BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 21 квітня 2000 року |

Бакай

ФІГУРА

Кость БОНДАРЕНКО

Ігоря Бакая називають наймолодшим українським олігархом. Маючи трохи більше за 35 років, він уже серйозно заявив про себе на політичній арені і тривалий час посідав одне з найпочесніших місць в оточенні Леоніда Кучми. Крім того, Ігор Бакай – хитрий і талановитий політик, котрий, немов кваліфікований ґросмейстер, постійно шукає нових композицій на політичній шахівниці. При цьому він розуміє, що в політиці порівняно з шахами значно більше можливих ходів, і фігури тут ходять не завжди так, як велять правила. Та й пішаків у цій грі куди більше. А ще правила гри в політику (на відміну від шахів) не зобов’язують закінчувати гру оголошенням мата королю, – в політиці й короля можна міняти будь-яку кількість разів...

Ігор Бакай народився 17 листопада 1963 року в Рівному. Там і досі мешкають його батьки – Михайло Васильович і Устина Артемівна. Після закінчення восьмирічки в 1978-82 роках Ігор Бакай навчався у Березнівському лісотехнічному технікумі. За фахом – майстер лісу, технік лісового господарства. Далі – служба в армії. Згодом, уже коли був відомою та заможною особою, навчався на юридичному факультеті Академії праці та соціальних відносин (1994-98 рр.). Після повернення з війська оселився у Львові, де працював начальником бази підготовки футбольної команди “Карпати”. У 1989 році залишає цю посаду і їде в Якутію, де працює на лісорозробках – бригадиром і майстром дільниці. Після проголошення незалежності України Бакай повертається до Львова і на виручені в тайзі гроші відкриває кооператив “Козацькі страви”, який мав у своїй мережі не лише кафе, а і м’ясопереробний цех. Але вже в 1992 році Ігор Бакай переїхав до Києва, де очолив компанію “Велес”. Наступного року фірма “Велес” увійшла до корпорації “Республіка”.

“Республіка” була заснована в січні 1993 року на базі десяти малих підприємств. Основним видом діяльності “Республіки” була торгівля продуктами харчування, згодом – металом і газом. Незрозумілі важелі, які вивели “Республіку” та її керівника, тридцятирічного Ігоря Бакая, в розряд найбільш наближених до уряду людей. За неперевіреними даними, основним патроном І.Бакая був А.Голубченко, міністр промисловості в уряді В.Масола. За іншими даними, І.Бакаєві протегував тодішній голова Служби безпеки України Євген Марчук. У 1994 році І.Бакай подав прем’єр-міністрові В.Масолу план погашення заборгованості України за туркменський газ. Згідно з планом, “Республіка” зобов’язувалась оплатити українські борги перед Туркменістаном за 1993 рік і забезпечити надходження газу в Україну на суму $663,9 млн. В обмін на це “Республіка” отримувала “добро” на постачання туркменського газу в Україну.
Підпис І.Бакая стояв поряд із підписами президентів і голів урядів України й Туркменістану. І.Бакай лобіював в уряді “необхідні умови” (виділення квот, експортних ліцензій, фінансових ресурсів) для виконання “Республікою” зобов’язань щодо оплати туркменського газу. Корпорацію звільнили від обов’язкового продажу половини валютної виручки. За словами І.Бакая, він знайшов в особі В.Масола “особистого друга, який прекрасно розумів, що потрібно країні і підприємцям”. 25 березня 1994 року В.Масол підписав Постанову Кабміну “Про погашення боргу за газ, який прийшов з Туркменістану в 1993 році, і розрахунки за його поставки в першому півріччі 1994 року”. Після цієї постанови світ дізнався про існування “Республіки” та про наявність угоди між корпорацією і урядом. На цій угоді “Республіка” заробила понад $500 млн. Через В.Масола І.Бакай отримав сприяння Президента України Л.Кравчука. Чи варто нагадувати, що таким же шляхом – шляхом оплати послуг Туркменістану – пішла в 1995 році Юлія Тимошенко з її ЄЕСУ?

Як стверджують злі язики, “Республіка” не змогла впоратися з узятими зобов’язаннями, і борг України перед Туркменією збільшився майже вдвічі. Міністерство фінансів України наклало на “Республіку” відповідні санкції, які так і не було погашено. Американський дослідник світової енергетики Р.Чяпка стверджує, що внаслідок діяльності “Республіки” енергетичний борг України перед Туркменістаном зріс до $664 млн., а сама “Республіка” заборгувала Росії і Туркменії близько $240 млн.

