BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 12 травня 2000 року |

Львівські вибори 2000

ОГЛЯД

Ксенія ЗАГОРОДНЮК

Закінчення. Початок –стор. 1

Попри те, що нові депутати аж ніяк не змінять розкладки сил у нинішньому парламенті, значення виборів-2000 важко переоцінити. По-перше, за два роки, що минули з часу парламентських виборів, на політичній арені країни сталося чимало пертурбацій: частково відійшли на маргінес колись потужні сили, як-от НДП чи чорноволівський Рух, натомість триває боротьба за провідні позиції між новоутвореннями штибу партій “Демократичний союз” і “Батьківщина”. Тож для перших ці вибори стануть шансом повернути колишню славу їхнім абревіатурам, а для других – нагодою довести свою значимість і потенційну потугу. По-друге: український політикум повільно, але дуже впевнено входить у фазу застосувань фахових PR-технологій, і нинішні вибори стануть другими після минулорічних президентських, де відбуватиметься визначення і відбір тих методів впливу на електорат, що будуть найефективнішими для того чи іншого регіону країни.
На довиборах у ВРУ вирішуватимуться ще й суто внутріпартійні та внутріблокові питання як стратегічного, так і поточного характеру. Зрештою, увесь цей розклад уже дуже скоро стане очевидним – його найяскравішою ілюстрацією буде виборча кампанія у Галицькому
в/о №115, що набирає обертів.

Стійкі чутки про намір кількох вельми впливових львівських політиків балотуватися і вперте утримування їх самих від будь-яких публічних заяв щодо цього роблять усі прогнози стосовно ймовірного переможця передвиборної гонитви у Львові дуже і дуже приблизними. Та все ж умовно поділити той, даруйте, натовп начебто бажаючих зареєструватися кандидатом на фаворитів і відвертих аутсайдерів, а також за інтересами, ніщо не заважає.

Хто тут львів’янин?

Почнемо з фаворитів, до яких, у першу чергу, слід зарахувати сина покійного лідера НРУ В’ячеслава Чорновола – Тараса, і колишнього міністра інформації Зиновія Кулика. Саме вихід обох цих претендентів на “поле брані” теоретично підтверджує, а фактично спростовує тезу про ментальну “львівськість” нинішніх виборів у 115-му окрузі.

Чи не єдиною метою розпочатої Куликом кампанії, схоже, є створення ефекту його повернення у Львів після 26 років напрочуд тривалого, як на “тимчасове”, проживання у всеукраїнській столиці. Завдання не з легких, але виконується дуже послідовно. Спочатку був “Галицький лицар”, на якому екс-міністр у номінації “львів’янин, який мешкає поза межами Львова” (о диво!) виборов перемогу у Богдана Ступки, Юрія Башмета, Романа Віктюка та інших не менш знаних і шанованих у світі діячів. Потім – одразу дві шоунізовані презентації журналу “ПіК” у Львові. Далі з’явилися “христосвоскрески” з усміхненим Куликом, безкоштовний транспорт на свята – і пішло, і поїхало: вже скоро львів’яни стануть свідками довготривалого й різнохарактерного шоу з висуваннями пана Зиновія від трудових колективів усіх місцевих установ, дотичних до його екс-посад, естрадними концертами, привезеннями сюди київських “світил”, інтелектуальними дебатами та акціями “для народу”. Словом, Кулик поміж нас! А далі – “далі буде”... Однак цього може й не вистачити, адже львівський виборець, який, судячи з соціологічних опитувань, вважає найсвятішим обов’язком свого народного депутата лобіювання інтересів округу, може й зрозуміти, що Куликові на депутатстві розходиться виключно через необхідність легалізувати своє становище, адже ніякою посадою екс-міністр та екс-віце-секретар РНБОУ нині не обтяжений.

