Парламентсько-президентська битва
За результати референдуму
ІМПЛЕМЕНТАЦІЯ
Дмитро ЯЦЕНКО
Закінчення. Початок – стор. 1
Що отримав Президент – дві можливості розпускати Верховну Раду: за умов неприйняття в жорсткі терміни бюджету або несформування парламентської більшості; крім того, три інші питання референдуму (скасування депнедоторканості, зменшення кількості депутатів та поява другої палати) не обіцяли нічого втішного для самої Верховної Ради. Однак усі ці пункти належало ще втілити у життя, тобто в Конституцію. І перша перешкода виникла, коли Конституційний Суд заявив, що, за законом, може прийняти законопроект про референдумні зміни лише від парламенту і ще вирішуватиме, чи буде розглядати аналогічний документ від Президента. Очевидно, ця подія і стала визначальною для появи депутатського законопроекту.
З’явившись наприкінці минулого тижня, проект, зрозуміло, викликав конфлікт між представниками опозиції та керівництвом Верховної ради. Іван Плющ наполягав, що не може передати депутатський проект, оскільки підписи під ним недостовірні. Але врешті-решт цілком достовірних підписів таки вистачило – в кулуарах пліткують, що не останню роль відіграла погроза зініціювати збір підписів за переобрання голови Верховної Ради. У будь-якому разі – вчинок Плюща свідчить про послаблення впливу Президента на парламент і є демонстрацією Іваном Степановичем бажання до більшої самостійності у політичній грі.
Щодо послаблення впливу Президента, то тижневиком “Зеркало недели” висуваються такі міркування. Декому (Костенкові, Єльяшкевичу, Головатому) принципово важливо, аби про них не забули. Декому, скажімо, Порошенкові, важливо, щоб про нього нарешті дізналися. А комусь (Олександр Мороз, Олександр Волков) треба повертати втрачені позиції. Цілком можливо, що до цих останніх можна зарахувати й Івана Плюща.
Президент, очевидно, не сидітиме склавши руки. І маємо вже цьому підтвердження. Як тільки Леонід Кучма дізнався про альтернативний проект, багато хто з депутатів відкликав свої підписи під альтернативним законопроектом. А програма “7 днів” у неділю намагалася не залишити на “опозиціонерах” живого місця.
Зважаючи ж на дотеперішню практику судочинства від Конституційного Суду, малоймовірно, що шальки терезів конституційної Феміди схиляться у бік парламентського проекту закону. Але тезу, що Президентові вдалося остаточно приборкати парламент і отримати кишенькову Верховну Раду, можна вважати вже однозначно спростованою.
|
|