BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 19 травня 2000 року |

Два слова про шини

Якщо ви вирішили купити для свого автомобіля нові шини, то не поспішайте купувати те, що дешевше. Насамперед треба заглянути у сервісну книжку чи інструкцію по експлуатації (якщо вони збереглися). В цих документах виробник завжди чітко вказує індекси навантаження, швидкості та розмірність шин, які придатні до використання. Наприклад, установка шин іншого розміру може призвести до збільшення похибки показів спідометра і, зрозуміло, до не вельми приємного спілкування із працівниками ДАІ, а також до зміни “поведінки” автомобіля на високих швидкостях та при проходженні поворотів.

Загалом позначок на шину наносять багато, але практичний інтерес для користувача мають тільки декілька з них. Більшість із них використовуються для нанесення службової інформації (для самих виробників, дилерів та контролюючих органів). Бокові позначки можуть наноситися за двома стандартами – європейським та американським (останній використовується значно рідше).
Також можливий варіант позначення за подвійним стандартом, тобто за євро-американським. Так само, як позначаються казуальные игры. Якщо на боковині присутня буква “Е” в крузі, то це означає, що маркування нанесене за європейською системою, тобто шина сертифікована відповідно до стандартів ЄЕК ООН. Поряд, у тому ж крузі, має обов’язково стояти цифра від 1 до 16 (16 європейських країн мають право проводити випробування та сертифікацію шин, а отже і присвоювати знак та номер технічного контролю). Якщо стоїть просто буква “Е” без цифри, то це має змусити вас засумніватися щодо якості та походження такої шини. Наявність букв “DOT” свідчить про сертифікацію за американськими стандартами. Подвійне позначення – “Е” та “DOT” наноситься, якщо шини класифіковані за двома стандартами. Останній зустрічається доволі часто, бо практично всі європейські виробники постачають свої шини і на американський ринок. Отже, якщо ви власник непоганої іномарки, то найкращими для вашого автомобіля будуть шини, сертифіковані за стандартом “Е” або ж “Е” + “DOT.

Найбільш важлива інформація на боковині міститься в типорозмірному рядку.
Позначення в цьому рядку наносяться завжди в чітко визначеному порядку. Наприклад: 225/55 R 16 88 Q. В американському виконанні на початку ще може стояти буква “Р” (Passenger – пасажир). Кожен символ має своє конкретне значення.

225 – вказує ширину профілю шини в міліметрах. Вона визначається відстанню між зовнішніми сторонами боковини.

55 – серія, яка вказує на процентне відношення висоти профілю шини до її ширини (відношення поперечного перерізу), тобто безпосередньо висота профілю в міліметрах не вказується. Чим більша ця цифра, тим вищий профіль, а отже і м’якша шина. Проте, при цьому погіршується стійкість до бокової деформації, тому повороти треба проходити з більшим “запасом впевненості”. Якщо цей індекс відсутній, то мається на увазі типове співвідношення для радіальних шин, яке складає 80 або 82%. Також ця серія цифр безпосередньо пов’язана зі швидкісними характеристиками: чим більше їх значення, тим “повільніша” шина. Найбільш поширена серія: 82/80, 75, 70, 65, 55, 50, а для особливо швидкісних авто використовують серії 45, 35, 30.

R – означає, що шина радіальної конструкції. Деколи на боковинах також стоїть повний напис Radial. Деколи зустрічається напис Belted або Steel Belted (сталева окантовка). Останній напис вказує на наявність брекера – сталевого чи текстильного ободу з високоміцного корду, який обтягує по зовнішній поверхні каркас шини. Про конструкцію шини також дають інформацію написи Tubeless (безкамерна) і Tube Type (камерна).

16 – вказує величину монтажного діаметра в дюймах. На більшості легкових та позадорожних автомобілів використовуються шини з монтажним діаметром 13, 14, 15, 16 дюймів.

