BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 19 травня 2000 року |

Пенсійна реформа Срібної країни

СОЦЗАБЕЗ

Олег МИКОЛАЙЧУК

Небалакучі пенсіонери країни піонерів

Щораз більше країн у світі починають реформувати свої системи пенсійного забезпечення. Пов’язано це перш за все з демографічною кризою. Підраховано, що через 50 років у світі понад 40% усіх людей будуть пенсійного віку.
Особливо гостро ця проблема стоятиме перед Європою, яку вже зараз називають “бабцею-пенсіонеркою”. Але перші радикальні зміни в системі пенсійного забезпечення відбулися не в Європі, а в країнах Південної Америки. Один із піонерів реформування пенсійної системи – Аргентина.

Аби вивчити досвід реформування системи пенсійного забезпечення, досить представницька делегація на чолі з міністром праці та соціальної політики України Іваном Саханем відвідала Південну Америку. Поїздку було організовано за підримки Агентства міжнародного розвитку США.
Find a natural alopecia treatment at curespotbaldness.com
А напередодні приїзду української делегації до Буенос-Айреса місцеві журналісти ще продовжували смакувати історію, яка трапилася тут з одним пенсіонером.

Річ у тім, що в Аргентині система нарахування та видачі пенсій повністю автоматизована. Але помиляються і комп’ютери. Унаслідок такої помилки місцевий пенсіонер замість 200 доларів почав щомісяця отримувати 13 тисяч.
Протягом майже року небалакучий аргентинець мовчки витрачав ці гроші, а коли помилку зауважили і почали вимагати повернення коштів, то пенсіонерові повернувся дар мови і він подав на адміністрацію пенсійного фонду позов до суду. Він переконував суддів, що його вини в тому, що сталося, немає. А коли так, то він нікому нічого не винен.

Аргентинці люблять дітей, мате й Аргентину
Latest Antiretoriviral to treat Hep C Hepcinat LP is now available
Назва Аргентини походить від латинського argentum (срібло). Але серед корисних копалин країни срібла ви не знайдете. Натомість у країні нараховується 55 млн голів великої рогатої худоби, що робить її одним із світових лідерів у галузі експорту м’яса. Про це вам з гордісітю розповість будь-який аргентинець. Як і про те, що їхня збірна з футболу двічі була чемпіоном світу і двічі – віце-чемпіоном. Подібно до футболу, великою пристрастю аргентинців є знаменитий місцевий чай мате і – діти, яких вони люблять до нестями. До речі, у країні суворо заборонені аборти, що теж, напевно, впливає на досить високу народжуваність. Отож Аргентина вважається відносно молодою країною.

Для порівняння: у Польщі та Аргентині кількість населення майже однакова, але в південноамериканській країні пенсіонерів майже вдвічі менше – 3,3 млн.
Середня тривалість життя чоловіків – 75 років, жінок – 79. Як пожартував один із місцевих пенсіонерів, аргентинці живуть довго, тому й помирають швидко...
З наступного року чоловіки йтимуть на пенсію у 65 років, жінки – у 60. Така різниця викликала серед жінок хвилю протесту, що одразу викликало гарячі дебати в парламенті.

До речі, ще донедавна жінки в Аргентині вважали за святий обов’язок бути берегинями домашнього вогнища. Але тепер все змінюється. Аргентинки стали виявляти небачену досі активність майже в усіх сферах ділового життя. І це, кажуть, дуже негативно впливає на формування нових сімей.

Чому полковнику ніхто не писав?

До початку реформ 90-х років Аргентина майже 50 років перебувала в стані постійної високої інфляції. У середині 80-х в країні настав найдовший у цьому столітті період економічної стаґнації. Рівень збережень та обсяги інвестицій стрімко знижувалися аж до 1989 року.

