BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 19 травня 2000 року |

Шість днів у реанімації

перебував Микола Назаровець після "спілкування" з працівниками ДАІ

CIVIC SOCIETY

Про те, як часто представники силових структур ігнорують честь власного мундира, “Поступ” розповідав неодноразово. Усяке трапляється, хтось відмахнеться. А інший, хто на власній шкірі відчув присмак катування, лише важко зітхне. Бо переважно трапляється, щоб довести свою правоту – треба не лише всі “нерви з”їсти”, а й почати власну боротьбу із кланом силових структур. І лише поодинокі вперті і сильні духом потерпілі, яким уже нічого втрачати, оббиваючи пороги адвокатів, борються, хто як може і наскільки їх вистачає.

До редакції газети “Поступ” звернувся Микола Назаровець. Він розповів, що його побили працівники ДАІ, а зараз невідомі погрожують і обіцяють вкоротити йому життя, якщо той не перестане наполягати на порушенні кримінальної справи.

Микола із так званим законом зіткнувся вніч на 29 березня цього року.
Повертаючись додому вже після опівночі, він прямував дорогою по вулиці Городоцькій. У кишені було лише три гривні, то тішити себе сподіванням, що хтось хлопця підвезе на машині у центр, було марним. Отож, не гаючи часу, мовчки, без жодних зазіхань на громадський порядок він спускався вулицею.
Поблизу автозаправки, що по Городоцькій, 288 Микола побачив працівників ДАІ.
Отож, попрямував до них. Сподівався, що ті його зможуть підсадити на “попутку”. З таким проханням, пояснивши, що у нього є лише три гривні, хлопець звернувся до одного із сержантів. Їх біля державного автомобіля було троє. Той, до кого звертався Микола, пообіцяв посприяти, тому запропонував почекати. Хлопець відійшов метра з півтора від працівників ДАІ, коли почув відверту лайку у свою сторону від одного із напарників, з ким щойно спілкувався. Виявляється, “даішника” дуже обурило прохання підсадити хлопця на попутку, мовляв, що вони йому найнялися. Але Микола не зважав на суперечку. Сподівався, що незадоволений сержант покричить та перестане, а інший все ж допоможе швидше добратися до домівки.

Та далебі. Буквально за хвилину незадоволений “даішник” підійшов до Миколи і без жодного попередження наніс йому перший удар, а коли хлопець похитнувся, ще й вдарив ногою у живіт. Від такої несподіванки хлопець мало не впав. Ті двоє працівники ДАІ були вражені не менше, оскільки почали кричати, мовляв, що ти робиш. Микола ж від болю зігнувся, однак спробував відійти хоча б на кілька метрів від своїх “доброзичливців”. Правда, далеко не відійшов, в очах потемніло і він упав прямо на дорогу.

“Я відчув, що піді мною мокрота, – розповідає Микола. – Поряд було дерево, і я спробував долізти до нього. Але мені не надто вдавалося. Біль пронизав.
Коли врешті добрався до дерева, почав благати, аби вони викликали швидку допомогу. Потім, ймовірно, втратив свідомість. У ту мить, коли прийшов до тями, той що мене бив, саме ногою скочував мене на обочину. Я закричав, знову просив, аби викликали швидку. Підійшли ті двоє, які не долучали рук до мене.
Один з них світив ліхтариком, і казав, що мені потрібна допомога, бо мене почало рвати кров’ю. А інший заперечив, мовляв, треба “зматуватися”, а то проблем не оберуться.Що і зробили.”

За словами Миколи, швидкої йому так і не викликали. Він ще втрачав свідомість, лежачи на обочині дороги. Його навряд чи могли бачити водії машин, які курсували у ту ніч, бо скинули хлопця на землю в такому місці, що він буквально не бачив дороги.

Уже почало потроху світати, коли Микола, трохи оговтавшись, спробував дійти до автозапаравки. Якщо можна це назвати ходою, оскільки повз і на руках і на ногах. Тих 100-150 метрів дороги для нього здавалися вічністю. На заправці телефону не виявилося і оператор не зміг викликати лікаря. Ще хвилин двадцять довелося чекати Миколі, допоки над’їхала заправлятися машина. З неї вийшла жінка, говорила по-польськи. Саме вона запитала у оператора адресу заправки і сказала, що викличе карету швидкої допомоги. Медики приїхали за хвилин десять-п’ятнадцять, і Миколу відвезли у восьму клінічну лікарню. Там його після огляду зразу ж прооперували. Діагноз поставили невтішний – розрив кишківника. У реанімації Микола пролежав шесть днів.

“Лише на шостий день мене було переведено у палату. Це був понеділок (3 квітня), а 4-го прийшов старший лейтенант з сьомого райвідділу (Залізничний - авт.З.І.), узяв у мене пояснення і сказав, що буде порушено кримінальну справу. Але опісля ніхто мені вже більше нічого не повідомляв із цього райвідділу. А десь 5-го чи 6-го до лікарні прийшло двоє, котрі почали погрожувати мені, аби я забрав усі свої покази, бо мені це відгукнеться. А куди вже було гірше...” Після інциденту у лікарні батько хлопця написав відповідні заяви про порушення щодо свого сина Миколи, які подав в Управління СБУ, обласне ДАІ та в прокуратуру. Це спричинило прихід двох кремезних чоловіків, які заявили, мовляв, “малий, забирай заяви, а то ми тебе попереджаємо...”. Згодом хтось телефонував до лікуючого лікаря хлопця, і незнайомці, які не бажали представлятися, цікавилися його здоров’ям.Але вже ніхто до лікарні не приходив.

