BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 12 травня 2000 року |

Глобальна провокація

РЕЛАМА

Наталія СТЕЛЬМАЩУК

У європейських мас-медіа все частіше зараз з’являється “аномальна” реклама. Це не просто “прикол”, який символізує нинішній етичний стан західного суспільства.

Розквіт так званої провокаційної реклами – один із виявів нового етапу розвитку західного рекламного ринку, що переживає сьогодні під впливом глобалізації справжній бум. Посилення конкуренції між аналогічними за ціною і якістю товарами змушує західних експертів від реклами активно шукати “інші форми” заохочення покупців і використовувати канали її поширення з урахуванням останніх технічних досягнень, передусім Інтернету. При цьому потреба більш витонченого і водночас більш глобального підходу до споживача стимулює появу на ринку могутніх “маркетингових супергруп”, які пропонують практично універсальний набір послуг.

Європейський ринок рекламних послуг, як свідчать дані статистики, перейшов за останні роки до стадії бурхливого зростання. У Німеччині, наприклад, реклама стала однією з найбільш динамічних галузей, незважаючи на млявий розвиток економіки загалом. Торік безпосередні видатки німецьких рекламодавців збільшилися на 6% і досягли рівня 15 млрд. євро. У Франції витрати на рекламу в 1999 році збільшилися на 12% і склали 12,8 млрд. євро. Аналогічне зростання спостерігалося торік і в Італії. Навіть британський рекламний ринок, незважаючи на введену не так давно заборону рекламувати сигарети і тютюнову продукцію, розвивається практично такими ж темпами.

Різке збільшення рекламних бюджетів пояснюється передусім інтеграцією в рамках ЄС і супутньою лібералізацією економік держав Євросоюзу. Поява єдиної валюти, уніфікація економічного регулювання, скасування преференцій для могутніх монополістів стимулюють конкуренцію між власне національними компаніями, а також створюють нові можливості їх конкурентам за кордоном.
Стирання національних кордонів змінює в той же час і саму стратегію рекламного бізнесу. Це стосується не тільки географії, але й способів проштовхування продукту, що рекламується на ринку. Традиційна реклама, як показують останні дослідження, в умовах перенасиченого ринку доходить сьогодні до свідомості лише 4-5% європейських споживачів. Тим часом зростаюча конкуренція між однотипними товарами лише ускладнює цю ситуацію.

Для підвищення ефективності рекламних кампаній все частіше використовується інтегрована реклама, яка передбачає спільну ідею і дизайн для всіх видів проштовхування одного продукту. Відбувається різке розширення маркетингового діапазону, тобто використання всіх каналів реклами (телебачення, радіо, преса, PR, прямий маркетинг).

Очевидно, що найближчим часом на європейському ринку домінуватимуть маркетингові супергрупи, які пропонують широкий спектр послуг – від традиційної друкованої преси до інтерактивного маркетингу в Інтернеті й розробки стратегії виходу на світовий медіа-ринок. До таких супергруп можна віднести, наприклад, французький холдинг Havas Advertising (четверте місце у світі за обсягами продаж). Нещодавно Havas Advertising за 2,1 млрд. доларів придбав американську рекламну групу Snyder Communication, яка здобула широку популярність завдяки своїм нововведенням в області проведення інтерактивних рекламних кампаній в Інтернеті. Ще одна супергрупа на європейському ринку – британська WPP, яка включає два великі агентства – J.Walter Thomson і Ogilvy & Mather, а також мережу невеликих компаній, що спеціалізуються на нових видах реклами.

Найближчими роками найбільше зростання рекламних витрат – в середньому 10% на рік – припадатиме на нетрадиційні види реклами, у тому числі виставки та ярмарки і, звичайно ж, Інтернет. Очікуваний бум synthytn-реклами, за даними базельського дослідницького інституту Prognos, уже скоро може набути вибухового характеру. Про це ж свідчить щорічна доповідь Internet Advertising Bureau, де повідомляється, що прибутки від інтернет-реклами в Європі склали торік 4,5 млрд. євро. У перспективі темпи зростання стануть ще більш вражаючими.

На Заході сьогодні зростає популярність так званої віртуальної реклами, пов’язаної з використанням нової техніки передачі телезображення. У Німеччині, наприклад, вона знаходить застосування при показі спортивних змагань, передусім футбольних матчів. Мова йде про рекламні написи, які час від часу з’являються над телеепізодами спортивного змагання. У цьому випадку на споживача чинять безпосередній вплив на підсвідомому рівні, якого він ніяк не може уникнути (схоже на ефект 25-го кадру). Однак ця новинка поки що перебуває у правовому вакуумі. У договорах між телевізійними станціями і футбольними клубами взагалі відсутня будь-яка згадка про “віртуальну рекламу”.

Цікаво, що останнім часом у Західній Європі зростає і значення зовнішньої реклами, а також невеликих рекламних буклетів і листівок, які роздають на вулицях. У Великобританії торік витрати на зовнішню рекламу збільшилися на 12%. Ця сфера рекламної індустрії, на відміну від багатьох інших, характеризується стабільним збільшенням аудиторії. Деякі агентства, що спеціалізуються на зовнішній рекламі, стверджують, що незабаром вони зможуть конкурувати з телебаченням.

POSTUP - ПОСТУП
№ 83 (527), п"ятниця
12 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Львівські вибори 2000
·Відлуння Українського дому
·Біля Шевченка знову житимуть журналісти

ПЕРША СТОРІНКАІ
·Директор "Топ-Сервісу" "замовив" вісьмох

ПЕРША СТОРІНКА
·Побили композитора і журналіста

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Офіційне безробіття
·Біля Шевченка знову житимуть журналісти
·Коли вивішувати прапори?
·Краса чорна як перлина
·У Львові буде ще один університет
·Срібна підкова залишається

НАША СТОЛИЦЯ
·Що чекає Америку?
·Львівські вибори 2000
·Архіваріус

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Відлуння Українського дому
·Директор "Топ-Сервісу" "замовив" вісьмох
·Затримано кримських міністрів
·Кучма, Ющенко і Медведчук - найвпливовіші

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Енергетичний скандал
·Глобальна провокація
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Варшава визначається з візами
·Росія знову уникнула санкцій
·Декрет Бенеша - на заваді абсолютній гармонії

ОСВІТНІЙ ПОСТУП
·Що буде з садочками, якщо "шестирічки" підуть до школи?
·Діти повинні ходити до школи
·Готуються до "перегонів"

АРТ-ПОСТУП
·Химерне літочислення "Віртуозів"
·"Де-терміно - антитеза" Василя Бажая

МАРГІНАЛИ В ПОСТУПІ
·Бомжівські вечори на хуторі
·Старий цвинтар

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Рух опору у львівському гетто і концтаборах

СПОРТ-ПОСТУП
·"Макларен" почав наздоганяти "Феррарі"
·Фінал Ліги чемпіонів без чемпіонів
·"Спартак" уже майже чемпіон

КРАЇНА РАД
·КАЛЕНДАР
·Час зупинитися, якщо
·ГОРОСКОП