BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 12 травня 2000 року |

Що буде з садочками, якщо "шестирічки" підуть до школи?

РЕФОРМА

Маріанна РОМАНЕНКО

Років десять тому, коли всі мами повинні були ходити на роботу, дітей “здавали” в дошкільні дитячі заклади. Кому не знайома картина: дитина плаче, чіпляється за маму, а вихователька тягне малюка в інший бік. І ось його життя підпорядковане режиму. Всім разом їсти, гуляти, на горщики – і спати. Ніякої ініціативи. Щоби полегшити дорослим працю на благо Батьківщини, створювали навіть так звані “шестиденки”: в понеділок завів, у суботу забрав. І виховували в тих садочках баранів. Бо ж звідкіля, якщо не з радянських садочків, узялися мовчазні покірні дорослі. Їм роками зарплату не платять, а вони терпляче ходять на роботу. Їм кидають, наче обгрижену кістку, платню, на яку хіба животіти можна, а вони мовчать. Можемо без кінця повторювати, що наше життя ніхто не зробить кращим без нашої участі. А вони, дорослі дядьки й тітки, все ще бояться покарання і будуть терпіти, бо їм сказали: “Так треба”.
Та це все – передмова. А мова піде з інспектором Львівського міського управління освіти, головним спеціалістом Катериною ГОРОХОВСЬКОЮ про сучасні дитячі садочки та про виховання людини з почуттям самоповаги.

– Скільки у Львові садочків, і хто їх відвідує?

– Ми маємо 114 садочків. І всі вони заповнені, їх відвідують 13596 дітей. Решта дітей перебуває під наглядом батьків удома. Та якщо зміниться економічна ситуація, ми зможемо і їх прийняти.

– Чи потрібні зараз садочки, коли діти вже йдуть до школи в шестирічному віці?

– Дитячі дошкільні заклади є в усьому світі. Безперечно, дитині вдома краще. Та вона мусить спілкуватися з ровесниками. Психологи рекомендують батькам, котрі мають змогу тримати вдома дітей, хоча би два-три рази на тиждень відводити їх у дитяче середовище. Щоб училися стосунків, щось говорити, сперечатися, відстоювати свою думку, слухати іншу дитину. Сучасні психологи стверджують, що розвиток дитини в колишніх радянських країнах дуже запущений, бо ми почали вчити її з семи років, а це дуже пізно. Найоптимальніший розвиток дитини, коли вона все всотує в себе без труднощів, – це з 4-5 років.
Багато батьків каже, що дитина в чотири рочки знає всі букви. Та у нас немає розробленої методики, щоби таку дитину розвивати. Я не кажу: вчити. Тільки забезпечити такий розвиток, аби вона потім не боялася навчання. Бо то її наступний крок до успіху. А у світі такі методики є. Є програма сприяння ранньому розвитку дитини. Коли чотирирічний малюк нормально вивчає фізику, історію, він не вчить закони, а природно сприймає їх. Чому падає щось, чому ми сидимо, чому ходимо по землі? У такому віці дитина і питає: “Чому? Чому? Чому?”.

– І як це виглядає в нашому місті?

– Сучасні садочки працюють за кількома програмами. Одна з них – “Як сприяти індивідуальному розвитку дитини” (або “Лицем до дитини”). Технологію навчання нам привезла Оксана Винницька з Канади. А програма наша, українського дошкілля. Вона єдина в реґіоні. Й у нас її тепер позичають різні області. Ми приємно здивовані, що ця методика бере початки у Григорія Ващенка. Це був дуже відомий український педагог. Його праці до 1997 року були закриті в архівах НКВС. Тільки завдяки Педагогічному товариству імені Ващенка їх відкрили, роздрукували. І ми зараз маємо чудовий матеріал. Зміст його – якщо дитина хоче малювати, то малює. Та вихователь у те малювання може внести трішки математики. Керує процесом учитель, але виходить те, що хоче бачити дитина. За цією програмою працюють садок-школа “Любисток”, садочки №№147, 105.

А ще разом із Греко-Католицькою Єпархією ми започаткували етику християнської моралі. Маємо 9 груп християнського виховання. Виховательки, котрі там працюють, обов’язково пройшли курси при Науково-методичному інституті освіти і при Катехітичному центрі церкви Святого Юра, зараз заочно вчаться в Любліні. Та все це тільки експериментальні групи. І ми зараз, у 2000 рік від народження Христа, хочемо ту програму затвердити на потрібних рівнях. Нею вже зацікавилися навіть у Києві, в садку-школі “Перша ластівка”. За цією програмою працюють садок №25 (біля церкви Юра), №44 на Сихові, №53 на Симоненка, №94 на Єгорова.

Є ще програма “Крок за кроком”. За нею працюють садок-школа “Малюк” і ще кілька садочків. Вона експериментальна, вийшла з фонду “Відродження”. Гроші на неї давав фонд. Було придбано багато гарних матеріалів, меблів для дітей, посібників. Тепер вона вже на державному бюджеті.

Програма “Вчимося думати” діє в дитсадку на Науковій. Батькам дітей із садочка №123 так сподобалася ця програма, що вони просили залишити дітей при садку в першому класі. Тепер ця школа називається “1, 2, 3”.

– Мабуть, зараз дороге задоволення – відвідувати садок?

