BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 12 травня 2000 року |

Старий цвинтар

Вуйко БУДАН

Щоразу, буваючи на тому сільському цвинтарі, мушу перейти невидиму межу, що відділяє його від старого кладовища. Забуті гроби зарівняв час. Дерев’яні хрести давно зогнили. Де-не-де у високій траві сіріють кам’яні фіґури. То скульптури Матері Божої або невеликі чавунні розп’яття на високих надгробках. У верхньому кутку старого цвинтаря бовваніє бетонний гробівець. Чимось подібний до дотів, що лишилися на тілі нашої землі, як струпи минулих воєн. Та входу й амбразури нема. Зверху, у плиті, проламано широку діру. Чи знайшли там щось грабіжники, не відомо. Всередині видно лиш землю та биту цеглу. Це єдине місце на цвинтарі, де можна пересидіти раптову зливу. Та ліпше змокнути до нитки, ніж лізти туди... Колись тут ховалися волоцюги та безпритульні. Зненацька, з криками вискакували і страшили сільських господинь, котрі поверталися з міста, з базару. Жінки втікали, губили тлумаки з покупками. Напасники хапали все те і зникали в недалекому ліску.

Велику наругу над цвинтарем вчинили колись діти. На нього впала комсомольська “ячейка”. Була це свіжоспечена прищава “камса” – учні восьмих-десятих класів. Їх навчили: щоби побудувати новий світ, треба старий “до основанія” розвалити. Розхитували, валили хрести, фіґури. Деякі вдаряли ззаду. Стоїть тепер Мати Божа з раною-ямкою у спині.

Де тепер ота напасть-”ячейка”? Лежить тута, недалеко, за межею. На новому цвинтарі. Може, впали “сталінові діти” у боротьбі за “правоє дєло”, героїчно будуючи “новий мір”? Ні. Один згинув в автокатастрофі, інший утопився, хтось помер наглою смертю, хтось згорів од алкоголю. Нема нікого. А могли би жити. Тепер мали би за шістдесят.

Над ними ставили червоні “тумбочки” з бляшаними п’ятикутними звіздами. Тумбочок уже нема. Є хрести. Але здебільшого замість тумбочок стоять обеліски з чорного граніту. На полірованих плитах хрести збережено не всюди, зате скрізь є майстерно вибиті портрети. Покійники на портретах молоді. Як тоді. “Нє расстанусь с камсамолом, буду вєчна маладим...”.

Шумлять верховіттями високі смереки, що колонами обступили старий цвинтар. Стоїть розстріляна страдальна Мати. Цвітуть розхідник, хрещатий барвінок, в’ється плющ. Духмяно зацвітає липа, та цвіту не рве ніхто. Щоліта червоніє ягодами стара черешня. Ніхто не рве ягід. Співають пташки. Цвинтарний спокій, стабільність.
Невже нема вже безпритульних, жебраків, напасників, грабіжників, злодіїв, брехунів? Невже нема “камси”? Є. Обкрадають новий цвинтар – зі старого вже взяти нічого. Обдирають із надгробків, огорож мідь, латунь, алюміній. Крадуть синтетичні квіти зі свіжих могилок. Грабують хати, квартири. Беруть данину на базарах, кордонах. Деруть хабари з пенсіонерів, безробітних, хворих, студентів, інвалідів. Рекламують закордонну та свою гидоту. Роблять із нашої землі світовий смітник. Отруюють людей, убивають ненароджених. З екранів заливають хати телевізійним гноєм і дурманом. Сидять у розкішних офісах. Їздять у мерседесах.

Хто вони? Є скрізь. Не бояться. Роблять це відверто, з цинічною посмішкою. З гарними патріотичними промовами. Ба, багато з них ходить до церкви. Чиї вони? Хто їх породив? То найдухи тих “сталінових онуків”, котрі одурили, затуркали довірливий народ і сидять тепер на високих кріслах. Та вони не вічні. Всі будуть тут. Цвинтар їх чекає.

POSTUP - ПОСТУП
№ 83 (527), п"ятниця
12 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Львівські вибори 2000
·Відлуння Українського дому
·Біля Шевченка знову житимуть журналісти

ПЕРША СТОРІНКАІ
·Директор "Топ-Сервісу" "замовив" вісьмох

ПЕРША СТОРІНКА
·Побили композитора і журналіста

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Офіційне безробіття
·Біля Шевченка знову житимуть журналісти
·Коли вивішувати прапори?
·Краса чорна як перлина
·У Львові буде ще один університет
·Срібна підкова залишається

НАША СТОЛИЦЯ
·Що чекає Америку?
·Львівські вибори 2000
·Архіваріус

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Відлуння Українського дому
·Директор "Топ-Сервісу" "замовив" вісьмох
·Затримано кримських міністрів
·Кучма, Ющенко і Медведчук - найвпливовіші

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Енергетичний скандал
·Глобальна провокація
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Варшава визначається з візами
·Росія знову уникнула санкцій
·Декрет Бенеша - на заваді абсолютній гармонії

ОСВІТНІЙ ПОСТУП
·Що буде з садочками, якщо "шестирічки" підуть до школи?
·Діти повинні ходити до школи
·Готуються до "перегонів"

АРТ-ПОСТУП
·Химерне літочислення "Віртуозів"
·"Де-терміно - антитеза" Василя Бажая

МАРГІНАЛИ В ПОСТУПІ
·Бомжівські вечори на хуторі
·Старий цвинтар

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Рух опору у львівському гетто і концтаборах

СПОРТ-ПОСТУП
·"Макларен" почав наздоганяти "Феррарі"
·Фінал Ліги чемпіонів без чемпіонів
·"Спартак" уже майже чемпіон

КРАЇНА РАД
·КАЛЕНДАР
·Час зупинитися, якщо
·ГОРОСКОП