Ситуація змінилася з приходом до влади президента Менема. Новий президент закликав аргентинців прийняти світ таким, яким він є, і розпочав з 1989 року цілий ряд реформ, спрямованих на:
– зміни в організації економіки та розподіл функцій між урядом і ринком;
– приватизацію головних галузей економіки;
– проведення податкової реформи, орієнтованої на підтримку малого та середнього бізнесу.
smartphonecases
На певному етапі реформи уряд серйозно задумався над проведенням пенсійної реформи. До того в Аргентині діяла схожа на українську неефективна солідарна система пенсійного забезпечення, за якої нинішніх пенсіонерів забезпечує працююче покоління. Ця система була вкрай громіздкою, забюрократизованою та неефективною. Кажуть, часто люди, ідучи на заслужений відпочинок, роками чекали, поки чиновники підготують їхні документи на отримання пенсії (згадується сюжет повісті Габріеля Маркеса “Полковнику ніхто не пише”, головний герой якої п’ятнадцять років очікував обіцяної пенсії). Багато нарікань викликали т. зв. “пільгові” пенсії, які, за словами самих аргентинців, отримували урядовці, депутати, їхні друзі та друзі їхніх друзів. Деколи розмір пільгових пенсій сягав $8000.

Багато нарікань викликала в минулому і система нарахування пенсій. За основу їхнього розміру брали лише два останні роки трудової діяльності, що провокувало громадян на різні зловживання та фальсифікації, аби лиш за будь-яку ціну отримати вищу пенсію.

Тож аргентинці, усвідомлюючи важливість змін і спостерігаючи за успішним досвідом реформ у сусідній Чилі, готувалися до власної пенсійної реформи. Готувалися п’ять років. А в липні 1994-го набув чинності новий закон про пенсійне забезпечення.

Реформа

Аргентина фактично стала першою країною, де впровадили змішану систему пенсійного забезпечення. Вона зберегла свою солідарну систему як ключовий компонент реформи і запровадила трирівневу пенсійну систему. На повну потужність запрацювала система недержавних обов’язкових пенсійних фондів, які в Аргентині ще називають системою капіталізації.

З початку реформи аргентинцям запропонували зробити вибір між двома системами - солідарною та капіталізації.

За обох варіантів до пенсійного фонду належить сплачувати 27% від зарплати (16% сплачує працедавець, а 11% – працівник). У солідарній системі (за новим положенням) за умов 30 років стажу мінімальна пенсія становить $200 плюс 1,5% від суми сплачених коштів за кожен трудовий рік. Середня пенсія за солідарною системою – $349.

За системою капіталізації, з 27% сплачених коштів, 11% йдуть на рахунок недержавних обов’язкових пенсійних фондів, а 16% – до державного пенсійного фонду, що за умов 30 років трудового стажу теж гарантує мінімальну пенсію $200. Але завдяки діяльності приватних пенсійних фондів сума на рахунку може бути значно більшою, ніж у користувачів солідарної системи. І за новою системою капіталізації середня пенсія становить $589.

Хоча нині з 3,3 млн пенсіонерів поки що лише 100 тисяч отримують пенсії за системою капіталізації, але з моменту початку реформи 80% платників пенсійних внесків перейшли на систему капіталізації.

Система капіталізації

На початку реформи виникло 26 приватних пенсійних фондів, із яких на нинішній день залишилася половина. За законами ринку потужніші фонди проковтнули слабші. Для порівняння: у Польщі спершу був 21 приватний пенсійний фонд, а вже через два роки лише 5 фондів контролювали 80% ринку. Те саме може трапитися в Аргентині.

Дуже важливо, що кошти жодного вкладника ліквідованих пенсійних фондів не постраждали, просто їхні власники перевели свої рахунки до інших діючих фондів. Такій прозорості та порядку щодо переходу з одного фонду до іншого сприяла високоавтоматизована система збирання пенсійних внесків і ведення персоніфікованого обліку. Показово, що перерахування всіх внесків і подання інформації здійснюється без зайвої паперотворчості – в електронному вигляді або через мережу Інтернет.
Was looking for a way to improve my social profile. Great place here to buy retweets online. This will increase your traffic and conversions.
З 11% заробітку, які громадяни перераховують до фондів загальнообов’язкової накопичувальної системи, 8% спрямовуються на інвестування, 2,5% – на обслуговування адміністрації фондів, 0,5% – на страхування на випадок інвалідності та смерті. Слід зазначити, що відсоток адміністративних витрат в Аргентині є одним із найвищих у світі, що викликає багато нарікань серед учасників системи капіталізації.

