BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX п"ятниця 5травня 2000 року |

Генрик Сенкевич у Львові

СТОРІЧЧЯ

Петро й Іван РАДКОВЦІ

У своїй багатовіковій історії Львів бачив чимало постатей, котрі залишили помітний слід у світовій історії. Це були королі та політики, художники та музиканти, поети і прозаїки та і просто авантюристи. Декотрі з них приходили сюди як завойовники, інші – не з власної волі. Проте були й такі, кого запрошували та на кого чекали.

У квітні-травні 1900 року багато часописів Львова, Відня, Варшави та Кракова повідомляли про перебування у Львові Генрика Сенкевича. Ми ж спробуємо відтворити цю подію столітньої давності на підставі українських і польських часописів, які зберігаються у фондах відділу періодичних видань Львівської наукової бібліотеки ім. В.Стефаника НАН України.

Це був доволі рідкісний випадок, коли й українські, й польські автори однаково доброзичливо відгукувалися про польського літератора, котрий описував у своїх творах українсько-польські відносини ХVII століття.

На автора Трилогії (“Вогнем і мечем”, “Потоп”, “Пан Володийовський”) у Львові чекали. А свідчить про це інформація Gazety Lwowskiej напередодні приїзду (в розділі “Хроніка”): “Генрик Сенкевич прибуде до Львова швидким поїздом завтра о дев’ятій годині вечора”.

Тож не дивно, що ввечері 29 квітня 1900 року старенький вокзал, збудований іще 1861 року, не зміг умістити всіх охочих привітати поважного гостя.
Наступного ранку газета “Діло” повідомляла: “Славний писатель польський Генрик Сенкевич прибув вчора з Кракова до Львова, а нині виголосить відчит о битві под Ґрунвальдом. На двірці львівська Полонія (президія міста, коло літерацьке, товариство дневникарське, молодіж середніх шкіл в шпалері на улиці перед двірцем, дами і багато публіки) повітала гостя оваційно промовами, окликами і походом з факлями, який устроїла молодіж”.

Але не лише Львів прагнув привітати славетного письменника. Як писала Gazeta Lwowska, в ті дні “на всій лінії між Краковом і Львовом, на більших станціях, панувало незвичне пожвавлення. Вже в Тарнові очікували його приїзду, але автор “Хрестоносців” не показувався з вагону, не припускаючи ні на мить, що це саме він принадив на двірець такий натовп”. На наступних станціях, почувши вигуки на свою честь, Г.Сенкевич був приємно здивований пишністю зустрічей і словами захоплення.

На львівському ж вокзалі дорогого гостя, крім шкільної молоді та львівського загалу, зустрічали президент міста Малаховський, віце-президент Міхальський, президія Товариства польських журналістів у складі панів Зайончковського, Скшинського та Шнюр-Пепловського.

“З двірця поїхав Сенкевич вулицею, утвореною студентами, що проводили його з смолоскипами, і серед здвигу стрічаючого його народу до Європейського готелю” (пл. А.Міцкевича, 4) (“Діло”, 2 травня 1900 року).

“В понеділок (30 квітня. – П. й І.Р.) в полудень дав намістник гр. Пінінський в честь гостя сніданє, а по сніданю зробив Сенкевич візиту краєвому маршалкові гр. Баденьому, президентові міста д-рові Малаховському і проф. Ант. Малецькому. Вечором о год. 6 мав Сенкевич заповіджений відчит в ратушевій салі, заповненій по береги сметанкою польської суспільності. Читав він опис битви під Ґрунвальдом з своєї найновішої повісті (“Хрестоносці”), котра тепер друкує ся. Зібрана в салі балевій публіка, а передовсім пані, засипали прелеґента по скінченім відчиті цвітами. По відчиті удав ся Сенкевич на обід до редактора Gazet’-и Lwowsk-ої Ад. Креховецького, а опісля коло 10 години на раут, уладжений “літературно-артистичним колом”... Сенкевич забавив на рауті до півночі” (“Діло”, 2 травня 1900 року).

Під час перебування у Львові Г.Сенкевич у супроводі редактора радника А.Креховецького відвідав також засідання Галицького Сейму, де розглядалося питання бюджету.

“Поважний гість побував у театрі Скарбека (нині – ім. М.Заньковецької. – П. й І.Р.), де на його честь було представлено виставу “Галька” з Мишугою та Цудеківною у головних ролях... Сенкевич розмістився у 3-ій ложі першого ярусу, яка дякуючи старанням митців була гарно облаштована диванами і свіжими квітами” (Gazeta Lwowska, 5 травня 1900 року).

Особливим днем під час візиту Г.Сенкевича до Львова було 4 травня – день, коли йому виповнилося 53 роки.

“Сьогодні Сенкевич робив подальші візити, а о другій годині був в “Національному казино” на сніданку у віце-президента Товариства польських журналістів Казимира Скшинського, на який отримали запрошення всі члени виділу товариства, зокрема, головні редактори часописів... Редактор п. Адам Креховецький виголосив у піднесених словах тост “Кохаймося!”, водночас нагадавши, що сьогоднішній день, день четвертого травня, є днем уродин Сенкевича” (Gazeta Lwowska, 5 травня 1900 року).