Саме тоді в економічній сфері починає світитись ім’я партнера І.Бакая – Ігоря Шарова, який у 1994 році об’єднав із “Республікою” своє підприємство “Інкопмарк”, зареєстроване в Кіровограді. У “Республіці” І.Шаров посів місце виконавчого директора.

Після приходу до влади Л.Кучми “Республіка” втратила впливи в енергетичному бізнесі. Що більше, Леонід Кучма завдав серйозного удару “Республіці”, бо саме з його подачі корпорацією зацікавилися не лише податківці, а й органи юстиції. Від детального розслідування справи “Республіку” врятувала пожежа в офісі корпорації. Як свідчить акт, сталося банальне загоряння електропроводу. У цей же час російський “Газпром”, зацікавлений у монопольному пануванні в газовій сфері, витіснив “Республіку” з ринку туркменського газу. Її місце посіло українське представництво російської кампанії “Ітера”.

У 1995 році І.Бакай створює на базі “Республіки” АТ “Інтергаз”. Засновниками “Інтергазу” з американського боку стала компанія ADI (вона була власником контрольного пакету акцій), а з українського – “Енергія”, “Республіка” й “Енерджі інвест компані”. Єдиним акціонером компанії ADI був сам Ігор Бакай. 11 серпня 1995 року в американському штаті Пенсильванія було зареєстровано закордонну фірму “Інтергаз Інк.” за реєстраційним номером 2664703. Директором фірми названо Ігоря Шарова, секретарем-скарбником – Станіслава Мельника. Резиденція фірми містилася (згідно з офіційними документами) в містечку Медовбрук, штат Пенсильванія. Купівля резиденції обійшлась у $147555 готівкою.

“Інтергаз” відразу ж почав конкурувати з “Єдиними енергетичними системами України”. Скажімо, І.Бакай відмовився вступати у створений П.Лазаренком Український газоресурсний консорціум, де чи не першу скрипку грала ЄЕСУ. Та на хвилі загострень стосунків між ЄЕСУ і “Газпромом” “Інтергаз” поступово налагоджує контакти з відомством Р.Вяхірєва. У 1996 році “Інтергаз” мав контракт із “Газпромом” на постачання понад 10 млрд. куб. м газу і виконав цей контракт приблизно на 50%. У 1997 році компанія не втратила (не без участі І.Шарова, на той час радника Президента) урядової довіри й отримала квоту 8,3 млрд. куб. м газу. І це незважаючи на те, що в тому-таки 1997 році “Інтергаз” заборгував своїм постачальникам $340 млн., із яких $140 млн. припадали на “Газпром”.

Улітку 1997 року І.Шаров та І.Бакай були серед тих, хто лобіював призначення В.Пустовойтенка на посаду прем’єра. На думку І.Сікори (Центр прогнозування соціально-економічних і політичних процесів), “пара Бакай-Шаров може вважатися найсильнішою як у впливі на Президента, так і в утриманні “Інтергазом” позицій на газовому ринку. Прихід у владні коридори команди Пустовойтенка варто розглядати як чинник, що сприятиме зростанню акцій “Інтергазу”, який, безумовно, прагнутиме зміцнити свої позиції на ринку”. Ці слова було сказано влітку 1997 року, і на той час вони відповідали дійсності.
На підтвердження цих слів варто навести таку ілюстрацію: після приходу до влади уряду В.Пустовойтенка “Інтергаз” залишив за собою право обслуговувати такі перспективні області, як Одеська, Харківська, Запорізька. На думку ряду оглядачів, кадрові перестановки в 1997-98 роках у цих областях проводили саме на догоду керівництву “Інтергазу”.

Паралельно з бізнесом І.Бакай пробує сили в політиці. У 1995 році він висунув свою кандидатуру в Миргородському виборчому окрузі. За результатами опитувань, у цей час він мав усі шанси зайняти друге місце. Та І.Бакай зняв свою кандидатуру на користь Євгена Марчука. У 1995 році він висунув свою кандидатуру у Бориспільському виборчому окрузі №208, де переміг свого головного конкурента – екс-міністра оборони Костянтина Морозова. У Верховній Раді був членом депутатської фракції “Конституційний центр”, входив до складу комітету з питань екологічної політики, де тісно зійшовся з заступником голови комітету Михайлом Сиротою і з колами, близькими до Партії зелених.
У 1997-98 роках І.Бакай обіймав посаду заступника міністра нафтової та газової промисловості України.