Певною мірою протилежна ситуація з “львівськістю” рухівського кандидата Тараса Чорновола. Тутешні політологи взагалі схильні співвідносити успіх його кампанії з діями конкурентів, які за умови вдало обраної тактики перетворять усі позитивні резерви Чорновола на мінуси. Так, на перешкоді рухівцеві може стати навіть власне ім’я. Не кажучи вжепро місце праці: більше року Тарас Чорновіл є шеф-редактором рухівської газети “Час-Time”, що видається у Києві, і попри те, що проводить більшість свого часу у Львові й має тут родину, легко “ковтає” закиди опонентів (у тому числі й “групи підтримки” Кулика) про відірваність від Львова і тих його проблем, що потребують вирішення через парламент. Та менше з тим: найбільше завадити Чорноволові (як, зрештою, будь-кому з кандидатів) може його ж колега по партії, на підтримку якої, як і дружньої ПРП, він розраховує.

Ідеться про міського голову Львова Василя Куйбіду, якому пов’язаний із депутатством у парламенті переїзд у Київ значною мірою допоможе зреалізувати амбітні плани щодо головування в НРУ. Враховуючи більш, ніж добру громадську думку про нього й необмежений адміністративний ресурс Куйбіди, аналітики оцінюють його шанси на перемогу як стовідсоткові. Інша річ, що сам Куйбіда вже встиг відрізати шляхи до відступу, чи то пак наступу, коли публічно заявив про рішення зняти свою кандидатуру з обговорення на Крайовій Раді НРУ на користь Тараса Чорновола. Іншою фігурою цього плану є депутат міськради Андрій Садовий. І хоча кілька ініціативних груп вже висловили бажання бачити його в списку кандидатів, схоже, сам п. Садовий ще вирішує, чи піти назустріч цим пропозиціям. “Поступ”, зі свого боку, інформуватиме про подальші рішення цих двох достойників.

На противагу

За однією з версій, кандидатом, який серйозно вплине на результат виборів, цілком може стати голова міської організації НДП, головний архітектор Львова Володимир Швець. Його можливість балотуватися ускладнена відсутністю фінансування та особистими якостями. Швець, кажуть, є людиною виключно порядною й надто вразливою, а тому може й просто не схотіти знову наразитися на масований викид спрямованого проти нього негативу, як це було на минулих парламентських виборах.

Експерти, натомість, переконані, що Володимир Швець таки має непогані шанси здобути мандат у 115 окрузі. Пояснюється це природним бажанням виборців виправити стару помилку, адже Роман Шмідт – депутат, який покинув їх, спокусившись перспективною для себе роботою у виконавчій гілці влади, переможно відірвався від Швеця у
1998 році всього на кілька відсотків.

Натомість львівським відповідником Зиновія Кулика є генеральний директор телекомпанії “Міст” Михайло Хвойницький, який є хорошим телевізійником та чується у сфері інформації, мов риба у воді. Як і Володимир Швець, у 1998 році Хвойницький претендував на депутатство від Галицького округу, а в цьогорічній кампанії встиг уже й відзначитися. Першими з’явилися його плакати, одним із перших він подав заяву в окружну комісію. Відповідно, першим же він може бути і зареєстрований. Надто впевнено з Сихова (базового району округу) рухається Хвойницький з епітетом “перший”.

Блоки

Хроніка подій у середовищі всіх політичних блоків, що існують на наших теренах, не потребує навіть коментарів. Хоч Рух, висуваючи Тараса Чорновола, й пообіцяв узгодити спільну кандидатуру від усіх трьох партій вже після реєстрації, КУН страшенно образився й спересердя висунув голову своєї міської організації Миколу Порайка. При цьому в політичній непослідовності та непорядності були звинувачені обидві начебто дружні партії (НРУ та ПРП). А коли дійшло до самого КУНу, то з’ясувалося, що діє він всупереч старим і, схоже, надійно забутим зобов’язанням щодо юридично “живого” блоку “Національний фронт”. Не менш забудькуватими виявилися й решта учасників цього дворічної давності утворення: УРП не вагаючись проголосила своїм “олімпійським” (пообіцяли зняти кандидатуру, та ще не знають, на чию користь) учасником довиборчих перегонів у 115 окрузі Степана Середу, від УКРП піде Степан Хмара.