– Найдешевші групи – прогулянкові. Діти перебувають там чотири з половиною години без харчування. І навчаються грамоти, розвитку мови, художнього читання, музики, фізкультури; є цілий цикл образотворчих предметів. Мама за таку групу платить 6 гривень, тобто 30 копійок на день. На ці гроші садочок може собі посуд оновити абощо. Ця група поставлена на нормативну базу вперше тут, у Львові. Ми маємо рішення виконкому, положення про таку групу, калькуляцію, розрахунки зарплати, порядок прийому дітей. Усе це розробив наш відділ міськвиконкому. Зараз цими документами цікавляться в Запоріжжі, Житомирі, Черкасах. За кордоном у такі групи приводять дітей, котрі мають із ким залишитись удома, та батьки хочуть, аби вони навчилися ще чогось. Окрім того, у нас є і звичні групи. Якщо дитина цілий день перебуває в садочку, то мама платить півтори гривні на день – це 30 гривень на місяць. Батьки двох дітей або таких, що мають особливі потреби, вади в розвитку, – 1 грн. на день – це 20 грн. на місяць. Є діти з багатодітних родин, за них платять 75 копійок – 15 гривень на місяць. І багато відвідує садок безкоштовно: сироти, напівсироти, діти без батьківського піклування, чорнобильці, діти-інваліди. Коли ми готували пропозицію до нового бюджету, то порахували, що ті діти, котрі звільнені від плати, відвідують садочок 200 днів у році. Ті ж, хто платить 1,5 грн. – тільки 95 днів.

– Маючи такий вибір навчальних програм у садочках, може, все-таки не варто віддавати дитину рано до школи?

– Навчання з шестирічного віку я вважаю дуже прогресивним кроком в Україні. В усьому світі діти вчаться з 4-5 рочків. Але це не означає, що дитина з такого віку йде до школи, мусить читати, писати, сидіти рівненько. Просто вона обов’язково має бути піддана педагогічному впливу. Навіть не хочу казати: навчанню. Бо маленька дитина вчиться інакше. І те, що ми з 6 рочків хочемо забрати дітей до школи, дає змогу нам вплинути якомога раніше на підготовку дитини. Вчити її самостійності, уважності, дорадною бути. І коли вона в сім рочків сяде за парту, то буде готова до більш систематичного навчання. Тому наше управління освіти прийняло таке рішення. Поки що воно рекомендоване. Та, де є умови в дитячому садочку, діти шестирічного віку будуть учитися. Вони матимуть окрему групу, туалет, ванну кімнату, ігровий майданчик. І будуть вважатися класом від школи на території дитячого садка, який є поруч.

– А якщо немає? То підуть у звичайну школу поміж старшокласників?

– У нас такого майже немає. А якщо і є, то дуже-дуже рідко. Це будуть тільки такі школи, де нема садка і де є вільне приміщення. Ми не хочемо створювати прецедент, коли ці будуть у першому класі, а семикласники підуть у другу зміну. Кожна школа має окреме крило для маленьких дітей. Будемо думати, щоби їм було комфортно, щоби там не було зв’язку зі старшими дітьми, котрі можуть їх у туалет не пустити абощо. Та більшість (ми вже проаналізували) батьків цього року не піде до школи з “шестирічками”. І ми не наполягаємо.
Обов’язково це буде з наступного року. А цьогоріч ми посадимо за парти 40% шестирічних. Тоді наступного вже буде тільки 60% “семирічок”. Це набагато легше, ніж коли наступного року посадити два набори в перший клас, і 6, і 7 років. Вони навчатимуться в різних класах. Хіба що за деяким винятком. Якщо “шестирічок” готовий фізично та психологічно вчитися зі старшими, то він піде до них. Може бути, що семирічна дитина сяде з “шестирічками”, бо вона слабенька, хвороблива і не підготовлена до школи. Та переважно будуть чітко класи: “шести-” і “семирічок”. Одні вчитимуться чотири роки, інші – три.

POSTUP - ПОСТУП
№ 83 (527), п"ятниця
12 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Львівські вибори 2000
·Відлуння Українського дому
·Біля Шевченка знову житимуть журналісти

ПЕРША СТОРІНКАІ
·Директор "Топ-Сервісу" "замовив" вісьмох

ПЕРША СТОРІНКА
·Побили композитора і журналіста

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Офіційне безробіття
·Біля Шевченка знову житимуть журналісти
·Коли вивішувати прапори?
·Краса чорна як перлина
·У Львові буде ще один університет
·Срібна підкова залишається

НАША СТОЛИЦЯ
·Що чекає Америку?
·Львівські вибори 2000
·Архіваріус

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Відлуння Українського дому
·Директор "Топ-Сервісу" "замовив" вісьмох
·Затримано кримських міністрів
·Кучма, Ющенко і Медведчук - найвпливовіші

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Енергетичний скандал
·Глобальна провокація
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Варшава визначається з візами
·Росія знову уникнула санкцій
·Декрет Бенеша - на заваді абсолютній гармонії

ОСВІТНІЙ ПОСТУП
·Що буде з садочками, якщо "шестирічки" підуть до школи?
·Діти повинні ходити до школи
·Готуються до "перегонів"

АРТ-ПОСТУП
·Химерне літочислення "Віртуозів"
·"Де-терміно - антитеза" Василя Бажая

МАРГІНАЛИ В ПОСТУПІ
·Бомжівські вечори на хуторі
·Старий цвинтар

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Рух опору у львівському гетто і концтаборах

СПОРТ-ПОСТУП
·"Макларен" почав наздоганяти "Феррарі"
·Фінал Ліги чемпіонів без чемпіонів
·"Спартак" уже майже чемпіон

КРАЇНА РАД
·КАЛЕНДАР
·Час зупинитися, якщо
·ГОРОСКОП