88 – індекс допустимого навантаження. Ще у жовтні 1975 року Женевський Комітет ООН у співпраці з Технічною Організацією європейських виробників шин та поясів розробив так зване правило 30, яке більшість країн прийняло в якості закону. Цей документ затвердив індекс вантажопідйомності (Load Index) замість вживаного раніше індексу шаровості в якості обов’язкового елемента, що зазначався на зовнішній стороні шини. Індекс вантажопідйомності (або індекс допустимого навантаження) також називають коефіцієнтом навантаження.
На відміну від серії висоти профілю, яка розраховується математично, – це умовний параметр. Деякі виробники розшифровують її так: на шині може бути написано Max Load (максимальне навантаження) та вказана подвійна цифра в кілограмах та в англійських фунтах. Деякі моделі передбачають різне навантаження на шини, що стоять на передній та задній осях. Але все це вказується в сервісній книжці.

Q – швидкісна категорія, що вказує при якій максимальній швидкості може експлуатуватися шина. Шкала швидкісних позначень обмежується мінімальним порогом – 80 км/год та максимальним – 300 км/год. Отже, таблиця швидкісних параметрів шин має такий вигляд:

Швидкісна Максимальна
категорія швидкість, км/год
F 80
G 90
J 100
K 110
L 120
M 130
N 140
P 150
Q 160
R 170
S 180
T 190
H 210
V(VR) 240
W(ZR) 270
Y(ZR) 300

Щоправда, за іншою класифікацією VR – понад 210 км/год, ZR (Z) – понад 240 км/год, але такі шини в масовому використанні зустрічаються рідко, як і перші сім низькошвидкісних категорій.

На кожній стороні шини наносять декілька міток (як правило шість), що вказують на індикатор зносу протектора. Сам індикатор являє собою невеликий виступ на дні канавки протектора, завдання якого показати гранично допустиму межу зносу. Якщо протектор стерся до цього місця, то шину необхідно замінити. Мітки полегшують пошук індикатора зносу і позначаються або як TWI (Tread Wear Indicator) або у вигляді стрілки.

Важливе значення мають “погодні” мітки. На боковині зимових шин ставиться позначка M+S – Mud + Snow, тобто “болото + сніг”. Деколи додається слово Winter (зима). Для всесезонних шин користуються позначенням All Seasons (всі сезони) або Any Weather (будь-яка погода). Відповідно, там будуть абревіатури AS та АW. Останнім часом класичний поділ шин на літні та зимові дещо відійшов на другий план. Технологія їх виробництва постійно вдосконалюється, що дозволяє покращувати можливості без утрати сезонних якостей.

Це відобразилося на бокових мітках R + W, чи Road + Winter (дорога + зима).
Тобто шини однаково придатні для експлуатації влітку та взимку при невеликій товщині снігового покриття (якщо згадати останню зиму, то можна зробити висновок, що такі шини явно не для наших умов експлуатації).

Деякі фірми виводять на боковині позначення Aqua (вода) або Rain (дощ). Свого часу першопрохідцем у цій галузі стала фірма Goodyear. Основні елементи протектора “дощової” шини: глибока канавка, що іде по центру шини (або дві) та косі поперечні канавки, по яких вода витискається з плями контакту. Тим самим зменшується ймовірність аквапланування на високій швидкості. На шинах Matador зустрічається рельєфний символ у вигляді квітки та напис Eco Flex. Це так звані екологічні шини. При їх виготовленні використовувалися матеріали, які при переробці чи експлуатації не дають токсичних відходів. Крім цього екологічні шини мають низький коефіцієнт опору коченню та коротший гальмівний шлях.

В маркуванні позадорожних шин найбільш поширеним є АТ – All Terrain (всюдихідна). Багато фірм для такого класу шин мають свої позначення.

Шини елітного класу, з підвищеною міцністю та стійкістю до зношування, потрапляють у розряд “вищої експлуатаційної якості” (High Performance чи Ultra High Performance), що виражається в індексах НР та UНР. Для того, щоб підкреслити високий клас шини, фірми-виробники можуть вводити власні іменні позначення (наприклад, фірма Goodyear маркує такі шини словом Eagle).

