BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 19 травня 2000 року |

Мирон Янків: УКРАЇНА І ПОЛЬЩА РОБИТИМУТЬ ПОГОДУ В ЄВРОПІ


– За кілька днів у Ряшеві розпочне свою роботу економічний україно-польський форум. Ви, як дипломат, який займається в українському посольстві питаннями саме економіки, чи відчуваєте певний страх, адже, цей форум уже підсумує деякі напрацювання в галузі економічної співпраці України і Польщі?

– Ви задали дуже важливе питання. Бо україно-польський форум відбувається в Ряшеві третій раз і він став уже традиційним україно-польським форумом, я акцентую на цьому увагу. І в цьому році є надзвичайна зацікавленість українських підприємців різних галузей практично з усіх регіонів України, згідних взяти участь у цьому форумі. Звичайно, усі зрозуміли фактор зовнішньоекономічний, який є дуже важливим у розвитку не лише конкретних підприємств, але він є важливим і в розвитку регіонів, наших областей, які мають певні функції щодо самоврядування, щодо наповнення бюджету і таким чином зацікавлені в міждержавному, в міжрегіональному співробітництві. У Ряшеві україно-польський форум поставив мету зняти або загострити увагу на бар’єрах, які перешкоджають доступу українських підприємців в Польщу і рівно ж виходу польських підприємців на український ринок. Таких бар’єрів є ще багато і на Ряшівському форумі буде працювати окрема секція, на якій обговорюватимуть ці питання.

– Про ці бар’єри вже йшлося два роки тому, під час першого такого форуму. На вашу думку, чому за цей час ці бар’єри ще й досі не вдалося подолати?

– Звичайно, це не просто бар’єри, перелаз, через який можна швидко перестрибнути, а це бар’єри, які зумовлені чинним законодавством – українським і польським. Сьогодні польське і українське законодавства рухаються неадекватно. Тобто не за принципом віддзеркалення, відкритої книги. Польське законодавство швидше адаптується до умов Європейської Унії, європейських стандартів, у той же час українське законодавство не має такої потужної бази, воно не має такої методологічної основи, як має польське законодавство і таким чином ми рухаємося взаємно один до другого. Тож поки що між нами є певні бар’єри, про які ми знаємо і які на рівні міжурядових комісій, змішаних україно-польських комісій, у цьому плані вирішуються. Я б вже не назвав багато таких бар’єрів. Вони є і вони будуть. Вони є між Німеччиною і Францією, між Францією й Австрією. Це держави і кожна з них переслідує власні національні інтереси і тому такі бар’єри, хоч невеличкі, але вони мусять бути.

– Але мусимо визнати, що зараз в Україні є досить непевною банківська система? Принаймні так стверджують польські бізнесмени...

– Я думаю, що це є одна з причин, але тут більше криється не в непевності системи, а в незнанні польськими підприємцями умов українських. Вони мають інформацію з преси, вони мають інформацію з неофіційних джерел, які показали умови роботи з українськими банками. Я думаю, що це не є бар’єром, не є тим фактором, щоб стримував. Візьмем приклад Німеччини. Чому сьогодні ця країна в зовнішньо торгівельному обороті має одне з перших місць, а Польща – дев’яте-десяте місце. Хіба цей фактор не є рівнозначним і для Німеччини? Я думаю, що в тих запитах, у тому спілкуванні на україно-польських семінарах, я зробив висновок, що нам і торговій місії, і українським підприємцям, треба більше подавати правди, реальної інформації про Україну, про можливості інвестиційної, торгівельної співпраці. CreditBank став активним інвестором нашого Західно-Українського Банку, який має сітку філій у всіх регіонах України. Тобто через цей банк кожен польський підприємець може обслуговуватися в банківській сфері в Україні.

– Ви говорите, що Україна для польських підприємців є свого роду terra incognita в плані отримання інформації економічного характеру. Хто, на вашу думку, мав би робити промоцію українським підприємствам, опрелюднювати інформацію про них і творити таку позитивну пропаганду економічним змінам в Україні?

– Так, ви правильно зауважили, що є недостатня взаємна інформація про інвестиційні можливості обох країн. Я наведу ще один приклад. Польща в питомій вазі всіх іноземних інвестицій в Україну має лише один відсоток, 54 мільйони. Я думаю, що невеличка Голландія, Австрія, Німеччина, інші держави, проводять активну інвестиційну політику щодо України. Я не хотів би називати зараз причини, чому це так. Я думаю, краще нам працювати взаємно і польській, і українській сторонам на те, щоб було більше інвестицій, щоб йшла так звана інтернаціоналізація української і польської економіки, щоб було більше україно-польских підприємств, щоб зростали в Україні польські підприємств з польським капіталом, тоді ми будемо мати більш реальнішу інформацію в Польщі про Україну і України про Польщу. Але конкретна відповідь на ваше запитання: я думаю, що торгівельно-економічна місія України в Польщі повинна активніше зайнятися зараз цим напрямком і навпаки, польська торгівельна місія, зокрема, торговий консулят у Києві, у Львові, Харкові, повинні зробити цей напрямок пріоритетним.