Загалом, хроніка перебування Сенкевича у Львові рясніє описами різних прийомів і вшанувань видатного письменника. Кепкуючи з цього, газета “Діло” писала: “Львівські Поляки знані з того, що славного гостя “тучать” сніданями, обідами, вечерями”.

Останнім днем перебування Г.Сенкевича у Львові була субота 5 травня 1900 року. “Після сніданку у Креховецьких прибув до голови Товариства польських журналістів п. Ліберата Зайончковського, де його очікував весь львівський журналістський світ” (Gazeta Lwowska, 8 травня 1900 року). На цьому прощальному прийомі Г.Сенкевичеві на знак визнання його таланту від львівського письменства було вручено золоте перо.

Ввечері того ж дня на залізничному вокзалі Г.Сенкевич, прощаючись із львів’янами, сказав: “Протягом усього мого перебувння тут мене сердечно приймали як мої колеги по перу, так і всі решта. Щиро за це дякую і виголошую: Хай живуть львів’яни!”.

“Шлях до Городка проводжаючі дорогого гостя особи провели у вагоні-ресторані, де ще раз було виголошено тост на честь і за успіх Сенкевича” (Gazeta Lwowska, 8 травня 1900 року).

Так закінчився другий візит Г.Сенкевича до Львова, який суттєво відрізнявся від попереднього, що відбувся близько двадцяти років перед тим. Письменник мав тоді змогу познайомитися лише з небагатьма львівськими літераторами. А за прочитану лекцію йому заплатили незначну суму. У 1900 ж році за лекції та уривки “Хрестоносців” він зібрав доволі вагомі кошти, які передав на будівництво пам’ятника А.Міцкевичеві, в журналістський пенсійний фонд і на користь польського товариства “Народна Школа”.

“Як один із численних характерних і красномовних фактів за час перебування Сенкевича у Львові слід зазначити, що п. Шковрон, власник готелю “Європейський”, вважаючи за велику честь, що саме сюди завітав автор Трилогії, не хотів прийняти жодної оплати за запропоновані видатному письменнику апартаменти та інші надані послуги” (Gazeta Lwowska, 8 травня 1900 року).

Загалом, 1900 рік був двадцять п’ятим роком літературної діяльності Г.Сенкевича, який народився 5 травня 1846 року. За цей час українська літературна критика сформувала вже ставлення до його творчого доробку.
Зокрема, ще в 1895 році Михайло Грушевський зазначав: “Генрик Сенкевич – тепер одна з видатнійших фігур літературного світу не тільки польського, але й всесвітнього. Для нас же, як для народа, стількома різнорідними зв’язками зв’язаного з народом польським, він має тим більший інтерес”. Ґрунтовний аналіз українсько-польських відносин у творчості Г.Сенкевича, який здійснив Володимир Антонович у праці “Польсько-руські взаємини XVII віку в сучасній польській призмі”, львівський часопис “Діло” опублікував іще в 1885 році.

POSTUP - ПОСТУП
№ 80 (524),
п"ятниця 5травня 2000 року
·PDF - ст.01
ПЕРША СТОРІНКА
·Гелікоптер розбився від перевантаження
·Американець і надалі командує в Європі
·Вчора у Львові не ходив електротранспорт
·Кучма підтримав "Хвилю Свободи"

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·КІЛЬКА СЛІВ
·Армія потребує контролю
·Свято голландського кіно
·Чекають 9 травня
·Тризуб для Верховної Ради
·Здійснення мрій Митрополита
·Майбутні кухарі та офіціанти не підвели

НАША СТОЛИЦЯ
·Самі винні?
·Сторіччя Степана Гжицького
·Капітула визначила нагороду
·Родина Горбачів: символ незнищенності українства

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Прем"єр і члени ЦВК - особливі
·Гвинтокрил розбився від перевантаження
·Референдумні поневіряння тривають
·Ротації в міліцейських редутах

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Ющенко їде в США
·Європейський Уолл-Стріт
·Енергетичні реформи-ІІ
·СВІТ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Процес століття розпочався
·Американець і надалі командує в Європі
·Неєвропейці теж хочуть голосувати
·Тероризм крокує по планеті

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Олександр Кривенко: "Хочеш бути українцем - будь ним"

АРТ-ПОСТУП
·"Бу-Ба-Бу" в філармонії
·Новинка від видавництва "Сполом"
·Адепти високої гри
·Художні контакти із Заходом

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Перше товариство "Січ" і січовий рух
·Генрик Сенкевич у Львові

АВТО-ПОСТУП
·NEWS
·NEWS

СПОРТ-ПОСТУП
·Німці під землею перетворювали жінок на чоловіків
·Ребров уже нікуди не їде?
·"Реал" наблизив іспанський фінал
·Українці - одні з чотирьох невдах
·СПОРТ-БЛІЦ

КРАЇНА РАД
·КАЛЕНДАР
·Як посваритися з дружиною
·ГОРОСКОП