У 1998 році Ігор Бакай переміг у 97-у (Бориспільському) виборчому окрузі, де його головним конкурентом був перший секретар Київського обкому КПУ Євген Соломатін. Але Центрвиборчком не затвердив
обрання, бо І.Бакай відмовився полишити роботу в “Інтергазі”. У квітні 1998 року Печерський районний суд м.Києва задовольнив позов І.Бакая до ЦВК, і п. Бакай отримав депутатський мандат.

Його приятель І.Шаров виборював депутатський мандат у 98-у виборчому окрузі, де проти нього кандидувала генеральний директор ВО “Артеміда” Ганна Антоньєва. Перед виборами невідомий ХТОСЬ насилав на “Артеміду” “Беркут” і податківців із ревізією. Несподівано на захист “Артеміди” стало Українське телебачення. З’ясувалося, що Г.Антоньєва – людина, особливо близька до однієї надзвичайно впливової на теренах СНД особи. І.Шаров мандата не отримав. І.Бакай відмовився підтримати І.Шарова, бо не бажав псувати стосунки з усесильним “містером К.”. Відтоді дороги І.Шарова й І.Бакая розійшлися.

Рідний брат Ігоря Бакая Олег (на той час голова ради директорів ЗАТ “Інтергаз”) ішов під 4-м номером у списку Республіканської християнської партії.

У червні 1998 року І.Бакай склав повноваження народного депутата. 1 червня Указом Президента України Ігоря Бакая було призначено головою правління Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”. Цим же Указом головою наглядової ради “Нафтогазу” було призначено давнього партнера Бакая Анатолія Голубченка. Цікаво, що більшість керівних посад у системі “Нафтогазу України” нині посідають люди, котрі в середині 90-х років працювали в системі “Львівтрансгазу”.

Деякий час перед тим найімовірнішим кандидатом на посаду президента “Нафтогазу України” називали керівника найбільшого в Україні нафтовидобувного підприємства “Охтирканафтогаз” Романа Рапія. Але 3 березня 1998 року Р.Рапій разом із його водієм загинув в автокатастрофі. І.Бакай виявився єдиним претендентом на посаду президента НАК “Нафтогаз України”.

На той час І.Бакай був уповноваженою особою Фонду держмайна з управління 60% акцій ВАТ “Укрнафта”, головою спостережної ради ВАТ “Укрнафта”. 2 червня 1998 року було призначено збори акціонерів “Укрнафти”, на які І.Бакай не з’явився (на проведення зборів оргкомітет витратив 500 тис. грн.). Збори було визнано недійсними. Проте 3 червня своїм власним рішенням І.Бакай підписав документ про входження “Укрнафти” в “Нафтогаз України”.

1 вересня 1998 року І.Бакай прийняв рішення про усунення від постачань газу українським споживачам усіх трейдерів. За його словами, “відповідальність за енергетичну безпеку України бере на себе НАК “Нафтогаз України”. З 1 вересня весь газ – і український, і отриманий від РАТ “Газпром” – реалізується українським споживачам виключно через дочірню структуру “Нафтогазу України” – “Торговий дім “Газ України”. Цікаво, що рахунки “Нафтогазу України” непідконтрольні Рахунковій палаті.

Закінчення – стор. 10

POSTUP - ПОСТУП
№ 74 (518), п'ятниця
21 квітня 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Лобановський визначив кандидатів
·За свободу слова
·Кучма пішов в атаку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Напад на голову профспілки ЗМІ
·Обвал у Львові
·Кулик не долар - не всім подобається
·Вагітна вбивця

НАША СТОЛИЦЯ
·Справедливість на Вулецьких пагорбах
·Військові отримали подарунки
·"Львівавтозапчастину" - на запчастини?
·Архіваріус

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Слідчі комісії існуватимуть і надалі
·На полюсі теж потрібні гроші
·Парламентаризм - дороге задоволення

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Чи знайдуть гроші для "Утел"
·Готуйтеся до значного подорожчання срібла
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·Світоогляд
·Мечіяра брали штурмом
·Берлусконі повалив 57-й уряд
·Австрія може вийти з ЄС
·Угорщину врятують українці

АВТО-ПОСТУП
·News
·Нове Audi A4
·Технічний огляд-2000

АРТ-ПОСТУП
·Останній романтик галицького класичного мистецтва
·Таїнство причащання до світла

ШАХІВНИЦЯ ПОТУПУ
·Бакай
·Бакай (продовж)

СПОРТ-ПОСТУП
·Ривалдо гратиме в "Лацiо"?
·"Смерть" "Манчестера" перед власними вболівальниками
·Українці на чемпіонатах Європи
·Спорт-бліц

POST-SCRIPTUM
·Календар
·Чого не треба робити з пейджером
·Гороскоп