BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 21 квітня 2000 року |

Готуйтеся до значного подорожчання срібла

ПРОГНОЗИ

Наталія СТЕЛЬМАЩУК

Ще торік почали з’являтися численні апокаліпсичні прогнози аналітиків-алярмістів, які обіцяли неминуче зростання цін срібла з 5 до 10-20, а може, й до 100 доларів за тройську унцію. Поки що ці прогнози ще не збулися. Проте фундаментальні причини, які лежать в їх основі, нікуди не поділися. У цін на срібло, як і раніше, зберігається колосальний потенціал зростання. Показовим є той факт, що величезну любов до інвестицій у срібло демонструють такі відомі і впливові американські бізнесмени, як Джордж Сорос, Уоррен Баффет та Білл Гейтс.

Два роки тому знаменитий американський інвестор Уоррен Баффет публічно оголосив, що його інвестиційна компанія Berkshire Hathaway скупить на ринку майже 4 тисячі тонн срібла. Berkshire Hathaway стала власником запасів, які відповідають п’ятій частині річного світового видобутку цього металу. Коли Баффет здійснював цю масштабну закупівлю, ціни на срібло помітно підскочили, досягши десятирічного максимуму, але потім швидко повернулися до звичайних для останніх років цифр.

Найвідоміша спроба маніпулювання ринком срібла трапилася двадцять років тому. У 1979-1980 роках брати-мільярдери Ханти провели безпрецедентну спекулятивну гру на підвищення. За декілька тижнів котирування срібла злетіло з 5 до 50 доларів за тройську унцію, буквально “озолотивши” Хантів. Однак радість братів була недовгою: вони розорилися. Найважливішим чинником, який зумовив падіння Хантів, стала реакція на зростання цін одного з найбільших традиційних споживачів “білого металу” – Індії. Скорочення внутрішнього попиту через різке підвищення вартості срібла змусило індійські власті зняти обмеження на його експорт, і ринок виявився переповненим цим металом. Баланс попиту і пропозиції було порушено.

Зараз підвищений інтерес до ринку “білого металу” стали виявляти й інші великі бізнесмени. Так, найбагатша людина світу Білл Гейтс за порадою Баффета торік став акціонером корпорації Pan American Silver – канадської компанії, яка спеціалізується практично виключно на видобутку срібла. Нинішня спроба групи провідних бізнесменів світу взяти під контроль ринок срібла відрізняється від атаки братів Хантів тим, що сьогоднішні претенденти сконцентрували свої зусилля на захопленні не стільки запасів металу, як цілих родовищ. Причому навіть тих, експлуатація яких при теперішніх цінах збиткова. Так, уже згадана Pan American Silver є власником чотирьох копалень на території Сполучених Штатів, на даний момент заморожених. Для того, щоб ці копальні стали рентабельними, рівень цін на срібло має бути значно вищим від існуючого.

У 1994 році Джордж Сорос зробив свої перші вкладення в зареєстровану на Кайманових островах компанію Apex Silver Mines. Цій компанії належить близько тридцяти підприємств з видобутку і переробки срібла від Південної і Центральної Америки до Середньої Азії, які зараз перебувають у бездіяльності. Володіє він і відкритим рудником у Болівії з найбільшими у світі (за деякими оцінками) запасами срібла. Джорджеві Соросу і його старшому братові Полу на двох належить 26% акцій Apex Silver Mines.

Контроль над найбільш перспективними родовищами срібла створює для їх власників унікальну можливість сформувати “срібний картель”. І зростання цін на метал, що прогнозується аналітиками, у такому випадку не супроводжуватиметься лавиною інвестицій і неконтрольованим обсягом його виробництва.

Тож до якої позначки піднімуться ціни? Існують різні оцінки. За даними World Gold Council, за всю історію було видобуто десь 135 тисяч тонн золота
(4 млрд. тройських унцій). Аналогічна цифра для срібла приблизно у десять разів більша, тобто 40 млрд. тройських унцій. “Природне” відношення вартості срібла до вартості золота, таким чином, становить приблизно 1 до 10. Тобто при сьогоднішній ціні золота унція срібла повинна коштувати 30 доларів, тоді як його реальна ціна – лише 5 доларів.

Ринкова кон’юнктура загалом сприяє грі на підвищення. У 90-х роках сумарне перевищення споживання над видобутком срібла, за даними The Silver Institute, склало 2,5 млрд. унцій, або 5-6% від кількості срібла, видобутого за всю історію людства. Вказаний розрив покривався за рахунок переробки брухту і скорочення більш як на 1 млрд. унцій готівкових запасів металу, що перебувають у руках приватних інвесторів, банків і влади.

Нарешті, зростання попиту з боку високотехнологічних галузей (виробництво фото- і обчислювальної техніки, а також телекомунікаційного обладнання) сприяє вичерпанню резервів срібла. Причому, всупереч безлічі прогнозів, попит з боку фотоіндустрії не зменшується внаслідок розвитку цифрових технологій.
Навпаки, з 1993 року споживання металу цією галуззю виросло на 20%, а до 2002 року повинно збільшитися ще на 10% навіть у разі зростання цін, що також сприяє вичерпанню запасів срібла, яких і так уже майже не залишилося. За деякими оцінками, вже цього року запас металу на американській біржі COMEX впаде до 75-80 млн. унцій (2500 тонн), а цього вистачить лише на один місяць торгів, тоді як теперішні запаси, за оцінкою аналітиків Millenium Investments, можна скупити за поточними цінами дешевше ніж за 1 млрд. доларів.

POSTUP - ПОСТУП
№ 74 (518), п'ятниця
21 квітня 2000 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата "Поступу"
·Лобановський визначив кандидатів
·За свободу слова
·Кучма пішов в атаку

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кілька слів
·Напад на голову профспілки ЗМІ
·Обвал у Львові
·Кулик не долар - не всім подобається
·Вагітна вбивця

НАША СТОЛИЦЯ
·Справедливість на Вулецьких пагорбах
·Військові отримали подарунки
·"Львівавтозапчастину" - на запчастини?
·Архіваріус

ПОСТУП З КРАЮ
·Краєвид
·Слідчі комісії існуватимуть і надалі
·На полюсі теж потрібні гроші
·Парламентаризм - дороге задоволення

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Край
·Чи знайдуть гроші для "Утел"
·Готуйтеся до значного подорожчання срібла
·Світ

ПОСТУП У СВІТ
·Світоогляд
·Мечіяра брали штурмом
·Берлусконі повалив 57-й уряд
·Австрія може вийти з ЄС
·Угорщину врятують українці

АВТО-ПОСТУП
·News
·Нове Audi A4
·Технічний огляд-2000

АРТ-ПОСТУП
·Останній романтик галицького класичного мистецтва
·Таїнство причащання до світла

ШАХІВНИЦЯ ПОТУПУ
·Бакай
·Бакай (продовж)

СПОРТ-ПОСТУП
·Ривалдо гратиме в "Лацiо"?
·"Смерть" "Манчестера" перед власними вболівальниками
·Українці на чемпіонатах Європи
·Спорт-бліц

POST-SCRIPTUM
·Календар
·Чого не треба робити з пейджером
·Гороскоп