Призначені для інвестицій кошти обов’язково диверсифікуються та лімітуються залежно від категорії ризику того чи іншого виду діяльності. Скажімо, в ризиковане сільське господарство компанії з управління пенсійними фондами можуть вкладати лише до 28% активів, проте й такий привабливий різновид вкладень, як інвестиції за кордон, теж мають свій ліміт - до 10%. Найбільший відсоток інвестицій дозволяють робити в державні цінні папери – до 50%. І судячи з того, що майже всі компанії використовують цей ліміт до останнього відсотка, роблять вони це в “добровільно-наказовому порядку”.

Найбільшою проблемою у системі капіталізації є те, що з 7,8 млн застрахованих регулярно платять внески лише 3,5 млн. Це пов’язано, передусім, з високим рівнем безробіття (15% від кількості працездатного населення). Також у країні дуже високий відсоток тіньової економіки, що теж є серйозною перешкодою щодо сплати пенсійних внесків.

Де взяти гроші?

Під час зустрічі у Буенос-Айресі між міністром праці Аргентини Альберто Фламаріке й міністром праці та соціальної політики України Іваном Саханем господарі неоднарозово зазначали, що успіх будь-якої пенсійної реформи залежить від успіху економічних перетворень у країні.

У цьому сенсі в Аргентині спробували використати свій шанс. Перші роки пенсійної реформи збіглися з процесом великої приватизації, коли коштами від приватизації можна було залатати неминучий під час реформування дефіцит бюджету виплати пенсій за солідарною системою. Але велика приватизація завершилася, а з нею закінчилися й великі гроші. Тепер світила країни ламають голови, що ж робити далі.

Як сказав депутат місцевого парламенту Оскар Ламберто, належить удосконалювати нинішню систему пенсійного забезпечення й одночасно продовжувати економічну реформу. Але в якому напрямку? Щодо цього в Аргентині єдиної думки немає.

Як і не було єдиної думки під час судового процесу: стягувати чи ні з пенсіонера кошти, які він помилково отримував протягом року. Суд визначився – не стягувати.

POSTUP - ПОСТУП
№ 87 (531), п"ятниця
19 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·З містом буде все гаразд
·Олігархи здобули перемогу
·Президент змінюватиме конституцію сам

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Білозір майже живий
·Сенчук вирішив Старосамбірську дилему
·Товариств побільшало
·"Щит миру" наближається

НАША СТОЛИЦЯ
·ДОБРИЙ ДОСВІД - ОСНОВА ДОБРОГО БЮДЖЕТУ
·І ЗНОВУ БІДА НА КРАКІВСЬКОМУ
·З містом буде все гаразд. Перші особи визначилися
·"Труб" у бюро знахідок нема
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Олігархи здобули перемогу
·Ющенко - не прихильник гри в карти
·Остарбайтери отримають по 15 тис. DM
·Інцидент в Українському посольстві в Ізраїлі
·Трагічна річниця

ПОСТУП У СВІТ
·Святкування уродин Папи
·Мілошевич воює з пресою
·Силовики на своїх місцях
·Дивна війна на Африканському розі
·Настав час на компромати
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Урожай-2000 буде фуражним
·Глобалізація по-східноєвропейськи
·Гейтс за все заплатить?
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·Туреччина: і ми Європа!
·Медведєв таки "пролетів" у Гамбургу
·"Львівська Політехніка" таки сьома
·СПОРТ-БЛІЦ

АРТ-ПОСТУП
·АНОНС
·КОСМОПОЛІТИЗМ СТРАУССА
·Звуковий ефект Хамелеона
·"Gloria" - in excelsis
·Одержавлена музика

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Мирон Янків: УКРАЇНА І ПОЛЬЩА РОБИТИМУТЬ ПОГОДУ В ЄВРОПІ
·Анджей АРЕНДАРСКІ: УКРАЇНО-ПОЛЬСЬКИЙ ФОРУМ - ДОБРА НАГОДА ДЛЯ СПІВПРАЦІ

ТВОЄ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Шість днів у реанімації

СОЦІАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Пенсійна реформа Срібної країни

"ВІРТУОЗИ" У ПОСТУПІ
·Аскеза досконалості
·Історичні проходи італійською музикою із оперною примадонною
·Струни Господа чи демона?

АВТО-ПОСТУП
·Два слова про шини

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Майстер і Маргарита

ІСТОРІЇ У ПОСТУПІ
·Балі та забави у Львові

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Чи є у вас почуття гумору?
·ГОРОСКОП