Згодом, коли Миколу виписали, і він ще був на амбулаторному обстеженні, до його домівки завітали ті ж “доброзичливці”, що вже відвідували його у лікарні.

“Вони прийшли до мене в гуртожиток 17-го числа. Прийшли і вимагають – забирай заяву. Зловили за живіт, де у мене рана. Мовляв, третій раз попереджати не будуть.”

Зараз Микола вдруге лежить у лікарні. Він відверто побоюється за своє життя і здоров’я, оскільки в гуртожиток, де він проживає, часто телефонують незнайомці і запитують про нього.

Однак, найбільше він боїться за те, що його кривдники ніяк не відповідатимуть за свої вчинки. Як стверджує сам Микола, до цього часу невідомо, чи порушать врешті кримінальну справу чи ні, оскільки і досі невідомо результатів попередньої дослідчої перевірки. Вона ще й досі триває. А ще,хлопець сумнівається, чи здатні працівники міліції притягнути до кримінальної відповідальності так би мовити своїх “у формі” – працівників ДАІ. До речі, Микола добре пам’ятає того чоловіка, який бив його. Крім того, він запам’ятав номерний значок працівника ДАІ, сержанта, із різницею в одну цифру, що фактично дозволяє пришвидшити процес розслідування. Невже, маючи такі свідчення, важко їх перевірити. Адже нагадаємо, що вже травень, а хлопця побили вніч на 29 березня.

Керівництво міського ДАІ допоки утрималося від коментарів щодо даної справи, оскільки зауважило, що це не в його компетенції робити свої висновки. Адже якщо з’ясується, що працівники ДАІ направду були причетні до злочину, то вони відповідатимуть згідно з чинним законодавством і ними займатиметься прокуратура.

До речі, у випадку, якщо злочин скоюється представниками силових структур, ним займаються,зокрема, працівники внутрішної безпеки. У внутрішній безпеці спочатку намагалися переконати журналіста, що вся ця історія не більше, ніж побрехеньки потерпілого. Згодом розмова перейшла на те, що чомусь працівники міліції не можуть знайти Миколу Назаровця, який би дав свої пояснення для проведення службової перевірки. І лише після того, як журналіст назвала номер значка “даішника”, який, можливо, причетний до скоєння злочину, і назвала місце перебування Миколи Назаровця (лікарня на Ужгородській) пообіцяли, що в усьому розберуться і вже найближчим часом повідомлять про результати службової перевірки.

А вже на вчорашній прес-конференції начальник внутрішньої безпеки Петро Пасічник повідомив, що про справу Миколи Назаровця знають і за фактом ведеться перевірка. Кримінальної справи допоки не порушено.

Кореспондент “Поступу” намагався з’ясувати, на якій стадії розслідування дана справа. Як стало відомо, спочатку перевіркою почав займатися Залізничний райвідділ. Опісля її було продовжено Шевченківською прокуратурою. А 4 травня документи для продовження проведення дослідчої перевірки було передано у прокуратуру Залізничного району. Прокурор Залізничного району Ярослав Лакомський підтвердив, що матеріали вже поступили, однак щось говорити ще зарано, оскільки перші результати перевірки очікують лише наступного тижня.Тоді ж обіцяно кореспонденту “Поступу” надати якусь офіційну інформацію.

Що ж крига таки зрушилася. Тепер уже стовідсотково можна бути впевненим, що справу не сховають під сукно. А далі розслідування поставить всі крапки над “І”.

Коментар юристів:

До речі, аби не бути голослівним, до розмови “Поступ” запросив адвоката Львівського центру юридичного захисту Сергія Ткаченка, який роз’яснив, які порушення прав людини трапляються у подібних випадках. Сергій Ткаченко: Основне – це порушення десятиденного терміну перевірки, оскільки за цей термін повинно було прийняте процесуальне рішення про порушення кримінальної справи, або про відмову у порушенні кримінальної справи. Або ж по територіальності матеріали направляються в інший орган. Що, до речі, було зроблено у даному випадку.

Якщо перевірка має складність, скажімо, є потреба проведення експертизи, то термін перевірки продовжується прокурором на 20 днів чи навіть на місяць.

Працівники міліції не зобов’язані були зупиняти автомобіль для Миколи Назаровця, оскільки, очевидно, були на виконанні службових обов’язків, а в ці обов’язки аж ніяк не входить підсаджувати пасажирів. Вони могли пояснити, що це не входить в їхні функції, і на цьому розмова би була завершена. Але бити за це – це вже порушення законодавства.