Для багатьох шин також має значення те, якою стороною їх встановлювати на вісь. Особливо це відноситься до шин з асиметричним рисунком протектора.
Напрям обертання, як правило, позначається великою стрілкою та написом Rotation (обертання). На шини з асиметричним рисунком протектора наносяться позначки Side Facing Inwards (сторона повернута всередину) чи Side Facing Out (сторона повернута назовні).

Температурний показник (Temperature) поділяється на три категорії – А, В, С і характеризує здатність шини протидіяти температурним навантаженням у процесі експлуатації.

Показник Traction (сила зчеплення) також має три градації – А, В, С. Шини з показником А мають максимальне зчеплення, а з показником С – найменше для даних шин та марки авто.

І на кінець ще кілька слів про мітки-”невидимки”. Вони наносяться на заводі в тому випадку, якщо технічний контроль знайшов відхилення від стандартів. Такі шини призначені або для переробки, або для продажу за зниженими цінами, причому гарантія виробника на такі вироби не поширюється. З шин, що марковані таким чином, найбільше шансів потрапити на ринок мають шини з позначенням DA. Воно наноситься двічі: водостійкою фарбою на боковині та червоною масляною – на ободі колеса. Цей індекс означає, що шина має незначні дефекти, але відповідає вимогам стандартів і має продаватися зі знижкою. Якщо ж вам раптом попалася шина зі слідами “абразивного втручання”, то такі шини не слід брати за будь-яких умов.

POSTUP - ПОСТУП
№ 87 (531), п"ятниця
19 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·З містом буде все гаразд
·Олігархи здобули перемогу
·Президент змінюватиме конституцію сам

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Білозір майже живий
·Сенчук вирішив Старосамбірську дилему
·Товариств побільшало
·"Щит миру" наближається

НАША СТОЛИЦЯ
·ДОБРИЙ ДОСВІД - ОСНОВА ДОБРОГО БЮДЖЕТУ
·І ЗНОВУ БІДА НА КРАКІВСЬКОМУ
·З містом буде все гаразд. Перші особи визначилися
·"Труб" у бюро знахідок нема
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Олігархи здобули перемогу
·Ющенко - не прихильник гри в карти
·Остарбайтери отримають по 15 тис. DM
·Інцидент в Українському посольстві в Ізраїлі
·Трагічна річниця

ПОСТУП У СВІТ
·Святкування уродин Папи
·Мілошевич воює з пресою
·Силовики на своїх місцях
·Дивна війна на Африканському розі
·Настав час на компромати
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Урожай-2000 буде фуражним
·Глобалізація по-східноєвропейськи
·Гейтс за все заплатить?
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·Туреччина: і ми Європа!
·Медведєв таки "пролетів" у Гамбургу
·"Львівська Політехніка" таки сьома
·СПОРТ-БЛІЦ

АРТ-ПОСТУП
·АНОНС
·КОСМОПОЛІТИЗМ СТРАУССА
·Звуковий ефект Хамелеона
·"Gloria" - in excelsis
·Одержавлена музика

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Мирон Янків: УКРАЇНА І ПОЛЬЩА РОБИТИМУТЬ ПОГОДУ В ЄВРОПІ
·Анджей АРЕНДАРСКІ: УКРАЇНО-ПОЛЬСЬКИЙ ФОРУМ - ДОБРА НАГОДА ДЛЯ СПІВПРАЦІ

ТВОЄ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Шість днів у реанімації

СОЦІАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Пенсійна реформа Срібної країни

"ВІРТУОЗИ" У ПОСТУПІ
·Аскеза досконалості
·Історичні проходи італійською музикою із оперною примадонною
·Струни Господа чи демона?

АВТО-ПОСТУП
·Два слова про шини

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Майстер і Маргарита

ІСТОРІЇ У ПОСТУПІ
·Балі та забави у Львові

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Чи є у вас почуття гумору?
·ГОРОСКОП