– Реформи неминуче насуваються в Україну. Польща має певний досвід їхнього впровадження. Як конкретно вона могла б допомогти Україні ці реформи наблизити і впровадити?

– Я би відповів на ваше питання таким чином. Виміряти обсяг реформ неможливо. Яка вона має бути велика, чи як вона має йти в глибину... Реформа чи українська, чи польська, чи французька, чи німецька, вимірюється іншим – реальною необхідністю в часі і просторі її проводити. Україні сьогодні реформа потрібна, як джерельна вода, без реформ в Україні не буде поступу. Я є оптимістом і я вже сьогодні бачу багато прогресивних зрушень проведення реформ в Україні. Але ви задали знову цікаве питання – яку б допомогу могла надати Польща. Польща має великий досвід, вона мала його ще у 80-ті роки, коли було розвинене підприємництво, на відміну від України, де згадка про приватну власність каралась вивезенням до Сибіру. Польща може нам багато дати, змінити світоглядний рівень наш щодо швидкості проведення реформ, необхідності їхнього проведення, особливо щодо економічних реформ, створення ринкових інституцій. Це створення, розширення, вдосконалення банківської інфраструктури, іпотечних інституцій, біржової діяльності, офіційних паперів, дорадчих служб, агентств регіонального розвитку. Польща може нам багато допомогти і у підготовці спеціалістів, вони вже пройшли ту ейфорію захоплення західними програмами, іноземним менеджментом. Я сьогодні спілкуюся з першими посадовими особами Польщі і вони готові надавати таку допомогу.

– Ваші прогнози щодо розвитку україно-польських економічних стосунків?

– Польща і Україна повинні йти шляхом співпраці: економічним, політичним, культурним, щоб два народи в центрі Європи показали приклад створення потужного економічного потенціалу і робили погоду в Європі. Ми не повинні повторювати старих помилок, коли виникали якісь протиріччя між нашими державами і шкодили нашим державам. Лише шляхом тісної співпраці і стратегічного партнерства ми зможемо досягнути успіху і в Польші і в Україні.

Розмовляла Ольга ЯЦЕНКО. Варшава

POSTUP - ПОСТУП
№ 87 (531), п"ятниця
19 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·З містом буде все гаразд
·Олігархи здобули перемогу
·Президент змінюватиме конституцію сам

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Білозір майже живий
·Сенчук вирішив Старосамбірську дилему
·Товариств побільшало
·"Щит миру" наближається

НАША СТОЛИЦЯ
·ДОБРИЙ ДОСВІД - ОСНОВА ДОБРОГО БЮДЖЕТУ
·І ЗНОВУ БІДА НА КРАКІВСЬКОМУ
·З містом буде все гаразд. Перші особи визначилися
·"Труб" у бюро знахідок нема
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Олігархи здобули перемогу
·Ющенко - не прихильник гри в карти
·Остарбайтери отримають по 15 тис. DM
·Інцидент в Українському посольстві в Ізраїлі
·Трагічна річниця

ПОСТУП У СВІТ
·Святкування уродин Папи
·Мілошевич воює з пресою
·Силовики на своїх місцях
·Дивна війна на Африканському розі
·Настав час на компромати
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Урожай-2000 буде фуражним
·Глобалізація по-східноєвропейськи
·Гейтс за все заплатить?
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·Туреччина: і ми Європа!
·Медведєв таки "пролетів" у Гамбургу
·"Львівська Політехніка" таки сьома
·СПОРТ-БЛІЦ

АРТ-ПОСТУП
·АНОНС
·КОСМОПОЛІТИЗМ СТРАУССА
·Звуковий ефект Хамелеона
·"Gloria" - in excelsis
·Одержавлена музика

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Мирон Янків: УКРАЇНА І ПОЛЬЩА РОБИТИМУТЬ ПОГОДУ В ЄВРОПІ
·Анджей АРЕНДАРСКІ: УКРАЇНО-ПОЛЬСЬКИЙ ФОРУМ - ДОБРА НАГОДА ДЛЯ СПІВПРАЦІ

ТВОЄ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Шість днів у реанімації

СОЦІАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Пенсійна реформа Срібної країни

"ВІРТУОЗИ" У ПОСТУПІ
·Аскеза досконалості
·Історичні проходи італійською музикою із оперною примадонною
·Струни Господа чи демона?

АВТО-ПОСТУП
·Два слова про шини

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Майстер і Маргарита

ІСТОРІЇ У ПОСТУПІ
·Балі та забави у Львові

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Чи є у вас почуття гумору?
·ГОРОСКОП