Ситуацію рятує хіба що той факт, що обласні організації цілого ряду правоналаштованих партій уже начебто мають попередню домовленість про визначення спільного кандидата й публічно назвали прізвища тих, з кого, даруйте, вони визначатимуться. Групку імовірних кандидатів у складі редактора газети “ЗВУ” Богдана Вовка, Степана Середи, Миколи Порайка та Степана Хмари відтоді дотепно почали називати “сихівською четвіркою”. Це пряма аналогія з “канівською четвіркою”, яка боролася з Кучмою, ці ж четверо ідеологічним ворогом обрали Кулика. Принципова різниця полягає лише в тому, що “сихівська четвірка”, найімовірніше, матиме ще менший вплив на ситуацію в окрузі, аніж її прототипи в країні.

Радикали

На певну частку електорату в окрузі цілком закономірно можуть розраховувати кандидати з іміджем радикалів. Серед населення завжди знайдуться прихильники як крайніх правих, так і крайніх лівих ідеологій. Однак їх не так багато, як може здаватися, – громадська активність цих людей зазвичай вища, ніж середня, що створює ілюзію домінування їхніх позицій над іншими. Улюбленців такої публіки не слід вважати серйозними претендентами на депутатський мандат, але за певних обставин і вони здатні впливати на погоду в окрузі. У такому контексті політологи розглядають Степана Хмару мало не як феномен – він дивовижним чином “свій” для обох кінців політичного спектра. Якщо правим Хмара є “по життю”, то прихильність лівих він отримав на минулорічних президентських виборах, коли Степан Ількович виступив у новому амплуа палкого адепта соціалістичної ідеї від Олександра Мороза.

POSTUP - ПОСТУП
№ 83 (527), п"ятниця
12 травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Львівські вибори 2000
·Відлуння Українського дому
·Біля Шевченка знову житимуть журналісти

ПЕРША СТОРІНКАІ
·Директор "Топ-Сервісу" "замовив" вісьмох

ПЕРША СТОРІНКА
·Побили композитора і журналіста

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Офіційне безробіття
·Біля Шевченка знову житимуть журналісти
·Коли вивішувати прапори?
·Краса чорна як перлина
·У Львові буде ще один університет
·Срібна підкова залишається

НАША СТОЛИЦЯ
·Що чекає Америку?
·Львівські вибори 2000
·Архіваріус

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Відлуння Українського дому
·Директор "Топ-Сервісу" "замовив" вісьмох
·Затримано кримських міністрів
·Кучма, Ющенко і Медведчук - найвпливовіші

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Енергетичний скандал
·Глобальна провокація
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Варшава визначається з візами
·Росія знову уникнула санкцій
·Декрет Бенеша - на заваді абсолютній гармонії

ОСВІТНІЙ ПОСТУП
·Що буде з садочками, якщо "шестирічки" підуть до школи?
·Діти повинні ходити до школи
·Готуються до "перегонів"

АРТ-ПОСТУП
·Химерне літочислення "Віртуозів"
·"Де-терміно - антитеза" Василя Бажая

МАРГІНАЛИ В ПОСТУПІ
·Бомжівські вечори на хуторі
·Старий цвинтар

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Рух опору у львівському гетто і концтаборах

СПОРТ-ПОСТУП
·"Макларен" почав наздоганяти "Феррарі"
·Фінал Ліги чемпіонів без чемпіонів
·"Спартак" уже майже чемпіон

КРАЇНА РАД
·КАЛЕНДАР
·Час зупинитися, якщо
·ГОРОСКОП