До речі, наразі не доведено, хто саме бив Миколу Назаровця, адже хлопець не має свідків. Однак вагомим доказом є те, що він пам’ятає номер іменного значка працівника ДАІ, навіть якщо він не співпадає в одну цифру. У випадку порушення кримінальної справи, слідчий повинен встановити особи підозрюваних працівників, і чи вони чергували тої ночі. І якщо з трьох запропонованих для впізнання людей, один із яких, скажімо, матиме номер іменного значка, який збігається – це буде серйозний доказ. Однак склад злочину треба доводити сумлінно, наполегливо і фахово.

Пояснення – один з документів, на підставі якого повинно було прийняте процесуальне рішення, або про відмову у порушенні кримінальної справи, або про її порушення. Те, що матеріали блукали, інша справа,їх скеровували по територіальності.

Якщо би Миколу Назаровця побили невідомі кривдники на вулиці – була би підстава, аби розслідуванням переймався територіальний райвідділ. Але якщо існує підозра, що його побили працівники ДАІ, то виключно – прокуратура на підставі пояснень потерпілого. Паралельне розслідування райвідділу і прокуратури не допустиме у справах поки у вчиненні злочину підозрюються працівники міліції. У таких випадках органи міліції можуть проводити службове розслідування.

Щодо заяв про погрози потерпілому, то про це достатньо було заявити у прокуратурі, оскільки не в компетенції інших силових структур вести перевірку.

Інший адвокат Львівського центру юридичного захисту, Олександр Атаманюк, сказав так. Якщо буде доведено вину працівників ДАІ, то не виключено, що їх буде притягнуто до кримінальної відповідальності за: 1)нанесення тяжких тілесних ушкоджень ст. 101 ч.1 КК України ( термін ув’язнення від 2 до 8 років), або середньої тяжкості тілесних ушкоджень – ст.102 КК України (максимальне покарання - ув’язнення до 4-х років) – в залежності від завданої здоров’ю шкоди. 2)перевищення влади або посадових повноважень при обтяжуючих обставинах ст. 166 ч.2 КК України, максимальне покарання, якщо буде доведено спричинення тяжків наслідків – до 12 років ув’язнення. Окрім того, варто застерегти, якщо у діях потерпілого були ознаки передчасно неправдивого наклепу і у випадку доведення, що це навмисні дії, направлені на дискредитацію працівників міліції, то наступає кримінальна відповідальність потерпілого. Ст.177 КК України (термін ув’язнення до 7 років).

Підготувала Зоряна ІЛЕНКО.
This project is supported by Transatlantic US-EU Civic Society Initiative Program for Ukraine

POSTUP - ПОСТУП
№ 87 (531), п"ятниця
19 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·З містом буде все гаразд
·Олігархи здобули перемогу
·Президент змінюватиме конституцію сам

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Білозір майже живий
·Сенчук вирішив Старосамбірську дилему
·Товариств побільшало
·"Щит миру" наближається

НАША СТОЛИЦЯ
·ДОБРИЙ ДОСВІД - ОСНОВА ДОБРОГО БЮДЖЕТУ
·І ЗНОВУ БІДА НА КРАКІВСЬКОМУ
·З містом буде все гаразд. Перші особи визначилися
·"Труб" у бюро знахідок нема
·АРХІВАРІУС

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Олігархи здобули перемогу
·Ющенко - не прихильник гри в карти
·Остарбайтери отримають по 15 тис. DM
·Інцидент в Українському посольстві в Ізраїлі
·Трагічна річниця

ПОСТУП У СВІТ
·Святкування уродин Папи
·Мілошевич воює з пресою
·Силовики на своїх місцях
·Дивна війна на Африканському розі
·Настав час на компромати
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Урожай-2000 буде фуражним
·Глобалізація по-східноєвропейськи
·Гейтс за все заплатить?
·СВІТ

СПОРТ-ПОСТУП
·Туреччина: і ми Європа!
·Медведєв таки "пролетів" у Гамбургу
·"Львівська Політехніка" таки сьома
·СПОРТ-БЛІЦ

АРТ-ПОСТУП
·АНОНС
·КОСМОПОЛІТИЗМ СТРАУССА
·Звуковий ефект Хамелеона
·"Gloria" - in excelsis
·Одержавлена музика

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Мирон Янків: УКРАЇНА І ПОЛЬЩА РОБИТИМУТЬ ПОГОДУ В ЄВРОПІ
·Анджей АРЕНДАРСКІ: УКРАЇНО-ПОЛЬСЬКИЙ ФОРУМ - ДОБРА НАГОДА ДЛЯ СПІВПРАЦІ

ТВОЄ ПРАВО У ПОСТУПІ
·Шість днів у реанімації

СОЦІАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Пенсійна реформа Срібної країни

"ВІРТУОЗИ" У ПОСТУПІ
·Аскеза досконалості
·Історичні проходи італійською музикою із оперною примадонною
·Струни Господа чи демона?

АВТО-ПОСТУП
·Два слова про шини

ПОСТУП З ПРОДОВЖЕННЯМ
·Майстер і Маргарита

ІСТОРІЇ У ПОСТУПІ
·Балі та забави у Львові

POST-ФАКТУМ
·КАЛЕНДАР
·Чи є у вас почуття гумору?
·ГОРОСКОП