти, приневолені оваціями, що довго не вщухали, на загальне домагання слухачів виконали понад програму “Коломийки” М.Колесси (транскрипція для скрипки і фортепіано О.Козаченка), “Мазурку” А.Кос-Анатольського та “Чабарашку” С. Людкевича.

Завжди хвилюючим і пам’ятним на концертах є діалог виконавців і композиторів, що присутні у залі. Погодьмося: не часто трапляється нагода побачити серед слухачів бодай одного композитора, твір якого звучить зі сцени. А тому саме цей концерт можна зарахувати до унікальних, бо були на ньому присутні аж троє композиторів! Один із них – Олександр Козаченко – виступав ще й як виконавець власного твору, а ще двоє – Микола Колеса та Мирослав Скорик ,– стоячи у ложі, оплесками вітами солістів.

POSTUP - ПОСТУП
№ 89 (533), вівторок
23 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Кава для багатих
·Лє Пен: "Комуністам не можна пробачати!"
·МВФ знову в Україні
·Глобальна ліквідація ядерної зброї?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Пролетарії проти червоних
·Розваги по-кандидатському
·За Білозіра і проти пісні...російської
·Потребують допомоги

НАША СТОЛИЦЯ
·Сила є. Буде й розум
·Освіта - справа не державна
·Чи поїдуть школярі в літні табори?
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Тернистий шлях референдуму
·Демократичний соціалізм вже в Україні
·Як забезпечити свою старість?
·Знову слухатимуть Лазаренка
·Ющенко в НАТО
·У Трудовій партії - розкол

ПОСТУП У СВІТ
·Мудрі держави прагнуть до НАТО
·Формування уряду завершено
·Хрест на мирному процесі
·Німці теж вимагають компенсації
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·МВФ знову в Україні
·Кава тільки для багатих
·Біржі знову лихоманить
·СВІТ

ПІДСУМКИ В ПОСТУПІ
·Коли фаворитам набридає вигравати
·Бундесліга - це чемпіонат, де грають вісімнадцять команд, а перемагає завжди "Баварія"

СПОРТ-ПОСТУП
·Старший Шумахер нарешті переміг удома
·Блискуча перемога Іванчука
·"Карпати": яка гра, такий і результат
·СПОРТ-БЛІЦ

ОГЛЯД У ПОСТУПІ
·Події тижня
·Рейтинг згадуваності

АРТ-ПОСТУП
·У місті гімназіальної юності
·Свято української музики
·Слово в обороні портретного живопису

ХТО Є WHO
·Львівське обласне керівництво

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Сьогодні Львів дуже потребує нашої любові...

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Парадокси постіндустріальної економіки
·Парадокси постіндустріальної економіки

ПОСТУП ГУЛЯЄ
·Балі та забави у Львові

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Прилетіло з вітром
·ГОРОСКОП